Monthly Archives: Październik 2014

Podkarpackie Spotkania Edukacyjne 2014

Zapraszamy do odwiedzenia Podkarpackich Spotkań Edukacyjnych 2014.

Miło nam poinformować, ze w dniu 19 listopada 2014 odbywać się będą Podkarpackie Spotkania Edukacyjne – DĘBICA 2014

Miejsce spotkań: Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy, ul. Ogrodowa 20

Ekspozycje wystawiennicze dla zwiedzających czynne w godzinach od 9-tej do 13-tej.

Serdecznie zapraszamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych do odwiedzenia targów. Skorzystajcie z szansy bezpośredniego kontaktu z uczelniami, które przygotowały dla Was profesjonalną ofertę. Będziecie mogli rozmawiać z pracownikami i studentami poszczególnych uczelni. To najbardziej wiarygodne źródło, pytajcie o wszystko: zasady rekrutacji, warunki studiowania, zakwaterowanie – domy studenckie, stypendia, wymianę studencką z uczelniami zagranicznymi. Przekonacie się o słuszności podjętej już decyzji o wyborze uczelni, bądź też poszukacie innej. Jest jeszcze czas na korektę swoich planów pod kątem przyszłego kierunku studiów jak i wyboru przedmiotów branych pod uwagę przy rekrutacji. W profesjonalnie przygotowanych stoiskach ze swoją ofertą czekają na Was pracownicy działów promocji oraz studenci poszczególnych uczelni.

 

Do zobaczenia na Podkarpackich Spotkaniach Edukacyjnych DĘBICA 2014.

 

Patronat Honorowy: Starosta Powiatu Dębickiego

Patronat Medialny:

www.kierunkistudiow.pl

www.pomaturze.pl

Organizator:

www.tetrix.pl

DEBICA

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy po raz drugi uczestniczy w akcji „Światełko Pamięci”. Akcja ta jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów. Jak co roku w akcję włącza się młodzież szkolna, studenci, stowarzyszenia Kresowian i harcerze.
Redaktor Beata Wolańska z TVP Rzeszów przypomina, że na „Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada, dlatego na Łyczakowie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilka lat temu tylko na nielicznych polskich grobach paliły się świece”.
Ideą zbiórki zorganizowanej po raz pierwszy w 2005 roku z inicjatywy dziennikarzy Radia Lwów było „rozświetlenie” nekropolii, na której spoczywa wielu znanych Polaków. Są wśród nich Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel.
Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych. Także w tym roku w siedzibie oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz kilkunastu miastach Podkarpacia, teraz także w Dębicy, trwać będzie zbiórka zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Zapraszamy wszystkich do włączenia się w zbiórkę zniczy dla Łyczakowa.
Znicze z ZSE do TV Rzeszów wyjadą 28 listopada około godz. 13.00.

swiatelko

Konferencja „Twoje zdrowie jest potrzebne Twoim bliskim”

17 października 2014 r. w Urzędzie Miasta Dębicy odbyła się konferencja „Twoje zdrowie jest potrzebne Twoim bliskim”, w której wzięła udział młodzież klasy 2a, 2r, 3rg wraz z pedagogiem panią Teresą Nurkowicz. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Europa Donna w związku z obchodami „Breast Health Day” Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Bogusława Gawlika „Na raka piersi można nie zachorować. Raka piersi można wcześnie wykryć. Raka piersi można wyleczyć.” Prezes Fundacji SOS Życie pani Łucja Bielec przekazała informacje na temat statystyki przeprowadzonych na terenie województwa podkarpackiego badań mammograficznych i cytologicznych. Ponadto Prezes Fundacji Stowarzyszenia Europa Donna pani Anna Mazur wygłosiła prelekcje na temat działalności Fundacji.

DSC_0418 DSC_0407 DSC_0398 DSC_0397 DSC_0396 DSC_0374 DSC_0371 DSC_0364

POMÓŻ GABRYSI I INNYM ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ SZPIKU I KOMÓREK MACIERZYSTYCH!

