Monthly Archives: Grudzień 2022

Ogólnopolski sukces uczniów Ekonomika

W dniach 15-16 grudnia 2022 r. w Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbył się finał ogólnopolski  VIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich.

f8407ca85eb6eaef992858c3ddffac09-0 f8407ca85eb6eaef992858c3ddffac09-1 f8407ca85eb6eaef992858c3ddffac09-2

 

 

IMG-20230103-WA0000(1)

Już jutro znany AUTORYTET ŚWIATA KULINARNEGO w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy!

Guitar Heroes Flyer

20 grudnia 2022 r. – czyli w dniu jutrzejszym –  uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych w naszej szkole będą uczestniczyli w wykładach i warsztatach dotyczących najnowszych trendów kulinarnych w kuchni wege.

Warsztaty poprowadzi Tadeusz Muller, który jest znanym przedsiębiorcą branży gastronomicznej oraz twórcą food konceptów wielu dobrze prosperujących zakładów gastronomicznych w Polsce.

Na godzinę 10.00, na dużą salę gimnastyczną zapraszamy wszystkie klasy gastronomiczne

Szczegółowy program szkolenia:

Godz. 10:00
Prezentacja: Jak powstają koncepty gastronomiczne na podstawie Alioli, Orzo oraz Nine’s.

Godz. 11:00
Prezentacja rynku światowego roślinnych zamienników mięsa.

Godz. 11:30
Warsztaty kulinarne

1. Smoked Avokado – wędzone awokado z beyond meat i liśćmi azjatyckimi

Godz. 14:00 Przerwa

Godz. 14:15

2. Purple Healthy Bowls – warzywne bowle z roślinnym Qurczakiem, fasolą purpurową Bycok i sosem pink tahini.

3. Roślinne śledzie po kaszubsku w wersji rolmops ze śliwką suska sechlońska

Godz. 16:00

Podsumowanie, pytania.

Godz: 17:00

Zakończenie

 

Impreza finansowana przez:

Powiat Dębicki
Powiatowy Urząd Pracy
Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy
Akademię Sztuki Restauracyjnej

SAMORZĄD SZKOLNY 2022/2023

Pragniemy poinformować, iż kilka tygodni temu wybrano nowy Samorząd Szkolny Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie pracą na rzecz szkoły wśród uczniów, w tym roku przyjęliśmy do Samorządu wszystkie osoby, które wyraziły taką chęć, dzieląc przy okazji młodzież na różne podgrupy. Każdy miał okazję przypisać się do teamu, gdzie będzie mógł maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności. I tak powstały między innymi zespoły Social Media, Design czy Wolontariat.

Do opiekuna Samorządu Uczniowskiego, pana Mateusza Ożoga, dołączyła pani Elżbieta Skupnik, która wraz z młodzieżą kreuje nowy wystrój „Ekonomika”, a także pomoże w akcjach charytatywnych.

***

SAMORZĄD SZKONY:
Przewodnicząca: Zuzanna Stanoch
Zastępcy: Klaudia Job, Karol Wiercioch
Skarbnik: Karolina Orkisz
CZŁONKOWIE:
Emilia Kaczor, Amelia Uriasz, Iga Krok, Norbert Ciołek, Paweł Wolak, Iza Boruta, Weronika Kukułka, Dominika Czuba, Igor Balcer, Radosław Łętek, Amelia Flaga, Ania Stojak, Marta Jedziniak, Martina Valentino, Oliwia Trojan, Marlena Jędrzejczyk.

SOCIAL MEDIA:
Patrycja Szczepanek, Oliwia Gancarska, Lena Sasak, Weronika Drąg, Nikola Giba, Daniel Bieniek, Kasia Brudna, Paulina Barys, Sylwia Czuba

Bardzo gorąco dziękujemy uczniom, którzy w trudnym okresie pandemicznym tworzyli poprzedni Samorząd Szkolny. Mimo że ich dwuletnia kadencja wygasła, niektóre z osób w dalszym ciągu udzielają się i pomagają w uatrakcyjnianiu życia szkolnego.

„Wpływ substancji psychoaktywnych na zdrowie, rozwój, koncentrację młodego człowieka” – warsztaty

W środę 7 grudnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych nt. „Wpływ substancji psychoaktywnych na zdrowie, rozwój, koncentrację młodego człowieka” z wykorzystaniem alkogogli  i narkogogli.

Celem zajęć było zniechęcenie młodzieży do eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi, uświadomienie jak zmienia się sposób widzenia świata pod wpływem, nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych, czy środków odurzających. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że nigdy nie wiadomo jak organizm człowieka zachowa się po zażyciu minimalnej dawki takiej substancji chemicznej.

