Author Archives: Sławek

KONKURS EKONOMICZNY ORGANIZOWANY PRZEZ ZESPÓŁ EDUKONOMIA!!

Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze informacje:

Data: 23.04.2024 r.

 Sala nr 20

Przewidziane są dwa etapy:

Etap 1: test pisemny godzina 9:40

z którego wyłonimy 4 osoby z najlepszymi wynikami.

Etap 2: gra ekonomiczna (po sprawdzeniu przez nas części pisemnej)

Zwycięzcy z pierwszego etapu zostaną losowo połączeni w dwuosobowe zespoły i wykażą się swoją wiedzą z bardziej praktycznej strony.

Po zakończeniu rozgrywki, punkty z dwóch etapów zostaną zsumowane, a następnie na ich podstawie wyłonimy trzy osoby, które staną na podium.

Każdy uczestnik zostanie nagrodzony !!!

Zapisy do 16.04.2024 r. za pośrednictwem Instagrama Edukonomia

https://www.instagram.com/edukonomia

(w wiadomości należy napisać imię, nazwisko oraz klasę )

 Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału!

plakat-EDUKONOMIA

Konkurs JOB HUNT

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego  JOB HUNT, który został objęty patronatem przez Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy.

Ideą konkursu było umożliwienie młodzieży sprawdzenie swojego poziomu znajomości języka angielskiego, ukazanie możliwości budowania kariery jakie daje sprawne posługiwanie się językiem obcym oraz zdobycie doświadczenia rozmowy kwalifikacyjnej.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszy, uczniowie rozwiązywali test, w którym sprawdzano umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz znajomość struktur leksykalnych. Wspólnym mianownikiem wszystkich zadań była tematyka – praca.

Pięcioro uczniów z najwyższymi wynikami zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu. Tym razem miał formę ustnej wypowiedzi w charakterze rozmowy kwalifikacyjnej.
Poniżej przedstawiamy wyniki:

 

  1. 1.     Gabriela Szumańska
  2. 2.     Maksymilian Rogowski
  3. 3.     Igor Pas
  4. Kacper Pych
  5. Wiktor Nauka

 

05 kwietnia 2024 r. wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Doradcy zawodowi w ciekawy sposób zaznajomili nas z tematami: MOTYWACJA JAKO DROGA DO CELU oraz KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI.

 

 

Nagrody rzeczowe dla uczestników drugiego etapu ufundowali Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika oraz Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy .

 

 

Koordynatorem konkursu była p. Paulina Maziarka.

Kwiecień w Bibliotece Języków Obcych :)

W tym miesiącu polecamy:

Aesop’s Fables, or the Aesopica, is a collection of fables credited to Aesop, a slave and storyteller who lived in ancient Greece

 Zbiór dzieł Ezopabajkopisarza greckiego, niewolnika żyjącego w VI wieku p.n.e. Jego bajki są do dziś niezwykle popularne. Bohaterami są zwykle zwierzęta posiadające cechy ludzkie. Bajki Ezopa napisane są głównie w formie opowieści moralizującej bądź satyrycznej. Znaczna ich część jest znana na całym świecie i została przetłumaczona na wiele języków.

Zapraszamy do biblioteki :)

Paulina Maziarka

fe6

fot. Gabriela Haag

EDUKONOMIA

EDUKONOMIA to projekt społeczny realizowany przez nas – grupę uczniów z klasy 3a o kierunku technik ekonomista. Działamy w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

 Jak powstał nasz projekt? Jako ekonomiści stwierdziliśmy, że przekażemy zebraną przez nas wiedzę młodszym oraz starszym, aby podkreślić tak istotny temat w życiu każdego człowieka. Przedstawiamy skomplikowane i rozległe zagadnienia z zakresu ekonomii w sposób jak najprostszy, aby mogły być rozumiane przez każdego.

Realizujemy nasz projekt w formie reklamy społecznej, dlatego ważna jest pomoc całej społeczności szkolnej.

Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby osób, więc liczą się polubienia oraz udostępnienia naszych działań.

Liczy się każde wyświetlenie!!!

Z góry dziękujemy za Wasze wsparcie oraz zapraszamy

na nasze social media, na których regularnie udostępniamy treści.

Zespół EDUKONOMIA (Karolina Orkisz, Emilia Kaczor, Oliwia Grzyb, Klaudia Job, Norbert Ciołek, Konrad Kubisztal, Łukasz Dobrowolski)

INSTAGRAM:  https://www.instagram.com/edukonomia

TIKTOK: https://www.tiktok.com/@edukonomia

FACEBOOK:  https://www.facebook.com/edukonomia

EDUKONOMIA

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniu 20 marca br. odbył się SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI,
w którym wzięło udział 26 uczniów naszej szkoły.

Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy i rozwój postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży.
Konkurs obejmował test wiedzy składający się z 30 pytań.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Karol Cukla z kl. 2ab  ( 27 pkt.)
II miejsce: Patrycja Ciepińska  z kl. 2 ab ( 26 pkt. )

III miejsce ex aequo zajęło czterech uczniów zdobywając 25 pkt.:
Amos Lescio z kl. 3a,  Faustyna Studniarz z kl. 2ab, Aleksandra Osak z kl. 2ab, Klaudia Sak z kl. 2ab.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ EKONOMIKA.
Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły:
Sabina Rumin-Tworzydło i Małgorzata Luchowska

GLOBAL MONEY WEEK: Zabezpiecz swoje pieniądze i swoją przyszłość

GLOBAL MONEY WEEK:  Zabezpiecz swoje pieniądze i swoją przyszłość  (ang. Protect your money, secure your future)

Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza  to coroczna międzynarodową kampania z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by młodzi ludzie zyskiwali świadomość finansową i stopniowo rozwijali wiedzę, umiejętności, a także kształtowali postawy i zachowania potrzebne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych.

GMW 2024 obchodzono w dniach 18 – 24 marca. Hasło przewodnie bieżącej kampanii  skupiało się na bezpiecznym gospodarowaniu pieniędzmi i podkreślało znaczenie odpowiedzialnego i świadomego podejścia do finansów osobistych poprzez rozumienie potencjalnych zagrożeń.
Wśród tych zagrożeń można wymienić oszustwa finansowe takie jak podszywanie się pod inną osobę w celu wyłudzenia poufnych informacji tzw. pishing, wykorzystywanie fikcyjnych pośredników usług finansowych tzw. money muling oraz oszustwa związane z zakupami w Internecie, również zagrożenia związane z ochroną danych, np. kradzież tożsamości. Szczególnie często ofiarami oszustw finansowych padają osoby młode, co wynika z ich ograniczonych kompetencji finansowych i braku doświadczenia.

W tym roku w ramach propozycji programowej Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz instytucje towarzyszące m. in.: Warszawski Instytut Bankowości przygotował cykl webinariów GMW adresowanych do uczniów oraz nauczycieli. Uczniowie naszej szkoły z klasy 2a, 2ab, 3a oraz 1a uczestniczyli w webinariach o tematyce:

„Fundusze inwestycyjne - samodzielnie, ale jednak razem” Podczas spotkania w bardzo przystępny dla młodzieży sposób wyjaśniano  pojęcia: fundusz inwestycyjny, jednostka uczestnictwa funduszu i certyfikat inwestycyjny. Przedstawiono na czym zarabia fundusz inwestycyjny oraz kto i jak podejmuje decyzje inwestycyjne. Omówiono również zagadnienie ryzyka inwestycyjnego i oczekiwanej stopy zwrotu.

„Prawo do bankowania, prawem młodych” W czasie tego webinarium przedstawiono możliwości związane z posiadaniem rachunku bankowego w obecnym świecie, nowe funkcje aplikacji bankowych, produkty bankowe ostatnich lat, które zdobyły rynek i zmieniły nasze bankowanie, nowe formy płatności, które przyspieszyły rozwój e-commerce.

„Zdolny czy wiarygodny? Co decyduje o tym czy otrzymam kredyt?” Główne zagadnienia poruszane podczas lekcji: czym jest i jak buduje się wiarygodność finansową? Co to jest zdolność kredytowa? Jak powstaje historia kredytowa? Dlaczego banki sprawdzają wiarygodność swoich klientów? Czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej?

„Nie stój – inwestuj!” Na tym spotkaniu zaprezentowano realia oszczędzania i inwestowania w Polsce oraz segmentację rynku finansowego. Młodzież mogła poznać pojęcie zysku jako wynagrodzenia za podjęte ryzyko oraz zapoznać się z ofertą polskiego rynku kapitałowego.

Powyższe webinaria odbywały się również w ramach ROKU EDUKACJI EKONOMICZNEJ 2024 oraz programu Bankowcy dla Edukacji  jednocześnie idealnie wpisując się w tematykę kampanii GLOBAL MONEY WEEK 2024.

 Sabina Rumin-Tworzydło

Baner GMW 2024_PL Baner GMW 2024_ENG

XIX Powiatowa Olimpiada Ekologiczna

19 marca 2024 r. w LO w Pilźnie odbyła się XIX edycja Powiatowej Olimpiady Ekologicznej. W tym roku konkurs obejmował zagadnienia dotyczące górskich parków narodowych. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały uczennice klasy 2 g1 Weronika Rak i Oliwia Pawełek.

III miejsce w tym konkursie zajęła Oliwia Pawełek.

Gratuluję  zdobytej wiedzy i życzę kolejnych sukcesów.

