Monthly Archives: Marzec 2018

Akademia Młodych Filozofów

Akademia Młodych Filozofów

 

AKADEMIA MŁODYCH FILOZOFÓW  zakończyła swoje zajęcia!

Od października 2017 do lutego 2018 roku uczniowie drugich klas ekonomicznych naszej szkoły brali udział w projekcie „Akademia Młodych Filozofów”, realizowanym przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej w Rzeszowie.  Projekt ten był finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego WIEDZA I ROZWÓJ 2014-2020.

Zajęcia odbywały się regularnie, w każdy wtorek w godzinach popołudniowych.  Uczestnicy zdobywali nowe doświadczenia, poszerzali swoją wiedzę na temat funkcjonowania umysłu człowieka i procesów zachodzących podczas podejmowania decyzji, w szczególności zajęli się tak zwanymi systemami: pierwszym i drugim. Pierwszy system używamy jest na co dzień podczas podejmowania spontanicznych decyzji i automatycznych działań. Natomiast system drugi pomaga analizować określone zjawiska, zgłębiać dany temat, aby podjąć właściwą decyzję bez ulegania emocjom.

Uczniowie poznawali podstawowe błędy myślenia, rozwiązywali zagadki związane z myśleniem wolnym i szybkim, pracowali metodą case study, brali udział w grze „wampir” oraz mogli nakręcić film dokumentalny o własnych błędach w zachowaniu i podejmowaniu decyzji.

Zajęcia prowadzone były przez kadrę dydaktyczną WSPiA – nauczycieli akademickich: panią dr Lucynę Mac-Czarnik i pana dr Lecha Żukowskiego. Warsztaty te miały na celu nauczenie uczestników, w jaki sposób najszybciej i najefektowniej wykorzystywać swoje możliwości, co na pewno przyczyni się to do rozwoju kompetencji ogólnorozwojowych uczniów.

 

Warsztaty z grafiki komputerowej, rysunku i fotografii

W warsztatach wzięło udział ponad 100 uczniów z 16 szkół powiatu dębickiego i nie tylko.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się ze specyfiką kierunku – technik organizacji reklamy, uczestnicząc w zajęciach z rysunku (prowadzący Wacław Jałowiec), fotografii (prowadzący Sławomir Siwula), grafiki komputerowej (prowadzący Jacek Staniec, Agata Wiktor), sprzedaży detalicznej, pracy z kasą fiskalną i metkownicą (prowadząca Dorota Falarz), sprzedaży fakturowanej w SUBIEKT GT (prowadząca Joanna Nizińska).

Nad całością warsztatów organizacyjnie czuwała Agnieszka Matłok.

KONKURS PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY„

Konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” jest organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy co roku i ma na celu promować proaktywne postawy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie wiedzy o BHP i prawie pracy, a także upowszechniać idee dbałości o stanowiska pracy i kulturę bezpieczeństwa.

W konkursie brały udział uczennice naszej szkoły z klasy 2a : Kinga Podgórska i Katarzyna Łazowska,  które uzyskały największą ilość punktów z testu wiedzy o prawie pracy i przepisach BHP spośród uczniów ZSE w Dębicy uczestniczących w etapie szkolnym tego konkursu i tym samym zakwalifikowały się do etapu okręgowego.

Konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” na szczeblu okręgowym odbył się 1 marca 2018 roku w siedzibie ZSZ Nr 2 w Rzeszowie. Kinga Podgórska i Katarzyna Łazowska godnie reprezentowały naszą szkołę w tym konkursie i dzielnie zmagały się z zagadnieniami prawa pracy zawartymi w teście. Za udział w konkursie otrzymały pamiątkowy dyplom i nagrody rzeczowe ufundowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

20180301_131541

20180301_131548

Zabawa karnawałowa dla dzieci z Domu Dziecka Hanka

Dnia 1.02.2018r w naszej szkole odbyła się

zabawa karnawałowa dla dzieci z Domu Dziecka Hanka.

Imprezę zorganizował Klub Ośmiu, którego opiekunami są p. Beata Gordon i p. Wojciech Szydło.

Członkowie Klubu: Monika Lik 4b, Marcelina Mądro 4c, Beata Srebro 4c, Składzień Aneta 2c, Dubiel Wiktoria 2c, Stefan Aleksandra 2c, Cebulak Kinga 2c, Woźniak Aleksandra 2c, Janaś Sylwia 2b, Jałowiec Justyna 2b, Jałowiec Paulina 2b, Jamroch Natalia 2b, Posłuszny Justyna 2b, Zielińska Justyna 2b, Hołowicka Klaudia 2b, Kuta Aleksandra 2b, Grdeń Sabina 2b, Zięba Izabela 2b, Jamróz Daria 2g1, Persak Marlena 2g1, Kowalska Aleksandra 2r, Skóra Aleksandra 2r, Gac Julia 1g1, Balasa Gabriela 1g1, Gęza Dagmara 1g1, Kielur Ewelina 1g2, Kukla Aneta 1g2, Kurgan Martyna 1g2  przygotowali wspaniały poczęstunek oraz wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których podopieczni Domu Dziecka chętnie brali udział i zdobywali ciekawe nagrody ufundowane przez darczyńców: firmę „Arkus&Romet”, Koło Aktywnych Kobiet z Borowej.

O oprawę muzyczną w tym dniu zadbał Radek Bielenda z kl. 2b.

Opiekunowie Klubu Ośmiu serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej imprezy.