Alkogogle i narkogogle oddziałując tylko na zmysł wzroku, pokazują rzeczywistość podobną jak po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Uczniowie zobaczyli, że czas ich reakcji był spowolniony, pogorszyła się koordynacja ruchowa, zniekształcał się widziany obraz i kolory, pojawiała się także błędna ocena odległości.

Pierwszoklasiści mogli uzmysłowić sobie, jak spożywanie alkoholu oraz zażywanie środków psychoaktywnych zaburza naszą sprawność psychofizyczną, przez co nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym.

Wierzymy, że udział w warsztatach pozwoli młodzieży w przyszłości podejmować właściwe decyzje.

 

Sabina Rumin-Tworzydło

Wiktoria Przybyło na koncercie „Jak nie MY, to kto?”

Podkarpacki Finał Europejskiego Roku Młodzieży, który odbył się 3 grudnia 2022 w sali MORS Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, na długo zapadnie w pamięci obecnej na tam publiczności. Imprezę koordynowaną przez Dom Kultury w Przecławiu  zorganizowała Muzyczna Reprezentacja Podkarpackich Talentów, czyli formacja składająca się z muzyków, wokalistów, pracowników zaplecza organizacyjnego i technicznego,  Motto tego przepięknego koncertu „Jak nie MY, to kto?”,  to jednocześnie kwintesencja pasji, zaangażowania oraz talentu młodych artystów z Podkarpacia. Wśród nich, w chórkach nasza absolwentka Wiktoria Przybyło (Kosińska), której głos nie raz rozbrzmiewał na imprezach  szkolnych i tych organizowanych poza szkołą. Jej mocny, charakterystyczny wokal nie tylko znakomicie  wspierały prace wokalistów wiodących, ale również  przypominały o  tym jak wspaniałą i zdolną mamy młodzież w Ekonomiku. Bo w  sumie…. jak nie MY, to kto?

Marta Cabaj

Zdjęcia Marta Badowska

jak nie my to kto_-159 jak nie my to kto_-164

Sukcesy uczniów Ekonomika w konkursie „Odkryj na nowo powiat dębicki”

30 listopada 2022 w Zespole Szkół nr 1 w Dębicy odbyła się XVIII edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Odkryj na nowo powiat dębicki”. Kategoria wiedzowa obejmowała quiz, który dotyczył przyrody powiatu dębickiego. Brały w nim udział 2-osobowe drużyny ze szkół ponadpodstawowych. Reprezentujący Zespół Szkół Ekonomicznych uczniowie klasy 4g Maciej Pawełek i Damian Skóra zajęli pierwsze miejsce.

W kategorii plastyczno-multimedialnej uczestnicy przygotowywali prezentacje, których tematem był „Ekologiczny dom w powiecie dębickim”. Miejsce pierwsze zajęła Kinga Gajda z klasy 4r1, miejsce trzecie Natalia Jarząb z klasy 3bg, a wyróżnienia otrzymały Małgorzata Ruszaj z klasy 3g i Zuzanna Chłopek z klasy 4r1.

Zwycięzcom gratuluję a wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję.

M. Szot

KOnk 1 konk 2

IV miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Nauczycieli

W dzisiejszym XXII Turnieju Piłki Siatkowej Nauczycieli o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego, po porażce w rozgrywkach półfinałowych z Akademią Piłki Siatkowej Wisłoka Dębica drużyna „Ekonomik-Kopernik” zajęła IV miejsce.

Turniej wygrała Wisłoka. Na drugim miejscu znalazł się Weldon, a na trzecim CKZ.

Za naszą drużyną uplasowało się natomiast Starostwo Powiatowe, Kwiatek i Jagiełło.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy reprezentowali Paweł Głowacz, Michał Susz i Wojciech Papiernik.

1Zdjęcie główne 3 4 6 5 2

Dzień Patrona za nami!

