Monthly Archives: Kwiecień 2023

Majówka z książką :)

Przed nami długi majowy weekend. Przed jednymi ostatnie dni przed ważnym egzaminem, dla innych czas relaksu. Trzymając kciuki za naszych wspaniałych maturzystów nie zapominajmy o bogatych zasobach naszej Biblioteki Języków Obcych. W tym miesiącu szczególnie polecamy:

 

 • THE YOUNG ADVENTURERS AND THE BOY NEXT DOOR by Enid Blyton

         pełna ciepła i przygód historia dla młodzieży

 • GREAT EXPECTATIONS by Charles Dickens

przez krytyków uznana za najdoskonalszą powieść Dickensa. Porywająca opowieść o dojrzewaniu i dogłębnej moralnej przemianie.

 

Zapraszamy do Biblioteki

 

 

Paulina Maziarka

343739807_150811874622578_5550457995829229423_n 343300121_901825527783108_7433259787924515012_n 342949829_911810139934375_2995825545852873785_n

fot. Natalia Maciocha i Wiktoria Madej

 

Ps. W trakcie sesji zdjęciowej nie ucierpiało żadne zwierzę ;)

POŻEGNANIE ABITURIENTÓW 2023

W czwartek 27 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyło się uroczyste  pożegnanie abiturientów. Uroczystości zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas IV rozpoczęły się  mszą świętą w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego.

Po powrocie do szkoły głos zabrał Dyrektor pan Krzysztof Górecki.  Skierował  wiele ciepłych, pełnych troski słów do maturzystów, życzył im powodzenia na egzaminach maturalnych i  sukcesów na kolejnych etapach życia.

W czasie uroczystości zostali nagrodzeni abiturienci, którzy zakończyli szkołę z wyróżnieniem, odznaczali się swoim zaangażowaniem w życie szkoły – poprzez udział w zawodach, działalność charytatywną czy honorowe oddawanie krwi.

Największym wydarzeniem i zaszczytem było wręczenie uczniowi klasy IVLC– Dominikowi Rau statuetki „Primus Inter Pares”. Wrażenie na wszystkich zrobiły fanfary, które zabrzmiały podczas wręczania Statuetki.

Po zakończeniu części artystycznej młodzież klas IV udała się na ostatnie spotkanie ze swoimi wychowawcami. I to właśnie w klasach przyszedł czas na odbiór świadectw, gratulacje, podziękowania, wspomnienia i łzy.

Życzymy Wam dobrego wyniku na egzaminie, spełnienia marzeń, żebyście wybrali właściwą ścieżkę w życiu i doszli do wybranego celu. Korzystajcie z życia, żeby potem niczego nie żałować! Żegnamy Was, słowami piosenki „Szczęśliwej drogi już czas..”. Obyśmy znów się spotkali!

Podsumowanie IV Edycji Konkursu „Młode Rekiny Biznesu”

W dniu 21 kwietnia 2023 roku, w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, odbyła się IV edycja Konkursu „Młode Rekiny Biznesu” adresowanego do uczniów klas ósmych szkół podstawowych Powiatu Dębickiego.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy ekonomicznej i kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży oraz zapoznanie ze specyfiką zawodu technik ekonomista oraz technik handlowiec.

 

W konkursie rywalizowało 6 czteroosobowych drużyn ze szkół podstawowych Powiatu Dębickiego:

 •        Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy
 •        Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy
 •         Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy
 •         Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Czuby w Słotowej
 •         Zespół Szkół w Pustyni
 •         Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu

Projekt obejmował dwa etapy:

I. Warsztaty nt. symulacji działań przedsiębiorstwa na rynku – przygotowanie do konkursu

II. Konkurs na najlepiej prosperującą firmę produkcyjną na rynku – gra symulacyjna

Wyniki konkursu:

I miejsce drużyna „SKOCZNE RZEKOTKI”- Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Czuby w Słotowej
II miejsce drużyna „ Frog Family” - Zespół Szkół w Pustyni

III miejsce drużyna „CUDEGRE”– Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

IV miejsce drużyna EKO-REKOT  – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu
V miejsce drużyna „Ranas”  – Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy

VI miejsce drużyna „Frolab” -   Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy.
Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Powiatu Dębickiego oraz  Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu.