Małgorzata Szot

IMG_20240319_103549176_HDR_2 (1) IMG_20240319_104549509_HDR IMG_20240319_104611675_HDR (1)

Warsztaty 2024 dla ósmoklasistów – podsumowanie

Warsztaty dla ósmoklasistów znowu za nami, a jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem!

Wizytę w naszej szkole złożyło 130 młodych entuzjastów, zafascynowanych różnymi kierunkami.

Co takiego przygotowaliśmy w naszych pracowniach? Oto kilka fascynujących momentów:

  1. Konkurs dla Przyszłych Ekonomistów – „Zagraj z EKONOMIKIEM”: Młodzi ekonomiści stanęli do konkursu, w którym do wygrania były cenne nagrody. Rozwiązując zadania, wykazali się sprytem i wiedzą.
  2. Gastronomowie w Akcji: Pod czujnym okiem Pani Marty, przyszli kucharze przygotowywali swoją pierwszą pizzę. Czyż to nie fascynujące?
  3. Malowanie Światłem: Kreatywna część uczestników warsztatów miała okazję eksperymentować z malowaniem światłem. Efekty były zaskakujące!
  4. Reklama w Praktyce: Kandydaci na specjalistów od reklamy mogli się zmierzyć z wyklejaniem folii reklamowych. A to nie wszystko! Specjalnie na warsztaty przybył p. Rafał Żmuda, jedyny Polak w elitarnym gronie najlepszych aplikatorów folii na świecie. Wraz ze swoim teamem z The Wrap Center – Centrum Szkoleniowo-Egzaminacyjnego 3M, pokazał, jak profesjonalnie aplikować folię na samochodzie. Młodzi adepci mieli okazję uczyć się od prawdziwego eksperta.
  5. Podziękowania i Wsparcie: Dziękujemy Panu Rafałowi, Weronice i Maciejowi z The Wrap Center za świetne show i wspólnie spędzony czas.

DSC04022-2

Firmie 3M Poland za nieodpłatne przekazanie folii samoprzylepnych.

032

Trenerowi Rafałowi, Starostwu Powiatowemu w Dębicy oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Ekonomika w Dębicy za ufundowanie nagród w konkursie.

013

01

To dzięki Waszemu wsparciu warsztaty były tak interesujące i inspirujące dla młodych umysłów! Dziękujemy i już zapraszamy za rok!

Olimpiada Przedsiębiorczości – etap okręgowy

Olimpiada Przedsiębiorczości jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w Polsce. Liczba uczniów biorących udział w tegorocznej edycji  na etapie szkolnym to  6 759. Do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się w całej Polsce 1 253 uczniów. Zawody II stopnia były zorganizowane w pięciu miastach: Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

W zawodach okręgowych zorganizowanych na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w dniu 7 marca br. uczestniczyło 254 uczniów ze szkół z województw małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
Etap okręgowy przebiegał dwustopniowo: w formie testu pisemnego oraz zadania sytuacyjnego. Konkurencja była ogromna.
Nasze uczennice: Klaudia Sak z klasy 2ab i Karolina Orkisz z klasy 3a po raz pierwszy startowały w tych zawodach awansując do etapu okręgowego za co należą się im szczere wyrazy uznania. Dziewczęta nie zakwalifikowały się do zadania sytuacyjnego, natomiast wyniki testu zostaną ogłoszone w następnym tygodniu.

Sabina Rumin-Tworzydło

IMG_20240307_102904339_HDR_2

Finał Podkarpackiego Turnieju Szkół Ekonomicznych „Finanse w pigułce” – I edycja

Dnia 22 lutego 2024 r. w auli Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie odbył się Finał Podkarpackiego Turnieju Szkół Ekonomicznych „Finanse w pigułce” – I edycja,w którym uczestniczyli uczniowie z 11 szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego.

33 uczestników zmagało się z zagadnieniami z zakresu finansów, podatków i ubezpieczeń podczas testu indywidualnego i zadania praktycznego, które rozwiązywali w 3-osobowych zespołach.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

Karolina Orkisz klasa 3a,

Norbert Ciołek klasa 3a,

Aleksandra Boratyn klasa 3bg

W Turnieju zostały nagrodzone 3 najlepsze zespoły i 3 najlepszych uczestników Turnieju.

Karolina Orkisz z klasy 3a zajęła II miejsce w kategorii najlepszy uczestnik Turnieju.

Uczestnicy wysłuchali również wykładu wygłoszonego przez dr Alfreda Szydełko prof. Politechniki Rzeszowskiej nt. „Zmiana formy ewidencji z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe.”

Turniej ma zasięg wojewódzki i ma na celu budzenie i rozwijanie wśród uczniów  zainteresowań problematyką współczesnych finansów jak również popularyzacja zawodów związanych z tą dziedziną wiedzy, a także upowszechnianie nowoczesnej wiedzy z zakresu finansów i podnoszenie poziomu jej nauczania.

