Monthly Archives: Listopad 2022

Wyniki Olimpiady o ZUS 2022

Olimpiada Wiedzy O Ubezpieczeniach Społecznych

Edycja 2022/2023

 

Komitet Szkolny po przeprowadzeniu I etapu Olimpiady i dokonaniu oceny testów, wyłonił trzech uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów:

  1. Katarzyna Derlęga – klasa 3bg
  2. Krystian Czerwiec – klasa 4a1
  3. Jakub Lesiak – klasa 4b1

GRATULACJE!!!

Poziom wiedzy uczestników konkursu był wysoki, dlatego cieszymy się, że wśród naszej młodzieży szkolnej dorastają przyszli fachowcy w tej dziedzinie.

Ogłoszenie na stronie www.zus.pl/edukacja listy szkół/składu zespołów zakwalifikowanych do II etapu (wojewódzkiego) nastąpi 21.12.22.

Czekamy z niecierpliwością :-)

II Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego MASTER OF WORDS rozstrzygnięty!

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy, a nad jego organizacją i przebiegiem czuwał team anglistek z ZSE:  p. A. Wodzień, M. Cabaj, P. Maziarka i E.Wielgus.

Wsparcia finansowego, bez którego impreza nie  mogłaby się odbyć, udzielili nam Rada Rodziców ZSE, Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika oraz firma Wizado

2-EDYCJA-MASTER-NA-STR-SZKOŁY

 

1.Konkurs 18_11_2022 2.Konkurs 18_11_2022 6.Konkurs 18_11_2022 19.Konkurs 18_11_2022 22.Konkurs 18_11_2022 24.Konkurs 18_11_2022 konkurs 4Konkurs 18_11_2022 konkurs 10Konkurs 18_11_2022 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OTK i Konkurs o bł. Karolinie

315966786_2542012029293797_3969124399798491595_nFB_IMG_1668786241959

Jesteśmy już po eliminacjach szkolnych (17 listopada br.) XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem: „Bóg jest Miłością objawioną w Słowie”. Wzięło w niej udział aż 60 uczniów z naszej szkoły, a po zaciętej walce i dogrywce zwycięzcami zostali: Justyna Szalwa (3R), Kacper Szewczuk (2c) i Magdalena Urban (4b1). Osoby te będą reprezentować ZSE w etapie diecezjalnym, który odbędzie się w Tarnowie 12 stycznia 2023 r.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

W tempie expressowym został też zorganizowany Konkurs o bł. Karolinie Kózkównie, który został przeprowadzony on-line, a wzięło w nim udział 40 uczniów. Najlepszymi wynikami mogą się poszczycić: Julia Gawle, Olga Krok, Wiktoria Filar, Gabriela Niedzielska, Julita Nowak, Jasińska Aleksandra, Natalia Nowak i Szymon Capanda.

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach!

Wyjazd klas pierwszych na film pt. „Johnny”.

22 listopada nasi pierwszoklasiści wybrali się do kina Helios w Rzeszowie na film pt. „Johnny”.

„Johnny”, to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego księdza Jana Kaczkowskiego. (https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=1258281)

Ta przepiękna, inspirująca historia zachwyciła oglądających ją uczniów oraz ich opiekunów. Przekazała im uniwersalną lekcję dotyczącą przyjaźni, poszukiwania swojego miejsca w życiu oraz dążenia do celu mimo trudności i ograniczeń. Pokazała, że warto otworzyć się na drugiego człowieka i dać mu drugą szansę.

 

Beata Szypułka

Eliminacje okręgowe VIII edycji OWiUM

Eliminacje okręgowe VIII edycji

Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich

17 listopada 2022 r. w całej Polsce odbyły się eliminacje okręgowe VIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. W Zespole Szkół Ekonomicznych w Mielcu naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Szymon Capanda z klasy 3a technik ekonomista, Paweł Pyziński z klasy 3bg technik rachunkowości, Dawid Mucha, Aleksandra Kozioł, Wiktoria Stanoch i Damian Piszczek z klasy 4a technik ekonomista.

W bieżącym roku szkolnym do Olimpiady zgłoszono 85 szkół. Udział wzięło 1900 uczniów z całej Polski. W eliminacjach okręgowych rywalizowało 388 uczestników, a w Mielcu 25 uczniów z 7 szkół naszego regionu: ZSE w Brzozowie, ZSE w Dębicy, ZS nr 3 w Łańcucie, ZSE w Mielcu, ZSE w Rzeszowie, ZSE w Sandomierzu oraz ZS nr 2 w Tarnobrzegu.