Mam na imię Gabrysia i mam 9 lat. W 2012 roku zachorowałam na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Leczenie przebiegało pomyślnie aż do teraz. Niedawno okazało się, że mam nawrót choroby nowotworowej, a jedynym ratunkiem dla mnie jest przeszczepienie szpiku. Niestety mój braciszek nie może być dawcą i potrzebuję pomocy od dawcy niespokrewnionego.

Gabrysia

26 października w DK Mors odbyła się akcja pomocy dla Gabrysi w czasie której rejestrowano w  bazie komórek macierzystych osoby, które pomogą stać się potencjalnymi „bliźniakami genetycznymi” dziewczynki. Rejestracja odbywała się poprzez przeprowadzenie wywiadu medycznego oraz pobranie niewielkiej ilości krwi. W akcji wzięło udział ponad 50 wolontariuszy z Ekonomika (byli wśród nich obecni również nasi absolwenci), którzy roznosząc ulotki , plakaty oraz baloniki zachęcali do przyłączenia się do walki z białaczką. Niektórzy z nich również oddali krew i zarejestrowali się jako potencjalni dawcy.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu, dzięki któremu Gabrysia może otrzymać szansę na życie. Osoby, które nie mogły być wtedy z nami zapraszamy na stronę fundacji www.dkms.pl , gdzie można zarejestrować się elektronicznie.

 

Uwaga, Konkurs Recytatorski!!

14 listopada 2014 roku odbędzie się w Domu Kultury Śnieżka
Powiatowy Konkurs Poezji Religijnej.

Konkurs obejmuje trzy kategorie:

 - recytacja;
 - poezja śpiewana;
 - monodram.

Prezentowane mogą być teksty pisane prozą i poetyckie, polskie lub obce w polskim tłumaczeniu, które można zaliczyć do liryki religijnej oraz wiersze- modlitwy, poezja poszukująca sensu egzystencjalnych dylematów istnienia…..

Termin upływa 3 listopada 2014 roku, zainteresowanych  serdecznie zapraszam na szkolne eliminacje.

 Joanna Rakoczy 

3 miejsce w powiecie dla ZSE

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W DĘBICY ZAJĄŁ TRZECIE MIEJSCE W POWIECIE

W KLASYFIKACJI SPORTOWEJ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

ZA ROK 2013/14.

07 października w hali sportowej ZS nr 1 w Dębicy odbyło się uroczyste podsumowanie osiągnięć sportowych dzieci i młodzieży powiatu Dębickiego. Nasza szkoła uplasowała się na medalowym trzecim miejscu ustępując na podium II LO Dębica miejsce pierwsze, ZS nr 2 w Dębicy miejsce drugie.

Największe osiągnięcia szkoły w roku szkolnym 2013/14

  1. I miejsce  w finale wojewódzkim „Licealiady” w Nowej Dębie w badmintonie dziewcząt pod opieką mgr Doroty Rustyn – Ługowskiej.
  2.  V miejsce w finale wojewódzkim „Licealiady” w tenisie stołowym dziewcząt pod opieką mgr Beaty Gordon.
  3. VII miejsce w finale wojewódzkim „Licealiady” w siatkówce dziewcząt pod opieką mgr Doroty Rustyn – Ługowskiej.

……..oraz inne liczne i systematyczne sukcesy na arenie rejonowej i powiatowej naszej młodzieży!!! Których przygotowywali:

 mgr Gordon Beata

mgr Papiernik Wojciech

mgr Rustyn – Ługowska Dorota

mgr Szydło Wojciech

mgr Wota Anetta

Za szczególne osiągnięcia sportowe została wyróżniona Królikowska Klaudia, uczennica klasy 3RG która odebrała nagrodę z rąk Starosty Dębickiego.

 

Wszystkim uczniom reprezentującym naszą szkołę w roku szkolnym 2013/14

gorąco gratulujemy  tego osiągnięcia i życzymy kolejnych sukcesów!

20141007-_IGP4321 M

20141007-_IGP4322 M 20141007-_IGP4341 M WP_20141016_002

Klasy patronackie WSIiZ

Już 109 klas z 51 szkół ponadgimnazjalnych otrzymało status „klasy patronackiej WSIiZ”. Patronatem WSIiZ w naszej szkole objęte zostały:  klasa 3a i 3b w zawodzie technik ekonomista. 16 października 2014 roku w murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie podpisano umowy o współpracy. Uczniowie zyskają szersze możliwości rozwoju i nauki, m.in. w nowoczesnych laboratoriach WSIiZ.

