Monthly Archives: Listopad 2014

Klasy patronackie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania na wykładach

Dwie klasy : 3a i 3b technikum w zawodzie technik ekonomista 20 i 27 listopada 2014 r. wzięły udział w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania: Panią mgr Aleksandrę Wojnarowską-Dygdoń oraz
Panią mgr Małgorzatę Leśniowską-Gontarz. Obie panie są doktorantkami w Instytucie Badań i Analiz Finansowych WSIiZ. Tematyka wykładów dotyczyła źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa oraz jak wyprzedzić czas, aby innowacyjny pomysł był receptą na sukces w biznesie.

Część teoretyczna zajęć wzbogacona została specjalnie opracowanymi testami i ćwiczeniami, aby młodzież mogła zdiagnozować, do jakiej roli w działalności gospodarczej jest predysponowana. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i z niecierpliwością uczniowie czekają na podobne spotkania w drugim semestrze.

IMG_0537

IMG_0536 IMG_0538 IMG_0539

 

 

Eliminacje szkolne 38. Olimpiady Języka Niemieckiego

07 listopada 2014 odbyły się eliminacje szkolne
38. OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO

w których wzięło udział 6 uczniów naszej szkoły.

  Najlepsze wyniki uzyskali:
1. Sebastian Kobos  kl. 4g
2. Sylwia Kozioł        kl. 4g
3. Patryk Klasło        kl. 3b
4. Elżbieta Madura   kl. 3b

Gratulujemy!!! 

TARGI EDUKACYJNE

19 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyły się V- Targi Edukacyjne, pod  Patronatem Starosty Powiatu Dębickiego – Pana Władysława Bielawy.

targi1 Gościem Targów był również Pan Poseł Jan Warzecha

targi2

 

targi3

Młodzież  szkół ponadgimnazjalnych całego powiatu zapoznała się z ofertą wyższych uczelni.

W  tym roku udział w spotkaniach wzięły:
- Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu
- Akademia Zdrowia w Rzeszowie
- Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach
- Wyższa Szkoła Inżynieryjno – Ekonomiczna w Rzeszowie
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
- UMCS w Lublinie
- Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów – Przemyśl
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

targi4 targi5 targi6 targi7 targi8 targi9 targi10 targi11

 

Wysoko ocenione stoisko przygotowała również nasza szkoła.

targi0 targi01

 

Zwiedzający wypełnili ponad 1114 ankiet ewaluacyjnych, dotyczących prezentowanej podczas targów oferty, najwięcej uczniowie ZSE, dzięki czemu szkoła otrzymała laptop.

targi13 targi12

Jesteśmy w Finale Wojewódzkim Licealiady

13 listopada 2014 w Rzeszowie rozegrany został Półfinał Wojewódzki Licealiady w Badmintonie – gry drużynowe dziewcząt. Do zawodów przystąpiło 12 szkół średnich, m.in. z Dębicy, Jasła, Leżajska, Pilzna i Rzeszowa. Reprezentacja  naszej szkoły wystąpiła w składzie: 1. Mielniczek Anita  2.Szwed Monika  3.Kuszowska Iwona.

Po zaciętych grach w grupach nasz zespół ostatecznie zajął II Uzyskując awans do Finału Wojewódzkiego. Wielkie  podziękowania za ducha walki i ogromną determinacje dla zespołu z ekonomika. Opiekunem grupy była Dorota Rustyn – Ługowska.

Badminton ZSE

SZLACHETNA PACZKA W EKONOMIKU

paczka2

Pedagog szkolny  zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w akcji charytatywnej „Szlachetna paczka”.

 

24 listopada 2014 roku została wybrana następująca rodzina.

Opis rodziny:

Pan Krzysztof (52 l.), wraz z żoną panią Renatą (46 l.) i synem Kamilem (13 l.) tworzą wyjątkowo zżytą rodzinę. Na obecną, ciężką sytuację wpłynęło wiele czynników. Pierwszym ciosem było samobójstwo najstarszego syna, wtedy 21-letniego, Sylwestra. Cztery miesiące później pan Krzysztof stracił pracę. Jakby tego było mało, w tymże roku uległ wypadkowi podczas wycinki drzew w lesie i stracił widzenie w lewym oku. Dotychczas jedyna żywicielka rodziny, pani Renata, trzy miesiące temu również utraciła pracę. Rodzina mieszka w jednopokojowym, schludnie utrzymanym mieszkaniu, z wymagającą remontu kuchnią. Aktualnie utrzymuje się z renty chorobowej pana Krzysztofa (670 zł) i zasiłku rodzinnego Kamila (106 zł), co po odjęciu kosztów utrzymania, wynosi 147 zł na jednego członka rodziny. Trudna sytuacja na rynku pracy i niepełnosprawność pana Krzysztofa nie ułatwiają znalezienia nowego zatrudnienia. Mimo to rodzina nie poddaje się. Pan Krzysztof rozsyła własne oferty pracy do firm i podejmuje prace dorywcze. Pani Renata, by wspomóc rodzinny budżet sprzedaje na targu owoce, warzywa i kwiaty wyhodowane w przydomowym ogródku. Dzięki wysiłkom pani Renaty i pedagoga szkolnego, Kamil został skierowany na konsultacje psychologiczne i aktualnie uczestniczy w finansowanej przez gminę psychoterapii. Rodzinie przydałaby się odzież zimowa oraz ciepłe buty. Będzie również wdzięczna za inhalator dla cierpiącego na alergię Kamila.

