Monthly Archives: Marzec 2024

Obchody Światowego Dnia Wody

W dniu 20 marca, z okazji Światowego Dnia Wody uczennice klas 3fg, 3a i 1br wygłosiły pogadankę przez szkolny radiowęzeł. Były to: Aleksandra Hawro, Oliwia Grzyb, Iga Krok oraz Katarzyna Klucznik. Tytuł pogadanki brzmiał: „Woda wspólny świat, ale  i wspólny problem”.

W dniu 21 marca został przeprowadzony szkolny konkurs wiedzy o wodzie. Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością budowy cząsteczki wody jak również jej właściwościami.

W dniach 11-16 marca został przeprowadzony wśród uczniów klas I konkurs na plakat pod tegorocznym hasłem „Woda dla pokoju”.

Katarzyna Szafińska-Stepaniak

 

20240320_085830

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniu 20 marca br. odbył się SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI,
w którym wzięło udział 26 uczniów naszej szkoły.

Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy i rozwój postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży.
Konkurs obejmował test wiedzy składający się z 30 pytań.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Karol Cukla z kl. 2ab  ( 27 pkt.)
II miejsce: Patrycja Ciepińska  z kl. 2 ab ( 26 pkt. )

III miejsce ex aequo zajęło czterech uczniów zdobywając 25 pkt.:
Amos Lescio z kl. 3a,  Faustyna Studniarz z kl. 2ab, Aleksandra Osak z kl. 2ab, Klaudia Sak z kl. 2ab.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ EKONOMIKA.
Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły:
Sabina Rumin-Tworzydło i Małgorzata Luchowska

GLOBAL MONEY WEEK: Zabezpiecz swoje pieniądze i swoją przyszłość

GLOBAL MONEY WEEK:  Zabezpiecz swoje pieniądze i swoją przyszłość  (ang. Protect your money, secure your future)

Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza  to coroczna międzynarodową kampania z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by młodzi ludzie zyskiwali świadomość finansową i stopniowo rozwijali wiedzę, umiejętności, a także kształtowali postawy i zachowania potrzebne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych.

GMW 2024 obchodzono w dniach 18 – 24 marca. Hasło przewodnie bieżącej kampanii  skupiało się na bezpiecznym gospodarowaniu pieniędzmi i podkreślało znaczenie odpowiedzialnego i świadomego podejścia do finansów osobistych poprzez rozumienie potencjalnych zagrożeń.
Wśród tych zagrożeń można wymienić oszustwa finansowe takie jak podszywanie się pod inną osobę w celu wyłudzenia poufnych informacji tzw. pishing, wykorzystywanie fikcyjnych pośredników usług finansowych tzw. money muling oraz oszustwa związane z zakupami w Internecie, również zagrożenia związane z ochroną danych, np. kradzież tożsamości. Szczególnie często ofiarami oszustw finansowych padają osoby młode, co wynika z ich ograniczonych kompetencji finansowych i braku doświadczenia.

W tym roku w ramach propozycji programowej Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz instytucje towarzyszące m. in.: Warszawski Instytut Bankowości przygotował cykl webinariów GMW adresowanych do uczniów oraz nauczycieli. Uczniowie naszej szkoły z klasy 2a, 2ab, 3a oraz 1a uczestniczyli w webinariach o tematyce:

„Fundusze inwestycyjne - samodzielnie, ale jednak razem” Podczas spotkania w bardzo przystępny dla młodzieży sposób wyjaśniano  pojęcia: fundusz inwestycyjny, jednostka uczestnictwa funduszu i certyfikat inwestycyjny. Przedstawiono na czym zarabia fundusz inwestycyjny oraz kto i jak podejmuje decyzje inwestycyjne. Omówiono również zagadnienie ryzyka inwestycyjnego i oczekiwanej stopy zwrotu.

„Prawo do bankowania, prawem młodych” W czasie tego webinarium przedstawiono możliwości związane z posiadaniem rachunku bankowego w obecnym świecie, nowe funkcje aplikacji bankowych, produkty bankowe ostatnich lat, które zdobyły rynek i zmieniły nasze bankowanie, nowe formy płatności, które przyspieszyły rozwój e-commerce.

„Zdolny czy wiarygodny? Co decyduje o tym czy otrzymam kredyt?” Główne zagadnienia poruszane podczas lekcji: czym jest i jak buduje się wiarygodność finansową? Co to jest zdolność kredytowa? Jak powstaje historia kredytowa? Dlaczego banki sprawdzają wiarygodność swoich klientów? Czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej?

