Monthly Archives: Marzec 2016

Dzień Otwarty Szkoły

W dniu 18 marca 2016 w  Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy odbył się Dzień Otwarty Szkoły.

Cała społeczność szkolna „Ekonomika” miała zaszczyt gościć w swoich progach ponad 550 gimnazjalistów wraz z opiekunami z 42 szkół powiatu dębickiego.

Program Dnia Otwartego obejmował:

  • Zapoznanie z ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny.
  • Informację na temat praktyk zagranicznych.
  • Pokaz synchroniczny obsługi kelnerskiej.
  • Prezentację działalności Koła Historyczno-Modelarskiego.
  • Turniej Wiedzy o Bankowości.
  • Degustację potraw i napojów sporządzonych przez uczniów.
  • Prezentację  osiągnięć uczniów „Ekonomika”.
  • Zwiedzanie biblioteki oraz klasopracowni:
    • ekonomicznych,
    • handlowej,
    • reklamy,
    • gastronomicznych,
    • językowych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną.

Warsztaty z grafiki komputerowej, rysunku i fotografii.

W warsztatach wzięło udział ponad 100 gimnazjalistów z powiatu dębickiego i nie tylko. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie z gimnazjów w miejscowościach:
- Brzostek
- Chotowa
- Głobikowa
- Głowaczowa
- Góra Motyczna
- Grabiny
- Paszczyna
- Pilzno
- Pustynia
- Stara Jastrząbka
- Stasiówka
- Strzegocice
- MG 1 Dębica
- MG 2 Dębica
- MG 4 Dębica

Uczestnicy warsztatów zapoznali się ze specyfiką kierunku – technik organizacji reklamy, uczestnicząc w zajęciach z rysunku (prowadzący Wacław Jałowiec), fotografii (prowadząca Sylwia Kopeć), grafiki komputerowej (prowadzący Agnieszka Matłok, Sławomir Siwula, Jacek Staniec).

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

Od marca 2015 roku uczniowie klas 3b, 3r, 3c i  3gnaszej szkoły, brali udział w programie „Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa”.

Program rozpoczął się wyjazdem do WSPiA w Rzeszowa, gdzie przyglądaliśmy się jak na co dzień przebiegają zajęcia oraz jak bogate zaplecze edukacyjne ma ta szkoła.

Kolejnym etapem były zajęcia prowadzone przez wykładowców Wyższej Szkoły Prawa
i Administracji z Rzeszowa. Uczniowie systematycznie raz w miesiącu spotykali się
w II Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy. Uczniowie aktywnie spędzali czas na zajęciach, na których nie tylko były wykłady, ale również zajęcia praktyczne.
Omawiane były tematy związane z bezpieczeństwem uczniów na co dzień między innymi:

  • Patologie społeczne i dopalacze
  • Młody człowiek sprawca i ofiara przestępstwa
  • Proces sądowy
  • i wiele  innych ciekawych tematów.

 

10 III 2016 r. wszyscy uczestnicy Podkarpackiej  Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa wzięli udział w uroczystym zakończeniu programu w WSP i A w Rzeszowie, gdzie odbyły się interesujące wykłady,  pokazy straży pożarnej, policji, antyterrorystów, straży granicznej oraz zawody sportowe i pokazy walk.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrodę za bardzo dobrą frekwencję na zajęciach otrzymała Bernadetta Skóra z klasy 3b.  Bernadetka również otrzymała nagrodę za udział w biegach przez tor przeszkód. Najaktywniejsi uczestnicy programu pojadą do Warszawy.
Opiekę nad młodzieżą  podczas wyjazdu do Rzeszowa sprawowały panie:
Teresa Nurkowicz i Małgorzata Ciurkot.

