Author Archives: Sławek

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI 2020

Dzień Ziemi 2020: kiedy obchodzimy i co to za dzień? Taka ciekawostka z pewnością zainteresuje niejedną osobę. To wyjątkowe święto znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ziemi lub Światowy Dzień Ziemi. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę. Ten dzień szczególnie obchodzony jest w szkołach. Pedagodzy przygotowują specjalny materiał związany z tym tematem. W niektórych szkołach organizowane są wtedy olimpiady przyrodnicze, konkursy z okazji Dnia Ziemi lub część klas wybiera się ze swoim wychowawcą na spacer. Może być to spacer rekreacyjny lub taki, podczas którego uczniowie dbając o planetę zbierają śmieci, które porozrzucane są po terenach zielonych lub chodnikach. Jest to bardzo ładny gest, który z pewnością wiele pokazuje i daje do myślenia. W niektórych miejscach ludzie chcąc zrobić coś dla naszej planety sadzą drzewka. Dodatkowo w czasie obchodów wiele stowarzyszeń ekologicznych organizuje również konferencje czy manifestacje. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkich ludzi jak bardzo ważne jest dbanie o planetę, a także chcą pokazać jak wiele zagrożeń i zanieczyszczeń źle na nią wpływa.

W 2020 roku Dzień Ziemi wypada 22 kwietnia. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu. Początki obchodów Święta Ziemi obchodzone były w Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie przykład z Amerykanów wzięły również inne kraje, dlatego jest tak popularnym i ważnym świętem, nawet w Polsce. Na koniec mamy dla Was kilka ciekawostek ze świata, które związane są z Dniem Ziemi:

  • w 2012 roku w Chinach, podczas Dnia Ziemi ponad 100 tys. osób aby zaoszczędzić paliwo i zadbać o środowisko jeździli rowerami
  • w 2020 roku będziemy obchodzić Święto Ziemi po raz pięćdziesiąty
  • co roku z okazji Dnia Ziemi Google przygotowuje specjalne grafiki, czyli tzw. Google Doodle
  • w 30. rocznicę obchodów Międzynarodowego Święta Ziemi ambasadorem akcji został aktor Leonardo DiCaprio
  • w 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi, a jego pierwsze obchody miały miejsce w 2010 roku.

Sylwia Górz

dzziemi

Autor: pixabay.com

Hołd Żołnierzom Niezłomnym

W nietypowy sposób oddali hołd żołnierzom niezłomnym…

2 marca uczniowie klasy 1 Lc wzięli udział w pięknej lekcji historii. Rozpoczęła się ona od wykładu pana Franciszka Batorego. Jego brat, mjr Józef Batory wraz z sześcioma innymi członkami IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” był przez trzy lata więziony i torturowany, a następnie 1 marca 1951 r. zamordowany strzałem w tył głowy w kazamatach mokotowskiego więzienia w Warszawie. Pan Franciszek jako 21-letni mężczyzna był świadkiem procesu sądowego, w którym został skazany jego brat, ale również  Łukasz Ciepliński, Karol Chmiel, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej -  niezłomni żołnierze IV Zarządu WiN, na cześć których ustalony został Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W swoim przemówieniu prelegent podzielił się smutnymi wspomnieniami dotyczącymi tamtych czasów. Powiedział: „mam prawo i obowiązek, a wy przekażcie to innym. Przyszedłem, bo mam cel”,  po czym  zaczął opowieść o procesie na siedmiu odważnych żołnierzy wyklętych. Opowiedział o nieuczciwych praktykach podczas procesów wojskowych, podkreślił znaczenie niezłomności Polaków w dążeniu do wolności oraz zaapelował, by „przygotowywać wspaniałe miejsce na pomnik dla bohaterów w umyśle i w sercu”.

Podkreślił ważną rolę nauczycieli nie tylko w swoim życiu, ale i w życiu każdego człowieka. Zwrócił się również do obecnych na sali wychowawców i opiekunów, aby kształcili młode pokolenia świadomie, gdyż „nauczyciele są inżynierami dusz ludzkich, a przyszłość narodu zależy od przekazanych wzorców”.

Cytując Krasickiego Święta miłości kochanej ojczyzny! Czują cię tylko umysły poczciwe” zwrócił młodzieży uwagę  na wartość, jaką jest wolna ojczyzna.

Na zakończenie skierował odezwę do młodzieży o realizację testamentu swoich przodków poprzez niestrudzoną pracę, zwieńczoną słowami: „przychodzę do was z przesłaniem (…) abyście na waszej drodze uczniowskiej i studenckiej zawsze szukali prawdy!”.

 Spotkanie z Panem Franciszkiem Batorym i jego wykład był dla młodzieży „żywą lekcją historii”, a osobiste wspomnienia Prelegenta – świadka tamtych bolesnych wydarzeń na pewno najlepszym upamiętnieniem Żołnierzy Niezłomnych. 

