Monthly Archives: Grudzień 2016

MAMY LAUREATKĘ OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY

Monika Lipa z klasy IV c TH, zdobyła 5 miejsce w Polsce i uzyskała tytuł Laureata II Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Finalistką tej Olimpiady została Wiktoria Pyińska z tej samej klasy. Wyróżnienia za wysokie wyniki w zawodach okręgowych otrzymali Klaudia Lekki z kl. IIb, Marzena Nowak z kl. 4c oraz Krystian Chwał z kl. 3a.

W Olimpiadzie brało udział ponad 2600 uczniów z 106 szkół z całej Polski. Do finału zakwalifikowano 64 osoby.

Etap centralny II Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich odbył się dniach 15-16 grudnia w Zespole Szkół nr 1 w Szczecinku

W pierwszym dniu zmagań uczestnicy rozwiązywali test w języku polskim oraz zadanie w języku obcym. Następnie wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programu komputerowego.

W drugim dniu zawodów ogłoszone zostały wyniki. Do ścisłego finału zakwalifikowano 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, wśród nich była Monika Lipa.

W trakcie części finałowej uczniowie musieli wykazać się przed Jury i publicznością, odpowiadając na pytania z zakresu przedmiotów ekonomicznych i handlowych oraz z zakresu wiedzy ogólnoekonomicznej.  Były w tym również pytania problemowe, zmuszające uczestników do szerszej wypowiedzi oraz krótkie zadania praktyczne. Wiele pytań dotyczyło hasła tegorocznej Olimpiady, które brzmiało „Handel a gospodarka”.

Ostatecznie po ustnej części finału Monika Lipa zajęła 5. miejsce i uzyskała tytuł laureata.
Na zakończenie odbyła się uroczysta gala, podczas której laureatom wręczono atrakcyjne nagrody i dyplomy. Wszyscy uczestnicy finałów otrzymali zaświadczenia, które upoważniają do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie.

monika-laureatka <<KLIKNIJ>>

msz <<KLIKNIJ>>

w1 <<KLIKNIJ>>

w2 <<KLIKNIJ>>

w3 <<KLIKNIJ>>

wiktoria-finalistka <<KLIKNIJ>>

monika-laureatka <<KLIKNIJ>>

monika-laureatka <<KLIKNIJ>>

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca Szczecinka oraz miło spędzić czas wolny na lodowisku.
Opiekunem naukowym młodzieży jest Małgorzata Szyszka – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w ZSE w Dębicy.

 

Gratulujemy

 

 

Szkolna Wycieczka do Pragi na bożonarodzeniowe jarmarki

08. grudnia, godzina 0:00 – to moment,  na który z niecierpliwością czekało 47 uczniów naszej szkoły, uczestników wycieczki do stolicy Czech na bożonarodzeniowe jarmarki.

Uśmiechnięte mimo późnej pory twarze, (jakże inne niż na szkolnych korytarzach), ciężkie i wypchane po brzegi torby plecaki, walizki, w rękach telefony, aparaty, smart fony, a w głowach tylko jedna myśl – oby siedzieć jak najbliżej naszych opiekunów: pani Małgorzaty Papiernik, pani Joanny Mazurkiewicz, pani Beaty Chmielewskiej, pana Tadeusza Badowskeigo. Jeszcze tylko fotograf wycieczki, robi pierwsze zdjęcie grupy i już  podążamy w kierunku autostrady A4, skąd kierujemy się na Kraków, Opole, Kudowę i dalej do Czech.

W Opolu do autokaru wsiada pani Emilia –  pilotka i przewodnik turystyczny po czeskiej stolicy.

Około godziny 9 przed oczami zaspanych miłośników nocnej podróży autokarem,  pojawiają się wzgórza, a na nich malowniczo położona Praga. Żaków z Ekonomika wita piękne słońce, które powoduje, że po wysłuchaniu wskazówek pani Emilii szybko i bez marudzenia opuszczamy autokar i udajemy się na całodniową wędrówkę po jakże urokliwej, położonej nad Wełtawą stolicy. Świadomi  tego co chcemy zobaczyć i kupić, z uśmiechem na twarzy, podążamy za panią Emilią – naszym przewodnikiem.

Pierwszy dzień pobytu  w Pradze to forsujący spacer po uliczkach Starego Miasta, żydowskiej dzielnicy Josefov, wizyta na tętniącym życiem Placu Wacława, czas wolny na bożonarodzeniowym jarmarku. Mimo zimowej pory Stare Miasto przyciąga setki ludzi  z całego świata. Nasza grupa  miesza się z turystami z Hiszpanii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii.

Z zachwytem przyglądamy  się pięknym fasadom średniowiecznych kamienic, kościołowi Tyńskiemu, Bramie Prochowej. Na gwarnym, staromiejskim Rynku czujemy się jak ryba w wodzie. Zatrzymujemy się przed  ratuszem – dawną siedzibą władz miejskich, aby wykonać obowiązkowe selfi.