Edycja przy użyciu Lumia Selfie Edycja przy użyciu Lumia Selfie

Przedstawiciele Fundacji „Latarnia” w Ekonomiku

17 marca 2016 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji „Latarni” raperem Marcinem Tyburczy i Dariuszem Orłowskim. Zajęcia profilaktyczne  pod hasłem „Poznaj prawdę a prawda cię wyzwoli” odbyły się we wszystkich klasach pierwszych. Obaj panowie w sposób interesujący przekazali uczniom wiedzę na temat uzależnień. Przedstawiali fakty ze swojego życia mówili o trudnej drodze, którą musieli przejść, aby wyzwolić się z nałogów.
W swoim autorskim programie mówili o:

  •  konsekwencjach  zażywania  narkotyków czy innych substancji uzależniających,
  •  zaprezentowali interesującą prezentację oraz filmy, które przybliżyły odbiorcom nie tylko przerażające konsekwencje nałogów, ale też uświadomiły, że nie istnieje żadna bezpieczna granica umożliwiająca zażywanie środków uzależniających,
  • ,,bezpiecznych” środkach psychoaktywnych jako o „micie,” który   nie istnieje.

Atrakcją spotkania były wykonywane na żywo przez pana Marcina utwory hiphopowe, zgodne z tematyką przeprowadzonych zajęć. Uczniowie  z dużą uwagą i zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Świadectwa pana Marcina i pana Darka z pewnością uświadomiły młodzieży, że w każdym momencie swojego życia, nawet tego bardzo trudnego swoje  życie można zmienić.

Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie

Faktycznie w ciągu dwóch dni – 16 i 17 marca 2016 roku,  młodzież naszej szkoły: Gabriela Pytel oraz Karol Mróz – uczniowie klasy III g 2, a także p. Joanna Rakoczy, uczestniczyli w „Warsztatach Teatralnych” zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy oraz Stowarzyszenie „Uwierz w siebie”.

Zajęcia odbywały się w trzech grupach- dwóch uczniowskich oraz jednej instruktorskiej.

teatr1

 

 

 

 

 

 

 

 

Prowadząca zajęcia dla instruktorów – aktorka, reżyserka i scenarzystka, dyrektor rzeszowskiego teatru „Przedmieście”- p. Aneta Adamska oraz prowadzący zajęcia  z młodzieżą – reżyser teatralny, kulturoznawca  p. Piotr Bogusław Jędrzejczak

 

Zajęcia obejmowały działania praktyczne z podstaw reżyserii i roli aktora, analizy działań scenicznych, improwizacji, emisji głosu oraz interpretacji tekstu.

Wstępem do zajęć był spektakl przygotowany przez uczniów grupy Safo, do której należą również uczniowie naszej szkoły: Natalia Ochab oraz Jakub Skupień. Spektakl przygotowany był pod okiem pani Dominiki Migoń,  miał  formę  programu profilaktycznego ( spektakl trzeba po prostu obejrzeć, gdyż jest kapitalny, a wszelki jego opis nie odda specyfiki przedstawienia).

Następnie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, które wniosły wiele w warsztat pracy nauczycieli- instruktorów oraz uczniów. Zapadły nam również mocno w pamięci. Młodzież nie może doczekać się kolejnych takich warsztatów, ja zresztą również

Zwieńczeniem warsztatowej pracy był  nasz gościnny udział w rzeszowskim teatrze „Przedmieście” na spektaklu pt.: „Podróż”.

teatr2

 

 

 

 

 

 

 

 

Scena ze spektaklu

Mogliśmy tu dostrzec wiele technik, sposobów kreowania rzeczywistości, które poznaliśmy wcześniej na warsztatach. Było to fenomenalne doświadczenie, a spektakl przeniósł nas w inny wymiar, inną przestrzeń- gorąco polecam!

Na koniec każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie udziału, później robiliśmy  pamiątkowe zdjęcia, a także rozmawialiśmy z aktorami.

teatr3

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy warsztatów, aktorzy

teatr4

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy warsztatów, w tym: Gabrysia Pytel, Karol Mróz, Jakub Skupień

 

To były niezapomniane chwile

J. R

Podziękowanie

za wsparcie finansowo-organizacyjne koncertu charytatywnego

„Anioły są takie ciche – dzielimy się swoim talentem pomagając innymn”

na rzecz dzieci chorych na mukowiscydozę

skan1

Rozgrywki halowej piłki nożnej „Ekonomik League”

Na przełomie stycznia i lutego w naszej szkole zostały zorganizowane po raz 2 rozgrywki halowej piłki nożnej „Ekonomik League”. W lidze uczestniczyły zespoły klas uczęszczające do naszej szkoły. W sumie wystąpiło w niej ponad 60 uczniów naszej szkoły. Za sprawny przebieg i przestrzeganie zasad fair play w turnieju odpowiedzialni byli Pan Wojciech Szydło i Pan Wojciech Papiernik, a za prowadzenie statystyk Kamil Florka.

