Monthly Archives: Grudzień 2019

X POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO „FESTE, SITTEN UND BRÄUCHE IN DEN DEUTSCHSPRACHIGEN LÄNDERN“ dla szkół podstawowych

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy przybywają uczniowie szkól  podstawowych powiatu dębickiego, aby wziąć udział w konkursie języka niemieckiego oraz poznać naszą szkołę. 17 grudnia 2019 roku gościliśmy w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy 25 żaków  ze szkół podstawowych wraz z ich  opiekunami.  Na tegoroczny konkurs zgłosiły się następujące placówki:

1. Zespół Szkół w Latoszynie,

2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębicy,

3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy,

4. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy

5. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy

6.  Szkoła Podstawowa w Górze Motycznej,

7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Dębicy,

8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Dębicy,

9. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy

10. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

Tematyką konkursu były jak co roku zwyczaje i tradycje w krajach niemieckiego obszaru językowego związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Zielonych Świątek, okresem adwentu czy karnawału.

Główną częścią finałowego spotkania był test opracowany przez organizatorów, nauczycieli języka niemieckiego: panią Małgorzatę Papiernik i panią Joannę Mazurkiewicz. Test sprawdzał umiejętność rozumienia tekstu ze słuchu, tekstu czytanego, znajomość słownictwa związanego z tematyką świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, okresem adwentu i karnawału oraz opanowanie materiału gramatycznego. W ocenianiu prac konkursowych brali udział nauczyciele języka niemieckiego ze szkół, które zgłosiły się do konkursu oraz germaniści ZSE w Dębicy.

Na zwycięzców i uczestników czekały atrakcyjne nagrody, upominki i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy, Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika” oraz Instytut Goethego w Krakowie.

Część artystyczną konkursu poprowadzili: Angelika Madej i Bartłomiej Maź z klasy IIIB oraz Michał Mitoraj z IVB. Nasi mili goście mieli okazję wysłuchać kolęd śpiewanych przez utalentowane artystki: znaną już szerokiej publiczności Magdalenę Pych z klasy IIB i debiutującą na szkolnej uroczystości  Wiktorię Cyganowską z klasy ILc. Uczestnicy konkursu zapoznali się  również  z relacją z wyprawy uczniów Ekonomika na bożonarodzeniowe jarmarki do Berlina, Poczdamu i Hamburga, wzbogaconą przez multimedialną prezentację przygotowaną  przez niezawodne  uczennice klasy IVR:  Paulinę Wodzień i Wiktorię Kędzior.

O smaczny poczęstunek zadbały przedstawicielki klasy IIIG1: Kasia Maziarka, Wiktoria Świerczek, Ewelina Boś, Zuzanna Kania, Kinga Łączak, serwując wspaniałe, samodzielnie wykonane świąteczne ciasteczka.

Uroczystego podsumowania i wręczenia nagród zwycięzcom konkursu dokonała:  pani Anna Wilczyńska, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy wraz z panem  Krzysztofem Góreckim, dyrektorem  Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu:

1. Fabian Rau – Zespół Szkół w Latoszynie

2. Wiktoria Marć – Publiczna szkoła Podstawowa Nr 5 w Dębicy

3. Kinga Wójcik – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Dębicy

wyróżnienia: 

Szymon Stachnik – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Dębicy

 Anna Szelest – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Dębicy

GRATULUJEMY!!!

79288041_834521450309997_1771766823843266560_n79493427_2596885903752727_248968572565454848_n 79523685_3857007404316825_5301375487476498432_n 80577044_2524351304553173_4227866609617731584_n

DOMINIK RAU z klasy I LC najlepszy wśród uczestników XIV SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO

DOMINIK RAU z klasy I LC najlepszy wśród uczestników XIV SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO

„FESTE, SITTEN UND BRÄUCHE IN DEN DEUTSCHSPRACHIGEN LÄNDERN“ 

Grudzień to miesiąc obfitujący w wiele wydarzeń przygotowanych z myślą o miłośnikach języka Goethego i Schillera.

Po wyprawie uczniów Ekonomika na bożonarodzeniowe jarmarki do Berlina, Poczdamu i Hamburga przyszedł czas na kolejną edycję Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego „Feste, Sitten und Bräuche in den deutschsprachigen Ländern”.