Po burzliwych owacjach słuchaczy, rozpoczęła się artystyczna część spotkania. Uczniowie wysłuchali koncertu Norberta „Smoły” Smolińskiego, wokalisty zespołu Contra Mundum. Podczas występu artysta zaprezentował muzyczną interpretację wierszy m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Gajcego. Pieśni miały charakter rockowy. Koncert został wzbogacony o wizualizacje zawierające zdjęcia Polaków wywiezionych na Syberię, ujęcia z walk we wrześniu 1939 roku, zdjęcia więźniów w obozie Auschwitz. Utwory przeplatane były pytaniami konkursowymi, dotyczącymi historii, a także opowieściami o patriotycznych postawach Polaków.

Młodzież z uwagą i wzruszeniem wysłuchała koncertu, który był podróżą historyczną w nasze dzieje.

Uczestnicząc w tym wydarzeniu uczniowie naszej szkoły oddali cześć bohaterom, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.

Beata Szypułka

nż 3 (1) 2 (1)

 

ZAWSZE WIERNI

To nie są wiersze, poematy
I polonezy karmazynów:
To biblia, w której polskie światy
Z ojców przenoszą się na synów.

„Dziady”, „Irydion”, „Pan Tadeusz”
Lub „Kordian”, policz owe dzieła
I na pokoleń śpiew je przełóż –
Co w nich ci zagra? – Nie zginęła.

                        K. Wierzyński „Biblia polska” [fragment]

 

27 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy odbyły się powiatowe eliminacje do V edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Prozy „Zawsze Wierni”. Naszą Szkołę w tym patriotycznym wydarzeniu reprezentowała Paulina Jałowiec z 1Lc. Paulina z dużym wyczuciem artystycznym  i odpowiednią interpretacją wyrecytowała wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Biblia polska”.

Młodzi artyści z powiatu dębickiego interpretowali wiersze polskich twórców, które powstały po 1918 roku i zawierały motyw „zawsze wierni”, wpisywały się w 100-lecie odzyskania niepodległości oraz rozwijały rozumienie pojęć: patriotyzm, honor, bohater, ojczyzna i wierność wartościom.

Konkurs stanowił hołd dla tych, którzy pozostali wierni ideom wolności, honoru oraz umiłowania Ojczyzny. Był także motywacją do rozbudzania zainteresowań historią najnowszą i jej bohaterami, a także do kształtowania poczucia tożsamości narodowej.

Paulinie gratulujemy poczucia artyzmu i życzymy sukcesów w rozwijaniu zdolności recytatorskich i aktorskich.

21 31

Walentynki 2020 HDK

kr1

 

 

 

 

 

 

 

 

Chwyć czerwoną nitkę – by ocalić czyjeś życie.

„Dobro poza podziałami” to hasło akcji „WALENTYNKI 2020” zorganizowanej 14 lutego 2020 roku, przez Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Celem akcji była promocja idei krwiodawstwa wśród młodzieży, zwiększenie świadomości o potrzebie dzielenia się tym co jest najcenniejsze, cząsteczką krwi. Nikogo nie trzeba przekonywać, że krew to dar życia. Zaangażowanie i bezinteresowna pomoc krwiodawców niesie nadzieję setkom ludzi.

W tym dniu każdy mógł przyjść i zamanifestować swoje poparcie dla ludzi dobrej woli. Trzymając symboliczną niteczkę krwi pokazać, że nie ma dla nas żadnych podziałów. Wobec chorób, śmierci wszyscy jesteśmy równi. Dając innym nadzieję, dzieląc sie dobrem, sprawimy, że świat stanie się piękniejszy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne ciastko w kształcie serca oraz cukierki.

kr2

Dziękujemy za pomoc  w  przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji uczennicom klasy 3 c: Katarzynie Dubas, Monice Kuczkowskiej, Agnieszce Andreasik, Patrycji Kuczek i Justynie Pomykacz. Szczególne podziękowania kieruję do pana Krzysztofa Bieleckiego, który był pomysłodawcą akcji i wspiera klub  w promowaniu idei krwiodawstwa.

Myślę, ze spotkamy się wszyscy za rok. Już dzisiaj serdecznie zapraszam. Opiekun szkolnego Koła HDK. Anna Didyk – Żołądek.

Relacja z przebiegu akcji:

Sukces uczennic z Ekonomika na Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

30 stycznia 2020 roku okazał się szczęśliwym dniem dla naszych Artystów. Aż dwie uczennice Ekonomika odniosły sukces w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Wiktoria Madej z klasy 1r1 z kolędą „Gdy się Chrystus rodzi” zajęła 1 miejsce, natomiast Magdalena Pych z klasy 2b zdobyła 3 nagrodę za wykonanie utworu „Znak pokoju”. Serdecznie gratulujemy naszym laureatkom i życzymy dalszych sukcesów!

