Monthly Archives: Kwiecień 2017

XV Rejonowy Przegląd Talentów

26 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbył się XV Rejonowy Przegląd Talentów.

W Przeglądzie uczestniczyło 7 szkół ponadgimnazjalnych  z  zrzeszonych Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Rejon Dębica:

  1. I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy
  2. II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy
  3. Zespół Szkół Zawodowych Nr1 w Dębicy
  4. Zespół Szkół Nr2 w Dębicy
  5. Zespół Szkół Nr4 w Dębicy
  6. Zespół Szkół w Brzostku
  7. Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy

 

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w następujących kategoriach:

  1. Zespół
  2. Solista
  3. duet
  4. kabaret/show

Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie:

Przewodniczący:

  1. Agnieszka Jackowska Drożdż           DK „Śnieżka” w Dębicy

Członkowie:

  1. Marta Fortuna                                    Szkoła Muzyczna w Dębicy
  2. Agnieszka Mądro                              Starostwo Powiatowe w Dębicy
  3. Jadwiga Ząbek                                  PSSE w Dębicy
  4. Bożena Gawryś                                 PSSE w Dębicy
  5. Jan Borek                                           MOK Dębica
  6. Roman Rogowski                              Urząd Miasta w Dębicy
  7. Tomasz Ratuszniak                            Tygodnik lokalny „Obserwator”

Po obejrzeniu wszystkich programów artystycznych jury przyznało następujące nagrody

 i wyróżnienia:

I miejsce

  1.  Jakub Kania                          I LO Dębica za umiejętności magiczne
  2.  Mateusz Ciurkot                   ZS Nr 2 za wiersz „Ballada o samotnej pompie”
  3. Wiktoria Kosińska                 ZSE Dębica za piosenkę Rihanny „Stay”
  4. Zespół                                    ZSZ Nr 1 w Dębicy
  5. Zespół The Fhowers              ZS Nr 2 w Dębicy

 

II miejsce

  1. Kinga Kochan i Gabriela Noga  ZSE w Dębicy za piosenkę Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”
  2. Gabriela Caban i Justyna Tarnopolska    ZS Nr 4 w Dębicy za piosenkę zespołu Dżem „Do kołyski”
  3. Szymon Bielatowicz                                           I LO w Dębicy za monolog
  4. Wiktoria Podlasek                                               II LO w Dębicy za piosenkę

 

Wyróżnienie otrzymał  gitarzysta Dominik Kurnyta  z ZSZ Nr1 w Dębicy

Tygodnik lokalny „Obserwator” przyznał swoją nagrodę Agacie Przybyła i Pawłowi Malisz  z ZS Nr 2 w Dębicy za piosenkę Erica Claptona „Tears in Heaven”

Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta w Dębicy, Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Tygodnik lokalny „Obserwator”

Organizator przeglądu Teresa Nurkowicz składa serdeczne podziękowania nauczycielom paniom: Marcie Cabaj za przygotowanie uczniów do występu, Annie Didyk Żołądek za  dekorację sali gimnastycznej , Barbarze Podlasek za przygotowanie poczęstunku dla jury, Agnieszce Wodzień za robienie zdjęć, panu Jackowi Staniec za pomoc w obsłudze technicznej oraz uczniom: Kindze Piwowarczyk, Marcinowi Gawlik  2b za prowadzenie uroczystości, Wiktorii Czerni, Natalii Wolak z 2b za przygotowanie animacji,   Klaudii Kosińskiej, Justynie Daniek z 2b oraz Sylwii Papiernik, Weronice Zimie, Joannie Jarosz z 3g2 za pomoc przy organizacji przeglądu.

Szczególne podziękowania składam Jakubowi Żmudzie- abiturientowi z ZSE w Dębicy oraz Piotrowi Ziaji z Zespołu Szkół  Nr2 w Dębicy za obsługę techniczną.

