Monthly Archives: Maj 2023

NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII W MUSICALU „1989”

26 maja uczniowie z klas 1AB, 3A oraz 3F wzięli udział w wycieczce do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie gdzie obejrzeli musical pt. „1989”. https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/1989  Spektakl został stworzony w koprodukcji  Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Musical,  w reżyserii Katarzyny Szyngiery, stał się hitem roku 2022.  I nic dziwnego. To opowieść o czasie przemian w Polsce w latach 80, walce o wolność i lepszy świat. Ta sceniczna opowieść o najnowszej historii Polski jest mieszanką Broadwayu oraz rapu, genialną muzyczną petardą, w której odnajdziemy wiele odwołań znanych współczesnej młodzieży np. niewinnych czarodziejów, deszczów niespokojnych Young Leosi i utworu Maty.  Spektakl na długo pozostaje w pamięci, z pewnością warty jest obejrzenia o ile ktokolwiek jest w stanie dostać na niego bilety. Nam się to udało dzięki zaangażowania p. Sabiny Rumin-Tworzydło, która z p. Martą Cabaj p. Pauliną Maziarką i p. Michałem Suszem stanowili team sprawujący opiekę nad młodzieżą.

Wyrazy uznania i podziękowania wszystkim – artystom, organizatorom, opiekunom oraz wspaniałej młodzieży, która zachowywała się wzorowo oraz potrafiła docenić walory przedstawienia muzycznego.

Przed spektaklem młodzież zwiedziła teatr, poznając historię jego powstania i działalności za sprawą fundatora Stowarzyszenia Przyjaciół Ekonomika.

Marta Cabaj

1. 2 3 4 6 5 7 8 10 ZDJ GŁÓWNE

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

nprcz-sygnet-i-nazwa-rgb1

Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych dla biblioteki szkolnej w 2023 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Otrzymaliśmy 12000 zł na zakup książek oraz środki na zakup wyposażenia i promocję czytelnictwa w ramach Priorytetu 3.

Po raz drugi otrzymaliśmy wsparcie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) – poprzednio było to w roku 2017.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Główny cel programu – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych. Jednak, doceniając rolę szkoły i edukacji w kształtowaniu czytelników, beneficjentami tego programu – w ramach Priorytetu 3 – są również biblioteki szkolne. Dębickie Starostwo przydzieliło naszej szkole 3 500 zł z własnych środków i otrzymało dla nas dofinansowanie w wysokości 12 000 zł na promowanie czytelnictwa wśród naszych uczniów. Zakup nowości wydawniczych do szkolnego księgozbioru ma sprzyjać  zwiększeniu dostępu do książek i wzmocnić aktywność czytelniczą wśród naszej młodzieży.

nprcz-belka-men-bn-ik-nck-kolor-rgb

Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w powiatowych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęły się na dębickim Rynku zbiórką pocztów sztandarowych (wśród których był również poczet ZSE) i ceremoniałem patriotycznym z udziałem asysty honorowej 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Przedstawiciele władz powiatu dębickiego i miasta Dębicy złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

Następnie, w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej uczestnicy przeszli na Plac Solidarności, gdzie w intencji Ojczyzny odprawiona została Msza Święta. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi. Na zakończenie na Placu Gryfitów ksiądz Piasecki zawierzył powiat dębicki Matce Bożej Królowej Polski a delegacje władz samorządowych, organizacji, instytucji i związków złożyły wiązanki kwiatów, przed figurą Matki Bożej Niepokalanej.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie i uczennice z klas: 1ab, 2bc, 2r, 2fg, 3a, 3c, 4g, 4b1.

IMG20230503122420 IMG20230503122019 IMG20230503105640 IMG20230503101651 IMG20230503100232 IMG20230503100209

Sukces naszych uczniów w 3. Wojewódzkim konkursie „Sketchnotka z lekcji”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 3. Wojewódzkim konkursie „Sketchnotka z lekcji”.