Podczas zawodów uczestnicy, w ciągu 75 minut rozwiązywali test przygotowany przez Komitet Główny Olimpiady. Pytania testowe związane były z tematem głównym tegorocznej edycji „Funkcjonowanie gospodarki w dobie kryzysu energetycznego” oraz z zagadnieniami z zakresu ekonomii i rachunkowości.

Zgodnie z regulaminem 60 uczniów, którzy uzyskają największą ilość punktów w eliminacjach okręgowych przechodzi do finału.

Finał ogólnopolski Olimpiady zaplanowano na 15-16 grudnia 2022 r. w Szczecinie.

Laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego.

Naszym reprezentantom życzymy powodzenia!

Opiekun merytoryczny: Pani Małgorzata Szyszka.

Młodzież z IA na sesji popularno-naukowej…

Historię i działalność Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich poznali uczniowie IA, którzy 16 listopada wzięli udział w prawdziwej uczcie naukowej,  jaka miała miejsce w murach Domu Kultury Śnieżka. Odbyła się tam sesja popularno-naukowa, pt.: „Służebniczki Dębickie w Przestrzeni Społeczno – Eklezjalnej. Blaski i Cienie”. Dom Kultury Śnieżka, tego dnia gościł: historyków, naukowców, księży, siostry zakonne, samorządowców i młodzież z dębickich szkół.

W czasie konferencji wygłoszone zostały wykłady:

  • Działalność społeczników na ziemi dębickiej w XIX i XX w. Wybrane przykłady – mgr Maciej Małozięć, Urząd Miejski w Dębicy
  • Pola walki z okupantem w czasie II wojny światowej i obecność sióstr – dr Jacek Magdoń, Oddział IPN w Rzeszowie
  • Posługa sióstr służebniczek w Dębicy, a działania organów bezpieczeństwa i władz administracyjnych w latach 1945-1956 – dr Edyta Adamczyk-Pluta,  Oddział IPN w Rzeszowie
  • Aktualność koncepcji wychowania Bojanowskiego w posłudze służebniczek dębickich. Współczesne wyzwania – s. dr hab. Maria Opiela, KUL
  • Służebniczki dębickie w misji Kościoła – o. mgr lic. Adam Kośla CSsR

4 3 2 1

Pamiętamy o ich ofierze

W piątek 11 listopada 2022 r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość ta obchodzona jest na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

W obchodach wzięli udział uczniowie i poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka. Uroczystości rozpoczęły się przy figurze Matki Bożej Niepokalanej na placu Gryfitów. Modlitwa została poprowadzona przez księdza prałata Ryszarda Piaseckiego.
Po modlitwie zostały złożone wieńce pod figurą. Potem nastąpiło przejście do kościoła pod wezwaniem Świętej Jadwigi w Dębicy na uroczystą Mszę świętą. Eucharystię celebrowali proboszczowie dębickich parafii.

Po zakończeniu Mszy świętej przeszliśmy na Rynek Dębicki, na którym odśpiewaliśmy hymn państwowy. Odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową. Na koniec delegacje różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym niepodległościowy czyn zbrojny dębiczan.

Zespół Szkół Ekonomicznych oraz dębicki oddział PCK reprezentowali uczniowie z klas: 2bc, 2fg, 2r, 4g i 4g2.

„Lekcja historii” – ale nie w szkole!

14 listopada br. uczniowie z klasy 1c pod opieką p.Elżbiety Rogali-Strzałki i s.Małgorzaty Dyrek udali się na spotkanie z historią w terenie.

Najpierw wzięli udział w konferencji s. dr Agnieszki Skrzypek, która przedstawiła im genezę sprowadzenia 140 lat temu Sióstr Służebniczek z Wielkopolski przez hrabiego Karola Raczyńskiego do Dębicy. Wykład obejmował także zagadnienia związane działalnością społeczno-charytatywną oraz edukacyjną Sióstr Służebniczek na terenie Dębicy w czasie I i II wojny światowej, pracę w szpitalu i DPS, w szkołach i prowadzenie przedszkola/ochronki.

Tematyka tej „lekcji historii” dotyczyła także bohaterskiej postawy Sióstr w czasie obu wojen, ratowania Żydów, opieki nad rannymi w szpitalach wojskowych oraz usunięcia Sióstr z budynków przy ul. Krakowskiej 15. Uczniowie zwiedzili przy tej okazji Muzeum Historyczne i Muzeum Misyjne Sióstr Służebniczek.