Turniej z Piłki Siatkowej „Czar Par”

W dniach 6.03-27.03-11.04.2017 r. w ZSE w Dębicy odbył się Turniej z Piłki Siatkowej „Czar Par”.
Do rozgrywek przystąpiło 8 dwójek (dziewczyna i chłopak). Po zaciętej grze do finału wywalczyły awans 4 drużyny.
Tak przedstawia się klasyfikacja końcowa:
I miejsce- Bernadetta Skóra 4b i Sebastian Kozioł 1c,
II miejsce – Paulina Olszewska 2a i Paweł Rusztowicz 2a,
III miejsce – Sylwia Kędzior 3r i Krystian Kalina 3r,
IV miejsce – Natalia Wojnarowska 4c i Mikołaj Bocheński 4c.
 W turnieju wzięli również udział:
Kamila Nykiel 2a i Szymon Podlasek 2a, Angelika Tomasik 3g2 i Karol Kozioł 4g2, Agnieszka Śledziewska 3r i Karol Kopala 3r, Wojciech Winiarski 4c, Jakub Godek 3r.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratuluję
Organizator turnieju Nauczyciel Wychowania Fizycznego Anetta Wota.

XII POWIATOWY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

XII POWIATOWY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH
pod hasłem „Zdrowy Styl Życia” 

Konkurs, który corocznie  organizują anglistki z ZSE,  odbył się 11 kwietnia 2017, a jego celem było nie tylko sprawdzenie wiedzy i umiejętności z języka angielskiego, ale również propagowanie zdrowego stylu życia, zachęcenie do aktywności fizycznej i zdrowej diety.  W eliminacjach wzięli udział uczniowie pięciu szkół: I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie, Zespołu Szkół nr 1,  Zespołu Szkół nr 2 oraz uczniowie ZSE w Dębicy. Naszą szkołę reprezentowali: Albert Szpala (2R), Klaudia Kobak (2A), Tycjan Majkowski (2R), Patrycja Czapla (2R), Krzysztof Pieprzak (4A).

W tym roku na podium stanęli uczniowie:

Miejsce I: Maria Czekaj z II LO w Dębicy
Miejsce II: Thomas Zarzeczny I LO
Miejsce III: Adam Nowak II LO
Miejsce IV: Przemysław Miler ZS nr2

Patronat główny nad konkursem sprawowało Starostwo Powiatowe w Dębicy, do którego przyłączyli się wydawnictwo PEARSON oraz klub fitness PLAZA. Dzięki temu możliwe było pozyskanie bardzo atrakcyjnych nagród książkowych, kart podarunkowych do sklepu EMPIK  oraz karnetów do klubu Fitness PLAZA.

 

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU ORAZ SPONSOROM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
I ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ EDYCJĘ W PRZYSZŁYM ROKU!!!!

 

Nauczyciele języka angielskiego z ZSE w Dębicy

konkurs03

 

konkurs01 konkurs02

 

 

„Samorząd przyjazny edukacji”

Dnia 10 kwietnia 2017 r. w świetlicy Zespołu Szkół nr 2 odbył się drugi etap Projektu „Samorząd przyjazny edukacji”, który polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań. W rywalizacji brali udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dębickiego: ZSZ nr 1, ZS nr 2, ZSE, ZS nr 4, I LO w Dębicy oraz ZS w Brzostku.

Z naszej szkoły w konkursie udział wzięli uczniowie klasy 1a: Weronika Lesiak, Katarzyna Papiernik, Piotr Arast, Tomasz Sysło, Krzysztof Gleń oraz Bartosz Staniec.

Okazało się, że uczniowie Ekonomika sumiennie przygotowali się do testu i wywalczyli:
Piotr Arast 1 miejsce oraz Weronika Lesiak 3 miejsce.

Poza nagrodami rzeczowymi, zwycięzcy otrzymali nagrody  specjalne: Piotr wcieli się na jeden dzień w rolę Starosty Powiatu Dębickiego a Weronika przejmie obowiązki Dyrektora Wydziału Edukacji.

Uczestnikom i laureatom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

konkurs01 konkurs02 konkurs03

 

 

13 konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko”

XIII okazała się szczęśliwa

W dniach 7-9.04.2017 r. w budynku ZSE obył się po raz 13 konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko”. Tegoroczny konkurs, zorganizowali i przeprowadzili opiekunowie KHM „Ogniwko”: Joanna Mazurkiewicz, Wojciech Szerszeń, Artur Getler, Janusz Chmiel.

W konkursie wzięło udział 65 modelarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (to znacznie więcej niż w roku ubiegłym). Młodzi modelarze przyjechali do nas z  Dębicy, Rzeszowa, Stasiówki, Jedlicza, Biecza, Przysietnicy, Manasterza, Blizny, Woli Ocieckiej, Ujścia Gorlickiego, Straszęcina, Kamionki, a nawet z Żelechowa i Sochaczewa z woj. mazowieckiego, oraz Franciszkowa z woj. lubelskiego.