A. Obara

1 3 IMG_3646 IMG_3651 IMG_3653 IMG_3657 IMG_3682

Najlepsi mówcy z Ekonomika na Konkursie Języka Angielskiego MASTER OF SPEECH 2024

29 lutego 2024 r. w Zespole Szkół nr 2 imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy rozbrzmiewały dźwięki nie tylko różnorodnych akcentów języka angielskiego, lecz również wyrazistej mowy uczniów, rywalizujących w III edycji powiatowego konkursu MASTER OF SPEECH.

Reprezentacja Ekonomika stanęła do tego wyjątkowego wyzwania z godnością i determinacją. Uczestnicy, pochodzący z różnych klas, podjęli się zadania wyrażenia swoich poglądów na jedno z losowo wybranych zagadnień w języku angielskim. Następnie stanęli przed trzema wymagającymi pytaniami ekspertów, które sprawdzały ich umiejętności argumentacji i spontaniczności.. Dariusz Stasiak z kl. 4A  odpowiadając na pytanie Where will people live in the future: in the city or in the countryside? (Gdzie w przyszłości ludzie będą mieszkać: w dużych miastach czy na wsi?) zaprezentował głęboką analizę perspektyw rozwoju społeczeństwa. Szymon Capanda, również z klasy 4A, wyraził swoje spojrzenie na temat „Why is it difficult to overcome addictions?” (Dlaczego jest trudno pokonywać nałogi?), ukazując wnikliwą świadomość problemów związanych z uzależnieniem. Natomiast Paweł Pyziński z klasy 4BG błyskotliwie wyjaśnił „Why do you think some young people start using addictive substances?” (Dlaczego twoim zdaniem młodzi ludzie sięgają po substancje uzależniające?), rzucając światło na kwestie dotyczące młodzieńczych wyborów i wpływu otoczenia.

Poziom językowy prezentowany przez uczestników był niezwykle imponujący, co tylko podkreśliło ich zaangażowanie w rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Dodatkowo, konfrontując się z trudnymi pytaniami i pokonując tremę, pokazali nie tylko swoje lingwistyczne zdolności, ale również zdolność radzenia sobie w sytuacjach stresujących.

Konkurs MASTER OF SPEECH nie tylko dostarczył uczestnikom niezapomnianych doświadczeń, ale także stał się miejscem, gdzie młodzi ludzie mieli okazję wyrazić swoje myśli i przekonania, zdobywając cenne umiejętności niezbędne w dzisiejszym globalnym społeczeństwie. Również reprezentacja Ekonomika zasłużyła na uznanie za wspaniałe wystąpienie i wkład w rozwijanie umiejętności językowych swojej społeczności szkolnej.

M.Cabaj

MASTER OF SPEECH 24 DAREK PP FOTO SZ FOTO MASTER OF SPEECH WSZYSCY

Podsumowanie IV Edycji Konkursu „Zagraj z EKONOMIKIEM” 2024

20 lutego 2024 roku podczas warsztatów promujących kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy  odbyła się IV edycja Konkursu  „Zagraj z EKONOMIKIEM” adresowanego do uczniów klas ósmych szkół podstawowych Powiatu Dębickiego.

Celem konkursu był wzrost wiedzy i świadomości ekonomicznej uczniów szkół podstawowych oraz zapoznanie ze specyfiką zawodu technik ekonomista.

W tym roku w konkursie rywalizowało indywidualnie 35 ósmoklasistów ze szkół podstawowych Powiatu Dębickiego:

·        Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy

·        Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy

·        Zespół Szkół w Latoszynie

·        Zespół Szkół w Pustyni

·        Szkoła Podstawowa w Stobiernej

·        Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzegocicach

·        Zespół Szkół w Zasowie

 

Podczas interaktywnej lekcji nt. PIENIĄDZA uczniowie wzięli udział w konkursie.

Zawody przeprowadzone były w dwóch turach. Każda składała się z czterech etapów:

 

I.   Szkolenie dotyczące głównego tematu spotkania – prezentacja multimedialna,

film nt. historii pieniądza

II.   Gra edukacyjna – nt. PIENIĄDZA

III.   Test podsumowujący

IV.   Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród i upominków

Wyniki konkursu:

Runda I:

1 miejsce Franciszek Kowalski – Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy

2 miejsce Adrian Mika – Zespół Szkół w Pustyni

3 miejsce Julia Szewczuk – Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzegocicach

 

Runda II:

1 miejsce Emilia Nowak -  Zespół Szkół w Pustyni

2 miejsce Julia Osiniak – Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy

3 miejsce Julia Kania – Szkoła Podstawowa w Stobiernej

 

Konkurs przygotowały i przeprowadziły: Sabina Rumin-Tworzydło i Małgorzata Drozdowska, nauczycielki przedmiotów ekonomicznych Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY ZA ROK :-)