„Nie stój – inwestuj!” Na tym spotkaniu zaprezentowano realia oszczędzania i inwestowania w Polsce oraz segmentację rynku finansowego. Młodzież mogła poznać pojęcie zysku jako wynagrodzenia za podjęte ryzyko oraz zapoznać się z ofertą polskiego rynku kapitałowego.

Powyższe webinaria odbywały się również w ramach ROKU EDUKACJI EKONOMICZNEJ 2024 oraz programu Bankowcy dla Edukacji  jednocześnie idealnie wpisując się w tematykę kampanii GLOBAL MONEY WEEK 2024.

 Sabina Rumin-Tworzydło

Baner GMW 2024_PL Baner GMW 2024_ENG

Podsumowanie XVIII Konkursu Modeli Redukcyjnych „Ogniwko 2024”

XVIII Konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko 2024” odbył się w dniach 15-17 marca 2024 roku w budynku  Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy. Pojawiło się 451 modeli. 215 modeli i dioram zaprezentowali seniorzy, zaś w kategoriach konkursowych 236 modele wystawiło 62 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Swoje modele zaprezentowali uczestnicy m. in.  z Dębicy, Stasiówki, Zawierzbia, Brzeźnicy, Straszęcina, ale także z Rzeszowa, Ujścia Gorlickiego, Przysietnicy, Gawłowa, Łąki, Blizny,

Prace konkursowe oceniane były przez jury w składzie Paweł Grochal (sędzia główny), Wojciech Szerszeń, Artur Kielar, Artur Getler i Janusz Chmiel. Poziom prac był bardzo wysoki.

Tradycyjnie równolegle z konkursem modelarskim odbył się konkurs historyczny w tym roku poświęcony 80. rocznicy udziału polskich spadochroniarzy w Operacji „Market Garden” i bitwie pod Arnhem. W konkursie wzięło udział 10 uczestników- w większości uczniowie ZSE.

Osiemnasta już edycja konkursu możliwa było dzięki wsparciu i życzliwości wielu osób i instytucji. W tym miejscu chcemy wszystkim podziękować i ich wymienić. Dziękujemy naszym sponsorom i patronom:  Powiatowi Dębickiemu, Urzędowi Miasta Dębicy, Gminie Żyraków, rzeszowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Regionalnemu w Dębicy, Stowarzyszeniu „Przyjaciół Ekonomika”. Patronatem nasze imprezę objęli i ufundowali parlamentarzyści: Senator Zdzisław Pupa oraz poseł Jan Warzecha. Wsparły nas fundując nagrody polskie firmy modelarskie: Hataka, Arma Hobby, Yahu, First to Fight; Sklepy Mojehobby.pl i Duduś.pl oraz wydawnictwo Stratus.

Nagrody ufundowali także: Administracja Domów Mieszkalnych w Dębicy, Piotr Urbanik firma Ventor, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Andrzej Bal – radny miejski, Mateusz Kutrzeba – radny miejski, Adam Rogowski – radny miejski,  Eko-Kłos Sp. z o.o. Dorota i Marcin Osuch , firmy Zibi MG Cars, firma Milema, Szkółka Drzewek Owocowych Bogusław i Krystyna Wawrzonek, Szkółka Drzewek i Krzewów Owocowych Piotr i Bernadeta Krzystyniak,   Szkółka Drzewek Owocowych Anna i Andrzej Wałęga, Szkółka Drzewek Owocowych Paweł i Joanna Ryczek, Gospodarstwo Szkółkarskie Wałęga Stanisława, Zbigniew, Mateusz i Krzysztof, Szkółka Drzewek Owocowych i Ozdobnych Andrzej i Marek Zielińscy, Gospodarstwo Szkółkarskie Urszula i Edward Kania,  - Szkółka Drzewek Owocowych Ewa i Grzegorz Wawrzonek, Gospodarstwo Szkółkarskie Ewelina i Tomasz Opiela,  Szkółka Drzewek Owocowych Krzysztof i Agata Szpyrka, ZGarden Klaudia i Tomasz Zielińscy, Szkółka Drzewek Owocowych Ilona i Michał Przydzielscy, Ogrodnik Ryszard Ruciak i wspólnicy Sp. J, Gospodarstwo Szkółkarskie Paulina i Andrzej Dubiel,

