Monthly Archives: Październik 2018

Dzień Edukacji Narodowej 2018

12 października w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Wiktoria Skoczylas oraz nowy przewodniczący Samorządu Uczniowskiego -Bartłomiej Maź powitali serdecznie  przewodniczącą Rady Rodziców – panią Elżbietę Mastej, Dyrekcję szkoły , Grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz uczniów.

Przewodnicząca Rady Rodziców, pani E. Mastej złożyła całej społeczności szkolnej serdeczne życzenia.  Następnie Dyrektor – pan  Krzysztof  Górecki wręczał nagrody Dyrektora Szkoły oraz  składał gratulacje nagrodzonym nauczycielom: p. M. Cabaj, p. A. Didyk – Żołądek, p. M. Drozdowskiej, p. dyr. M. Godyckiej, p. M. Groch – Kipie, p. K. Hajduk, p. A. Matłok, p. J. Mazurkiewicz, p. dyr. M. Strzyż, p. A. Szeli – Gizie, p. M. Wypasek.

W drugiej części uroczystości, społeczność szkolna mogła się nieco zrelaksować podczas części artystycznej, przygotowanej pod kierunkiem p. J. Rakoczy. Można było obejrzeć  i wysłuchać Dziennik Telewizyjny, w całości poświęcony sprawom nauczycielskim, rzecz jasna na wesoło ,( jako spikerka wystąpiła Alicja Jasińska z klasy I g2, a jako spiker Maksymilian Kołodziej z klasy I g1) oraz popisy wokalne i taneczne naszych uczennic: śpiewały: Wiktoria Kosińska z klasy IV g2, Daria Klich z I g2, a taniec współczesny połączony z hip- hopem zaprezentowała uczennica klasy I g2 – Sandra Bielak. Sandra od kilku lat tańczy w DK „Emka” w zespole „ Simply Swagg” , wielokrotnie odnosząc sukcesy.

Część artystyczną zakończyły życzenia Samorządu Uczniowskiego oraz „słodkie podarki”. Wszystkiego najlepszego drodzy pedagodzy.

 

J. R

DSC_0074 DSC_0075 DSC_0079 DSC_0081 DSC_0091 DSC_0095 DSC_0157 DSC_0168

Wojewódzka uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 12 października 2018 w Rzeszowie odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, podczas której nauczycielom i pracownikom oświaty wręczone zostały odznaczenia państwowe, medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz nagrody Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Wyróżnionym pogratulowała wojewoda podkarpacki Pani Ewa Leniart, która podkreśliła, że zawód nauczyciela to szczególna misja, która wymaga pasji i zaangażowania – Wiem, że Wasza praca jest trudna i wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, bo przecież wychowanie młodego człowieka to jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi musicie się zmierzyć. I jeśli ogarną Was chwile zwątpienia, pamiętajcie, że młodzi ludzie Was potrzebują. – powiedział wojewoda Ewa Leniart.

Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch wręczała nagrody pracownikom oświaty. Oprócz państwowych odznaczeń za długoletnią służbę i nagród kuratora – nauczyciele i osoby zasłużone dla oświaty – odebrali medale Komisji Edukacji Narodowej. To szczególne wyróżnienie, bo można je dostać tylko raz. W tym roku Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała z naszej szkoły Joanna Chwał.

mken1 mken2 mken3

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „LABIRYNT”

9 września naszą szkołę odwiedził krakowski Teatr Kurtyna. Aktorzy zaprezentowali uczniom spektakl profilaktyczny pt. „Labirynt”. Jest to historia pewnej rodziny: ojca- lekarza oskarżonego o błąd w sztuce lekarskiej w czasie operacji, którą przeprowadził pod wpływem alkoholu oraz kilkunastoletniej uczennicy, która po raz kolejny przerwała okres abstynencji narkotykowej.

W warstwie teatralnej spektakl „Labirynt” to dynamiczna, pełna ożywionego dialogu, iskrząca się dowcipem współczesna drama, która oprócz niewątpliwych walorów profilaktycznych, jest mistrzowsko i profesjonalnie przygotowaną pod względem warsztatowym i wykonawczym miniaturą dramatyczną, wzbogaconą intrygującą ilustracją muzyczną.