16 grudnia 2019 roku młodzież z klas: ILc, IIA, IIIB, IIIG2, IIIG1, IVB, IVG2 zasiadła w sali numer 27 do pisania  testu, przygotowanego przez panią Joannę Mazurkiewicz. Pytania konkursowe związane były z tematyką świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dotyczyły również okresu adwentu i karnawału w krajach niemieckojęzycznych. Test sprawdzał nie tylko wiedzę ale i umiejętności językowe, szczególnie rozumienie tekstu słuchanego – sprawność wysoko punktowana na egzaminie dojrzałości z języków obcych

Niedoścignionym ekspertem w dziedzinie języka niemieckiego a zarazem znawcą  zwyczajów świątecznych naszego zachodniego sąsiada okazał się   Dominik Rau z klasy ILc, na podium stanęły również Wiktoria Sajdak z klasy IIIG2 oraz uczennica klasy IIA  Aleksandra Rynkar. Wyróznienie otrzymał uczeń klasy IV B Michał Mitoraj.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Komitet Rodzicielski przy ZSE w Dębicy.

Gratulujemy!!!

80306918_756561991479341_1548124921803046912_n (1)79469017_2809842525744849_2519849525787492352_n (1)

Od Berlina po Hamburg – kolejna magiczna podróż młodzieży z „Ekonomika”

Zwyczaj organizowania „świątecznych jarmarków” znany jest uczniom „Ekonomika” nie tylko z podręczników do nauki języka niemieckiego ale także z własnych przeżyć i doświadczeń zebranych w trakcie grudniowych wycieczek.

W tym roku celem naszej podróży były trzy niemieckie miasta:  Berlin, Poczdam i Hamburg.

4 grudnia po godzinie 23,  parking na ulicy Chopina nie świecił jak co dzień  pustakami, przepełniony był gwarem i śmiechem miłośników nocnych podróży , ochoczo pakujących swoje walizki i plecaki do luków w autokarze .

Marzenia stały się rzeczywistością i kolejnego dnia 53 osobowa grupa wraz z opiekunami: panią Beatą Chmielewską, panią Małgorzatą Papiernik, panią Teresą Matusik i panem Mateuszem Ożogiem stanęła pod Bramą Brandenburską w Berlinie, aby wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Reichstagu – gmachu parlamentu Rzeszy a obecnie siedzibie Bundestagu.
Duże wrażenie zrobił na nas Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, upamiętniający zagładę Żydów w czasie II wojny światowej.
Autokarem przejechaliśmy na Alexanderplatz, położony we wschodniej części Berlina. Miejsce to zwane jest przez mieszkańców stolicy potocznie Alex. Tutaj zobaczyliśmy wieżę telewizyjną oraz symboliczny zegar Urania – Weltzeituhr, który pokazuje czas w 24 strefach czasowych świata.

Berlin w okresie adwentu to nie tylko stolica Niemiec, to także stolica świątecznych jarmarków, jest ich tutaj ponad 60. Każda dzielnica miasta przygotowuje coś specjalnego dla swoich mieszkańców. Mieliśmy okazję spacerować po Wielkim Berlińskim Jarmarku przy Alexanderplatz, byliśmy również na świątecznym targu przy Czerwonym Ratuszu. Na adwentowych jarmarkach poznaliśmy inny Berlin – miasto pełne świątecznej magii, przystrojone kolorowymi światłami i ozdobami. Wszędzie roznosił się zapach prażonych orzechów, migdałów, grzanego wina, pieczonej kiełbaski. Na mieszkańców i turystów czeka tu wiele atrakcji: lodowisko, diabelski młyn, koncerty, pokazy ognia, występy artystów. Wizyta na jarmarku to nieodłączny element przygotowań do świąt.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Poczdamu, stolicy Brandenburgii, aby w blaskach zachodzącego słońca zobaczyć  zabytkowy zespół parkowo-pałacowy Sanssouci (ohne Sorge), który od 1990 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Poczdamie zawitaliśmy również na  Stary Rynek z ratuszem.

Mimo sąsiedztwa z ogromnym Berlinem, Poczdam zachował urok „miasta ogrodu”, pełnego rezydencji i pałaców. Czas płynie tu w swoim tempie, a odwiedzającym udziela się wręcz atmosfera stoickiego spokoju i królewskiego dostojeństwa zarazem. Jarmark przy ulicy Brandenburskiej zachwycił nas efektowną, świetlną iluminacją, doskonałą do wykonania pamiątkowych zdjęć, a jarmark w Dzielnicy Holenderskiej mnóstwem akcentów niderlandzkiej kultury oraz przysmakami z różnych stron świata. Było nawet stoisko z polskimi potrawami, nie zabrakło  bigosu i krakowskiej kiełbasy.