Nie można też zapominać o życzliwości pracowników i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Góreckim. Za okazaną cierpliwość, gościnność i  pomoc bardzo dziękujemy. Dziękujemy również pracownikom Muzeum Regionalnego – w szczególności Ewie Smoleń i Anecie Tęczar za pomoc organizacyjną. To, że konkurs odbył się po raz osiemnasty to zasługa przede wszystkim organizatorów: Artura Kielara, Wojciecha Szerszenia, Artura Getlera, Joanny Mazurkiewicz  i Piotra Gizy. Którzy w tym momencie składają podziękowania swoim  rodzinom za wyrozumiałość, pomoc i cierpliwość.

Konkurs i wystawę uświetnili swoimi stoiskami: Pan Robert Solak z efektowną dioramą kolejową, oraz pan Paweł Grochal z widowiskową dioramą przedstawiającą lądowanie wojsk amerykańskich na plaży „Omaha” podczas operacji „Overlord”. Pan Grochala wygłosił także prelekcję na temat dioramy i lądowania aliantów w Normandii, a także pokierował pracami jury jako sędzia główny.

Ze strony organizatorów chciałbym zaprosić wszystkich na przyszłoroczne dziewiętnaste już Ogniwko, które znowu, jak mamy nadzieje dyrekcja pozwoli nam zorganizować w gmachu tej szkoły. W związku z 100. rocznicą śmierci spoczywającego w Dębicy Jerzego Żuławskiego , poety, legionisty uznawanego za pierwszego pisarza fantastyki w Polsce przyszłoroczna edycja konkursu poświęcona będzie właśnie fantastyce. Wszystkim osobom, które naszą inicjatywę wspierają finansowo, organizacyjnie i na wszelkie inne sposoby raz jeszcze dziękujemy.

 

Wyniki Konkursu

XVIII KMR „Ogniwko 2024 ”

 

Klasyfikacja wiekowa młodzików:

Modele redukcyjne plastykowe

Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)

1. Igor Mazur za model P-38L

2. Kacper Mazur za model P-39Q

3. Adam Zapotoczny za model C-47

Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)

1. ex aequo Nikodem Gawryś za model P-47 i Adam Zapotoczny za model A6N Rufe

2. Tomasz Żyłka za model P-11 c

3. Kornelia Jeleń za model MB-326

Śmigłowce (wszystkie skale) (PH)

1. Michał Supel za model AH64 Apache

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe (w tym artyleria samobieżna) w skali 1: 72

i mniejsze (PB72)

1. Wojciech Dybowski za model M4 Sherman

2. Bartłomiej Cetnar za model Sdkfz. 247

3. Igor Mazur za model IDF Merkava IV

 

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe (w tym artyleria samobieżna) w skali 1: 48

i większe (PB48)

1. Artur Pietryka za model K2 PL

2. Igor Woszczyna za model MARS

3. ex aequo Krzysztof Czernecki za model Churchill, Krystian Moraniec za model M8, Nikodem Gawryś za model Pzkfw. II

Artyleria (wszystkie skale) (PA)

1. Mateusz Wróbel za model SFH 18 150 mm

2. Gromosław Giza za model  Haubica 155 mm wz. 1917

3. Wojciech Dybowski za model Bofors wz. 36

Pojazdy cywilne (PC)

1. Artur Pietryka za model Lanz-Buldog

 

Figurki (PF)

1. Gromosław Giza za model Powstaniec Warszawski

2. Aleksander Getler za model wikińskiego zabójca

3. Bartłomiej Sawczuk za model szkocka piechota

Okręty i statki (PO)

1. Michał Supel za model U-boot typ XXI

2. Wojciech Dybowski za model U boot

3. Tymoteusz Olejko za model british destroyer

 Dioramy lądowe (DL)

1. ex aequo Gromosław Giza za model Upadek– Berlin 1945  i Bartłomiej Cetnar za model Panther

2. Krystian Moraniec za model America

3. Jan Skoczek za model rozminowywanie

Dioramy lotnicze i morskie (DLM)

1. Antoni Czapla za model P-40

2. Igor Woszczyna za model P-40 Warhawk

3. Przemysław Cetnar za model FW-190 D

 

 

Modele redukcyjne kartonowe

Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)

