Monthly Archives: Czerwiec 2023

Dyrektor Krzysztof Górecki powołany na Członka wspierającego Konwentu Pracodawców WSPiA

Inauguracyjne posiedzenie Konwentu Pracodawców odbyło się 28 czerwca 2023 r. w WSPiA w Rzeszowie. Wzięło w nim udział 50-ciu pracodawców reprezentujących różne branże i sektory zatrudnienia od biznesu, przez administrację, samorząd po służby mundurowe. Do tak zacnego grona zaproszony został również Dyrektor naszej szkoły – Pan Krzysztof Górecki.

akt powołania1

Celem Konwentu Pracodawców WSPiA jest nawiązanie i rozwijanie trwałego partnerstwa z przedsiębiorstwami i instytucjami reprezentującymi zarówno sektor gospodarczy, jak i publiczny. Ma on umożliwić budowanie kontaktów między studentami a pracodawcami poszukującymi wykwalifikowanych pracowników. Jest to także forum wymiany spostrzeżeń dotyczących kierunków kształcenia przyszłych kadr, programów studiów, kształcenia praktycznego. To także pole do współpracy w ramach wspólnych projektów badawczych, rozwojowych i szkoleniowych. Dodatkowo jest to również platforma do nawiązania dialogu i dyskusji na temat aktualnych wyzwań rynku pracy oraz rozwoju kompetencji przyszłych pracowników.

Źródło: Konwent Pracodawców WSPiA – WSPIA

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023

Po miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca 2023 r. nadszedł czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 8:00 w kościele pw. Ducha Św. odbyła się uroczysta Msza Św., następnie w sali gimnastycznej Pan Dyrektor Krzysztof Górecki przywitał uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Podczas uroczystości Dyrekcja Szkoły wspólnie z Przewodniczącym Rady Rodziców p. Tomaszem Żelazko wręczyła nagrody uczniom za wysokie wyniki w nauce, stuprocentową frekwencję, sukcesy osiągnięte w konkursach i olimpiadach. Akademię uświetniła żartobliwa, ale pełna refleksji i wzruszeń część artystyczna. Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, aby odebrać świadectwo szkolne i podsumować miniony rok. Wszyscy życzyli sobie odpoczynku, na który zasłużyli po wielu miesiącach intensywnej pracy. Do zobaczenia już we wrześniu.:-)

 

W nagrodę do Sejmu RP

Nasi uczniowie: Amelia Ligęzka (1ab), Aleksandra Nęga (1ab), Paweł Wolak (2a) i Gabriela Kusibab (3bg), za ogromną wiedzę i odniesione sukcesy w Powiatowym Konkursie o Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych w nagrodę pojechali na wycieczkę do Warszawy. Patronat nad konkursem objęli  Posłowie na Sejm RP Krzysztof Sobolewski i Jan Warzecha.  Wycieczka została zorganizowana przez pana Pawła Ciszczonia – Dyrektora Biura Posła na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego.

W ramach wycieczki młodzież zwiedziła:

- Ministerstwo Edukacji i Nauki,

- Kancelarię Prezesa Rady Ministrów,

- Sejm RP,

- Łazienki Królewskie,

- Świątynię Opatrzności Bożej.

Wycieczka była nie tylko nagrodą za włożoną pracę w przygotowaniu do konkursu, ale przede wszystkim miała wiele walorów edukacyjno – wychowawczych.

W imieniu uczestników wycieczki chciałam jeszcze raz podziękować Panu Dyrektorowi Pawłowi Ciszczoń, za wspaniałą organizację wyjazdu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym konkurs będzie kontynuowany, a taka forma nagrody sprawi, że weźmie w nim udział jeszcze więcej uczniów, przez co wiedza na temat Żołnierzy Niezłomnych i ich patriotycznej postawy będzie przez młodych Polaków pogłębiana  i wciąż żywa.

 

Beata Szypułka

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

zakończenie roku 2022-2023

sale zakończenie roku

Zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego w piątek 23 czerwca.

O godz. 8.00 Msza św. w kościele pw Ducha Św.

