Author Archives: Sławek

Witajcie wakacje!!!!!!

Wreszcie doczekaliśmy się upragnionego wypoczynku, ciszy, spokoju!!! Cieszymy się, że nadszedł tak długo oczekiwany, zwłaszcza przez uczniów, czas letniego relaksu…

Wyjątkowo, w tym roku pożegnaliśmy rok szkolny  w środę, dziewiętnastego czerwca 2019 roku.

O godzinie 8.00 odbyła się uroczysta Msza Święta, a o godzinie 9.00 akademia.

Pan Dyrektor Krzysztof Górecki dokonał podsumowania tego roku szkolnego, stwierdził, że w przyszłym należy jeszcze bardziej mobilizować się do pracy, aby efekty były wspanialsze. W dalszej części oficjalnej odbyło się uroczyste wręczanie nagród wraz ze świadectwami z paskiem, były nagrody za stuprocentową frekwencję oraz nagroda dla najlepszego czytelnika. Gratulacjom nie było końca…..

Druga część akademii, była częścią artystyczną przygotowaną przez klasę IG2 pod kierunkiem wychowawczyni – J. Rakoczy. Był to pokaz mody przygotowany na następny sezon- czyli na rok szkolny 2019/2020 (oczywiście na wesoło). Na koniec, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartłomiej Maź złożył na ręce Pana Dyrektora kwiaty wraz z podziękowaniem Dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom Szkoły oraz życzeniami udanego wypoczynku…

Życzymy Wam, droga Młodzieży zdrowego wypoczynku, nabierzcie sił na kolejny rok szkolny… spokojnych, udanych wakacji!!!!

J. R

Medalistka Mistrzostw Europy All Japan Kyokushin Union

Patrycja Kolbusz z klasy Ia

medalistką Mistrzostw Europy All Japan Kyokushin Union

W dniu 24-26.05.2019 br. w miejscowości Györ na Węgrzech z udziałem ponad 500 zawodników z 28 europejskich krajów i gościnnie z Japonii oraz Kazachstanu odbyły XII otwarte Mistrzostwa Europy Karate organizacji All Japan Kyokushin Union. Wielki sukces odniosła na tych Mistrzostwach nasza uczennica Patrycja Kolbusz, która zdobyła brązowy medal.

GRATULUJEMY !!!

Resized_20190613_112546

POŻEGNANIE ABITURIENTÓW 2019

pożegnanie abiturientów

W dniu 26 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyło się pożegnanie abiturientów. Uroczystości zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas IV rozpoczęły się  mszą świętą w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego.

Po powrocie do szkoły głos zabrał Dyrektor pan Krzysztof Górecki.  Skierował  wiele ciepłych, pełnych troski słów do maturzystów, życzył im powodzenia na egzaminach maturalnych i  sukcesów na kolejnych etapach życia.

Głos zabrała również Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego pani  Elżbieta Mastej.

W dalszej części uroczystości odbyło się podsumowanie czteroletniej nauki w ZSE w Dębicy. Nagrodzeni zostali abiturienci, którzy zakończyli szkołę z wyróżnieniem, odznaczali się swoim zaangażowaniem w życie szkoły  poprzez pracę w Samorządzie, udział w zawodach, działalność artystyczną, wzorową frekwencję  oraz  honorowe oddawanie krwi.

Spośród najlepszych abiturientów wytypowano osoby , które kandydowały do otrzymania statuetki Primus Inter Pares . Decyzją Kapituły laureatką tej nagrody w roku szkolnym 2018/19 została Daria Szewc.

Po akademii odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas III.

XIII edycji Powiatowego Konkursu CYWILIZACJA MIŁOŚCI

Szanowni Państwo!

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy oraz Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Dębicy zapraszają młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego do wzięcia udziału w XIII edycji Powiatowego Konkursu CYWILIZACJA MIŁOŚCI

 

Temat przewodni tegorocznej edycji Konkursu:

                           „Być prawdziwie wolnym”

 

Zwracamy się z serdeczną prośbą o przekazanie inf

Szczegółowe informacje przesyłamy w załączniku o Konkursie katechetom, nauczycielom polonistom, nauczycielom przedmiotów artystycznych oraz pedagogom szkolnym.

 

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do uczestnictwa w Konkursie.

 

Barbara Podlasek  i Małgorzata Drozdowska

 

Cywilizacja_2019_informacja-plakat <<KLIKNIJ>>

Karta zgłoszenia ucznia niepełnoletniego <<KLIKNIJ>>

Karta zgłoszenia ucznia pełnoletniego <<KLIKNIJ>>

cywil1

Dzień Ziemi w Ekonomiku

26 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi. To nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości – planety Ziemi. Jesteśmy mieszkańcami tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Z tej okazji przygotowaliśmy apel, w którym wzięły udział wszystkie klasy pierwsze. Przyświecał nam cel: kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzegania potrzeb recyklingu i segregacji odpadów, uświadamiania roli jaką uczniowie mogą odegrać w swoim środowisku.

Mottem naszych obchodów był  wiersz znanej poetki – Wisławy Szymborskiej:

„Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.

Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.

Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.

Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi.”

Hasłem tegorocznego Dnia Ziemi jest „ Ochrona Zagrożonych Gatunków”, więc po krótkim montażu słowno-muzycznym zaprezentowaliśmy kilka gatunków zwierząt w Polsce, którym grozi wyginięcie. Uczniowie klas pierwszych przedstawili scenkę pt „Ekologia w zaciszu domowym”, a na zakończenie odbył się pokaz mody ekologicznej.

