Monthly Archives: Styczeń 2018

Międzyszkolne Spotkanie Opłatkowe – 2018

9 stycznia  „Ekonomikowi” przypadło zorganizowanie Międzyszkolnego Spotkania Opłatkowego. W przygotowania włączyli się nauczyciele i uczniowie, którzy zatroszczyli się o to, by każdy punkt programu stał na wysokim poziomie.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią o godz. 17.00, której przewodniczył ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJP II.  Kapłani i licznie zgromadzeni wierni modlili się o  Boże błogosławieństwo w  nowym roku dla szkół z terenu parafii MB Anielskiej oraz w intencji czynnych i emerytowanych pracowników naszych szkół i ich rodzin, w modlitwie pamiętano także o tych którzy odeszli do wieczności.

Po Mszy św. panie Dyrektor zaprosiły zebranych na dalszą część uroczystości. Najpierw uczniowie ZSE zaprezentowali program artystyczny pt. „Czy nam nie dzisiaj Twoje święcą gwiazdy…?!”, w którym chwile refleksji ubogacały kolędy i utwory świąteczne. Piękną scenerię i wystrój zapewnił Zespół Nauczycieli Języków Obcych, poświęcając godziny na dekorowanie wnętrza Dolnego kościoła i sali widowiskowej gdzie miała miejsce druga część uroczystości.

Po występie przyszedł czas na życzenia i przełamanie się opłatkiem oraz na rozmowy przy suto zastawionym stole. Wszyscy nauczyciele włączyli się w to, by niczego nie brakowało a prym wiedli nauczyciele przedmiotów gastronomicznych, którzy wraz ze swoimi uczniami troszczyli się również o profesjonalną obsługę wszystkich gości.

Po zakończeniu, umocnieni na duchu i ciele z wiarą, nadzieją i miłością możemy rozpocząć nowy 2018 rok.

VIII POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

10 stycznia 2018 r.  po raz ósmy odbył się  Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Ta prestiżowa impreza organizowana przez MOK Dębica w tym roku miała miejsce w D.K. „Kosmos”. W przeglądzie  rywalizowało łącznie około 30 młodych wykonawców ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz klas 7 szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Wiktoria Kosińska z klasy IIIG2 oraz Katarzyna Maziarka z klasy IG1 Przepięknie wykonana przez Wiktorię kolęda  „Mizerna Cicha” zasłużyła na wyróżnienie jury. Kasia zaprezentowała pastorałkę pt. „Są Takie Święta” i co prawda nie zdobyła jeszcze miejsca na podium, ale „zaliczyła” swój chrzest na scenie. Dziewczynom akompaniował na gitarze klasycznej Michał Dziadosz z klasy IIIA, któremu wszyscy dziękujemy za cierpliwość, rzetelność i pełny profesjonalizm.

Na scenie wystąpiła również nasza uczennica Kinga Kochan z klasy IIIB, która oczarowała publiczność  „Kolędą Maryi” . Kinga została zgłoszona przez Scholę działającą przy  Parafii Serca Jezusowego w Latoszynie ale jesteśmy dumni z zajętego przez nią III miejsca!

Dziękuję serdecznie moim wspaniałym podopiecznym: Wiktorii, Kasi, Michałowi i Kindze, którzy włożyli  100% serca i ciężkiej pracy, aby godnie reprezentować siebie i Ekonomik.

Opiekun

Marta Cabaj

26240423_905911222917979_8671196062653818242_o

Opłatkowe spotkanie członków Szkolnego Klubu HDK

DAR KRWI JEST DAREM SERCA, DAREM NADZIEI”

Kochani Krewniacy,

W  Nowym Roku pełni nadziei spoglądamy w przyszłość i życzymy wszystkim Krwiodawcom i ich najbliższym  dużo zdrowia, szczęścia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń i wielu sukcesów. 

Z wyrazami podziękowania za nieoceniony dar serca:
Prezes  Alicja Lipa oraz opiekun Szkolnego Klubu Honorowych Krwiodawców Anna Didyk – Żołądek.