1. Szymon Chmiel za model Tygrysa

2. Oliwia Wójcikiewicz za model Honker Zakład Energetyczny

3 ex aequo Maria Baniak za model SM-42 i Adam Tercha za model samochód Straży Pożarnej

 Okręty i statki (KO)

1. Maria Baniak za model kuter torpedowy

2. Oliwia Wójcikiewicz za model barka rzeczna

 

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f (KS)

1. Oliwia Wójcikiewicz za model śmigłowiec LPR

2. Maria Baniak za model RWD 6

3. Bartłomiej Cetnar za model Huricane

 Budowle (KB)

1. Oliwia Wójcikiewicz za model wieża widokowa Suszynka

2. Adam Tercha za model Kanadyjczyk

3. Maria Baniak za model przejazd kolejowy

Inne (KI)

1. Szymon Chmiel za model Tatra

2. Oliwia Wójcikiewicz za model figurka pilota PSZ

 

 

Klasyfikacja wiekowa juniorów:

Modele redukcyjne plastykowe

Samoloty we wszystkich skalach (PS72/48)

1. ex aequo Sebastian Łabudzki za model F/A18 Hornet i Lena Sioma za model F4U Corsair

2. Bartłomiej Ciasnocha za model RWD-8 PWS

3. ex aequo Jakub Pazdan F-51 D, Kamil Ziobro za model P47 Thunderbolt, Michał Wójcikiewicz za model Su-22 UM-3K

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe (w tym artyleria samobieżna) w skali 1: 72

i mniejsze (PB72)

1. Gabriel Janas za model Mark I

2. Marek Wojtowicz za model STRV 103 D

3. ex aequo Lena Sioma za model M-24 Chaffe i Jan Król za mo0del Char B1 bis

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe (w tym artyleria samobieżna) w skali 1: 48

i większe (PB48)

1. Mateusz Wróbel za model M36 Jackson

2. Lena Sioma za model Panzer IV D

3. Gabriel Janas za model Stuart

Artyleria (wszystkie skale) (PA)

1. Gustaw Giza za model wz. 14/19 100 mm Howitzer

2. Lena Sioma za model Pak 35/36

Pojazdy cywilne (PC)

1. Bartosz Kielar za model Nissan Silva

Figurki (PF)

1. Marek Wojtowicz za model rosyjski oficer

2. Krzysztof Moraniec za model niemieccy żołnierze na rowerach

3. ex aequo Gustaw Giza za model mjr. Zygmunt Szendzielorz „Łupaszka” i  Jan Król za model Africa Corps

Okręty i statki (PO)

1. Bartosz Kielar za model K-141 Kursk

Dioramy lądowe (DL)

1. Gustaw Giza za model Palmiry 1939-1941

2. Krzysztof Moraniec za model Krupp Protze

3. Marek Wojtowicz za model – front wschodni

Dioramy lotnicze i morskie (DLM)

1. Marek Wojtowicz za model Harbin H5

Science- fiction (SF)

1. Bartosz Filipowski za model Space Marines i Tyranids

2. Bartosz Kielar za model Armored Sports Car Luna

Modele redukcyjne kartonowe

Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)

1. Bartłomiej Ciasnocha za model Nashorn

2. Tomasz Zajchowski za model Pzkfw. VI Tygrys

Okręty i statki (KO)

1. Michał Wójcikiewicz za model S-2 Wilczur

 

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f (KS)

1. Maciej Baniak za model LiM -2

2. Bartłomiej Ciasnocha za model Wildcat

Budowle (KB)

1. Maciej Baniak za model wieża bramna w Cieplicach

 

 

Nagrody specjalne:

Stanisław Czapla – za instalację modelarsko-literacką

Maciej Baniak – za kunsztowne połączenie płyty gipsowo-kartonowej z modelem kartonowym

Damian Niedzielski – za najefektowniejszą katastrofę lotniczą

Igor Woszczyna – za najlepiej ukryty samolot

Gustaw Giza – za największą liczbę figurek na dioramie

Karolina Moraniec – za artystyczne podejście do tematu

Wojciech Dybowski – za wyraźny sentyment do barw polskich

Przemysław Cetnar – za najlepszą zadymę na dioramie

 

Grand Prix konkursu w klasyfikacji wiekowej młodzik zdobył Bartłomiej Cetnar za model dioramę z Panterą zaś w klasyfikacji juniorów Mateusz Wróbel za model M-36 Jackson.

