Monthly Archives: Czerwiec 2017

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

zakończenie roku 2016-2017

Odbędzie się w piątek 23 czerwca 2017  

- o godzinie 8.00 Msza św. w Kościele pw Ducha Św.  

- o godzinie 9.00 uroczysta akademia na nowej
   sali gimnastycznej i rozdanie świadectw w salach

Szkolny klub wolontariatu II edycja

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy brał udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Europejskie Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Konkurs ten rozpoczął się 29 listopada 2016 r. i trwał  do 29 maja 2017 r.

Celem konkursu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Szkoła, wykonała zadania przewidziane regulaminem konkursu i otrzymała certyfikat „Szkolny klub wolontariatu”.

Zadania konkursu: Szkolny klub wolontariatu

  1. Przeprowadzenie ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”? Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  2. Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  3. Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel. Ocena na podstawie sprawozdania, informacji, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  4. Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  5. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: „Pomaganie jest fajne!”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, 6 najciekawszych prac wg wyboru szkoły, przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  6. Przeprowadzenie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole np. „Poczytaj mi kolego”, pomoc w nauce, podczas dyżurów na przerwach itp. Ocena
    na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
  7. Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat: „Czy warto pomagać”? Jak oceniasz Szkolny Klub Wolontariatu, czym powinien się jeszcze zajmować i komu pomagać? Ocena na podstawie arkusza ankiety i jej wyników przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

 

Jako opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza, pragnę w tym miejscu bardzo podziękować wszystkim nauczycielom oraz uczniom,  którzy wzięli udział w akcjach organizowanych w ramach Konkursu .

Sylwia Cisło

certyfikat - szkolny klub wolontariatu

Finał projektu „Przedsiębiorczość w Praktyce”

6 czerwca w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbył się finał projektu „Przedsiębiorczość w Praktyce”. Najlepsze drużyny z województwa zaprezentowały przed jury biznesplany przedsięwzięcia rozwiązującego istotny problem lokalny.

Po ocenie prezentacji biznesplanów drużyna Ekonomika w Dębicy zajęła VI miejsce w  województwie. Drużynę tworzyli uczniowie: Dawid Krawczyk, Zuzanna Brodawka, Justyna Daniek z klasy 2b technik ekonomista, pod kierunkiem pani Małgorzaty Szyszki.

Projekt realizowany był w 26 szkołach województwa podkarpackiego, a wzięło w nim udział około 800 uczniów. Naszą szkołę reprezentowały 3 zespoły.

Od listopada 2016 roku młodzież uczestniczyła w warsztatach tematycznych prowadzonych przez specjalistów z WUP, ZUS, Urzędu Skarbowego, banku. Każdy moduł kończył się testem i zadaniem praktycznym.

21 kwietnia w auli Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku odbył się półfinał projektu. Jego uczestnikami zostało 26 zespołów. Opiekę w czasie półfinału sprawowała pani Małgorzata Drozdowska.

Celem projektu było kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz integracja wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy i życiu codziennym.

O jego randze świadczy fakt, że został on objęty honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

zse1 zse2 zse3 dav

Podsumowanie projektu czytelniczego „Zaczytani”

W  projekcie udział wzięły głównie uczennice klas drugich.

Weronika Greczycho, Natalia Marek, Daria Szewc oraz Kinga Mroczek z 2 b w swojej recenzji zachęcały do przeczytania książki autorswa Gayle Forman pt.: Zostań jeśli kochasz. Zdjęcie wykonały pod wpływem książki Jay Asher’a 13 powodów (książka byłą promowana w czerwcu). 29 maja odwiedziły grupę Świetlików z Ochronki Sióstr Służebniczek gdzie po krótkiej pogadance na temat książek, oraz kilku bajkowych zagadkach  (wszystkie błyskawicznie i bezbłędnie odgadnięte przez Świetliki)przeczytały bajkę terapeutyczną o Misiu i tęczy. Dzieci chętnie wykonały do nich ilustracje. Następnie osaczyły „Misia z Ekonomika”, który z ich objęć wydostał się tylko dzięki interwencji siostry opiekującej się tą grupą.

Natalia Kędzior z 1g1 przekazała zdjęcie, którego inspiracją była klasyka – Henryk Sienkiewicz ze swoim Latarnikiem.