O godz. 9.00 akademia na dużej sali gimnastycznej, a po niej rozdanie świadectw przez wychowawców

LEKCJA BANKOWA W ODDZIALE NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO

12 czerwca br. klasa 1ab uczestniczyła w LEKCJI BANKOWEJ w rzeszowskim Oddziale Narodowego Banku Polskiego. Spotkanie poprowadziła Pani Monika Mularz-Dobrowolska- specjalista ds. komunikacji społecznej NBP O/Rzeszów.

Program zajęć obejmował:

  • wykład na temat misji i zadań Narodowego Banku Polskiego,
  • warsztaty z rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych,
  • zwiedzanie  minimuzeum bankowego
  • możliwość zamiany drobnego bilonu w samoobsługowym urządzeniu do wymiany ☺

 

Wizyta w rzeszowskim oddziale NBP była dla młodzieży praktyczną lekcją  przedstawiającą jak działa Narodowy Bank Polski – bank państwa, bank emisyjny i bank banków, a także jak zmieniał się na przestrzeni lat.
Dzięki szkoleniu z zakresu zabezpieczeń banknotów każdy uczestnik może stwierdzić autentyczność polskich banknotów i uniknąć ewentualnych oszustw.
W tym roku na wystawie rzeszowskiego Oddziału Banku Narodowego uczniowie mogli zobaczyć tajne banknoty o kryptonimie E-71.

Banknoty te zostały zaprojektowane i wyprodukowane w okresie reżimu komunistycznego na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy Związkiem Sowieckim i jego satelitami a państwami NATO. Na ekspozycji składającej się z 12 gablot prezentowana jest cała serię banknotów wojennych E-71, w tym unikatowe arkusze znaków pieniężnych o nominałach od 1 do 2000 złotych (łącznie 11 nominałów), banknoty próbne i projekty graficzne z serii „Miasta polskie”, opracowane przez Andrzeja Heidricha w latach 60 ubiegłego wieku, a także dokumentację techniczną opisującą uruchomienie produkcji tajnej serii banknotów w momencie wybuchu wojny.

Historia tych banknotów, jak również związane z nimi i niewyjaśnione do chwili obecnej zagadki mogłyby posłużyć za kanwę scenariusza dobrego filmu sensacyjnego. Otóż w jednym ze skarbców Narodowego Banku Polskiego znajdowały się przechowywane od dziesięcioleci trzy drewniane wojskowe pojemniki opatrzone przywieszką „tajne specjalnego znaczenia”. Po upływie wielu lat, w maju 2015 roku, przystąpiono do prac mających na celu wyjaśnienie przeznaczenia przechowywanych skrzyń i ustalenie ich faktycznej zawartości. Po komisyjnym otwarciu okazało się, że w specjalnych pojemnikach znajdowały się trzy komplety materiałów służących do produkcji banknotów o kryptonimie E-71 — przygotowanych na wypadek możliwego konfliktu zbrojnego. Zawartość tych tajnych pojemników, które przez lata były skrycie przechowywane w skarbcu banku centralnego, została zaprezentowana na ekspozycji czasowej w Centrali NBP oraz w rzeszowskim Oddziale. Emitentem tajnej serii banknotów o kryptonimie E-71 był Narodowy Bank Polski, Wiodącym producentem zaś Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Więcej informacji: https://www.youtube.com/watch?v=4HummDzzqb0

 

Opiekunowie wycieczki: Sabina Rumin-Tworzydło, Małgorzata Drozdowska

SPRZĄTANIE LASU W POWIECIE DĘBICKIM – LAS OKIEM ORŁA.

15 czerwca uczniowie Ekonomika wzięli udział w akcji SPRZĄTANIE LASU W POWIECIE DĘBICKIM – LAS OKIEM ORŁA.

Wydarzenie organizowane było przez Starostę Dębickiego wraz Nadleśnictwem Dębica.

Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zapałem do pracy.

Zebrali najwięcej śmieci, zostali również nagrodzeni za „najciekawsze” znaleziska :

I miejsce – Igor Pas

II miejsce – Amelia Uriasz

III miejsce- Karolina Trzaskuś

Po skończonej pracy wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pysznymi kiełbaskami.