W drugim dniu wyprawy zawitaliśmy do Hamburga – północnej metropolii Niemiec, największego portu morskiego i drugiego co do wielkości miasta naszego zachodniego sąsiada. Duże wrażenie zrobił na nas spacer po  Dzielnicy Spichlerzy (Speicherstadt) i Hafen City.

Główną atrakcja Hamburga okazała się dla nas wizyta w Parku Miniatur Wunderland. Park miniatur prezentuje makiety różnych krajów: od Niemiec, przez  Szwajcarię, Austrię, Włochy do Stanów Zjednoczonych … Wizyta w „Wunderland” to ciekawy sposób na poznanie świata, na zobaczenie wybranych miejsc, miast, krain. Plansze to nie tylko budynki, to otaczająca je natura, zieleń, góry, lasy, morza i rzeki, długa kolejka, czy port lotniczy. Świat miniatur to także ludzie, zwierzęta i fantastyczne stwory. Co ciekawe w całym obiekcie zmieniają się światła, dając przy tym efekt zmiany pór dnia. W jednej chwili mamy dzień, który powoli zmienia się w noc.

Na koniec pobytu w Hamburgu przyszedł czas na Jarmark Bożonarodzeniowy na Rathausmarkt. Przed monumentalnym, zabytkowym ratuszem w okresie adwentu królują stragany cukierników, zabawkarzy, rękodzielników. Targ zachwyca artystycznie wykonanymi dekoracjami i świąteczną iluminacją. Jarmark na placu ratuszowym to prawdziwa uczta dla duszy i ciała. Duszone pieczarki, naleśniki, kasztany, migdały, jabłka w czekoladzie, Schmalzkuchen z cukrem pudrem to smakołyki wobec, których trudno było przejść obojętnie. Zrujnowani pod względem finansowym ale pełni wrażeń i wzbogaceni o nowe przeżycia i doświadczenia wsiadaliśmy do autokaru, aby wyruszyć w długą powrotną drogę  do Dębicy. Ciekawe, co czeka nas za rok o tej samej porze …???

 

Piernikowy Stół

W środę 11 grudnia 2019r. w naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów klas gastronomicznych w ramach pokazu po hasłem „PIERNIKOWY STÓŁ”.

Uczniowie  zaprezentowali przygotowane przez siebie wyroby z ciasta piernikowego, które zostały ocenione przez Jury w dwóch kategoriach:

- pierniki konsumpcyjne
- dekoracje z ciasta piernikowego.

W składzie Jury znaleźli się:
Pan Dyrektor Krzysztof Górecki, Pani Małgorzata Gawlik i Pani Anna Didyk-Żołądek . 

W kategorii dekoracje z piernika Jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce: Anita Szpara i Patrycja Bieszczad z klasy IVg1
II miejsce: Aleksandra Kordela z klasy Ig1 i Jakub Jurek z klasy 2g2
II miejsce: Izabela Duszlak z klasy 3g1

 

W kategorii  pierniki konsumpcyjne Jury przyznało miejsca:

I miejsce: Gabriela Ciebień i Paulina Sąsiadek z klasy 3g1,
II miejsce: Natalia Szacik i Faustyna Bystrek z klasy 4g2,
III miejsce: Magdalena Kubisztal, Wanessa Juzecka, Magdalena Czaja, Karolina Kobosz z klasy 2g2.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była Pani Marta Wypasek. Nauczyciel odpowiedzialny – Pani Elżbieta Tyksińska.
W przygotowaniu uczniów uczestniczyły również Pani Alina Ryczek i Elżbieta Kurzawa.

XIV Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego

11grudnia 2019 roku uczniowie klasy 1g1 wzięli udział w XIV Sejmiku Ekologicznym Powiatu Dębickiego pod hasłem: „Oblicza wody”.

Podczas sejmiku poruszane były kwestie związane ze znaczeniem wody w życiu człowieka oraz fakty i mity o „Kraniczance”, którą dostarczają Wodociągi Dębickie. Prelegenci dokonali oceny jakości wód powierzchniowych województwa i powiatu oraz przedstawili  strategie nawadniania gospodarstw rolnych.  Starosta Powiatu Piotr Chęciek zachęcał do używania wody  w rozsądny sposób. Sejmik miał na celu zwiększenie ekologicznej świadomości wśród młodzieży, zwrócenie uwagi na problemy dotyczące wody, m.in. jej braku, zanieczyszczeń oraz wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.

