Monthly Archives: Marzec 2015

Turniej halowej piłki nożnej – o krok od podium

Na czwartym miejscu ukończyli nasi zawodnicy turniej piłki nożnej halowej który odbył się 24.III.2015r. w ramach rejonowej licealiady w hali sportowej I LO w Dębicy.
Wyniki:
ZSE Dębica – ZS nr.2 Dębica 0:1
ZS Pustków – ZSE Dębica 1:1 bramka- T.Nalepka,  żuty karne    2:3 bramki: T.Nalepka, D.Sulisz, S.Kobos
ZSE Dębica – LO Pilzno 1:0 bramka- F.Woźny
ZS Brzostek – ZSE Dębica 1:3 bramki- R.Sajdak, D,Sulisz, M.Kołodziej
Klasyfikacja końcowa:
    1. ZS nr.2 Dębica
    2. ZS nr.1 Dębica
    3. I LO Dębica
    4. ZSE Dębica
    5 .LO Pilzno
    6. ZS Brzostek
    7. ZS Pustków
    8. ZS nr.4 Dębica
    9. II LO Dębica
  10. RZSZ Pilzno
Szkołę reprezentowali:
Dominik Brandys 4f, Damian Sulisz 3c, Tomasz Nalepka 4f, Filip Woźny 3g, Sebastian Kobos 4g, Marek Kołodziej 2a, Radek Sajdak 2a, Marcin Skórski 2a
opiekunem zespołu był Wojciech Szydło
WP_20150324_001

Podsumowanie XI Międzyszkolnego Konkursu Modeli Redukcyjnych „Ogniwko 2015”

XI Międzyszkolny Konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko 2015” odbył się w dniach 20-22 marca 2015 roku w budynku  Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy. Pojawiło się na nim ponad 200 modeli. Prawie 150 modeli i dioram zaprezentowali seniorzy, zaś w kategoriach konkursowych 60 modeli wystawiło 20 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (także z naszej szkoły), a nawet jeden przedszkolak. Swoje repliki zaprezentowali modelarze z Dębicy, ale także z Ropczyc, Rzeszowa, Leżajska, Zawady, Czarnej i Uścia Gorlickiego. Prace konkursowe oceniane były przez jury w składzie: Jerzy Bielecki, Tomasz Januszewski, Wojciech Szerszeń, Janusz Chmiel i Artur Getler.

Jednak tegoroczne „Ogniwko” to nie tylko konkurs. Sobota była okazją do spotkania z mistrzem świata w okrętowym modelarstwie kartonowym, Panem Arturem Reslerem. Wystawiał on w Dębicy swój mistrzowski model niemieckiego pancernika „Bismarck”. Przeprowadził także wykład połączony z prezentacją, na temat historii tego okrętu oraz odsłonił tajniki z bodowy swojego modelu.

W tym roku mogliśmy też podziwiać wystawę obrazów i grafik Pani Iwony Benesz, absolwentki ZSE w Dębicy. W niedzielę z myślą o uczestnikach konkursu oraz zwiedzających odbyły się warsztaty technik modelarskich prowadzone przez Pana Artura Getlera. Równolegle do konkursu modelarskiego odbył się też konkurs wiedzy historycznej dla uczniów na temat udziału Polaków w II wojnie światowej- „Od Westerplatte do Berlina”.

Tegoroczna edycja okazał się nieco pechowa, bo na konkurs nie dotarły grupy modelarzy z Rzeszowa, Stasiówki, Leżajska i Kraśnika, którym udział w konkursie uniemożliwiły różne zdarzenia losowe. Niestety z tego powodu zabrakło kilkudziesięciu młodszych i starszych modelarzy.

Jedenasta już edycja konkursu możliwa było dzięki wsparciu i życzliwości wielu osób i instytucji. W tym miejscu chcemy podziękować naszym sponsorom i patronom: Powiatowi Dębickiemu, rzeszowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniu Mieszkańców Dębicy i Powiatu Dębickiego „Alternatywa”, Stowarzyszeniu „Przyjaciół Ekonomika”, Państwu Jolancie i Leopoldowi Szczyrkom, Robertowi Pęczkowskiemu z wydawnictwa Stratus, Jerzemu Bieleckiemu i Kazimierzowi Siwuli.

Dziękujemy też tym, którzy w tym roku są z nami po raz pierwszy. Poprzez objecie patronatu i ufundowanie nagród specjalnych w tym roku konkurs został wsparty przez Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych w Dębicy oraz parlamentarzystów: Pana Stanisława Ożoga, Posła do Parlamentu Europejskiego oraz Pana Zdzisława Pupę, Senatora RP.