Rozstrzygnięcie odbyło się 28.04. w Liceum Ogólnokształcącym im.Sebastiana Petrycego w Pilźnie.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Spośród 43 uczestników  aż 3 z naszej szkoły znalazło się w  pierwszej 10 zajmując 4, 5 i 9 miejsce. A oto oni:

Gabriel Czapla – kl.1g2, 4 miejsce (wyróżnienie za szczególne walory artystyczne)

Agnieszka Szalwa – kl.3c, 5 miejsce

Wiktoria Małozięć – kl.3c, 9 miejsce

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

Opiekę merytoryczną sprawowały pani Beata Szypułka oraz pani Katarzyna Szafińska-Stepaniak.

 

Serdecznie gratulujemy!

Resized_20230428_102124 Resized_20230428_102833 Resized_20230428_104520

Nagrody i gratulacje dla Gabrieli Kusibab z klasy 3bg

2 maja zostały ogłoszone wyniki Powiatowego Konkursu o Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych „kategoria literacka”. Patronat nad konkursem objęli  Posłowie na Sejm RP Krzysztof Sobolewski i Jan Warzecha.  Nasza uczennica w konkursie zajęła trzecie miejsce.

 

Konkurs polegał na napisaniu pracy literackiej  nawiązującej do tematu: czy postawy żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych są atrakcyjne dla młodego człowieka w XXI wieku?

Gabriela napisała pracę pt. „Człowieczeństwo jest w nas”. Udowodniła w niej, że ludzie wyjątkowi, wielkich czynów są dla młodzieży inspiracją, kręgosłupem, na którym młode pokolenie buduje swoją tożsamość. A żołnierze AK, również ci „ Wyklęci” stanowią najlepszy fundament dla wzrastania nowych pokoleń – kierujących się starymi, sprawdzonymi i niezawodnymi wartościami.

Nie jest to pierwszy sukces Gabrieli. W 2021 roku utalentowana pisarka również zajęła zaszczytne miejsce na podium, dzięki napisanemu przez siebie opowiadaniu pt. „Nie było żadnej pomyłki…”, w którym przybliżyła historię żołnierza niezłomnego – Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja”.

Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród miało miejsce w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej podczas Powiatowego Pikniku Militarnego na obiektach sportowych Mechanika.

Gratuluję Gabrieli nie tylko sukcesu w konkursie, ale przede wszystkim talentu pisarskiego, pięknej postawy patriotycznej i wiedzy na temat Żołnierzy Niezłomnych.

 

Beata Szypułka

Obraz1 1

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę 2023

W dniu 28 kwietnia 2023 r. odbyła się pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę.

Wizytę w Sanktuarium Maryjnym rozpoczęliśmy od uczestnictwa w Mszy Świętej, w trakcie której prosiliśmy Jasnogórską Panią o Dary Ducha Świętego oraz o dobre rozeznanie dalszej drogi życiowej.

Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się na zwiedzanie Klasztoru Ojców Paulinów.

Zaczęliśmy od zbudowanej w stylu barokowym, składającej się z wydłużonego prezbiterium, nawy głównej, dwóch naw bocznych, czterech kaplic, kruchty, zakrystii oraz krypt grobowych Bazyliki Podwyższenia Krzyża Świętego.

Następnie udaliśmy się do Skarbca Jasnogórskiego, gdzie podziwialiśmy wota błagalne i dziękczynne, które złożyli w darze Matce Bożej pielgrzymi przybywający tutaj od późnego średniowiecza, aż po czasy nam współczesne. Były tam m.in. drogocenne kielichy, monstrancje i krucyfiksy, a także szaty liturgiczne podarowane przez Królów Polskich: Zygmunta I Starego, Augusta III Sasa, czy Zygmunta III Wazę.

Potem przyszedł czas na wizytę w Muzeum 600-lecia, gdzie znajdowały się wota Ojca Świętego Jana Pawła II, krzyż wykonany z pozostałości stalowej konstrukcji World Trade Center, wota przekazane przez Prezydentów Ś.p Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę, a także wzruszające pamiątki po ofiarach Katastrofy Smoleńskiej, które zostały znalezione w pobliżu wraku Tupolewa.

Na zakończenie pielgrzymki złożyliśmy hołd pod pomnikiem naszego Papieża Rodaka i udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów.

Michał Susz

03c005da-9b34-471e-a83b-ce1868800037 47e6cfbb-d297-4b94-8b1a-f6159f9dbce9 97709f77-dbdf-41fb-a8c0-aec727402e90