Author Archives: Sławek

MIKOŁAJKOWE KROPELKI KRWI

hdkpl

MIKOŁAJKOWE KROPELKI KRWI

 w ZSE w DĘBICY

Zapraszamy, osoby pełnoletnie, na wspólne oddawanie krwi.

W dniach 2-6 grudnia organizujemy wyjście do punktu krwiodawstwa. Ilość i terminy wyjść dostosujemy do Waszych możliwości.

Każdy z Was może zostać ŚWIĘTYM MIOŁAJEM i obdarować innych najcenniejszym prezentem – kroplą krwi  !!!!!!!!!!

Wszyscy potrzebujący liczą na Nas.

Zgłoszenia chętnych osób proszę kierować do pani Anny Didyk – Żołądek, opiekuna Szkolnego Klubu HDK,  do 30.XI. 2019r.

Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej „100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego 1919–2019”

W finale konkursu, który odbył się 4 listopada 2019 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku  startowało ponad 120 osób wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach we wszystkich województwach. Uczeń naszej szkoły Mastej Krzysztof z klasy 2 b zajął wysokie 7 miejsce. W finale startował również Wielgus Bartosz. Obaj razem z przedstawicielami szkół podstawowych i osobami dorosłymi, którzy startowali w kategorii Open tworzyli reprezentację województwa podkarpackiego, która w klasyfikacji końcowej zajęła 5 miejsce w Polsce.

Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej miał na celu uczczenie jubileuszu 100 lat działalności Polskiego Komitetu Olimpijskiego, promowanie edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu oraz upowszechnianie wiedzy historycznej o dokonaniach olimpijczyków.

Zawodnicy musieli wykazać się obszerną znajomością wyników sportowych, ceremoniału olimpijskiego, dyscyplin jak również życiorysów olimpijczyków.

Finalistom przyglądali się olimpijczycy: Wojciech Fortuna (złoto w 1972 r. w Sapporo), Piotr Markiewicz (brąz w 1996 r. w Atlancie), Marian Sypniewski (brąz w drużynie 1980 r. w Moskwie oraz brąz w drużynie w 1992 r. w Barcelonie) czy Mieczysław Nowicki (brąz w 1976 r. w Montrealu).

Do turnieju drużynę przygotowywała Dorota Rustyn- Ługowska.

IMG_20191104_132945 IMG_20191104_103606 IMG_20191104_101851 IMG_20191104_090016

“Niepodległość Jest z Nas”

4 listopada w DK Śnieżka odbyła się 7. edycja Konkursu Krasomówczego “Niepodległość Jest z Nas”

Zadaniem konkursowym było przygotowanie wystąpienia publicznego, trwającego 10 minut. Myślą przewodnią tegorocznych zmagań konkursowych były słowa Juliusza Słowackiego z utworu pt. „Testament mój”.

Lecz zaklinam: niech żywi nie tracą nadziei

I przed narodem niosą oświaty kaganiec;

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec! /J. Słowacki, Testament mój/

 

W konkursie naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIb Dominika Rogowska.


niepodleg w nas

Narodowe Święto Niepodległości

„Wolność kocham i rozumiem

Wolności oddać nie umiem… „

 / Chłopcy z Placu Broni, Kocham wolność /

 

11 listopada to wyjątkowa data w historii Polski. To dzień, w którym słowa: Ojczyzna, Niepodległość i Patriotyzm nabierają szczególnego znaczenia. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Kultywujemy pamięć o minionych czasach, bo jak mawiał Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

    Dlatego w przededniu tego ważnego święta w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Tradycyjnie rozpoczęła się ona od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego. Poprzez wspólne zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

     Po pięknym i głośnym odśpiewaniu hymnu odbyło się przedstawienie, w którym młodzi artyści Ekonomika wierszem i piosenką nie tylko wprowadzili wszystkich zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku, ale uświadomili obecnym na apelu, jak istotną wartością jest wolność i życie w niepodległym kraju.

„Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć

Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.

Wolność – to wśród życia gór i chmur

Poprzez każdy bór i mur znać przejście…”

                                    / M. Grechuta, Wolność /

 

W akademii wystąpili: wybitni aktorzy koła teatralnego prowadzonego przez panią Annę Szela – Giza: Weronika Lesiak, Tomasz Sysło, Piotr Arast, utalentowani recytatorzy Ekonomika: Agata Stolarczyk Ia, Mateusz Wilk Ig1, Weronika Wojnar ILc, Julia Anioł ILc, Paulina Jałowiec ILc, Oliwia Zięba ILc, Gabriela Michnik Ib, Natalia Zima Ib, uzdolnione wokalistki Ekonomika: Magda Pych IIb, Wiktoria Cyganowska ILc. Całą uroczystość w sposób bardzo profesjonalny poprowadzili: Wiktoria Więcek z Ir i Michał Mitoraj z IVb. Patriotyczny wymiar uroczystości podkreślony został piękną dekoracją, która została wykonana przez panią Sylwię Górz i jej uczniów.

