Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę 2023

By   5 maja 2023

W dniu 28 kwietnia 2023 r. odbyła się pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę.

Wizytę w Sanktuarium Maryjnym rozpoczęliśmy od uczestnictwa w Mszy Świętej, w trakcie której prosiliśmy Jasnogórską Panią o Dary Ducha Świętego oraz o dobre rozeznanie dalszej drogi życiowej.

Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się na zwiedzanie Klasztoru Ojców Paulinów.

Zaczęliśmy od zbudowanej w stylu barokowym, składającej się z wydłużonego prezbiterium, nawy głównej, dwóch naw bocznych, czterech kaplic, kruchty, zakrystii oraz krypt grobowych Bazyliki Podwyższenia Krzyża Świętego.

Następnie udaliśmy się do Skarbca Jasnogórskiego, gdzie podziwialiśmy wota błagalne i dziękczynne, które złożyli w darze Matce Bożej pielgrzymi przybywający tutaj od późnego średniowiecza, aż po czasy nam współczesne. Były tam m.in. drogocenne kielichy, monstrancje i krucyfiksy, a także szaty liturgiczne podarowane przez Królów Polskich: Zygmunta I Starego, Augusta III Sasa, czy Zygmunta III Wazę.

Potem przyszedł czas na wizytę w Muzeum 600-lecia, gdzie znajdowały się wota Ojca Świętego Jana Pawła II, krzyż wykonany z pozostałości stalowej konstrukcji World Trade Center, wota przekazane przez Prezydentów Ś.p Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę, a także wzruszające pamiątki po ofiarach Katastrofy Smoleńskiej, które zostały znalezione w pobliżu wraku Tupolewa.

Na zakończenie pielgrzymki złożyliśmy hołd pod pomnikiem naszego Papieża Rodaka i udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów.

Michał Susz

03c005da-9b34-471e-a83b-ce1868800037 47e6cfbb-d297-4b94-8b1a-f6159f9dbce9 97709f77-dbdf-41fb-a8c0-aec727402e90