Druga część dzisiejszej wyprawy – to ścieżka historyczna w Dębicy: Plac Gryfitów, stary cmentarz oraz wystawa plenerowa przy pomniku JPII dotycząca wspomnianej rocznicy 140-lecia pobytu Służebniczek w Dębicy, przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Dębicy i Zgromadzenie Sióstr.

Mamy nadzieję, że zdobyta dzisiaj w praktyce wiedza zaowocuje głębszym poznaniem i utożsamieniem się ze środowiskiem lokalnym i Siostrami Służebniczkami, które od 140 lat wpisują się w krajobraz Dębicy. Pogłębieniu zdobytych informacji służyć będzie też upominek, który każdy otrzymał – książka o Edmundzie Bojanowskim, wielkim społeczniku i patriocie XIX wieku, założycielu Sióstr Służebniczek.

 

Aby wydawać owoce trzeba «zapuścić głęboko korzenie w Chrystusie, na Nim budować całe swe życie i postępowanie» (por. Kol 2, 7). W obecnym roku wspominając początki obecności Sióstr Służebniczek na Ziemi Dębickiej pragniemy zachować i odkrywać pamięć o naszych początkach. Poznając i pielęgnując pamięć o zaangażowaniu Sióstr w wypełnianie misji Zgromadzenia i charyzmatu bł. Edmunda pragniemy wzmacniać nasze korzenie i tożsamość.

W roku 140 rocznicy przybycia do Dębicy trzech pierwszych Sióstr Służebniczek z Wielkopolski poznając karty historii, która jest najlepszą nauczycielką życia pragniemy zaprosić na „Lekcje historii”.

Spotkania z historią odbywać się będą od września w poniedziałki w Domu Generalnym w Dębicy. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich w zorganizowanych grup z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi. Tematyka spotkań umieszczona jest na plakacie wraz z kontaktem do prowadzącej lekcje s. dr Agnieszki Skrzypek.

Sesja popularno-naukowa „Służebniczki Dębickie w przestrzeni społeczno-eklezjalnej – blaski i cienie” 16.11.2022

Olimpiada Statystyczna

Szanowni Państwo!

Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne jest organizatorem VII edycji Olimpiady Statystycznej, której celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki,
w obszarze analiz społeczno-gospodarczych.

Mamy przyjemność poinformować, że 9 listopada o godz. 11.00, jedenastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie szkolnym olimpiady i osiągnęło bardzo dobre wyniki: Tomasz Żak, Paweł Pyziński, Igor Pas, Maksymilian Łączak, Mateusz Smoleń, Katarzyna Derlęga, Martyna Kozik, Paweł Pragłowski, Zuzanna Wojciechowska, Natalia Jarząb, Sylwia Kmiecik.

Do II etapu zakwalifikowało się trzech uczniów z największą ilością punktów:

Tomasz Żak – 4b1

Paweł Pyziński – 3bg

Igor Pas – 3bg

 

Dziękujemy wszystkim za udział

Gratulujemy!

Życzymy dalszych sukcesów!

Trzymajcie się ciepło!

20221110_082420

Święto Niepodległości

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości pt. ,,Niepodległa… ”.
Społeczność Ekonomika w dużej zadumie przeżyła chwile wspomnień związanych z historią naszej ojczyzny, uświadamiając sobie fakt, że abyśmy dziś mogli żyć w niepodległej ojczyźnie,  na przestrzeni  dziejów, śmierć musiało ponieść wielu wybitnych Polaków, ale także i zwykłych obywateli, niosących ze sobą trudy codziennego życia.
Uroczystość przygotowaną pod kierownictwem pani Elżbiety Rogali-Strzałki rozpoczęła niezawodna reprezentantka Samorządu Uczniowskiego, Klaudia Job. Następnie cześć artystyczną poprowadziły uczennice: Martyna Chmiel z kl. 3f i Izabela Boroń kl. 3f, recytowały Aniela Bukowska 3f i Justyna Szalwa 3r. Towarzyszyła im prezentacja multimedialna przygotowana przez Filipa Sikorę z klasy 4r1.
Całość dopełniły utwory muzyczne w wykonaniu Wiktorii Madej kl. 4r1 Zuzy Stanoch kl. 2f oraz Klaudii Pieniążek kl. 1ab i Tytus Szerszeń kl. 3a towarzyszył im również Dariusz Stasiak z kl. 3a, nad częścią techniczną czuwał Kacper Parat kl. 2f.
FB_IMG_1669041129750 FB_IMG_1669041131877 FB_IMG_1669041133829 FB_IMG_1669041137113 FB_IMG_1669041139322 FB_IMG_1669041146155 FB_IMG_1669041148884 FB_IMG_1669041151537