Nie możemy też zapominać o życzliwości Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Góreckim. Dziękujemy Panu Dyrektorowi za udostępnienie sali i wsparcie dla konkursu i funkcjonowania Szkolnego Koła Historyczno- Modelarskiego „Ogniwko”.

To, że konkurs odbył się po raz jedenasty to zasługa organizatorów: Pani Joanny Mazurkiewicz oraz Panów Janusza Chmiela, Artura Getlera, Jerzego Bieleckego oraz Wojciecha Szerszenia opiekuna Szkolnego Koła Modelarsko Historycznego „Ogniwko”.

Przede wszystkim jednak gorąco dziękujemy samym modelarzom zarówno juniorom, którzy wystartowali w konkursie jak i tym starszym, którzy swoją pasją postanowili się podzielić i pochwalić.

Ze strony organizatorów chcielibyśmy zaprosić wszystkich na przyszłoroczne dwunaste już „Ogniwko”, które znowu, jak mamy nadzieje Dyrekcja pozwoli nam zorganizować w gmachu tej szkoły. Deklarujemy również, że od przyszłego roku chcemy by konkurs ten zyskał charakter ogólnopolskiego konkursu modelarskiego dla dzieci i młodzieży -szkół podstawowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Klasyfikacja:
Modele redukcyjne plastykowe szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f

1. Hubert Gromadzki

2. Anna Kurcz

3. Adrian Barwiński


Pojazdy bojowe kołowe i gąsienicowe

1. Adrian Barwiński

2. Antoni Trybus

3. Anna Kurcz

Pojazdy cywilne wyróżnienie: Jakub Słota

Figurki wyróżnienie: Anna Kurcz i Hubert Gromadzki


Dioramy lądowe

  1. Hubert Gromadzki
  2. Kamil Czarnecki
  3. Adrian Barwiński

wyróżnienie: Krzysztof Zajchowski
Klasyfikacja:  Modele redukcyjne kartonowe szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Pojazdy wyróżnienie: Krzysztof Zajchowski

 

Okręty i statki  wyróżnienie: Krzysztof Zajchowski

 

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f wyróżnienie: Krzysztof Zajchowski

 
            Klasyfikacja: Modele redukcyjne plastykowe szkoły podstawowe

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f

  1. Julia Szerszeń
  2. Krzysztof Zapotoczny
  3. Ex aequo Jan Zapotoczny i Michał Baniak

 

Pojazdy bojowe kołowe i gąsienicowe wyróżnienia: Bartosz Kielar i Bartosz Getler

Pojazdy cywilne wyróżnienia: Michał Baniak i Krzysztof Zapotoczny

Figurki  wyróżnienia: Bartosz Getler i Julia Szerszeń

Dioramy lądowe wyróżnienie: Bartosz Kielar
Klasyfikacja:  Modele redukcyjne kartonowe szkoły podstawowe

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f wyróżnienie: Michał Baniak

Pojazdy wyróżnienie: Michał Baniak i Maciej Baniak

Budowle wyróżnienie: Maciej Baniak

Statki i okręty wyróżnienie: Michał Baniak
W konkursie historycznym „Od Westerplatte do Berlina” wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy: Damian Gleń, Kamil Gleń i Krzysztof Koronkiewicz.

 

Warsztaty grafika, rysunek, fotografia – RELACJA

Warsztaty, które odbyły się w naszej szkole były świetną okazją do zapoznania się z ofertą kierunku technik organizacji reklamy przez gimnazjalistów oraz odkrycie swoich możliwości. Mogli zasmakować pracy w profesjonalnym studiu fotograficznym, projektować w programach graficznych, a następnie wydrukować swoje prace, czy też poczuć się jak prawdziwi artyści stojąc przed sztalugą z pędzlem w ręku. Wszystko odbyło się w przyjaznej atmosferze i oby więcej takich przedsięwzięć.

uczennica 3rg

 Katarzyna Grych

DSC_1008 DSC_0983 DSC_0845 DSC_0746 DSC_0730 DSC_0701 DSC_1025DSC_1073DSC_1005 DSC_0946

WSPIERAMY DZIAŁANIA POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ

WSPIERAMY DZIAŁANIA POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ.