Wystawili oni 260 modeli plastikowych i kartonowych to niemal o 100 więcej niż w zeszłym roku.  Jury w składzie: Tomasz Januszewski z Rzeszowa,  oraz Ireneusz Targoń, Jerzy Bielecki, Artur Getler, Wojciech Szerszeń i Janusz Chmiel z Dębicy oceniało prace w dwóch grupach wiekowych- osobno uczniowie szkół podstawowych, osobno uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podział ten ma na celu zachęcenie i zdopingowanie młodszych konstruktorów do realizowania swojej pasji i danie im większych szans w rywalizacji o miejsca na podium.

Równolegle z przeglądem modeli 8 kwietnia odbył się konkurs historyczny dotyczący broni i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. W tym konkursie udział wzięło 2 uczniów. Ich prace oceniali pani Joanna Mazurkiewicz i pan Wojciech Szerszeń.

Poza pracami konkursowymi do udziału w imprezie zaproszeni zostali starsi modelarze, którzy zaprezentowali ponad 170 replik kartonowych i plastikowych. Łączna liczba replik zaprezentowanych na konkursie to kolejny rekord, 430 modeli to o 30 więcej niż w roku ubiegłym. W tym  miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy uświetnili wystawę swoimi pracami.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Docenienie pracy, wysiłku i pomysłowości modelarzy w postaci nagród było możliwe dzięki sponsorom. W tym roku wsparli konkurs obejmując patronat i fundując nagrody: Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK w AK w Dębicy, pan Senator RP Zdzisław Pupa, pan Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, Powiat Dębicki na czele z panem Starostą Andrzejem Regułą, Urząd Miasta na czele z burmistrzem Mariuszem Szewczykiem, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Nagrody ufundowali także, Radni Miasta Dębica z Klubu Radnych PiS i WZD, Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika” na czele z panią przezes Grażyną Auguścik, pan Piotr Chęciek Prezes MKS Dębica, pan Łukasz Paluch prezes ADM Dębica, pan Stanisław Leski prezes firmy Gas Trading Podkarpacie, Pan Łukasz Rokosz dyrektor Ośrodka Szkolenia Zawodowego „Edukator”, pan Robert Pęczkowski z Wydawnictwa Stratus, pan Paweł Buchaniec ze sklepu www.mojehobby.pl,  Piotr Andrzejewski z firmy IBG, Stanisław Śliwiński z firmy Wektora i współpracujący z nami od lat pan Jerzy Bielecki.

Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego konkursu była ekspozycja zorganizowana przez  Park Historyczny w Bliźnie przedstawiająca elementy niemieckiej „cudownej broni” V2. W niedzielę 20 marca przed ogłoszeniem wyników konkursu chętni mogli zapoznać się z różnymi technikami modelarskimi w wykonaniu profesjonalnego modelarza – Ireneusza Targonia z Dębicy. Wyjątkową atrakcją była także prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rusal, specjalizującej się w odtwarzaniu umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy AK.

Wyniki XIII Konkursu Modeli Redukcyjnych „OGNIWKO 2017” przedstawiają się następująco:

 

Kategoria wiekowa młodzik (szkoła podstawowa)

Modele redukcyjne plastikowe:

Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)

  1. Łukasz Rosenbaiger
  2. Bartosz Getler
  3. Jakub Łagowski

Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)

  1. Maria Szela
  2. Karol Błażowski
  3. Michał Loda

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)

  1. Igor Chudzikiewicz
  2. Arkadiusz Sobczak
  3. Ex Gabriel Janas i Michał Baniak

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)

  1. Arkadiusz Sobczak
  2. Mikołaj Pitera
  3. Oliwia Partyka

Figurki (PF)

  1. Maria Szela
  2. Julia Szerszeń
  3. Bartosz Kielar

Okręty i statki (PO)

  1. Karol Błażowski
  2. Michał Baniak
  3. Ex Maciej Baniak i Julia Szerszeń

Dioramy lądowe (DL)

  1. Bartosz Getler
  2. Maria Szela
  3. Bartosz Kielar

Dioramy lotnicze i morskie (DLM)