Nagrody oraz upominki dla uczestników ufundowali:

 •  Powiat Dębicki
 • Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu
 • SURET Sp. z o.o.
 • Fundacja Śnieżka
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika.

W Konkursie uczestniczyli również uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych jako pracownicy instytucji wspierających działalność firm z klasy 1ab, 2 bc- gr.1, 2f .

 

IV Edycję Konkursu „Młode Rekiny Biznesu” zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki przedmiotów zawodowych:

Małgorzata Drozdowska, Sabina Rumin – Tworzydło.

Spotkanie Wielkanocne krwiodawców

krw0

Zgodnie z tradycją  18.04.2022 r. w naszej szkole odbyło się świąteczne spotkanie członków Szkolnego Klubu HDK. 

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.   Przepięknie nakryty stół i wiosenne dekoracje zachęcały wszystkich do świętowania.

Na spotkaniu mieliśmy zaszczyt gościć pana dyrektora Krzysztofa Góreckiego, który całym sercem zawsze nas wspiera, Prezesa naszego klubu panią Alicję Lipe, długoletniego współopiekuna klubu pana Ferdynanda Kłuska, siostrę Małgorzatę Dyrek, przedstawicieli Zarządu PCK pana Zbigniewa Szurka i panią Annę Augustynowicz.

Nie mogło zabraknąć naszej wspaniałej, ofiarnej młodzieży. Gościliśmy również pana profesora Marka Gawle, który oddając krew dołączył do naszego klubu.

W przygotowaniu naszego świątecznego stołu ogromną pomoc, jak zawsze, otrzymaliśmy od  pani profesor Aliny Ryczek, Elżbiety Kurzawy, Marty Wypasek i Małgorzaty Groch – Kipy, które wraz z młodzieżą klas II  i III przygotowały piękny stół i smakowite ciasta.

Na uroczystości zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu wiedzy o Annie Jenke. Gratulujemy.

Z wyrazami podziękowania za nieoceniony dar serca:

Prezes Szkolnego Klubu HDK Alicja Lipa oraz  Anna Didyk – Żołądek

 

Galeria zdjęć:

kr2 kr1 -3793819776995388469 -5348513887029304520 6539714067313485952 IMG_20230418_123428

Ekonomik Liderem Wiedzy Prawnej w Powiecie!

W dniu 24 kwietnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Dębicy odbył finał Powiatowego Konkursu Wiedzy Prawnej, do którego zakwalifikowało się aż czworo naszych uczniów – wszyscy z klasy 1ab.

Laureatem konkursu została Wiktoria Szewc.

Dalsze pozycje przypadły natomiast Magdalenie Rokosz (V miejsce), Janowi Górka (VII miejsce) i Karolowi Cukla (IX miejsce).

Nagrody i gratulacje dla uczestników przekazali: Wicestarosta Powiatu Dębickiego – Adam Pieniążek oraz Prezes Fundacji „Pasieka” i organizator konkursu – adwokat Karol Grześkiewicz.

Serdecznie gratulujemy naszym wychowankom i życzymy dalszych sukcesów!

 

Małgorzata Ciurkot – szkolny koordynator konkursu

Michał Susz – nauczyciel przedmiotów prawniczych

IMG-20230424-WA0013~2 IMG-20230424-WA0014~3

WYCIECZKA DO TEATRU

20 kwietnia 2022r. uczniowie klas pierwszych i ich starsi koledzy z klasy 2a, pod opieką swoich wychowawców wybrali się na wycieczkę do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, na spektakl pt. ,,Zbrodnia i kara”. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami.

„Zbrodnia i kara” wg Fiodora Dostojewskiego w reż. Macieja Podstawnego, zrobiła na wszystkich bardzo duże wrażenie. Dyskusje na temat spektaklu i jego interpretacji trwały całą drogę powrotną do Dębicy i nie cichły nawet następnego dnia.