 

4 stycznia 2018 roku w naszej szkole tradycyjnie odbyło się opłatkowe spotkanie członków Szkolnego Klubu HDK. Było ono okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia..

Mieliśmy zaszczyt gościć panią dyrektor Marię Strzyż, która całym sercem zawsze nas wspiera, naszego długoletniego przyjaciela, zasłużonego krwiodawcę Zbigniewa Szurka, panią

Nie mogło zabraknąć naszej wspaniałej, ofiarnej młodzieży oraz naszych absolwentów. Uroczystość uświetnił ksiądz Hubert  Komoniewski.

Po wspólnej modlitwie podzielono się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania. Wszyscy życzyli sobie nawzajem zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń.

Przy świątecznym stole była okazja, by poczuć więź, wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem.

I tak, w rodzinnej atmosferze upłynęło spotkanie opłatkowe tych, którzy ratują ludzkie życie, dzieląc się najcenniejszym darem – swoją krwią.

 

Z wyrazami podziękowania za nieoceniony dar serca:  Alicja Lipa i Anna Didyk – Żołądek

Olimpiada Przedsiębiorczości

op

7 grudnia  2017r. odbyły się w naszej szkole eliminacje I stopnia  XIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Hasłem przewodnim tegorocznych zawodów jest „Sukces w biznesie – ludzie, wizerunek, strategia”. W eliminacjach wzięło udział  20  uczniów z klas Technikum Ekonomicznego.

Do eliminacji okręgowych Olimpiady, które odbędą się  1 marca 2018r.  w Krakowie wg szacunkowych progów punkowych podanych przez organizatorów zakwalifikowały się uczennice : Klaudia Kobak  klasa 3a  i Daria Szewc klasa 3b.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz powodzenia podczas etapu okręgowego.

                                                                                                            Małgorzata Ognisty

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

owe

8  listopada  2017r. odbyły się w naszej szkole eliminacje I stopnia XXXI edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie tegorocznych zawodów brzmi „Wyzwania współczesnego rynku pracy”.  W eliminacjach wzięło udział  8  uczniów z klas Technikum Ekonomicznego.

Do eliminacji okręgowych Olimpiady, które odbędą się  12 stycznia 2018r.  w Rzeszowie zakwalifikowała się uczennica klasy IIA  Lesiak Weronika.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz powodzenia podczas etapu okręgowego.

                                                                                                            Małgorzata Ognisty

VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

„FESTE, SITTEN UND BRÄUCHE  IN DEN DEUTSCHSPRACHIGEN LÄNDERN“ dla szkół gimnazjalnych

Tradycją stało się, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy przybywają uczniowie szkól gimnazjalnych powiatu dębickiego, aby wziąć udział w konkursie języka niemieckiego oraz poznać naszą szkołę.   19 grudnia 2017 roku gościliśmy w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy 25 żaków  ze szkół gimnazjalnych i podstawowych wraz z ich  opiekunami.  Na tegoroczny konkurs zgłosiły się następujące placówki:

1. Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy

2. Publiczne Gimnazjum w Pilźnie

3. Gimnazjum Dwujęzyczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Dębicy (Gimnazjum Nr 2)

5. Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy (z oddziałami gimnazjalnymi)

7. Publiczna Szkoła Podstawowa w Paszczynie

8. Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi w Lipinach

9. Zespół Szkół w Pustyni

Tematyką konkursu były jak co roku zwyczaje i tradycje w krajach niemieckiego obszaru językowego związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Zielonych Świątek, okresem adwentu czy karnawału.

Główną częścią konkursu był test opracowany przez organizatorów, nauczycieli języka niemieckiego: panią Małgorzatę Papiernik i panią Joannę Mazurkiewicz. Test sprawdzał umiejętność rozumienia tekstu ze słuchu, tekstu czytanego, znajomość słownictwa związanego z tematyką świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, okresem adwentu i karnawału oraz opanowanie materiału gramatycznego. W ocenianiu prac konkursowych brali udział nauczyciele języka niemieckiego ze szkół, które zgłosiły się do konkursu oraz germaniści ZSE w Dębicy.