IMG_6035 IMG_6029

VI etap Ogólnopolskiej Olimpiady ZUS

„Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

edycja 2019/2020

Komitet Szkolny po przeprowadzeniu I etapu Olimpiady i dokonaniu oceny testów, wyłonił trzech uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów.

W dniu 24.01.2020 na stronie www.zus.pl/edukacja zostały ogłoszone zespoły uczniów, które zakwalifikowały się do II – wojewódzkiego etapu olimpiady, który odbędzie się 20 marca b.r. o godz. 10.00 w sali audytoryjnej w Urzędzie Marszałkowskim.

Na liście znajduje się nasza szkoła w składzie: Weronika Lesiak (IVa), Julia Pochodaj (IVa) oraz Magdalena Gromadzka (IVA).

Gratulujemy!!!

XV edycja Olimpiady Przedsiębiorczości

Hasło przewodnie tegorocznych zawodów - „Zarządzanie różnorodnością w organizacji”.

Olimpiada Przedsiębiorczości jest wspólną inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych – Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Olimpiada Przedsiębiorczości dofinansowana jest ze środków Narodowego Banku Polskiego oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, będących partnerami głównymi projektu. Zawody dofinansowane są także z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Komitet Szkolny po przeprowadzeniu I etapu Olimpiady i dokonaniu oceny testów przesłał wszystkie prace do Komitetu Wojewódzkiego w Krakowie. W dniu 20.01.2020 na stronie Olimpiady Przedsiębiorczości zostały ogłoszone wyniki uczniów, którzy zakwalifikowali się do II – wojewódzkiego etapu olimpiady, który odbędzie się 05.03.2020 r. Na liście znajduje się nasza szkoła w składzie: Aleksandra Gromadzka (IIIA).

Gratulujemy!!!

MIKOŁAJKOWE KROPELKI KRWI

hdkpl

MIKOŁAJKOWE KROPELKI KRWI

 w ZSE w DĘBICY

Zapraszamy, osoby pełnoletnie, na wspólne oddawanie krwi.

W dniach 2-6 grudnia organizujemy wyjście do punktu krwiodawstwa. Ilość i terminy wyjść dostosujemy do Waszych możliwości.

Każdy z Was może zostać ŚWIĘTYM MIOŁAJEM i obdarować innych najcenniejszym prezentem – kroplą krwi  !!!!!!!!!!

Wszyscy potrzebujący liczą na Nas.

Zgłoszenia chętnych osób proszę kierować do pani Anny Didyk – Żołądek, opiekuna Szkolnego Klubu HDK,  do 30.XI. 2019r.

Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej „100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego 1919–2019”

W finale konkursu, który odbył się 4 listopada 2019 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku  startowało ponad 120 osób wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach we wszystkich województwach. Uczeń naszej szkoły Mastej Krzysztof z klasy 2 b zajął wysokie 7 miejsce. W finale startował również Wielgus Bartosz. Obaj razem z przedstawicielami szkół podstawowych i osobami dorosłymi, którzy startowali w kategorii Open tworzyli reprezentację województwa podkarpackiego, która w klasyfikacji końcowej zajęła 5 miejsce w Polsce.

Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej miał na celu uczczenie jubileuszu 100 lat działalności Polskiego Komitetu Olimpijskiego, promowanie edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu oraz upowszechnianie wiedzy historycznej o dokonaniach olimpijczyków.

Zawodnicy musieli wykazać się obszerną znajomością wyników sportowych, ceremoniału olimpijskiego, dyscyplin jak również życiorysów olimpijczyków.

Finalistom przyglądali się olimpijczycy: Wojciech Fortuna (złoto w 1972 r. w Sapporo), Piotr Markiewicz (brąz w 1996 r. w Atlancie), Marian Sypniewski (brąz w drużynie 1980 r. w Moskwie oraz brąz w drużynie w 1992 r. w Barcelonie) czy Mieczysław Nowicki (brąz w 1976 r. w Montrealu).

Do turnieju drużynę przygotowywała Dorota Rustyn- Ługowska.

IMG_20191104_132945 IMG_20191104_103606 IMG_20191104_101851 IMG_20191104_090016

“Niepodległość Jest z Nas”

4 listopada w DK Śnieżka odbyła się 7. edycja Konkursu Krasomówczego “Niepodległość Jest z Nas”

Zadaniem konkursowym było przygotowanie wystąpienia publicznego, trwającego 10 minut. Myślą przewodnią tegorocznych zmagań konkursowych były słowa Juliusza Słowackiego z utworu pt. „Testament mój”.

Lecz zaklinam: niech żywi nie tracą nadziei

I przed narodem niosą oświaty kaganiec;

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec! /J. Słowacki, Testament mój/

 

W konkursie naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIb Dominika Rogowska.


niepodleg w nas