Rodzina potrzebuje następujące rzeczy:

  1. 1.      ŻYWNOŚĆ TRWAŁA:

Podstawowe produkty żywnościowe: herbata, kawa, makaron, mąka, cukier, olej, konserwy rybne, warzywa w puszkach

Specjalne produkty żywieniowe: uczulenie na kakao

  1. 2.      ŚRODKI CZYSTOŚCI

Potrzebne środki czystości: proszek do prania, szampon, mydło/żel myjący

Inne: środki czystości dla alergików

  1. 3.      ODZIEŻ I OBUWIE

Odzież

Lp Płeć Rodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe) Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.) Rozmiar Sylwetka Uwagi
1 M przejściowe spodnie 42 szczupła  
2 M zimowe bluza M szczupła  
3 M przejściowe kurtka XL szczupła  
4 M przejściowe spodnie 46 szczupła  

 

Obuwie

Lp Płeć Rodzaj (letnie / zimowe / przejściowe) Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.) Rozmiar Uwagi
1 K przejściowe trepy 37  
2 M przejściowe trepy 40  
3 M zimowe trepy 42  

POMOCE SZKOLNE:

zeszyty, przybory do pisania

WYPOSAŻENIE MIESZKANIA:

kołdra, koc, pościel, ręczniki

Inne: pierzyna.

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: rodzinie potrzebne jest żelazko, ponieważ stare nie działa i wersalka, ponieważ aktualna jest stara i zużyta.

Przydałby się również mikser którego rodzina nie posiada.

VII. INNE POTRZEBY:

Inhalator, ze względu na alergie Kamila.

SZCZEGÓLNE UPOMINKI:

suszarka do włosów dla p. Renaty

 

NAJWAŻNIEJSZE POTRZEBY:

Odzież Rodziny nie stać na kupno nowej odzieży. Stara jest wieloletnia i poniszczona.
Obuwie Rodziny nie stać na kupno nowego obuwia.
Inhalator Ze względu na alergie Kamila.

paczka1

Podsumowanie IX Powiatowego Konkursu „Cywilizacja Miłości”

Uroczyste podsumowanie IX Powiatowego Konkursu „Cywilizacja Miłości” odbędzie się 27.11.2014 r. (czwartek) o godz. 11:00 w pomieszczeniach dolnego kościoła p. w. Ducha Św. w Dębicy.
Wszystkich uczestników wraz z opiekunami serdecznie zapraszamy.

Klasa 4a z wizytą w NBP

Kolejnym etapem współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Dębicy był wyjazd klasy 4a do rzeszowskiego oddziału NBP.  Inicjatorką wycieczki była opiekunka klasy patronackiej z ramienia PUP – Pani dyrektor Katarzyna Rostowska-Machnik.
W murach NBP powitała nas Pani Monika Mularz Dobrowolska odpowiedzialna za marketing i PR. Na wstępie przestawiła krótko historię NBP , jego funkcje i zakres działania. Następnie pokazała nam Narodowy Bank Polski „od kuchni”. Zobaczyliśmy siedzibę banku w Warszawie, gabinet prezesa i skarbiec z workami pełnymi pieniędzy (naprawdę robi wrażenie). Niestety było to tylko na filmie, bo wstęp do tych miejsc mają nieliczni.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla całej grupy, w tym opiekunek: Anny Didyk-Żołądek i Małgorzaty Drozdowskiej, było poznanie zmodernizowanych zabezpieczeń banknotów. Zaprezentowała je nam Pani Agnieszka Czuchra- szefowa Zespołu Kasowo-Skarbcowego. Każdy uczestnik spotkania mógł sprawdzić, jak wyglądają najnowsze zabezpieczenia banknotów „gołym okiem” oraz za pomocą specjalnego urządzenia.

Ostatnim punktem wycieczki był pokaz dawnych maszyn liczących, używanych przez bankowców, sprzed ery komputerów.
Co zapamiętamy z tej wizyty? Na pewno sprawdzanie własnych pieniędzy, czy posiadają znaki wodne, nitki zabezpieczające, mikrodruki, zabezpieczenia utajone itd. Ale można było usłyszeć, że niektórych urzekła podróż super pociągiem do Rzeszowa, ( z Rzeszowa do Dębicy pociąg już nie był taki super).

Półfinały Licealiady w badmintonie chłopców

W dniu 17 listopada 2014r. odbyły się Półfinały Licealiady w badmintonie chłopców w IV LO w Rzeszowie.

Nasza drużyna w składzie: Bartłomiej Dobranowski z kl. 4g, Piotr Zima i Marcin Skórski z kl. 2a walczyła dzielnie o każdą lotkę, dzięki temu zdobyła cenne punkty dla szkoły.

Opiekunem badmintonistów była pani Anetta Wota.

046

 

DSC06716

Sukces Ekonomika w konkursie recytatorskim!!!

14 listopada 2014 roku utalentowana młodzież naszej szkoły wzięła udział i odniosła spektakularny sukces
w
Powiatowym Konkursie Poezji Religijnej
organizowanym przez Dom Kultury „Śnieżka”.

I miejsce w kategorii Recytacja zajęła uczennica klasy IIa – Natalia Wałęga, III miejsce uczennica tej samej klasy- Natalia Ochab, wyróżniona natomiast została Patrycja Barszcz- uczennica klasy IIIa.

Możemy również być dumni z Waszej koleżanki, utalentowanej wokalnie- Kamila Sypień z klasy Ib otrzymała wraz z dwiema innymi osobami główną nagrodę w kategorii Poezja Śpiewana.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym i trzymamy za Was kciuki na kolejnym etapie „twórczych zmagań” w Sędziszowie Małopolskim!!!!!!!

Cieszymy się również z udziału w konkursie Waszych młodszych kolegów i koleżanek: Karoliny Olechowskiej z klasy Ir, Wiktorii Kluz, Dawida Sobczyka oraz Filipa Szumowicza z klasy Ig2. Na pewno w następnym roku będzie lepiej!!!!