Monthly Archives: Listopad 2023

Czy to co robisz ma sens? ……..

“Czy to co robisz ma sens? – projekt przeciwdziałania przyczynom przestępczości wśród młodzieży”.

W dniach 28 do 29 listopada 2023 r. w miejskiej sali MORS odbyło się dla wszystkich uczniów naszej szkoły spotkanie profilaktyczne, które poprowadził ARKADIO. Wydarzenie, o którym mowa, to rodzaj konferencji na temat drogi życia pasją i talentami przeplatanych wykonywanymi na żywo autorskimi utworami muzycznymi z klipami ilustrującymi omawianą tematykę. Podczas spotkania z zaproszonymi gośćmi omawiany był również szeroko temat przemocy oraz wchodzenia w konflikty z prawem w odpowiedzi na oczekiwania środowiska. Wydarzenie to prowadziło do przekazania młodzieży informacji o tym, gdzie i w jaki sposób mogą otrzymać wsparcie i informacje w przypadku zagrożenia przemocą lub bycia dotkniętym przestępczością.

Projekt realizowany był dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. W spotkaniu wraz z uczniami i nauczycielami wzięli udział: Piotr Chęciek – Starosta Powiatu Dębickiego wraz z Wice Starostą Adamem Pieniążkiem, Aleksandra Susz – inspektor wieloosobowego stanowiska ds. zarządzania kryzysowego ochrony ludności i zdrowia oraz Anna Wilczyńska – dyrektor Wydziału Edukacji.

Za zaproszenie Arkadia i koordynację odpowiedzialny był ks. Jarosław Kokoszka.

Śladami historii…

24 listopada uczniowie klas 2a i 2g2 wzięli udział w wycieczce do Markowej.  Celem wycieczki było pogłębienie zainteresowań historycznych młodzieży.

Po dojechaniu do Markowej, poszliśmy do Kościoła pw. Św. Doroty, w którym znajduje się sarkofag ze szczątkami Ulmów.

Po krótkiej modlitwie udaliśmy się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Pani przewodnik opowiedziała o tragicznych losach polskich Żydów, dla których II wojna światowa stała się „końcem świata”, ponieważ celem Niemców była zagłada narodu żydowskiego. W Muzeum poznaliśmy dzieje wsi Markowa oraz poruszającą historię Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy za ukrywanie Żydów zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć ciekawe materiały archiwalne: druki, fotografie oraz filmy dokumentalne.

Drugim punktem wycieczki był Markowski Skansen. Wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy kompleks chałup i budynków gospodarczych z XIX i początku XX wieku. W jednym z domów zobaczyliśmy kryjówkę, w której przez 17 miesięcy rodzina Szularów ukrywała Żydów.

Późnym popołudniem wróciliśmy do zaśnieżonej Dębicy ze świadomością, że również nasz region jest częścią „wielkiej historii”.

 

Beata Szypułka

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO MASTER OF WORDS

28 listopada w  Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy miała miejsce 3 edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego MASTER OF WORDS.

Konkurs został zgłoszony do kuratorium Oświaty w Rzeszowie jako konkurs wpisywany na świadectwo szkolne i odbył się w dwóch kategoriach: Master of Theory (czyli testu znajomości języka angielskiego) oraz Master of Practice (konkursu na najlepszy filmik video w języku angielskim) Myślą przewodnią obu kategorii był sport i dbałość o formę fizyczną.

W  kategorii Master of Practice najlepszymi okazali się:

miejsce 1 -Karol Pytko ze Szkoły Podstawowej  w Pustyni

miejsce 2 – Emilia Główka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy  ex aequo Zofia Gębara ze Szkoły Podstawowej w Dobrkowie

miejsce 3 -Alicja Więch ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy ex aequo Mikołaj Szymański  ze Szkoły Podstawowej w Górze Motycznej.