Paulina Pietrucha oraz Patrycja Ciebień z 2 r wykonały interesującą gazetkę z okazji Dnia Książki, który jest obchodzony w wielu krajach 23 kwietnia. Zaprezentowały w niej kilka rekordów Guinnessa związanych z pisaniem, publikowaniem oraz czytaniem książek.

Joanna Wiśniowska wraz z Klaudią Wyczałek z 2 g2 chętnie przeprowadzały wywiady z pracownikami naszej szkoły: z panem dyrektorem Krzysztofem Góreckim, z panem Krzysiem- naszym woźnym oraz panią bibliotekarką Małgorzatą Gawlik.

 

RECENZJA KSIĄŻKI :

Książka, której recenzje piszemy nosi tytuł „Zostań, jeśli kochasz” autorki Gayle Forman, tłumaczona przez Hannę Pasierską. W Polsce wydano 10 września 2014 roku

Na każdej z nas książka ta wywarła spore wrażenie. Sięgnęłyśmy po nią, ponieważ na jej podstawie powstał film o tym samym tytule, wyreżyserowany przez R.J. Cutler’a.

„Zostań, jeśli kochasz” opowiada o utalentowanej muzycznie nastolatce i jej rozterkach życiowych. Punktem zwrotnym staje się tragiczny wypadek jej rodziny, w którym również uczestniczy. Główna bohaterka- Mia znalazła się na granicy życia i śmierci. Sama musi zdecydować o swoim losie.

Książka ta jest napisana językiem prostym, kierowanym głównie do nastolatków. Łączy dwa zupełnie różne światy- realny i fantastyczny. Jedynym jej minusem jest chaotyczny przebieg zdarzeń.

„Zostań, jeśli kochasz” opowiada o prawdziwej młodzieńczej miłości i przyjaźni. Dużą role w niej odgrywa obietnica. Do końca zostajemy w niepewności czy historia Mii i Adama zakończy się happy end’em.

Utwór ten jak najbardziej możemy polecić wszystkim nastolatkom, którzy chcą oderwać się choć na chwilę od rzeczywistości, gdyż książka ta wciąga i porywa czytelnika do swojego świata.

Weronika Greczycho

Natalia Marek

Kinga Mroczek

Daria Szewc

Ekonomik na szlaku Rajdu Gwiaździstego

12 czerwca 2017r. o 8.30 z 4 punktów startowych wyruszyło na Szlak Partyzancki II i III Zgrupowania AK Obwodu Dębica 12 patroli szkół podstawowych i gimnazjów. Tym samym rozpoczął się XII Rajd Gwiaździsty o Proporzec Przechodni 5 Pułku Strzelców Konnych AK „Kałużówka 2017”.

Jego celem jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym na ternie ziemi dębickiej. Tegoroczny rajd poświęcony był Wojskowej Służbie Kobiet w dębickim obwodzie AK. W związku z tym zadania, które mieli do wykonania uczestnicy nawiązywały do działalności 5 sekcji: *łączności konspiracyjnej i bojowej, *sanitarnej, *gospodarczej, *propagandy oraz *wywiadu.

W rajdzie wzięły udział grupy uczniów ze szkół z Dębicy, Gumnisk, Zawady, Paszczyny, Głobikowej, Stasiówki, Jaworza i Dobrkowa. Patrole rywalizowały między sobą w różnych konkurencjach min. w opatrywaniu ran, rzucie granatem, przenoszeniu rannych na noszach, strzelaniu z broni, a także w odnajdywaniu ukrytych informacji. Na Kałużówce uczestnicy mogli spożyć ciepły posiłek, a także chwilę odpocząć.

Zwieńczeniem rajdu była Msza święta pod przewodnictwem ks. Ryszarda Piaseckiego. Po niej nastąpiło ogłoszenie wyników rywalizacji oraz uroczyste przekazanie przechodniego proporca zwycięskiemu patrolowi. W tym roku trafił on do Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, które zdobyło największą liczbę punktów.
Ze zrozumiałych względów w rywalizacji nie mogli brać udziału uczniowie Ekonomika, niemniej jednak byli oni bardzo widoczni na partyzanckim szlaku. Na dwóch punktach sanitarnych, odgrywając role rannych partyzantów oceniali prawidłowość udzielania pierwszej pomocy: Paulina Olszewska (IIa), Iza Zygmunt (IIr), Karol Ligęska (Ic), Bartosz Tomaszewski (IIg2), Kajetan Kurcz (IIIg1) i Jakub Mika (IIIg1). Opiekę nad nimi sprawował p. Wojciech Szerszeń.

