Śladami historii…

By   30 listopada 2023

24 listopada uczniowie klas 2a i 2g2 wzięli udział w wycieczce do Markowej.  Celem wycieczki było pogłębienie zainteresowań historycznych młodzieży.

Po dojechaniu do Markowej, poszliśmy do Kościoła pw. Św. Doroty, w którym znajduje się sarkofag ze szczątkami Ulmów.

Po krótkiej modlitwie udaliśmy się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Pani przewodnik opowiedziała o tragicznych losach polskich Żydów, dla których II wojna światowa stała się „końcem świata”, ponieważ celem Niemców była zagłada narodu żydowskiego. W Muzeum poznaliśmy dzieje wsi Markowa oraz poruszającą historię Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy za ukrywanie Żydów zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć ciekawe materiały archiwalne: druki, fotografie oraz filmy dokumentalne.

Drugim punktem wycieczki był Markowski Skansen. Wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy kompleks chałup i budynków gospodarczych z XIX i początku XX wieku. W jednym z domów zobaczyliśmy kryjówkę, w której przez 17 miesięcy rodzina Szularów ukrywała Żydów.

Późnym popołudniem wróciliśmy do zaśnieżonej Dębicy ze świadomością, że również nasz region jest częścią „wielkiej historii”.

 

Beata Szypułka