Młodym widzom podobały się przede wszystkim nowoczesne zabiegi wykorzystane w spektaklu:

 • Sposób przedstawienia się aktorów, czyli:  „Nazywam się Matylda Baczyńska i gram w tym przedstawieniu Sonię”, „nazywam się Kamil Urban i gram Raskolnikowa”, „nazywam się Tomasz Wiśniewski i gram Marmieładowa” itd.
 • Muzyka, która rozbrzmiewała ze znajdującego się na scenie fortepianu przemawiała do słuchaczy w jak najbogatszej formie i pomagała w interpretacji scen symbolicznych. Ułatwiała widzom przeżywanie wspólnie z aktorami odgrywanych przez nich ról.
 • Nieustannie włączona kamera na scenie i ekran na ścianie z boku, wyznaczały odpowiedni kierunek patrzenia, interpretowania scen, ale ich zadaniem było również skupienie uwagi widza na danym aktorze lub rekwizycie.
 • Nowoczesna scenografia, którą tworzyły trzy ogromne szafy bez drzwi.  W czasie spektaklu aktorzy kręcili nimi na wszystkie strony. W nich znajdowały się poszczególne miejsca akcji. Cała scena bogata była w kolory i ciekawe graffiti, które dla uważnego widza stanowiło nie tylko atrakcję wizualną, ale było nieszablonowym przekazem, sugerującym miejsce akcji. Została ona bowiem przeniesiona z XIX – wiecznego Petersburga do zbankrutowanego miasta Detroit.

Reżyser postawił w sztuce wiele pytań: czy zbrodnia Raskolnikowa jest największą i na pewno jedyną zbrodnią opisaną w powieści, czy Raskolnikow jest świętym i szlachetnym filozofem, który zbłądził, czy ofiarą drastycznych nierówności społecznych, skrajnego ubóstwa i poniżającego większość ludzi systemu ekonomicznego? I wreszcie, ile w każdym z nas jest Raskolnikowa.

W spektaklu pojawiło się również wiele odniesień do wydarzeń ostatnich czasów, które jednak zostały przedstawione językiem ezopowym. Cieszy mnie jednak fakt, że nasi uczniowie trafnie zrozumieli, to co zostało przez reżysera zakamuflowane i nie wypowiedziane wprost przez aktorów.

Wszyscy spędzili w teatrze wyjątkowe chwile, które pozostaną na długo w ich pamięci. Brawa i owacje na zakończenie spektaklu były wyrazem uznania dla gry aktorów.

 

Zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się na krótki spacer po ulicy Wałowej, aby kolejno podziwiać Seminarium Duchowne w Tarnowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego, pomnik Władysława Łokietka, Ławeczkę Poetów z rzeźbami przedstawiającymi znanych literatów: Agnieszkę Osiecką, Zbigniewa Herberta, Jana Brzechwę, przy której odbyła się sesja zdjęciowa.

Do Dębicy wróciliśmy pełni refleksji i zadumy na tematy poruszone w sztuce, ale również pełni energii, której użyczyło nam wiosenne słońce.

 

Beata Szypułka

20230420_085955 20230420_090055 20230420_091211 20230420_091226 20230420_091529 20230420_093333 20230420_093423 20230420_095109 20230420_095140 20230420_123352 20230420_123440 20230420_123445 20230420_124723

„Sadzenie drzew w powiecie dębickim”

17 kwietnia 2023 uczniowie klasy 1 r wraz z wychowawcą Agatą Wiktor reprezentowali Zespół Szkół Ekonomicznych podczas kolejnej akcji „Sadzenia drzew w powiecie dębickim”. Pod opieką pracowników Nadleśnictwa przeszli przez las w okolicy miejscowości Lipiny. Podczas wędrówki mieli okazję wysłuchać ciekawostek dotyczących życia i funkcjonowania lasu, występującej na terenie powiatu dębickiegodzikiej zwierzyny, a także poznawali gatunki roślin. Następnie wraz z władzami powiatu oraz pracownikami Nadleśnictwa i starostwa rozpoczęli sadzenie drzew na przygotowanym terenie w okolicy Lipin.Wydarzenie zakończyło ognisko integracyjne zorganizowane przez Nadleśnictwo.