Zwycięzcami kategorii Master of Theory zostali:

miejsce 1 – Marta Wilk ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce ex aequo Mateusz Kozik ze Szkoły Podstawowej nr 10

 miejsce 2 – Martyna Majka ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce

miejsce 3- Maja Stawarz ze Szkoły Podstawowej w Zwierniku

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy oraz Starostwo Powiatowe w Dębicy, które sprawuje patronat honorowy nad konkursem  i jest fundatorem nagród. Sponsorem, który również ufundował nagrody dla uczestników jest firma LERG, producent żywic syntetycznych  w Pustkowie-Osiedlu.

Nadzorowaniem części pisemnej konkursu zajęła się p. Ewa Wielgus wraz z uczennicami z klasy 4A Olgą Krok i Sandrą Kaczmarek.

Dekorację przygotowała p. Ewa Wielgus z p. Martą Cabaj oraz uczennicami z klasy 4a Wiktorią Warżel, Julią Wolak.

Obsługę gastronomiczną dla nauczycieli i opiekunów uczestników zapewniła p. Małgorzata Groch-Kipa wraz z uczennicami z klasy 4G1 Kingą Dziedzic, Moniką Niemiec i Klaudią Ciebień.

Nagłośnienie i obsługa fotograficzna imprezy: p. Damian Lis oraz Sebastian Sztorc z klasy 4A  i uczennice z klasy 3FG Aleksandra Hawro i Gabriela Haag.

Część artystyczną imprezy przygotowały p. Marta Cabaj p. Paulina Maziarka oraz uczniowie: Szymon Capanda z 4A, Gabriela Hag i Aleksandra Hawro z klasy 3FG, a także przepięknie śpiewające Nikola Kuźniar z 4R i Marcelina Pisarz z 2G2.

Atrakcję imprezy, pokaz boksu tajskiego MUAY THAI, przygotowała dla gości p. Paulina Maziarka wraz z uczniami Karolem Kołodziejem, Pawłem Śmietaną, Gabrielem Skarbkiem i trenerem Arkadiuszem Krupą.

Podsumowując, konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli i dał uczestnikom możliwość wykazania się talentem, a nauczycielom wymiany doświadczeń i pomysłów. W przyszłości planowane są kolejne edycje MASTER OF WORDS, których organizacja  z pewnością przyczyni się do większego zainteresowania uczniów szkół podstawowych ofertą edukacyjną naszej szkoły.

Uczestnikom konkursu  gratulujemy wysokiego poziomu językowego, odwag  i pasji. Życzymy im również samych sukcesów w przyszłości i zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku.

IMG_0689 DSC09547 DSC09536 DSC09530 DSC09496 DSC09436

The Umbrella by Clare Harris

Biblioteka Języków Obcych zaprasza do skorzystania z dostępnej literatury w języku angielskim.

W te zimne, jesienne wieczory gorąco polecamy:)

The Umbrella by Clare Harris

A romantic story of mistaken identity. On a wet day, the purchase of an umbrella leads to a romantic chance encounter.
Tym razem proponujemy romantyczną historię…
W pewien ponury, deszczowy dzień Carla kupuje piękny, czerwony parasol. Nie wie, że dzięki niemu zupełnie przypadkiem spotka kogoś bardzo interesującego…

 

Paulina Maziarka

fot. Wiktoria Madej

371509009_1084297589261296_4750134983151219578_n

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy na kolejnym już Erasmusie w Grecji!

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy na kolejnym już Erasmusie w Grecji!

W dniach 16-27 października 2023 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy wzięli udział w edukacyjnej mobilności w Grecji, realizowanej w ramach programu Erasmus+ dla sektora edukacji szkolnej, dzięki przyznanej szkole Akredytacji. Podczas tej niemal dwutygodniowej przygody, młodzież miała okazję nie tylko uczyć się w międzynarodowym środowisku, ale także pogłębiać swoje doświadczenia kulturowe.

Kontekst projektu:

Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, 23 wybranych w drodze rekrutacji uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych kierunków technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy oraz technik fotografii i multimediów, wyruszyli na mobilność edukacyjną do Grecji. Cele projektu były jasne: wzmocnienie kluczowych kompetencji, wyrównywanie szans edukacyjnych, podniesienie poziomu nauczania oraz wzrost prestiżu szkoły na arenie międzynarodowej.