O godzinie 12 przed sławnym Orlojem – zegarem astronomicznym – gromadzi się tłum ludzi, w tym także my – globtroterzy z Dębicy, po to, by usłyszeć  bicie  zegara i zobaczyć figurki pojawiające się w okienkach nad znakami z zoodiaku.

Plac Wacława okazuje się dla nas wymarzonym miejscem. Można tu kupić pamiątki, zjeść regionalne przysmaki, poczuć magię bożonarodzeniowego jarmarku

 

Drugiego dnia wycieczki, po obfitym bufetowym śniadaniu wracamy do Pragi, tym razem na jej lewy brzeg.  Uważnie słuchamy opowieści pani Emilii na temat zamku na Hradczanach. Chcemy przeżyć  na Zamku Praskim podróż przez wieki.

Katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka to kolejne punktu pobytu na Hradczanach.

Po samodzielnym zwiedzaniu Złotej Uliczki  pani Emilia zabiera nas do dzielnicy Mala Strana – pełnej pięknych pałaców, ogrodów, wąskich uliczek i zaułków, zabytkowych kościołów.

Pobyt w Pradze kończy spacer Mostem Karola o długości ponad 500 metrów. Patrząc na roztaczające się przed nami widoki, czujemy się jak w bajce. Uczniowie klas czwartych ustawili się na moście  w długiej kolejce do figury św. Jana Nepomucena, wierząc, że dotknięcie płaskorzeźby przyniesie im szczęście na maturze. .

Z mostu Karola udajemy  się z żalem do autokaru, to czas powrotu do domu, a tyle jeszcze chciałoby się zobaczyć, przeżyć, utrwalić na fotografiach…

Z okien autokaru żegnamy uroczą, skąpaną w świątecznych światłach Pragę

Zadowoleni, rozmarzeni, pełni wrażeń i wspomnień wracamy do Dębicy. Snując plany na przyszłość zastanawiamy się, którą ze stolic europejskich zobaczymy w przyszłym roku…

Dziękuję opiekunom grupy, pani dyrektor Marii Strzyż za pomoc w organizacji wyjazdu oraz młodzieży za właściwą postawę turystyczną.

Małgorzata Papiernik

Uczniowie jak studenci!

Uczniowie klasy 4a i b po raz kolejny w czwartek 15 grudnia mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez doktorantkę Wydziału Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie panią mgr Małgorzatę Leśniowską-Gontarz.

Tematem warsztatów było –
„Cechy charyzmatycznego lidera na przykładzie Billa Gatesa – twórcy korporacji Microsoft”.

Przyszli ekonomiści na podstawie rozdanych materiałów źródłowych mieli wypisać cechy dobrego menadżera. Prowadząca zajęcia przedstawiła ciekawą prezentację dotyczącą sposobów nawiązywania kontaktów i prowadzania interesów z biznesmenami pochodzącymi z obcych kultur, gdzie obowiązują zupełnie inne obyczaje. Aby takie kontakty były owocne należy najpierw poznać  zwyczaje i etykietę obowiązującą w biznesie danego kraju, aby nie popełnić gafy. Ciekawostką jest na przykład, że podczas wręczania wizytówki Japończykowi podajemy ją oburącz, co jest wyrazem szacunku.

Zajęcia odbywały się w ramach porozumienia, jakie podpisała nasza szkoła z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która od kilku lat obejmuje swoim patronatem naukowym  klasy ekonomiczne.

img_0623 img_0624 img_0625 img_0626

 

 

STUDNIA DLA POŁUDNIA

Ponad 663 miliony ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a 2,5 miliarda do godnych warunków sanitarnych.Dlatego po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Studnia dla Południa” . Jej celem było zebranie pieniędzy dla osób, które nie mają dostępu do czystej wody, a tym samym poprawienie jakości ich życia. W ciągu dekady Polskiej Akcji Humanitarnej udało się wybudować i wyremontować ponad 700 studni.
Brak czystej wody najmocniej dotyka dzieci, które często muszą zrezygnować z edukacji. Sama możliwość umycia mydłem rąk w czystej wodzie zmniejsza liczbę zachorowań o 40%.
Do akcji przystąpiły wszystkie klasy pierwsze.

Największym zaangażowaniem wykazała się klasa 1r, której należą się szczególne gratulacje.

Koordynator
K.Szafińska-Stepaniak

XXII edycja Międzyszkolnego Konkursu „Wybieram trzeźwość”

14 XII 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy odbyło się podsumowanie XXII Międzyszkolnego Konkursu „Wybieram trzeźwość”.

W konkursie udział wzięło 14 uczniów z naszej szkoły.