DZIEŃ PATRONA ZA NAMI!
1C z Magicznym Bonem „NIETYKALNI 2022″
27 października w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci Janusza Korczaka, patrona naszej placówki edukacyjnej. Składała się ona z trzech części: oficjalnej – połączonej ze ślubowaniem klas pierwszych, artystycznej oraz rozrywkowej.
Apel rozpoczął się tradycyjnie od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu szkoły. W tym punkcie programu dużą rolę odegrał stworzony przez panią Martę Cabaj mini-chórek, który pomógł zaintonować ten ważny dla młodzieży utwór.
Następnie nowa przewodnicząca szkoły Zuzanna Stanoch oraz jej zastępca, Karol Wiercioch, przywitali wszystkich wychowawców, pedagogów, a także uczniów, po czym oddali głos wicedyrektorowi szkoły, pani Małgorzacie Godyckiej. Szefowa „Ekonomika”, pod nieobecność przebywającego w zagranicznej delegacji dyrektora, wypowiedziała słowa roty ślubowania, powtarzane przez uczniów. Po części formalnej, młodzież mogła wysłuchać krótkiego słowno-muzycznego programu artystycznego przygotowanego przez przedstawicieli klasy 2F.
W trakcie tej części w rolę narratorów oraz recytatorów wcielili się: Daria Misiaszek, Anna Cierczek, Dominika Czuba, Oliwia Garncarska, Izabela Boruta, Weronika Kukułka, Wiktor Nędza, Kacper Nawracaj. Oczywiście liryczny montaż okrasił swoim wokalnym występem niezastąpiony duet naszych wspaniałych śpiewaczek – Zuzanna Stanoch oraz Wiktoria Madej (4R1), które wykonały utwory „Czas nas uczy pogody” (Grażyna Łobaszewska) oraz „Nic dwa razy” (wiersz Wisławy Szymborskiej w interpretacji Sanah). Po kilkunastu minutach podróży w przeszłości i rozmyślaniu nad tym, co tak naprawdę zakrzewił w młodych ludziach „Stary doktor” przyszła pora na otrzęsiny klas pierwszych, czyli rywalizację o Magiczny Bon „Nietykalni 2022″.
W najciekawszej dla młodzieży części akademii, Samorząd Uczniowski (w tym przede wszystkim reprezentanci klasy 2A) przygotował szereg konkurencji manualno-umysłowych, w których przedstawiciele klas pierwszych walczyli ze sobą w duchu fair-play o miano najlepszego oddziału. Po niezwykle emocjonującej rozgrywce, bon z tygodniowym rabatem na niezapowiedziane formy sprawdzające wiedzę wywalczyli podopieczni pani Natalii Oleś, klasa 1C.
***
Prowadzenie: Zuzanna Stanoch, Karol Wiercioch.
Otrzęsiny klas pierwszych (przygotowanie): Klaudia Job, Karolina Orkisz, Amelia Uriasz, Iga Krok, Emilia Kaczor, Norbert Ciołek, Paweł Wolak, Zuzanna Stanoch, Karol Wiercioch.
Oprawa fotograficzna: Patrycja Szczepanek, Daria Misiaszek
Oprawa multimedialna: Dawid Szczygiełek, Karol Wilk
Śpiew: Wiktoria Madej, Zuzanna Stanoch
Nagłośnienie: pan Jacek Staniec, Kacper Parat
Dekoracja: Zespół języków obcych
Hymn szkoły: Nikola Kuźniar, Oliwia Szydłowska, Vanessa Zygmunt, Klaudia Pieniążek, Zuzia Stanoch, Wiktoria Madej, Dariusz Stasiak.
Sztandar: Jakub Pająk, Oliwia Różak, Weronika Wojnar
Scenariusz i koordynacja: pan Mateusz Ożóg

Uwaga, uwaga :) NOWOŚCI

Na półki naszej Biblioteki Języków Obcych trafiły nowości książkowe.

Nowe pozycje to :

  • ANNA KARENINA by Leo Tolstoy
  • HAMLET by William Shakespeare
  • BLEAK HOUSE by Charles Dickens

Zachęcamy do odwiedzin i skorzystania z bogatego księgozbioru:):)

 Paulina Maziarka oraz Ola Hawro i Gabrysia Haag

received_1085983372088237

Międzynarodowy Dzień Tolerancji – 16 listopada

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W „Deklaracji Zasad Tolerancji ” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji.
Według zapisów tolerancja to:
· respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
· uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
· umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
· docenianie rozmaitości kultur;
· otwarcie na cudze myśli i filozofię;
· ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
· uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Tego dnia w naszej szkole wygłoszono referat nt. tolerancji (uczniowie: Kornelia Połchowska, Natalia Żurek, Marlena Szumowicz i Adam Pękala).
Na korytarzach pojawiły się liczne plakaty wykonane przez uczennice klasy 2FG (Julię Szerszeń i Gabrielę Haag ).
Co więcej, uczniowie naszej szkoły stworzyli Drzewo Tolerancji, tzn, każdy miał szansę wyrazić swoje zdanie się czym dla niego jest tolernacja.
Prace koordynowały:

referat (p.M.Cioch),
dekoracje korytarzy, drzewo tolerancji, wywiady z uczniami (p.P.Maziarka, E.Wielgus),
okolicznościowa gazetka (p.N.Oleś, A.Jarząb-Bernacka)