Beata Szypułka

Ekonomik bierze udział w akcji „Szkoła do hymnu”

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyło ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

 

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęty!

2 września 2019 roku po raz 83 w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się inauguracja roku szkolnego. Oficjalną uroczystość poprzedziła  Msza Święta w Kościele Ducha Świętego.

Następnie Pan Dyrektor Krzysztof Górecki powitał w murach szkoły wszystkich zebranych. W krótkim przemówieniu życzył uczniom wytrwałości i sukcesów w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy.

Część artystyczna poświęcona została 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach oddana  w słowach, dźwiękach i obrazach wywołała emocje u słuchaczy. W ciszy i skupieniu złożono hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny.

Scenariusz akademii opracowała pani Grażyna Auguścik, a w jego realizację zaangażowali się uczniowie: Michał Tragarz, Wiktoria Sajdak, Kamila Tomasik oraz Magdalena Pych.

Podziękowania składamy panu Jackowi Stańcowi za obsługę techniczną uroczystości oraz Zespołowi Ekonomistów za dekorację sali.

Witajcie wakacje!!!!!!

Wreszcie doczekaliśmy się upragnionego wypoczynku, ciszy, spokoju!!! Cieszymy się, że nadszedł tak długo oczekiwany, zwłaszcza przez uczniów, czas letniego relaksu…

Wyjątkowo, w tym roku pożegnaliśmy rok szkolny  w środę, dziewiętnastego czerwca 2019 roku.

O godzinie 8.00 odbyła się uroczysta Msza Święta, a o godzinie 9.00 akademia.

Pan Dyrektor Krzysztof Górecki dokonał podsumowania tego roku szkolnego, stwierdził, że w przyszłym należy jeszcze bardziej mobilizować się do pracy, aby efekty były wspanialsze. W dalszej części oficjalnej odbyło się uroczyste wręczanie nagród wraz ze świadectwami z paskiem, były nagrody za stuprocentową frekwencję oraz nagroda dla najlepszego czytelnika. Gratulacjom nie było końca…..

Druga część akademii, była częścią artystyczną przygotowaną przez klasę IG2 pod kierunkiem wychowawczyni – J. Rakoczy. Był to pokaz mody przygotowany na następny sezon- czyli na rok szkolny 2019/2020 (oczywiście na wesoło). Na koniec, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartłomiej Maź złożył na ręce Pana Dyrektora kwiaty wraz z podziękowaniem Dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom Szkoły oraz życzeniami udanego wypoczynku…

Życzymy Wam, droga Młodzieży zdrowego wypoczynku, nabierzcie sił na kolejny rok szkolny… spokojnych, udanych wakacji!!!!

J. R

Medalistka Mistrzostw Europy All Japan Kyokushin Union

Patrycja Kolbusz z klasy Ia

medalistką Mistrzostw Europy All Japan Kyokushin Union

W dniu 24-26.05.2019 br. w miejscowości Györ na Węgrzech z udziałem ponad 500 zawodników z 28 europejskich krajów i gościnnie z Japonii oraz Kazachstanu odbyły XII otwarte Mistrzostwa Europy Karate organizacji All Japan Kyokushin Union. Wielki sukces odniosła na tych Mistrzostwach nasza uczennica Patrycja Kolbusz, która zdobyła brązowy medal.

GRATULUJEMY !!!

Resized_20190613_112546

POŻEGNANIE ABITURIENTÓW 2019

pożegnanie abiturientów

W dniu 26 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyło się pożegnanie abiturientów. Uroczystości zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas IV rozpoczęły się  mszą świętą w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego.

Po powrocie do szkoły głos zabrał Dyrektor pan Krzysztof Górecki.  Skierował  wiele ciepłych, pełnych troski słów do maturzystów, życzył im powodzenia na egzaminach maturalnych i  sukcesów na kolejnych etapach życia.

Głos zabrała również Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego pani  Elżbieta Mastej.

W dalszej części uroczystości odbyło się podsumowanie czteroletniej nauki w ZSE w Dębicy. Nagrodzeni zostali abiturienci, którzy zakończyli szkołę z wyróżnieniem, odznaczali się swoim zaangażowaniem w życie szkoły  poprzez pracę w Samorządzie, udział w zawodach, działalność artystyczną, wzorową frekwencję  oraz  honorowe oddawanie krwi.

Spośród najlepszych abiturientów wytypowano osoby , które kandydowały do otrzymania statuetki Primus Inter Pares . Decyzją Kapituły laureatką tej nagrody w roku szkolnym 2018/19 została Daria Szewc.

Po akademii odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas III.