Dzięki uczestnictwu w programie klas patronackich, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą zbierać doświadczenia, współpracując ze środowiskiem akademickim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Uczelnia gwarantuje także szkołom doradztwo w zakresie programu nauczania klas partnerskich.
Dzięki podpisanym umowom o współpracy, korzyści odnoszą nie tylko uczniowie klas patronackich,  ale też wszyscy uczniowie szkoły.  Program klas patronackich przewiduje prowadzenie  części zajęć w ich macierzystej szkole zaś zajęcia praktyczne w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej. Szkoły zapraszane są do udziału w konferencjach i sympozjach naukowych oraz eventach organizowanych przez WSIiZ. Mają możliwość uczestnictwa w wybranych wykładach i warsztatach w siedzibie uczelni.
Dodatkowo uczniowie mogą współpracować z kołami naukowymi WSIiZ. Klasy patronackie otrzymują także dostęp do platformy e-WSIiZ, w której bezpłatnie udostępniono 30 kursów pogrupowanych w 6 kategoriach tematycznych (nauki humanistyczne, nauki społeczne, nauki ścisłe, nauki przyrodnicze, nauki techniczne, nauki medyczne i nauki o zdrowiu).
Dla uczniów z klas patronackich będą organizowane konkursy, w których do wygrania będą stypendia w wysokości 100% i 50% czesnego na pierwszy semestr studiów na tej uczelni .                               Dzięki współpracy WSIiZ ze szkołami ponadgimnazjalnymi uczniowie mogą poznawać specyfikę uczelni już na etapie szkoły ponadgimnazjalnej, co pomoże w wybraniu właściwego kierunku rozwoju w przyszłości.
Program klas patronackich WSIiZ powstał w 2013 roku. Początkowo korzystało z niego 17 szkół, a współpraca dotyczyła kierunków Administracja, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz Informatyka. W roku 2014 lista klas patronackich została rozszerzona do 109 z 51 szkół, a współpraca obejmuje dodatkowo kierunki studiów: Bezpieczeństwo wewnętrzne, Dietetyka, Filologia, Ekonomia, Fizjoterapia, Kosmetologia i Logistyka.

Szkolny i Międzyszkolny Konkurs ”Wybieram Trzeźwość”

Pedagog szkolny zaprasza wszystkich uczniów do udziału w  Szkolnym Konkursie „Wybieram Trzeźwość” organizowanym przez pedagoga w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy oraz Międzyszkolnym Konkursie „Wybieram Trzeźwość” organizowanym corocznie w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy.

   Uczniowie mogą wziąć udział w następujących kategoriach:

  • prace plastyczne   na temat „Nałogi iluzją wolności (technika dowolna, np. graffiti, kreskówka, komiks w formie plakatu o formacie A-2; prace fotograficzne /od 3 do 6 fotografii umieszczonych na plakacie/),
  • prezentacja multimedialna, film na temat „Nałogi iluzją wolności; (maksymalny czas 10 minut, maksymalnie dwóch autorów), płyta opisana czytelnie imieniem i nazwiskiem, klasą, szkołą, imieniem i nazwiskiem opiekuna.
  • prace literackiew formie: eseju, rozprawki, opowiadania, pamiętnika, wiersza. Praca powinna być napisana czytelnie i nie przekraczać 5 stron maszynopisu.

Tematy prac literackich:

  1. „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę” /Jan Paweł II/. Dlaczego coraz trudniej młodemu pokoleniu wybrać wolność od nałogów?
  2.  „Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się uwieść ułudom szczęścia, za które musielibyście zapłacić zbyt wielką cenę” /Jan Paweł II/. Jaka jest ocena „ułudnego szczęścia” w niewoli nałogu?
  3.  „Być wolnym, to móc i chcieć wybierać, to żyć zgodnie ze swym sumieniem” /Jan Paweł    II/. Wyjaśnij, co znaczy być wolnym dla młodego człowieka?

Zainteresowani konkursem uczniowie proszeni są o kontakt z pedagogiem szkolnym.