Nagrody za udział w konkursie  otrzymali:

Jan Skoczek

Kacper Stachowicz

Jakub Stachowicz

Kacper Surman

Xavier Klucznik

Karolina Moraniec

Maciej Jeleń

Błażej Jeleń

Liliana Jeleń

Damian Niedzielski

Ziemowit Krol

Zuzanna Janas

Maksymilian Pięta

Nikodem Bochnak

Kinga Magdziarz

Maciej Magdziarz                                                                                                                  

Franciszek Pazdan

Szymon Zegar

Jan Guziec

Krzysztof Guziec

Teresa Guziec

 

Wyniki konkursu historycznego
Klasyfikacja szkół podstawowych:

1 ex aequo Xavier Klucznik i Gustaw Giza

2. Kacper Surman

Klasyfikacja szkół ponadpodstawowych:

1. Bartłomiej Ciasnocha

2. Bartosz Filipowski

3. Ignacy Bukowski

 

Nagrody za udział w konkursie historycznym otrzymali:

Wiktor Andreasik, Szymon Ryba, Aleksandra Boratyn, Taras Shcherbak

 

XIX Powiatowa Olimpiada Ekologiczna

19 marca 2024 r. w LO w Pilźnie odbyła się XIX edycja Powiatowej Olimpiady Ekologicznej. W tym roku konkurs obejmował zagadnienia dotyczące górskich parków narodowych. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały uczennice klasy 2 g1 Weronika Rak i Oliwia Pawełek.

III miejsce w tym konkursie zajęła Oliwia Pawełek.

Gratuluję  zdobytej wiedzy i życzę kolejnych sukcesów.

Małgorzata Szot

IMG_20240319_103549176_HDR_2 (1) IMG_20240319_104549509_HDR IMG_20240319_104611675_HDR (1)

Warsztaty 2024 dla ósmoklasistów – podsumowanie

Warsztaty dla ósmoklasistów znowu za nami, a jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem!

Wizytę w naszej szkole złożyło 130 młodych entuzjastów, zafascynowanych różnymi kierunkami.

Co takiego przygotowaliśmy w naszych pracowniach? Oto kilka fascynujących momentów:

  1. Konkurs dla Przyszłych Ekonomistów – „Zagraj z EKONOMIKIEM”: Młodzi ekonomiści stanęli do konkursu, w którym do wygrania były cenne nagrody. Rozwiązując zadania, wykazali się sprytem i wiedzą.
  2. Gastronomowie w Akcji: Pod czujnym okiem Pani Marty, przyszli kucharze przygotowywali swoją pierwszą pizzę. Czyż to nie fascynujące?
  3. Malowanie Światłem: Kreatywna część uczestników warsztatów miała okazję eksperymentować z malowaniem światłem. Efekty były zaskakujące!
  4. Reklama w Praktyce: Kandydaci na specjalistów od reklamy mogli się zmierzyć z wyklejaniem folii reklamowych. A to nie wszystko! Specjalnie na warsztaty przybył p. Rafał Żmuda, jedyny Polak w elitarnym gronie najlepszych aplikatorów folii na świecie. Wraz ze swoim teamem z The Wrap Center – Centrum Szkoleniowo-Egzaminacyjnego 3M, pokazał, jak profesjonalnie aplikować folię na samochodzie. Młodzi adepci mieli okazję uczyć się od prawdziwego eksperta.
  5. Podziękowania i Wsparcie: Dziękujemy Panu Rafałowi, Weronice i Maciejowi z The Wrap Center za świetne show i wspólnie spędzony czas.

DSC04022-2

Firmie 3M Poland za nieodpłatne przekazanie folii samoprzylepnych.

032

Trenerowi Rafałowi, Starostwu Powiatowemu w Dębicy oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Ekonomika w Dębicy za ufundowanie nagród w konkursie.

013

01

To dzięki Waszemu wsparciu warsztaty były tak interesujące i inspirujące dla młodych umysłów! Dziękujemy i już zapraszamy za rok!