W grupie szkół podstawowych prowadzonej przez p. Joannę Mazurkiewicz sędziował na trasie Rajdu Daniel Orkisz (IIIg1).

Wycieczka na Międzynarodowe Targi Żywności Warsaw Food Expo 2017

W piątek 02 czerwca 2017r.  uczniowie  naszej szkoły pod opieką  nauczycielek :  Marty Wypasek,  Aliny Ryczek i Marii Michalak odbyli  wycieczkę do Warszawy oraz na  Międzynarodowe Targi Żywności  Warsaw Food Expo 2017. W wycieczce uczestniczyło 29 osób z klas gastronomicznych.

Wycieczka była sponsorowana w ramach Projektu „Młody gastronom – start do kariery zawodowej”, którego realizatorem jest UNIA PRODUCENTÓW I PRACODAWCÓW PRZEMYSŁU MIĘSNEGO. Projekt jest dofinansowany  ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ważnym punktem wycieczki był spacer po Warszawie. Odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, przeszliśmy ulicą Nowy Świat na Plac Zamkowy oraz  zwiedziliśmy  Starówkę. Warszawa prezentowała się pięknie w promieniach czerwcowego słońca. Następnie udaliśmy  się do Nadarzyna , do Centrum wystawienniczego PTAK na Międzynarodowe Targi Żywności  Warsaw Food Expo 2017.
Wydarzenie to, zorganizowane pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, odbyło się w dniach 1- 3 czerwca 2017 r. w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo, jako impreza towarzysząca spotkaniu Ministrów Rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej.
Podczas targów Warsaw Food Expo 2017 zaprezentowały się  firmy z ofertą produktów spożywczych, byli to zarówno producenci jak i dystrybutorzy żywności z takich branż jak mięsna, owocowo-warzywna, piekarsko-cukiernicza, mleczarska, napojów. Była to  okazja do sprawdzenia ofert z wybranych regionów z Polski, a także zagranicznych. Odbyły się liczne pokazy, konkursy i warsztaty kulinarne.

Na targach była też okazja, by zapoznać się z ofertą najlepszej uczelni rolniczej w Polsce – Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wzięliśmy  udział w wielkim grillowaniu razem z Polską Ekologią i firmą Smoker. Spróbowaliśmy doskonale przyprawionych burgerów upieczonych przez profesjonalistów.

Poszerzyliśmy aktualną wiedzę na temat żywności i  jej znaczenia w żywieniu ludzi, mieliśmy możliwość spotkań z mistrzami kulinarnymi, a także zapoznania z aktualnymi trendami w branży. Kto lepiej zna się na tradycyjnych i lokalnych produktach jak nie Koła Gospodyń Wiejskich? Z okazji obchodów 150-lecia organizacji gospodynie zaprezentowały kulinarne – i nie tylko – dziedzictwo polskiej wsi. Mieliśmy możliwość popróbowania różnych potraw.  Niektórzy z nas rozsmakowali się w potrawach z gęsiny. Panie, które je promowały podarowały wszystkim uczestnikom wycieczki pięknie wydane książki „Drób na talerzu” finansowane z Funduszu Promocji mięsa Drobiowego. Wykorzystamy na technologii gastronomicznej…..

Wszyscy wróciliśmy  bardzo zadowoleni (chociaż bardzo zmęczeni). nadarzyn_11 nadarzyn_13 nadarzyn_18

20170602_104919 20170602_105821

001

Nasi uczniowie chętnie pomagają

Uczniowie z klasy 3g1 technikum żywienia i usług gastronomicznych pomogli w zorganizowaniu przyjęcia z okazji Święta Matki, które odbyło się w dniu 24 maja 2017 roku podczas Gminnego Spotkania Kół Gospodyń Wiejskich w Centrum  Kulturalno-Oświatowym w Zawadzie  .