Grecka mobilność poprzedzona została etapem przygotowań uczniów do wyjazdu. Odbywały się obligatoryjne, pozalekcyjne zajęcia stacjonarne, część zajęć została przeprowadzona w formie zajęć e-learingowych. Były to zajęcia merytoryczne, językowe, kulturowe oraz pedagogiczno – organizacyjne.

Program Merytoryczny:

Uczniowie realizowali program merytoryczny, który zakładał 10 dni zajęć w różnorodnych, atrakcyjnych formach, jak np. warsztaty komputerowe, warsztaty w tawernie, wizytacja w wytwórni sera feta czy zajęcia terenowe. Uczniowie pracowali w międzynarodowych zespołach nad przygotowaniem bloga oraz materiałów informacyjnych na temat gastronomii, ze szczególnym uwzględnieniem fuzji smaków kuchni greckiej i polskiej. Uczniowie dzięki tej tematyce projektu rozwinęli umiejętności cyfrowe, poznając m.in. narzędzia do projektowania broszur i materiałów reklamowych. Ogromną wartością była współpraca i integracja z uczniami ze szkoły partnerskiej 5 LO w Katerini, dzięki czemu uczniowie rozwinęli swoje kompetencje językowe, interpersonalne oraz doświadczyli współpracy w międzynarodowych zespołach. Zajęcia odbywały się w języku angielskim.

Rezultaty materialne, które zostały wypracowane przez uczniów, w trakcie mobilności, dostępne są na stronie internetowej szkoły: www.zsedebica.pl

 

Doświadczenia Kulturowe:

Oprócz intensywnych warsztatów uczniowie uczestniczyli w licznych aktywnościach edukacyjno-kulturowych. Zwiedzili najważniejsze zabytki Tesalii i Riwiery Olimpijskiej jak np. słynne Meteory. Wspaniały czas spędzili także na wyspie Skiathos, należącej do archipelagu Sporad. Ponadto uczestnicy projektu mieli okazję do nauki tradycyjnych greckich tańców, wizyty na lokalnym targu w Leptokarii oraz zwiedzania zabytków, takich jak Zamek Platamonas. Wędrując po tych malowniczych miejscach, uczniowie doświadczyli bogactwa kultury i historii Grecji.

Podsumowanie:

Projekt Erasmus+ nie tylko dostarczył uczestnikom cennej wiedzy i umiejętności, ale także dał im możliwość poznania kultury i tradycji Grecji z pierwszej ręki. Uczestnictwo w projekcie przyczyniło się do rozwoju osobistego uczniów, ucząc ich otwartości, zrozumienia i wzajemnego szacunku.

Na zakończenie projektu, które miało miejsce w obecności dyrektora ZSE w Dębicy, Pana Krzysztofa Góreckiego, uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Program Erasmus+ pokazuje, jak ważne są międzynarodowe doświadczenia dla rozwoju młodych ludzi oraz jak korzystne mogą być dla szkół, które angażują się w takie inicjatywy.

Dokładną relację z mobilności można przeczytać na profilu szkoły, poświęconemu realizacji międzynarodowych projektów edukacyjnych: www.facebook.com/MobilnosciEuropejskieZSEDebica

Rezultaty materialne, które zostały wypracowane przez uczniów, w trakcie mobilności, dostępne są na stronie:
http://rezultat.mobilnoscizsedebica.pl/

Finał Wojewódzki Licealiady w badmintonie

W dniu 15 listopada br. w Straszęcinie odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w badmintonie – grach drużynowych dziewcząt i chłopców.  W zawodach wzięły udział zespoły  z  Dębicy, Nowej Dęby, Rzeszowa, Krosna, Strzyżowa, Lubaczowa, Pustkowa, Dubiecka i Przemyśla – zwycięzcy zawodów półfinałowych. Był to bardzo udany występ naszych badmintonistek. Po blisko 7-godzinnym maratonie reprezentacja dziewcząt naszej szkoły zajęła I miejsce w finale wojewódzkim Licealiady i awansowała na Ogólnopolski Finał, który odbędzie się w Białymstoku. Gratulacje dla zawodniczek.