W kategorii literackiej:

 1. Andżelika Bielatowicz        1a
 2. Wiktoria Kołodziej                1r
 3. Natalia Malinowska              1r
 4. Filip Węgrzyn                         1r
 5. Aleksandra Skóra                   1r
 6. Monika Zygmunt                   1r
 7. Ewa Kasperek                        2g2
 8. Weronika Pieczonka            2g2

 

W kategorii plastycznej:

 

 1. Natalia Kędzior                                  1g1
 2. Iwona Kiermasz                                  3r
 3. Wiktoria Dragan                                3r
 4. Karolina Kloczkowska                      3r
 5. Renata Socha                                   1g1
 6. Patrycja Czapla                                  2r

 

Nagrodę otrzymały:

 1. Iwona Kiermasz         I miejsce         w kategorii plastycznej
 2. Monika Zygmunt       I miejsce         w kategorii literackiej
 3. Patrycja Czapla          wyróżnienie    w kategorii plastycznej

Zrobione przy użyciu Lumia Selfie Zrobione przy użyciu Lumia Selfie Zrobione przy użyciu Lumia Selfie

 

I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

7 grudnia 2016 roku odbył się  I etap Ogólnopolskiej  Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie, której celem jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu szeroko pojmowanej problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa, zasad i procedur demokratycznych, Unii Europejskiej oraz Praw człowieka. Uczniowie podczas godzinnego rozwiązywania testu zmierzyli się z następującymi dziedzinami nauk:

- wiedza o społeczeństwie

-historia państwa i prawa

-prawoznawstwo

-prawa człowieka

-prawo konstytucyjne

-prawo cywilne

 

Łącznie w 1 etapie Olimpiady wzięło udział 42 uczniów z klas 1, 2 i 3.

Do II etapu zakwalifikowali  się: 

- Magdalena Hadała- 1 A

- Magdalena Gromadzka 1 A

-Kinga Piwowarczyk -2 B

-Daria Szewc – 2 B

- Aleksandra Staroń- 2 B

- Dawid Krawczyk- 2 B

- Julita Mroczek – III R

-Ewelina Skałdanowska II A

-Magdalena Biestek- II A

-Gabriel Gil- II A

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie Olimpiady: Sylwia Cisło.

olimp

Powiatowy Konkurs „Chronię życie – żyję zdrowo” – rozstrzygnięty

Od października  do połowy listopada 2016 r. uczniowie Ekonomika mogli wziąć udział  w konkursie fotograficznym organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologicznym w Dębicy. Konkurs dotyczył problematyki uzależnień oraz HIV i AIDS. W konkursie wzięli udział następujący uczniowie:

 1. Weronika Piotrowska 1r
 2. Wiktoria Dragan 3r
 3. Iwona Kiermasz 3r
 4. Magdalena Gromadzka 1a
 5. Wiktoria Kędzior 1r
 6. Wiktoria Tryba 1r
 7. Paulina Wodzień 1r
 8. Natalia Marek 2b
 9. Aleksandra Staroń 2b

 

Jury przyznało nagrodę dwóm naszym uczennicom: Weronice Piotrowskiej z klasy 1r

oraz Wiktorii Dragan z 3r.

 

Gratulacje dla nagrodzonych.

 

Teresa Nurkowicz

Zrobione przy użyciu Lumia Selfie Zrobione przy użyciu Lumia Selfie

Szlachetna Paczka w Ekonomiku – podsumowanie

Od końca listopada 2016  roku w naszej szkole trwała akcja „Szlachetna Paczka”, w którą zaangażowana była cała społeczność szkoły. Paczki zostały  przeznaczone  dla wybranej rodziny z Gminy Dębica, dzieci z Hospicjum w Rzeszowie oraz dzieci z Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy.  Uczniowie z poszczególnych klas a także  nauczyciele  przynosili produkty żywnościowe, chemiczne, słodycze, używaną odzież oraz pieniądze za które kupowane były potrzebne dla rodziny produkty  - nowa pościel, ręczniki, odzież, koce, telefony komórkowe. Pedagog szkolny wszystkim zaangażowanym uczniom oraz nauczycielom   składa serdeczne podziękowanie.

W szczególności uczniom klasy 3a, 1a, 2b – uczniowie z tych klas  przygotowali paczki dla dzieci z Hospicjum w Rzeszowie. 5  XII uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą panem Wojciechem Szerszeniem pojechali do dzieci z Hospicjum i przekazali im prezenty.

Serdeczne podziękowanie składam również uczniom klasy 2b oraz 1r – uczniowie ci (a zwłaszcza z klasy 2b)  segregowali przyniesione artykuły i  pakowali paczki.

Z otrzymanych produktów zostały również  przygotowane  paczki dla dzieci z Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy – w paczkach były słodycze i owoce.

6 grudnia 2016 zostały zawiezione paczki ze słodyczami i owocami dla dzieci z Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy.

7 grudnia uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą zanieśli paczki do Gminy Dębica i przekazali je pracownikom opieki społecznej.

 

Teresa NurkowiczZrobione przy użyciu Lumia Selfie

Zrobione przy użyciu Lumia Selfie Zrobione przy użyciu Lumia Selfie Zrobione przy użyciu Lumia Selfie Zrobione przy użyciu Lumia Selfie