IMG_4720 IMG_4722 IMG_4724 IMG_4721 IMG_4725 IMG_4727 IMG_4729

Uczniowie Ekonomika uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

Dnia 13 kwietnia 2023r, o godzinie 12:00 na Placu Mikołajkowów w Dębicy odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

Zbrodnia Katyńska dokonana została w 1940 roku, na mocy decyzji członków Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z Józefem Stalinem na czele. Zamordowano ponad 20 000 osób. Na „Dębickiej liście Katyńskiej” znajduje się ponad 50 nazwisk osób bestialsko zamordowanych przez NKWD.

Patriotyczne spotkanie uświetnił montaż słowno-muzyczny Grupy Artystycznej SAFO. Podczas tegorocznej uroczystości organizatorzy przekazali członkom rodzin pomordowanych naboje z ziemią pobraną z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu wraz z wygrawerowanym nazwiskiem zamordowanego krewnego.

Osoby reprezentujące różne środowiska złożyły znicze i kwiaty przy pomnikach ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, której 13 rocznicę obchodziliśmy 10 kwietnia.

Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentował Poczet Sztandarowy (uczennice i uczniowie klas 2 fg i 2r), oraz uczniowie klasy 4a wraz z opiekunem Panem Wojciechem Szerszeniem.

Uczniowie Ekonomika

Wyróżnienie Wiktorii Madej na V Powiatowym Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Polski my Naród….”

Był kiedyś inny świat”- takimi słowami z utworu ”Miasto” rozpoczęła swój występ Wiktoria Madej z klasy 4R1 na V Powiatowym Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Polski My Naród” zorganizowanym 14.04.2023 r. przez Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej- Curie w Pustkowie-Osiedlu, Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Centrum Kultury i Bibliotek  Gminy Dębica w Pustkowie-Osiedlu. Najpiękniejsze utwory o tematyce powstańczej, powstałe w różnych okresach dziejów Polski, prezentowane były przez ponad 40 młodych wykonawców z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Utwór zaprezentowany przez Wiktorię nawiązywał do wydarzeń, które miały miejsce podczas Powstania Warszawskiego. Emocjonujący występ naszej uczennicy zasłużył na wyróżnienie przez jury. Naszą szkołę reprezentowała również debiutująca Nikola Kuźniar z klasy 1R, która zaśpiewała utwór pt „Dziewczyna z granatem”.

Wielkie brawa dla naszych uczennic za zaangażowanie, ciężka pracę i przepiękne występy!

NIKOLA WIKTORIA

 

Marta Cabaj

II miejsce Klaudii Cywy w IV Powiatowym Konkursie Ekologicznym „Znane i mniej znane gatunki roślin chronionych w Polsce”

14 kwietnia 2023 r. w II Liceum Ogólnokształcącym odbyło się podsumowanie IV Powiatowego Konkursu Ekologicznego:  „Znane i mniej znane gatunki roślin chronionych w Polsce”, podczas którego zostały wręczone nagrody laureatom. 7 uczniów naszej Szkoły wzięło udział w tym konkursie a uczennica klasy 4g Klaudia Cywa zajęła II miejsce.

Podczas podsumowania odbyła się debata przygotowana przez uczniów II LO „Strachem czy nadzieją – jak walczyć o cele ekologiczne?”

Klaudii gratuluję bardzo dobrego wyniku a wszystkim uczniom ZSE, którzy brali udział w tym konkursie dziękuję, że chcieli poszerzyć swoją wiedzę ekologiczną.

Małgorzata Szot

340795957_1279326696124811_3497594042442357508_n 341153676_773672230732963_5952779683751451656_n