Zespoły grały systemem 5 drużyn w 2 grupach. W sumie rozegrano 27 spotkań, w których strzelono ponad 220 bramek.

Wyniki grup:

tab1

Po meczach grupowych do meczów finałowych awansowały po dwa najlepsze zespoły ze swoich grup, a niżej uplasowane zespoły rozegrały mecze o miejsca zgodnie z zajętym miejscem  w swojej tabeli.

Mecze półfinałowe:
tab2

Mecz o 3 miejsce:
tab3

Finał:
tab4

Najlepszym strzelcem turnieju został Piotr Pyskaty zdobył  23 bramki.

Najlepszym zawodnikiem turnieju Radosław Sajdak.

Zespołom towarzyszyło ogromne zaangażowanie i wielka wola walki. Na parkiecie szkolnej hali zawodnicy pozostawili dużo zdrowia, rywalizacja była bardzo zacięta. Wszystko odbyło się według zasad fair play.

XIV Rejonowy Przegląd Talentów Szkół Promujących Zdrowie

REGULAMIN

XIV Rejonowego Przeglądu Talentów Szkół Promujących Zdrowie pod hasłem „Rozwijanie talentów drogą do zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień”

 

CELE KONKURSU 

Celem Przeglądu Talentów,  jest stworzenie młodzieży możliwości zaprezentowania własnych uzdolnień i umiejętności, popularyzowanie działań artystycznych jako alternatywnych sposobów na spędzenie wolnego czasu oraz  promocja zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień.

 

  1. XIV Rejonowy Przegląd Talentów odbędzie się w miesiącu kwietniu.
  2. W przeglądzie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych należących do sieci szkół promujących zdrowie
  3. Kategorie konkursowe:
  • Wokalno – instrumentalna ( solista, zespół)
  •  Taniec
  •  Kabaret
  • Show

4. Uczestnicy we własnym zakresie zabezpieczają potrzebne do prezentacji instrumenty  i materiały.

  5. Podkłady muzyczne wykorzystywane podczas występu należy dostarczyć 30 min.  przed rozpoczęciem przeglądu celem sprawdzenia możliwości ich odtworzenia.

6. Prezentacja łączna każdej szkoły nie może przekraczać 15 minut ( czas liczony jest od momentu występowania danej szkoły, nie wlicza się czasu przygotowania do   występu).
7. Występującym może towarzyszyć grupa publiczności  z dwoma opiekunami (przy zgłoszeniu szkoły należy podać liczbę uczniów uczestniczących  w poszczególnych kategoriach, jak również liczbę publiczności).
8. Występujących oceniać będzie bezstronne jury.

 

Jurorzy ocenią wykonawców podczas przeglądu będą brać pod uwagę:

  • dobór repertuaru,
  • opracowanie i stopień trudności wykonywanego utworu lub pokazu,
  • muzykalność
  • ogólny wyraz artystyczny

9.  Nagrody przyznawane będą za najlepszy występ bez względu na kategorię (przewidziane jest miejsce I, II, III oraz wyróżnienie).

10.     Nagrody zdobywane przez uczestników są nagrodami dla szkół,

11.  W przypadku nagrodzenia zespołu przysługuje jedna nagroda.

12.  W poszczególnych kategoriach można wzorować się na profesjonalnych  wykonawcach.

13. Zgłoszenia do udziału w konkursie należy przesłać do dnia 20 marca 2016 r. na adres:
Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy
im J. Korczaka
ul Ogrodowa 20
39-200 Dębica
tel (fax) 0-14: 6702574
z dopiskiem dla Teresy Nurkowicz

 

Przewidywany termin przeglądu – 20 IV 2016 r.

Listę uczniów występujących w konkursie prosimy napisać na komputerze

Prosimy o przestrzeganie limitu czasu przeznaczonego na występ.