Twórcom spektaklu przyświecały słowa H.J.M. Nouvena, który pisał o swoim Mistrzu: (…) dał mi możność snucia rozważań na temat wolnego wyboru i podejmowania decyzji, ale stwierdził, że niektóre decyzje i wybory są lepsze niż inne, pozwolił mi znaleźć własną drogę, ale nie ukrył mapy, która ukazywała właściwy kierunek.

 

Katarzyna Hajduk

Marcelina Zielińska

20181009_120954aa

20181009_125730 20181009_124943 20181009_114356

WYNIKI WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO!

Nadeszła wiekopomna chwila! 

W dniu 2 października 2018 roku oficjalnie zakończyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego! Wzięło w nich udział aż 13 kandydatów, którzy „łeb w łeb”, dzień po dniu, podczas kampanii przekonywali uczniów Ekonomika do swojej osoby.

W poniedziałek ok. 9:30 nadszedł kulminacyjny moment, który zadecydował o tym, kto dostanie się do Samorządu – wybory.

Szkolna Komisja z klasy 3a w tym: Rafał SumieńKinga KowalczykKlaudia GrzybJulia Pochodaj oraz Katarzyna Papiernik przeprowadziła głosowanie oraz podliczyła wyniki.

W wyborach do Samorządu Uczniowskiego wzięło udział 593 uczniów ze wszystkich klas (za wyjątkiem 3g2 i 3r, które w tej chwili są na praktykach). Nauczyciele oraz Dyrekcja jako nasi mentorzy również uczestniczyli w wytypowaniu składu SU.

Nadszedł moment, abyście poznali wyniki, które osiągnęli nasi kandydaci.

Do Samorządu Uczniowskiego zakwalifikowali się:

1. Bartek Maź - 128 głosów – 21,59% 
2. Tomek Sysło - 95 głosów – 16,02% 
3. Patryk Małkowski - 72 głosy – 12,14% 
4. Julia Walczak - 64 głosy – 10,80% 
5. Weronika Lesiak - 60 głosów – 10,12% 
6. Miłosz Zand – 37 głosów – 6,24% ☺
7. Wiktoria Skoczylas - 32 głosy – 5,40% 
8. Sylwia Janaś - 26 głosów – 4,38% 
9. Justyna Pomykacz - 23 głosy – 3,88% 
10. Izabela Podlasek – 19 głosów – 3,20% 

——————————————————————————

11. Aneta Erazmus - 18 głosów – 3,04 %
12. Konrad Paprocki – 11 głosów – 1,85%
13. Julia Stasiowska – 4 głosy – 0,67%

Były również 4 głosy nieważne, które poza frekwencją nie wniosły nic do wyborów.

Pragniemy zaznaczyć, że wyniki wyborów mają charakter poglądowy. Role, jakie obejmą członkowie SU zostaną ustalone na najbliższym posiedzeniu (termin wkrótce). 

Dziękujemy za udział w wyborach!  Gratulujemy każdego wyniku!
R.S

ROZPOCZĘCIE ROKU:

I PYK, WRZESIEŃ ZA NAMI. A CO PRZYNIOSĄ KOLEJNE MIESIĄCE?
/Jeszcze niedawno startowaliśmy, a teraz jesteśmy już mocno rozpędzeni/

„Ekonomik” partnerem w realizacji projektu Erasmus+

erazmus

Na okres jednego miesiąca do  społeczności „Ekonomika” dołączyły dwie uczennice Pamela i Rosi z partnerskiej Szkoły Zawodowej im. Otto Bennemanna w Brunszwiku. (Niemcy).

Dziewczyny w ramach projektu Erasmus+  „Kształcenie i szkolenia zawodowe” odbywają praktykę  na terenie Dębicy w  firmie „Tikkurila”. Pod czujnym okiem pana Bartosza Gadomskiego stażystki poznają zasady działania skandynawskiego producenta farb oraz rozwijają własne umiejętności zawodowe w zakresie sprzedaży, pracy biurowej i korespondencji handlowej.