Skład zespołu: Skrzek Emilia 4g, Krystek Oliwia 2g2.

Opiekun : Dorota Rustyn- Ługowska

1700061732457 1700061684528

BIBLIOTECZKA JĘZYKÓW OBCYCH

BIBLIOTECZKA JĘZYKÓW OBCYCH

Zachęcamy uczniów do skorzystania z zasobów naszej szkolnej Biblioteczki Języków Obcych :)

Większość naszej kolekcji stanowią książki w języku angielskim, ale posiadamy też literaturę w jęz. niemieckim. Znajdziecie tu współczesną literaturę młodzieżową, trochę klasyki, a także kryminały, literaturę fantasy oraz inne gatunki.

Z biblioteczki mogą korzystać wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wystarczy wejść do biblioteki i znaleźć coś dla siebie :)

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość i wiedzę ogólną i uczy myślenia. A dzięki czytaniu w innych językach ćwiczymy płynność językową i zrozumienie danego języka.

Pamiętaj! W trakcie czytania książek w języku obcym, możesz w bezbolesny sposób uczyć się nowych wyrażeń i słownictwa :)

Serdecznie zapraszamy do korzystania z dostępnych pozycji.

                                                                           Paulina Maziarka

Wyjście do kina na film „Chłopi”

13 października br. na ekranach polskich kin zadebiutowali Chłopi - nowa, niezwykła ekranizacja uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta, w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Gromada  Ekonomika wybrała się na seans do kina „Radość” w dniach 7 i 8 listopada. Liczba  uczniów chętnych obejrzeć film przerosła nasze najśmielsze oczekiwania!

Film nietuzinkowy zarówno dzięki frapującej historii, świetnej grze aktorskiej, ale i technice żywego obrazu. Kino potrafiło ożywić niechętnie czytaną lekturę i pomogło zrozumieć, że zmieniają się czasy, okoliczności, sytuacje, a ludzkie pragnienia, problemy, relacje i zachowania wciąż pozostają takie same. I że w tym zawikłanym świecie, pełnym niepokojów i konfliktów, natura, zachwycając zmiennością pór roku, pozostaje niezmiennie piękną. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, zwłaszcza jeżeli chodzi o muzykę.

Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom za sprawowanie opieki nad uczniami!

 

Paulina Barnaś

IMG-20231107-WA0002 IMG_2261 IMG-20231113-WA0000 IMG-20231113-WA0001 IMG-20231113-WA0003 (1) IMG-20231113-WA0006 (1)

105 Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości

Dnia 10 listopada 2023 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10:45 cała szkoła, na czele z dyrekcją ZSE zebrali się na dużej sali gimnastycznej, by wspólnie świętować i upamiętnić ten ważny w dziejach naszego narodu dzień.

Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy 1br ( Maciej Cielak, Dominik Dubas, Kacper Kolbusz, Katarzyna Klucznik, Michał Bajor, Magdalena Ciemiorek, Amelia Fil, Katarzyna Grądziel, Paulina Janusz, Natalia Niedziela) oraz z klasy 3a (Norbert Ciołek, Karolina Orkisz, Emilia Kaczor, Klaudia Job). Przypomnieli oni wszystkim zgromadzonym, że data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości oraz zwycięstwa.

Akademia przede wszystkim miała przypomnieć najważniejsze wydarzenia historyczne, ale także wzbudzić w nas refleksje i zachęcić do wspólnego przeżywania tego dnia między innymi poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez Zuzannę Stanoch oraz Annę Krystoń.

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych  a także upamiętniono pamięć Powstańców Warszawskich, małych dzieci, które poprzez swoją heroiczną walkę i odwagę poświęciły swoje młode życie dla Ojczyzny.

Góra Grosza XXIV edycja

gg

Drodzy Uczniowie

W dniach od 6 listopada do 6 grudnia organizujemy  w naszej szkole  Wielką Zbiórkę pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem  jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.

Przyłącz się do akcji a:
• Wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę.

gg1