III MIEJSCE W POWIATOWYM TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH

10 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Dębicy odbył się finał VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich. Naszą szkołę reprezentowali: Tomasz Sysło (IIIa), Sandra Bielak  (Ig2), Patryk Małkowski (IIg1), Wiktoria Sajdak (IIg2).

W pojedynku na argumenty zmierzyliśmy się z uczniami Zespołu Szkół nr 2 oraz uczniami II Liceum Ogólnokształcącego.

Drużyny miały za zadanie bronić lub negować wylosowane tezy:
1. Wolność jest wartością cenniejszą niż bezpieczeństwo.

2. Ograniczanie wolności słowa to dobra metoda walki z mową nienawiści.

3. Bycie uczciwym jest nieopłacalne.

O wyborze najlepszej drużyny i mówcy decydowała loża sędziowska, którą tworzyli: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich, Marcin Lewandowski – Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Paweł Nowak – Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.

   Nasi mówcy wykazali się wysokim poziomem dyskusji oraz przygotowaniem merytorycznym, dobrą komunikacją werbalną i niewerbalną, umiejętnością szybkiego myślenia, odwagą i poczuciem humoru.

 

   GRATULUJEMY SUKCESU !!!

Resized_20190410_134545

Wojewódzki etap Olimpiady ZUS

Wojewódzki etap Olimpiady ZUS

„Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

Edycja 2018/2019

Wzięło w nim udział 20 trzyosobowych zespołów. Uczniowie z Jarosławia, Dębicy, Niska, Jasła, Strzyżowa, Ropczyc, Brzozowa, Mielca, Przemyśla, Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Dynowa, Rzemienia, Rudnika nad Sanem i Tarnobrzega mieli pół godziny na rozwiązanie testu. Test składał się z 25 pytań wielokrotnego wyboru. Uczniowie, którzy dostali się do etapu wojewódzkiego musieli znać historie ubezpieczeń społecznych, wiedzieć co należy się płatnikom składek, oraz jaką funkcję pełni elektroniczny ZUS w świetle aktualnych przepisów ZUS.

Pani Alicja Kochanowicz-Grabuś, koordynator ds komunikacji i edukacji w oddziale ZUS w Rzeszowie czuwała nad przebiegiem olimpiady.

Nasza drużyna w składzie: Weronika Lesiak kl.3a, Daria Szewc i Dawid Krawczyk kl.4b zdobyła trzeci wynik ex aequo z trzema innymi drużynami z województwa. Zgodnie z regulaminem olimpiady o trzecim miejscu decydował czas oddania pracy. Nasza drużyna z tego względu nie zachowała trzeciego miejsca. Jednak za ogromną wiedzę zaprezentowaną na olimpiadzie i godne reprezentowanie naszej szkoły – GRATULUJĘ!!!!

Koordynator szkolny

Joanna Chwał

zus

VI POWIATOWY TURNIEJ DEBAT OKSFORDZKICH

26 marca w Starostwie Powiatowym w Dębicy odbyły się eliminacje do VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

W turnieju wzięli udział uczniowie pięciu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka, Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, Zespołu Szkół nr 4 im. M. Kopernika w Dębicy oraz Zespołu Szkół w Jodłowej. Naszą szkołę reprezentowali: Tomasz Sysło (IIIa), Sandra Bielak (Ig2), Patryk Małkowski (IIg1), Wiktoria Sajdak (IIg2).

Drużyny miały za zadanie bronić lub negować wylosowane tezy:

  • Każdy może być artystą.
  • Bycie uczciwym jest nieopłacalne.
  • Człowiek nie może żyć bez miłości.

Zmagania oceniało jury w składzie: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Zbigniew Drzymała – Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Marcin Lewandowski – Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.

Po emocjonujących starciach drużyna Ekonomika zdobyły największą liczbę punktów i tym samym zajęły pierwsze miejsce w eliminacjach.

Gratulujemy i życzymy powtórzenia sukcesu w finale !

26 marca

Turniej Debat oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN

14 marca 2019 r. w gościnnych murach Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbył się Turniej Debat oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W turnieju wzięło udział  5 zespołów wraz z opiekunami:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle
  • I Liceum Ogólnokształcące Stanisława Konarskiego w Rzeszowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim
  • Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy

Drużyny debatowały wokół tez:

1. Akt 5 Listopada 1916 był punktem przełomowym w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.

2. Polski wysiłek zbrojny podczas II wojny światowej nie przyniósł Polsce większych pożytków.

3. Powojenna zmiana przebiegu granic była korzystna dla Polski.

4. Przemiany polityczne w Polsce w roku 1989 to przede wszystkim wynik sytuacji geopolitycznej.

Debatantów oceniało jury składające się z historyków i edukatorów z IPN z Warszawy i Rzeszowa w składzie: Karolina Kolbuszewska, Mateusz Marek, Marcin Gawryszczak, Zenon Fajger, Jacek Magdoń, Mirosław Surdej, Maciej Rędziniak

Naszą szkołę godnie reprezentowali: Tomasz Sysło, Natalia Kędzior, Patryk Małkowski, Wiktoria Sajdak.

Po zaciętej rywalizacji na argumenty do finału zakwalifikowała się drużyna naszej szkoły i I LO w Rzeszowie. Po debacie finałowej drużyna Ekonomika zajęła II miejsce.

Debatantom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

14 marca