Olimpiada Przedsiębiorczości – etap okręgowy

Olimpiada Przedsiębiorczości jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w Polsce. Liczba uczniów biorących udział w tegorocznej edycji  na etapie szkolnym to  6 759. Do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się w całej Polsce 1 253 uczniów. Zawody II stopnia były zorganizowane w pięciu miastach: Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

W zawodach okręgowych zorganizowanych na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w dniu 7 marca br. uczestniczyło 254 uczniów ze szkół z województw małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
Etap okręgowy przebiegał dwustopniowo: w formie testu pisemnego oraz zadania sytuacyjnego. Konkurencja była ogromna.
Nasze uczennice: Klaudia Sak z klasy 2ab i Karolina Orkisz z klasy 3a po raz pierwszy startowały w tych zawodach awansując do etapu okręgowego za co należą się im szczere wyrazy uznania. Dziewczęta nie zakwalifikowały się do zadania sytuacyjnego, natomiast wyniki testu zostaną ogłoszone w następnym tygodniu.

Sabina Rumin-Tworzydło

IMG_20240307_102904339_HDR_2

Konkurs kulinarny „Wielkanoc na polskim stole”

wielkanoc

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przyjaciół Ekonomika”

gorąco zaprasza do udziału

w konkursie kulinarnym „Wielkanoc na polskim stole”.

 

Tematem XIII edycji konkursu jest

„Tradycyjnie w nowoczesnej odsłonie”

 

Konkurs odbędzie się 19.03.2024 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy przy ul. Ogrodowej 20.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Na uczestników czekają ciekawe nagrody.  Na zgłoszenia czekamy do 12.03.2024r.

 

 

Celem konkursu jest:

  • kultywowanie narodowych tradycji kulinarnych,
  • upowszechnianie wzorów racjonalnego żywienia i promocja zdrowia,
  • wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami  konkursu,
  • mobilizowanie uczniów do poszukiwania sposobów modyfikowania tradycyjnych receptur, aby potrawy były i smaczne i zdrowe,
  • rozwijanie zainteresowań sztuką kulinarną, sięganie do tradycji kulinarnych regionu oraz naszych zagranicznych sąsiadów,
  • rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości kreatywności uczestników,
  • wyrabianie poczucia piękna i estetyki.

 

 Regulamin konkursu       

„Wielkanoc na polskim stole”

1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przyjaciół Ekonomika”.

2. Tematem XII edycji konkursu jest: „Tradycyjnie w nowoczesnej odsłonie”.

3. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół o profilu gastronomicznym.

Zgłoszone do rywalizacji „drużyny” uczniowskie mogą się składać maksymalnie z 4 do 6 zawodników.

4. Drużyny przygotowują koncepcję nakrycia stołu i zestaw potraw wielkanocnych.

5. Do konkursu należy zgłosić minimum 4 potrawy, w tym dwie o smaku słodkim i dwie o smaku słonym.

6. Każda drużyna konkursowa zobowiązana jest do przygotowania dwóch potraw słodkich:  mazurka wielkanocnego i babki oraz dwóch potraw słonych: jednej z udziałem jaj i drugiej udziałem wędliny lub mięsa.

7. Drużyna może przygotować więcej potraw niż 4 obowiązkowe.

8. Aranżacja  stołu podlega ocenie.

9. Ocenie podlegać będzie ogólny charakter nakrycia nawiązujący do tematyki Świąt Wielkanocnych.

10. Wymagany jest podpis każdej potrawy konkursowej oraz posiadanie receptury wg, której została sporządzona (do wglądu komisji  konkursowej).

Potrawy nieopisane, bez receptury nie mogą brać udziału w konkursie.

11. Każda potrawa musi być przygotowana w ilości umożliwiającej degustację członkom jury.

12. Komisja Konkursowa dokona oceny potraw wg;

a) zgodności z tradycją wielkanocną    ( 1-5 pkt.),

b) walorów organoleptycznych     (1-5 pkt.),

c) estetyki przygotowania  (1-5pkt.)

d) kreatywności i pomysłowości (1-5 pkt)

e) trudności technik kulinarnych zastosowanych do przygotowania potraw (1-10 pkt)

f) aranżacja, estetyka nakrycia stołu (1-15 pkt)

13. Za udział w konkursie uczestnicy otrzymują dyplomy, a laureaci nagrody rzeczowe.

14. Udział w konkursie należy zgłosić do 12.03.2024r. do pani Marty Wypasek lub u nauczycieli przedmiotów gastronomicznych

15. Konkurs odbędzie się w dniu 19.03.2024 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy, ul. Ogrodowa 20 w  godz. od 11.00 do 13.10.

Drużyny biorące udział w konkursie mogą zgłaszać w tym dniu się od godz. 9.00 na małej sali gimnastycznej.

 

Marta Wypasek

Zapraszamy.