Uczniowie wszystkich klas I włączyli się jak co roku w akcję „Studnia dla Południa”. Tegoroczne hasło brzmi: „Ugaś z nami pragnienie w Somalii”. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na budowę studni w Somalii w rejonie Middle Shabelle, gdzie znajduje się 9 obozów dla osób przesiedlonych. Mieszka w nich ok. 3000 rodzin, które nie mają dostępu do wody. Wszystkim uczniom dziękuję, a szczególnie gratuluję uczniom klasy 1g1, którzy w największym stopniu zaangażowali się w pomoc.

K.Szafińska-Stepaniak

zdjecie woda

Profilaktyka z pasją

17 marca 2015 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne w klasach 1b,1c,1g1,1g2,1r, które przeprowadzili panowie Marcin Tyburczy i Robert Włoszek przedstawiciele „Fundacji Latarni.” Podczas spotkania panowie poruszali problem uzależnienia od alkoholu, narkotyków, pornografii, cyberprzemocy. Informacje te były oparte na prawdziwych historiach i świadectwach z ich życia.    Wstrząsające historie, konsekwencje i skutki takiego życia,  walka, jaką musieli stoczyć by żyć w wolności bez nałogów były przejmujące i wstrząsnęły wszystkimi uczestnikami spotkania.

Podczas zajęć były pokazywane   prezentacje multimedialne oraz filmy wideo. Dodatkową atrakcją były  wykonywane na żywo utwory hiphopowe o treściach w pełni zgodnych z przesłaniem zajęć.

Teresa Nurkowicz

Młodzież Ekonomika odkrywa swoje predyspozycje edukacyjno-zawodowe

W dniach od 9 do 13 marca 2015 roku Młodzieżowe Centrum Kariery w Dębicy we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Dębicy realizowało cykl spotkań z młodzieżą klas trzecich  pod nazwą: „Odkrywanie swoich predyspozycji zawodowych kluczem do świadomego wejścia na rynek pracy”.

 Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat lokalnego rynku pracy, możliwości zatrudnienia, zawodów uznawanych za deficytowe na lokalnym rynku pracy, wymagań  stawianych przez pracodawców oraz przeanalizować swoje cechy i predyspozycje zawodowe. Na zakończenie zajęć pośrednik pracy pani Agnieszka Wozowicz zapoznała młodzież z ofertami pracy oraz z problemami z którymi borykają się młodociani pracownicy ubiegający się o swoją pierwszą pracę.

Nie od dzisiaj wiadomo, że o sukcesie na rynku pracy świadczy przygotowanie które wiąże się z wiedzą przekazywaną właśnie na tego typu zajęciach.

Pedagog szkolny dziękuje Pani Agnieszce Wozowicz za przeprowadzenie zajęć.

Ekonomik na podium

Zespół Szkół  Ekonomicznych w Dębicy wywalczył trzecie miejsce w turnieju unihokeja dziewcząt, który odbył się 10.03.2015 w ZST Mielec. (półfinał województwa)
Zespoły rywalizowały w dwóch grupach podzielonych po dwóch zwycięzców swoich rejonów (Dębickiego, Mieleckiego, Stalowo Wolskiego) Po zmaganiach grupowych nasza drużyna uplasowała się na pierwszym miejscu i awansowała do meczów finałowych, gdzie zabrakło zaledwie jednego punktu, by zająć drugie miejsce w tym turnieju.
Wyniki naszego zespołu:
ZSE Debica – SL Stalowa Wola          1:1  bramka: G.Pytel
ZST Mielec – ZSE Dębica                   0:5  bramki:  G.Pytel 5x
ZSE Dębica – ZSP nr.2 Stalowa Wola 3:3 bramki: K.Jezuit 2x, G.Pytel
II LO Dębica – ZSE Dębica                  2:0
Warto podkreślić ze w kilku decydujących momentach nasz zespól został pokrzywdzony przez sędziującego zawody arbitra.
Pomimo to nasze dziewczęta pokazały charakter i wolę walki, bez czego nie osiągnęłyby tak wysokiego miejsca w turnieju!
Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały:
1. Natalia Sasiadek 2g2
2. Alicja Szczepanik 1r
3. Liliana Gruca 1c
4. Beata Rogowska 1c
5. Karolina Jezuit 1g1
6. Gabriela Pytel 2g2
Opiekun zespołu: Wojciech Szydło
FOTCC6B
z1
z2

I Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

6 marca w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku odbył się
I Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej  w Brzostku-Kleciach
Uczniowie z Ekonomika w składzie:
Urszula Błądzińska kl. 4R (wokal)
Piotr Ryba kl. 4Rf (gitara)
Krzysztof Braun 3RG (gitara)
przedstawili utwór Pink pt.”Perfect” i zajęli II miejsce w kategorii zespół.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
IMG_3125