Na zwycięzców i uczestników czekały atrakcyjne nagrody, upominki i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Instytut Goethego w Krakowie.

Część artystyczną konkursu poprowadził zgrany i zjawiskowo wyglądający  duet z klasy IIB: Klaudia Hołowicka i Adrian Żurek. Nasi mili goście mieli okazję wysłuchać kolęd śpiewanych przez szkolny chór pod batutą pani Marty Cabaj oraz zapoznać się z relacją z wyprawy uczniów Ekonomika na bożonarodzeniowe jarmarki do Wiednia, wzbogaconą przez multimedialną prezentację przygotowaną  przez  uczennice klasy IIIa:  Magdalenę Biestek, Iwonę Niemiec i Angelikę Dykas.

Uroczystego podsumowania i wręczenia nagród zwycięzcom konkursu dokonali zaproszeni goście: dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy pani Anna Wilczyńska oraz wicedyrektor  Zespołu Szkół Ekonomicznych pani Małgorzata Godycka.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu:

1. Grzegorz Olechowski – Miejskie Gimnazjum Nr 1 w Dębicy, Norbert Szewczyk – Publiczne Gimnazjum w Pilźnie

2. Maximilian Pietron – Publiczne Gimnazjum w Pilźnie

3. Aleksandra Mróz – Miejskie Gimnazjum Nr 1 w Dębicy

DSCN2719

 

DSCN2709 DSCN2711

XII SZKOLNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

„FESTE, SITTEN UND BRÄUCHE IN DEN DEUTSCHSPRACHIGEN LÄNDERN“ 

Grudzień to miesiąc obfitujący w wiele wydarzeń przygotowanych z myślą o miłośnikach języka Goethego i Schillera.

Po wyprawie uczniów Ekonomika na bożonarodzeniowe jarmarki do stolicy Austrii Wiednia przyszedł czas na kolejną edycję Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego „Feste, Sitten und Bräuche in den deutschsprachigen Ländern”.

14 grudnia 2017 roku młodzież z klas: IIIc, Ir, Ig1, IIIa, IIIb, IIIg2 zasiadła w klasie 02 do pisania  testu, przygotowanego przez panią Joannę Mazurkiewicz. Pytania konkursowe związane były z tematyką świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dotyczyły również okresu adwentu i karnawału w krajach niemieckojęzycznych. Test sprawdzał nie tylko wiedzę ale i umiejętności językowe, szczególnie rozumienie tekstu słuchanego – sprawność wysoko punktowana na egzaminie dojrzałości z języków obcych

Niedoścignioną ekspertką w dziedzinie języka niemieckiego a zarazem znawczynią  zwyczajów świątecznych naszego zachodniego sąsiada okazała się  kolejny raz Kinga Kamińska z klasy IIIc, na podium stanęły również Sandra Mika z klasy IIIg2 oraz uczennica klasy Ig1 Wiktoria Sajdak.

Gratulujemy zwycięzcom konkursu!!!

Organizatorzy konkursu:
pani Joanna Mazurkiewicz, pani Małgorzata Papiernik

DSCN2723

Akademia Bożonarodzeniowa

21 grudnia w naszej szkole panował świąteczny klimat. Najpierw cała społeczność Ekonomika wzięła udział w bożonarodzeniowej akademii. Przepiękna, tematyczna dekoracja, polskie kolędy i okolicznościowe recytacje wprawiły wszystkich w uroczysty nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Życzenia okolicznościowe od pani dyrektor dopełniły całości akademii. Nastrój świąteczny panował także w klasach podczas wigilii klasowych. Na stołach gościły tradycyjne potrawy wigilijne: barszcz z uszkami, pierogi, ciasto. Uczniowie podtrzymywali tradycję łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Radosny nastrój towarzyszył wszystkim do ostatnich chwil pobytu w szkole w 2017r. Następne spotkanie w klasie i szkole 2 stycznia 2018 r. Do zobaczenia! :)