Monthly Archives: Grudzień 2022

Ogólnopolski sukces uczniów Ekonomika

W dniach 15-16 grudnia 2022 r. w Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbył się finał ogólnopolski  VIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich.

f8407ca85eb6eaef992858c3ddffac09-0 f8407ca85eb6eaef992858c3ddffac09-1 f8407ca85eb6eaef992858c3ddffac09-2

 

 

IMG-20230103-WA0000(1)

Już jutro znany AUTORYTET ŚWIATA KULINARNEGO w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy!

Guitar Heroes Flyer

20 grudnia 2022 r. – czyli w dniu jutrzejszym –  uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych w naszej szkole będą uczestniczyli w wykładach i warsztatach dotyczących najnowszych trendów kulinarnych w kuchni wege.

Warsztaty poprowadzi Tadeusz Muller, który jest znanym przedsiębiorcą branży gastronomicznej oraz twórcą food konceptów wielu dobrze prosperujących zakładów gastronomicznych w Polsce.

Na godzinę 10.00, na dużą salę gimnastyczną zapraszamy wszystkie klasy gastronomiczne

Szczegółowy program szkolenia:

Godz. 10:00
Prezentacja: Jak powstają koncepty gastronomiczne na podstawie Alioli, Orzo oraz Nine’s.

Godz. 11:00
Prezentacja rynku światowego roślinnych zamienników mięsa.

Godz. 11:30
Warsztaty kulinarne

1. Smoked Avokado – wędzone awokado z beyond meat i liśćmi azjatyckimi

Godz. 14:00 Przerwa

Godz. 14:15

2. Purple Healthy Bowls – warzywne bowle z roślinnym Qurczakiem, fasolą purpurową Bycok i sosem pink tahini.

3. Roślinne śledzie po kaszubsku w wersji rolmops ze śliwką suska sechlońska

Godz. 16:00

Podsumowanie, pytania.

Godz: 17:00

Zakończenie

 

Impreza finansowana przez:

Powiat Dębicki
Powiatowy Urząd Pracy
Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy
Akademię Sztuki Restauracyjnej

SAMORZĄD SZKOLNY 2022/2023

Pragniemy poinformować, iż kilka tygodni temu wybrano nowy Samorząd Szkolny Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie pracą na rzecz szkoły wśród uczniów, w tym roku przyjęliśmy do Samorządu wszystkie osoby, które wyraziły taką chęć, dzieląc przy okazji młodzież na różne podgrupy. Każdy miał okazję przypisać się do teamu, gdzie będzie mógł maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności. I tak powstały między innymi zespoły Social Media, Design czy Wolontariat.

Do opiekuna Samorządu Uczniowskiego, pana Mateusza Ożoga, dołączyła pani Elżbieta Skupnik, która wraz z młodzieżą kreuje nowy wystrój „Ekonomika”, a także pomoże w akcjach charytatywnych.

***

SAMORZĄD SZKONY:
Przewodnicząca: Zuzanna Stanoch
Zastępcy: Klaudia Job, Karol Wiercioch
Skarbnik: Karolina Orkisz
CZŁONKOWIE:
Emilia Kaczor, Amelia Uriasz, Iga Krok, Norbert Ciołek, Paweł Wolak, Iza Boruta, Weronika Kukułka, Dominika Czuba, Igor Balcer, Radosław Łętek, Amelia Flaga, Ania Stojak, Marta Jedziniak, Martina Valentino, Oliwia Trojan, Marlena Jędrzejczyk.

SOCIAL MEDIA:
Patrycja Szczepanek, Oliwia Gancarska, Lena Sasak, Weronika Drąg, Nikola Giba, Daniel Bieniek, Kasia Brudna, Paulina Barys, Sylwia Czuba

Bardzo gorąco dziękujemy uczniom, którzy w trudnym okresie pandemicznym tworzyli poprzedni Samorząd Szkolny. Mimo że ich dwuletnia kadencja wygasła, niektóre z osób w dalszym ciągu udzielają się i pomagają w uatrakcyjnianiu życia szkolnego.

„Wpływ substancji psychoaktywnych na zdrowie, rozwój, koncentrację młodego człowieka” – warsztaty

W środę 7 grudnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych nt. „Wpływ substancji psychoaktywnych na zdrowie, rozwój, koncentrację młodego człowieka” z wykorzystaniem alkogogli  i narkogogli.

Celem zajęć było zniechęcenie młodzieży do eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi, uświadomienie jak zmienia się sposób widzenia świata pod wpływem, nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych, czy środków odurzających. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że nigdy nie wiadomo jak organizm człowieka zachowa się po zażyciu minimalnej dawki takiej substancji chemicznej.

Alkogogle i narkogogle oddziałując tylko na zmysł wzroku, pokazują rzeczywistość podobną jak po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Uczniowie zobaczyli, że czas ich reakcji był spowolniony, pogorszyła się koordynacja ruchowa, zniekształcał się widziany obraz i kolory, pojawiała się także błędna ocena odległości.

Pierwszoklasiści mogli uzmysłowić sobie, jak spożywanie alkoholu oraz zażywanie środków psychoaktywnych zaburza naszą sprawność psychofizyczną, przez co nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym.

Wierzymy, że udział w warsztatach pozwoli młodzieży w przyszłości podejmować właściwe decyzje.

 

Sabina Rumin-Tworzydło

Wiktoria Przybyło na koncercie „Jak nie MY, to kto?”

Podkarpacki Finał Europejskiego Roku Młodzieży, który odbył się 3 grudnia 2022 w sali MORS Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, na długo zapadnie w pamięci obecnej na tam publiczności. Imprezę koordynowaną przez Dom Kultury w Przecławiu  zorganizowała Muzyczna Reprezentacja Podkarpackich Talentów, czyli formacja składająca się z muzyków, wokalistów, pracowników zaplecza organizacyjnego i technicznego,  Motto tego przepięknego koncertu „Jak nie MY, to kto?”,  to jednocześnie kwintesencja pasji, zaangażowania oraz talentu młodych artystów z Podkarpacia. Wśród nich, w chórkach nasza absolwentka Wiktoria Przybyło (Kosińska), której głos nie raz rozbrzmiewał na imprezach  szkolnych i tych organizowanych poza szkołą. Jej mocny, charakterystyczny wokal nie tylko znakomicie  wspierały prace wokalistów wiodących, ale również  przypominały o  tym jak wspaniałą i zdolną mamy młodzież w Ekonomiku. Bo w  sumie…. jak nie MY, to kto?

Marta Cabaj

Zdjęcia Marta Badowska

jak nie my to kto_-159 jak nie my to kto_-164