W adaptacji w nowym środowisku pomagają gościom z Niemiec  nauczyciele języka niemieckiego  oraz nasi uczniowie. I tak za sprawą zgranego teamu z klasy 2R i 2G2: Natalii, Olgi, Wiktorii i Dawida dziewczyny poznały Dębicę, wiedzą, gdzie zrobić zakupy czy zjeść smaczny kebab i pizzę. W ostatnim czasie Pamela i Rosi odwiedziły  Rzeszów i jego centra handlowe, podziwiały Dębicę i okolice z  wieży widokowej w Głobikowej, uczestniczyły w zajęciach z  grafiki komputerowej i języka niemieckiego. Przed nimi kolejne dni praktyki, a zatem  nowe atrakcje i wyzwania.

Stażystkom z Niemiec życzymy miłego pobytu w Dębicy, a naszych uczniów zachęcamy do zapoznania się z założeniami europejskiego programu Erazmus+ „Kształcenie i szkolenia zawodowe” (www.erazmusplus.org.pl ) Projekt ten daje szansę młodzieży szkół zawodowych i techników na odbycie praktyki za granicą, a tym samym na poszerzenie własnych horyzontów, zmianę perspektyw i praktyczną naukę języka. Czasami warto wyjść na ułamek życia ze swojej strefy komfortu i zmierzyć się z nowym środowiskiem, kulturą, językiem, tak jak robią to obecnie wasze rówieśniczki z Niemiec.

sdr

dav

 

 

Sprzątanie Świata 2018

26 września 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, której hasłem przewodnim było: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.

Zaopatrzeni w rękawice i worki uczniowie klas 2 g1 oraz 2g2, zbierali pozostawione w lesie śmieci. Po wspólnej pracy, przy płomieniu ogniska był czas na refleksję nad stosunkiem człowieka do otaczającego świata i konsekwencjami naszego działania. Wielkie zaangażowanie w „Sprzątanie Świata” nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o stan środowiska naturalnego w ciągu całego roku. Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy o nią dbać wszyscy!

Akcję zorganizował Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we współpracy
z Nadleśnictwem Dębica. Opiekę nad uczniami w trakcie „Sprzątania Świata” sprawowały: Małgorzata Gawlik, Sylwia Górz i Małgorzata Szot.

SAM_4592

SAM_4580 SAM_4597 SAM_4600 (1)

 

XIV Edycja Olimpiady Przedsiębiorczości

Start XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

Hasło przewodnie tegorocznych zawodów: „Trendy na rynku kapitałowym”.

 

Olimpiada ma status jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. Olimpiadę współorganizuje pięć największych polskich uczelni ekonomicznych: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. W program zaangażowani są partnerzy, m.in.: Narodowy Bank Polski, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także wielu innych.

Laureaci Olimpiady Przedsiębiorczości uzyskują specjalne uprawnienia w postępowaniach kwalifikacyjnych na uczelnie współorganizujące Olimpiadę oraz sprzęt cyfrowy.

Udział w Olimpiadzie to szansa na poznanie innych osób o podobnych zainteresowaniach, a także okazja do aktywnej, praktycznej współpracy projektowej z osobami z najbliższego otoczenia, które łączy wspólny cel.

Zapraszam do udziału i zachęcam do lektury Regulaminu odmienionej Olimpiady oraz opisu przebiegu zawodów.

 

Koordynator szkolny: Joanna Chwał

Zgłoszenia do 15.10.2018

Ogólnopolska Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2018/2019

Ogólnopolska Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2018/2019

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych, która realizowana jest pod hasłem  „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Celem Olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych będzie przebiegała w następujących etapach:

  • I etap olimpiady (szkolny): 27 listopada 2018 r.
  • II etap olimpiady (wojewódzki): 15 marca 2019 r.
  • III etap olimpiady (finał w centrali ZUS w Warszawie): 26 kwietnia 2019 r.

Wszystkich chętnych proszę o zgłaszanie się do pani Joanny Chwał do 15.10.2018 (sala 29)