  1. Julia Szerszeń
  2. Bartosz Kielar
  3. Bartosz Getler

Modele redukcyjne kartonowe

Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)

  1. Michał Wójcikiewicz
  2. Maciej Baniak
  3. Bartosz Getler

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f (KS)

  1. Michał Baniak
  2. Stanisław Nużka
  3. Michał Wójcikiewicz

Budowle (KB)

  1. Maciej Baniak
  2. Stanisław Nużka
  3. Ex Jolanta Delakta i Michał Wójcikiewicz

Inne (KI)

  1. Natalia Kowalska
  2. Nina Chudzikiewicz
  3. Maciej Baniak

Kategoria wiekowa junior (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne)

Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)

  1. Michał Fornak
  2. Maksymilian Szpiech
  3. Szymon Soszka

Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)

  1. Maksymilian Szpiech
  2. Szymon Soszka
  3. Karol Jeleń

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)

  1. Bartosz Mentel
  2. Ex Bartosz Zięzio i Kuba Pawlak
  3. Łukasz Trojan

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)

  1. Bartosz Mentel
  2. Jakub Dralus
  3. Łukasz Trojan

Figurki (PF)

  1. Grzegorz Szerszeń
  2. Bartosz Mentel
  3. Ex Kinga Szela i Bartosz Zięzio

Dioramy lądowe (DL)

  1. Ex Bartosz Mentel i Szymon Soszka
  2. Maksymilian Szpiech
  3. Kuba Pawlak

 

Modele redukcyjne kartonowe

Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)

  1. Maksymilian Spiech
  2. Filip Chyła
  3. Wojciech Delekta

Budowle (KB)

  1. Elżbieta Bochniak
  2. Marceli Geizler
  3. Filip Chyła

W konkursie historycznym dotyczącym broni i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. udział wzięli: Patryk Rokosz i Przemysław Mazurkiewicz.

Organizatorzy pragną szczególnie serdecznie podziękować wszystkim Sponsorom oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy za otwartość, wsparcie i zrozumienie tej inicjatywy, która jak mają nadzieję przyczynia się do rozwoju dzieci i młodzieży oraz propaguje alternatywę dla spędzania wolnego czasu i pomaga rozbudzać zainteresowania techniczne
i historyczne. Jednocześnie zapraszają na XIV KMR Ogniwko w 2018 r.

KLAUDIA KOBAK laureatką VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach

KLAUDIA KOBAK – uczennica klasy II A TE, zdobyła 9 miejsce w Polsce  i uzyskała tytuł laureata VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu to  „Podatki samorządowe – definicja, klasyfikacja i rola”, natomiast uczestników Konkursu obowiązywała wiedza z zakresu wszystkich podatków oraz z Ustawy o doradztwie podatkowym.

Dnia  07.04. 2017 roku w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się Finał  VII  Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach.

Celami Konkursu Wiedzy o Podatkach są:
- budzenie i rozwijanie wśród  uczniów zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych,
- popularyzacja zawodu doradcy podatkowego,
- upowszechnianie wśród młodzieży zasad korzystania z prawa podatkowego,
- upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o zagrożeniach karnych wynikających z wykonywania
- czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieuprawnione.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest trzystopniowy (etap I – szkolny, etap II – wojewódzki, III etap – ogólnopolski).

W etapie szkolnym uczestniczyło 6 osób ( Kinga Piwowarczyk, Dawid Krawczyk, Kinga Mroczek, Marcin Gawlik, Daria Szewc, Klaudia Kobak). Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Klaudia Kobak  i Dawid Krawczyk. Oboje zostali laureatami etapu wojewódzkiego. Klaudia zajmując II miejsce zapewniła sobie udział w etapie Ogólnopolskim.

Finał ogólnopolski konkursu składał się z części pisemnej, w której udział wzięli laureaci konkursów wojewódzkich oraz ustnej, do której zakwalifikowały się 22 osoby.

W trakcie części ustnej uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu podatków odpowiadając na wylosowane 3 pytania problemowe.

Na zakończenie odbyła się uroczysta gala, podczas której laureatom wręczono atrakcyjne nagrody i dyplomy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Konkursu, a uczennicy Klaudii Kobak  gratulujemy wysokiego wyniku!!!

0piekunem szkolnym konkursu jest  Małgorzata Ognisty

DSC_1 DSC_2DSC_1175 DSC_3