Zmęczeni, ale zadowoleni z wykonanej pracy wróciliśmy do szkoły

Opiekę nad uczniami sprawowała p. Paulina Maziarka

351628895_772363424354018_2358556535896372147_n 352442086_589482096502942_372402424390562344_n 354422340_775847177657371_5391653266558148021_n 354450475_283210380733359_6892556119085356064_n

 

Podsumowanie projektu „Mobilności europejskie jako narzędzie rozwoju uczniów i kadry – edycja 2″

Kolejny Erasmus+ zrealizowany w Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy przechodzi do historii. Projekt „Mobilności europejskie jako narzędzie rozwoju uczniów i kadry – edycja 2″, o numerze 2022-1-PL01-KA122-SCH-000071162 został uroczyście podsumowany 30.05.2023 podczas greckiego dnia zorganizowanego przez uczestników mobilności.

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy w terminie 30.04.2023 – 13.05.2023 realizował międzynarodowy projekt edukacyjny „Mobilności europejskie jako narzędzie rozwoju uczniów i kadry – edycja 2″, o numerze 2022-1-PL01-KA122-SCH-000071162. Projekt ten był realizowany w ramach programu Erasmus+ i otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w wysokości 42 744,00 EUR. Głównym celem projektu było umiędzynarodowienie szkoły, podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, przywrócenie motywacji do nauki po okresie zdalnego nauczania oraz rozwinięcie kompetencji zawodowych związanych z komunikacją, sprzedażą, przedsiębiorczością i cyfryzacją.

Do programu mogli zgłaszać się uczniowie i uczennice klas II i III kierunków: technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum reklamy, technikum fotografii i multimediów, technikum ekonomisty, technikum handlowca oraz technikum rachunkowości. W procesie rekrutacji wyłoniono 25 osób, które wzięły udział w tej greckiej przygodzie! Uczniom towarzyszyło trzech nauczycieli, pełniących role opiekunów.

Tematyka projektu koncentrowała się na wykorzystaniu nowych mediów w komunikacji produktów, usług i idei. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, geografii, informatyki, komunikacji i retoryki. Ich zadaniem było opracowanie w międzynarodowych zespołach stron internetowych i fanpage’ów na Facebooku, skupiających się na promocji wybranych produktów.

Podczas mobilności uczestnicy brali udział w różnorodnych zajęciach, jak wykłady, lekcje, warsztaty, wizytacje i ćwiczenia praktyczne, realizowane w języku angielskim. Poza zajęciami merytorycznymi, program mobilności przewidywał dwie całodniowe wycieczki po atrakcjach turystycznych regionu Tesalii i Riwiery Olimpijskiej. Podczas programu kulturowego uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wielu pięknych miejsc w Grecji. Odwiedzili Meteory – majestatyczne masywy skalne z usadowionymi na ich szczytach wiekowymi klasztorami, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy również zwiedzili Saloniki, drugie co do wielkości miasto w Grecji, pełne zabytków i kultury. Odbyły się także wycieczki do miejsc takich jak PALIOS PANTALEIMON oraz zamek PLATAMONAS.

Po powrocie z mobilności uczniowie zorganizowali w szkole dzień grecki, podczas którego zaprezentowali efekty swojej pracy. Przedstawili kampanię marketingową, którą opracowali dla wybranych produktów, oraz podzielili się swoimi doświadczeniami z programu kulturowego i czasu spędzonego w Grecji. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje, a uczestniczyli w nim uczniowie klas pierwszych i drugich, nauczyciele, dyrektor szkoły oraz gość specjalny – Pani Anna Wilczyńska, Dyrektor Wydziału Edukacji. Na koniec uczniowie zaprezentowali certyfikaty uczestnictwa, które zostały im wręczone ostatniego dnia mobilności w Grecji.

Projekt „Mobilności europejskie jako narzędzie rozwoju uczniów i kadry – edycja 2″ okazał się nie tylko niezapomnianą przygodą dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, ale także przyniósł wiele korzyści edukacyjnych i rozwojowych. Uczestnicy zdobyli nowe umiejętności, rozwijali kompetencje zawodowe i międzykulturowe, a także nawiązali międzynarodowe kontakty, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego. Dla uczestników był to nie tylko wyjątkowy czas spędzony w Grecji, ale także okazja do poszerzenia horyzontów, zdobycia cennych doświadczeń i zapewnienia sobie lepszych perspektyw na przyszłość.

Autor: Marta Wypasek