Za profesjonalną obsługę przyjęcia i wzorowe zachowanie podczas pracy otrzymali pięknie wydrukowane podziękowania. Po raz kolejny  godnie reprezentowali  „Ekonomik”.

Podziękowanie otrzymała również Pani Marta Wypasek, która służyła fachową pomocą podczas przygotowań do przyjęcia.

podziękowanie Koło Gospodyń 001 podziękowanie Koło Gospodyń 002 podziękowanie Koło Gospodyń 003 podziękowanie Koło Gospodyń 004 podziękowanie Koło Gospodyń 005

Festiwal zdrowego jedzenia i gotowania

Zespół Szkół Ekonomicznych wraz ze Stowarzyszeniem „Przyjaciół Ekonomika” w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Powiat Dębicki rozpoczął działanie, którego celem jest propagowanie zasad zdrowego odżywiania i kultury jedzenia.

 

We wtorek 23 maja 2017 roku w naszej szkole odbyła się pierwsza część ( z trzech planowanych)  Festiwalu zdrowego jedzenia i gotowania.

Były to  warsztaty kulinarne dla uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych z terenu Dębicy oraz powiatu dębickiego.

 

W czasie warsztatów gimnazjaliści wspólnie z uczniami klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych zdobywali wiedzę w praktyce na temat przygotowania smacznych i zdrowych potraw. Spotkanie rozpoczęło się od ciekawego wykładu Pani Elżbiety Kurzawy na temat racjonalnego  odżywiania  oraz  pokazu prawidłowo zestawionej racji pokarmowej. Następnie zaproszeni uczniowie wraz z uczniami z klas gastronomicznych przygotowywali  modne , ale zdrowe potrawy  mogące stanowić alternatywę dla codziennych pomysłów na „nudne” drugie śniadania do szkoły. Gimnazjaliści poszerzyli wiedzę z zakresu zastosowania warzyw, owoców w potrawach oraz zasad właściwego sporządzania i komponowania posiłków. Poznali nowe smaki i pomysły.

Spotkanie zakończyło się posiłkiem przy wspólnie nakrywanych stołach. Nie obeszło się bez pysznej kawy i herbaty parzonej i podawanej  przez naszych uczniów. Goście na zakończenie otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia była Pani Marta Wypasek.
Opiekę nad uczniami sprawowała również Pani Alina Ryczek

315 321 323 325 329 333 335 338 348 357 IMG_1483

SEMINARIUM „Tylko miłość zwycięża świat”

30 maja delegacja naszej szkoły wzięła udział w  SEMINARIUM „TYLKO MIŁOŚĆ ZWYCIĘŻA ŚWIAT”, które odbyło się w Zespole Szkół Gimnazjalnych im. Anny Jenke w Błażowej.

Sympozjum zorganizowano z okazji stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Naszą szkołę reprezentował pan dyrektor Krzysztof Górecki, prezes Szkolnego Klubu HDK Alicja Lipa oraz uczniowie: Wiktoria Zięba, Katarzyna Śmietana klasa I a, Iwona Niemiec, Michał Dziadosz klasa II a wraz z opiekunami księdzem Hubertem Komoniewskim i Anną Didyk – Żołądek  Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w kościele parafialnym w Błażowej, która była w intencji rychłej beatyfikacji naszej patronki Anny Jenke.

W dalszych uroczystościach odbywających się w szkole mogliśmy posłuchać przemówień zaproszonych gości – ks. profesora dr hab. Tadeusza Guza, pani Teresy Kaniowskiej, dr Tomasza Dziurli, ks. prałata Mariana Bocho, którzy w swoich wykładach podkreślali aktualność nauczania naszej patronki i jej apostolstwo na rzecz orędzia fatimskiego.

 

Anna Jenke to osoba o mocnym fundamencie wiary i miłości oraz pragnieniami sięgającymi nieba. Jako nasza patronka uczy nas pięknie i mądrze żyć, wzywa do czynienia dobra, do niesienia radości i nadziei potrzebującym. We wszystkich  naszych działaniach zawsze przyświecają nam jej słowa:

„Do ludzi trzeba iść z duszą bogatą w miłość” Anna Jenke.

HDK01 HDK02 HDK03 HDK04 HDK05 HDK06 HDK07