Szot Małgorzata

All-focusAll-focus

Weronika z klasy IVA pisemny egzamin zawodowy ma zaliczony na 100%!

Uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy,

Weronika Lesiak z klasy IVA – laureatką 6. miejsca w Polsce

 V Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich, co zwalnia ją z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, z wynikiem 100%.

 

W dniach 12-13 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie odbyły się zawody centralne V Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.
Do finału zakwalifikowało się 64 najlepszych uczniów z 43 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. W gronie tym znalazła się uczennica Ekonomika – Weronika Lesiak.

W pierwszym dniu zmagań uczestnicy rozwiązywali test w języku polskim i w wybranym języku obcym. Następnie wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programu komputerowego.

Do ścisłego finału zakwalifikowano 10 osób z najwyższą liczbą punktów. Wśród nich znalazła się Weronika.

Drugiego dnia, w trakcie części finałowej uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu przedmiotów ekonomicznych i handlowych. Wiele poruszanych zagadnień dotyczyło hasła tegorocznej olimpiady: „Gospodarstwo domowe, jako podmiot ekonomiczny gospodarki rynkowej. Ostatecznie po ustnej części finału Weronika zajęła 6. miejsce w kraju i uzyskała tytuł laureata.

Na zakończenie odbyła się uroczysta gala, podczas której laureatom wręczono nagrody i dyplomy.

Wszyscy finaliści mieli też okazję zwiedzić piękny, świątecznie przystrojony Kraków.

Wyróżnienie za osiągnięcia w etapie okręgowym Olimpiady otrzymał uczeń tej samej klasy – Rafał Sumień.
Opiekunem naukowym naszej młodzieży była pani mgr inż. Małgorzata Szyszka, a na sukces złożyła się systematyczna praca uczniów i wkład nauczycieli przedmiotów ekonomicznych.

Gratulujemy.

Dominik Rau z klasy I Lc zwycięzcą Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „Einfach fit in Deutsch”

Niespełna rok temu Dominik Rau, ówczesny uczeń Szkoły Podstawowej  w Latoszynie, pierwszy raz  zawitał w murach Ekonomika, a celem jego wizyty był udział i wielka wygrana w świątecznym konkursie języka niemieckiego.

3 grudnia bieżącego roku Dominik już jako uczeń naszej szkoły odnosi kolejny sukces na Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego „Einfach fit in Deutsch” zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie.

Wśród uczniów klas I powiatu dębickiego nie miał sobie równych. Ze stoickim spokojem i charakterystycznym uśmiechem na twarzy nasz skromny Dominik zdeklasował w teście na poziomie A2 swoich rówieśników, zajmując tym samym pierwsze miejsce na podium.

W/w konkursie naszą szkołę reprezentowały również uczennice: Karolina Kolak z klasy IC1 (poziom A2) oraz Aleksandra Rynkar z II A i Wiktoria Sajdak z III G2 (poziom B1).

Konkurs, zorganizowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz Instytutem Goethego w Krakowie, odbywał się w formie pisemnej i składał się z 4 części, w których należało wykazać się umiejętnością rozumienia tekstu słuchanego, czytanego, tworzeniem wypowiedzi pisemnej i znajomością środków leksykalno-gramatycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a Dominik Rau opuszczał królewskie miasto Pilzno z główną nagrodą.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

79240065_449986562564895_5389651002578173952_n

77372391_490996698270686_4112467869235675136_n 78751866_661353024687069_1351592505442828288_n 79512405_771922536656189_1860243416428838912_n

 

Przystępujemy do projektu – mLegitymacja

m-leg

Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.

Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień.
Dane z mLegitymacji możesz okazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji.

4 kroki do uzyskania mLegitymacji:

m-legitymacja

MIKOŁAJKOWE KROPELKI KRWI

hdkpl

MIKOŁAJKOWE KROPELKI KRWI

 w ZSE w DĘBICY

Zapraszamy, osoby pełnoletnie, na wspólne oddawanie krwi.

W dniach 2-6 grudnia organizujemy wyjście do punktu krwiodawstwa. Ilość i terminy wyjść dostosujemy do Waszych możliwości.

Każdy z Was może zostać ŚWIĘTYM MIOŁAJEM i obdarować innych najcenniejszym prezentem – kroplą krwi  !!!!!!!!!!

Wszyscy potrzebujący liczą na Nas.

Zgłoszenia chętnych osób proszę kierować do pani Anny Didyk – Żołądek, opiekuna Szkolnego Klubu HDK,  do 30.XI. 2019r.