Author Archives: Sławek

Wojewódzki etap Olimpiady ZUS

Wojewódzki etap Olimpiady ZUS

„Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

Edycja 2018/2019

Wzięło w nim udział 20 trzyosobowych zespołów. Uczniowie z Jarosławia, Dębicy, Niska, Jasła, Strzyżowa, Ropczyc, Brzozowa, Mielca, Przemyśla, Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Dynowa, Rzemienia, Rudnika nad Sanem i Tarnobrzega mieli pół godziny na rozwiązanie testu. Test składał się z 25 pytań wielokrotnego wyboru. Uczniowie, którzy dostali się do etapu wojewódzkiego musieli znać historie ubezpieczeń społecznych, wiedzieć co należy się płatnikom składek, oraz jaką funkcję pełni elektroniczny ZUS w świetle aktualnych przepisów ZUS.

Pani Alicja Kochanowicz-Grabuś, koordynator ds komunikacji i edukacji w oddziale ZUS w Rzeszowie czuwała nad przebiegiem olimpiady.

Nasza drużyna w składzie: Weronika Lesiak kl.3a, Daria Szewc i Dawid Krawczyk kl.4b zdobyła trzeci wynik ex aequo z trzema innymi drużynami z województwa. Zgodnie z regulaminem olimpiady o trzecim miejscu decydował czas oddania pracy. Nasza drużyna z tego względu nie zachowała trzeciego miejsca. Jednak za ogromną wiedzę zaprezentowaną na olimpiadzie i godne reprezentowanie naszej szkoły – GRATULUJĘ!!!!

Koordynator szkolny

Joanna Chwał

zus

VI POWIATOWY TURNIEJ DEBAT OKSFORDZKICH

26 marca w Starostwie Powiatowym w Dębicy odbyły się eliminacje do VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

W turnieju wzięli udział uczniowie pięciu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka, Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, Zespołu Szkół nr 4 im. M. Kopernika w Dębicy oraz Zespołu Szkół w Jodłowej. Naszą szkołę reprezentowali: Tomasz Sysło (IIIa), Sandra Bielak (Ig2), Patryk Małkowski (IIg1), Wiktoria Sajdak (IIg2).

Drużyny miały za zadanie bronić lub negować wylosowane tezy:

 • Każdy może być artystą.
 • Bycie uczciwym jest nieopłacalne.
 • Człowiek nie może żyć bez miłości.

Zmagania oceniało jury w składzie: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Zbigniew Drzymała – Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Marcin Lewandowski – Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.

Po emocjonujących starciach drużyna Ekonomika zdobyły największą liczbę punktów i tym samym zajęły pierwsze miejsce w eliminacjach.

Gratulujemy i życzymy powtórzenia sukcesu w finale !

26 marca

Turniej Debat oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN

14 marca 2019 r. w gościnnych murach Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbył się Turniej Debat oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W turnieju wzięło udział  5 zespołów wraz z opiekunami:

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle
 • I Liceum Ogólnokształcące Stanisława Konarskiego w Rzeszowie
 • Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie
 • Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim
 • Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy

Drużyny debatowały wokół tez:

1. Akt 5 Listopada 1916 był punktem przełomowym w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.

2. Polski wysiłek zbrojny podczas II wojny światowej nie przyniósł Polsce większych pożytków.

3. Powojenna zmiana przebiegu granic była korzystna dla Polski.

4. Przemiany polityczne w Polsce w roku 1989 to przede wszystkim wynik sytuacji geopolitycznej.

Debatantów oceniało jury składające się z historyków i edukatorów z IPN z Warszawy i Rzeszowa w składzie: Karolina Kolbuszewska, Mateusz Marek, Marcin Gawryszczak, Zenon Fajger, Jacek Magdoń, Mirosław Surdej, Maciej Rędziniak

Naszą szkołę godnie reprezentowali: Tomasz Sysło, Natalia Kędzior, Patryk Małkowski, Wiktoria Sajdak.

Po zaciętej rywalizacji na argumenty do finału zakwalifikowała się drużyna naszej szkoły i I LO w Rzeszowie. Po debacie finałowej drużyna Ekonomika zajęła II miejsce.

Debatantom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

14 marca

 

Wilcze Ślady 2019

12 III 2019 roku Tomasz Sysło, uczeń klasy III a, wziął udział w V edycji powiatowego konkursu o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych pod nazwą: „Wilcze Ślady”. Konkurs został zorganizowany przez Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy. Tomek wystąpił w kategorii występ krasomówczy. Konkursowi przyświecał cel popularyzacji święta państwowego  – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz zainteresowanie uczniów losami „Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych”. Tematem przewodnim wystąpienia było hasło „Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę.” - ks. Wł. Gurgacz.  W czasie trwania konkursu, jedenastu retorów wygłosiło 10 minutowe rozważania poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poziom przemówień wygłoszonych z pamięci był bardzo wysoki. Dziękujemy Tomkowi za godne reprezentowanie naszej szkoły.

dav dig

Rusza XIX edycja „Góry Grosza”

grosz

 

Rusza XIX edycja „Góry Grosza”

„Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na  potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”

Thomas Jefferson

 

W dniach od 10 grudnia 2018 do 3 stycznia 2019 roku zostanie przeprowadzona w naszej szkole wielka zbiórka monet.

Akcja  organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, a patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przekazane grosze to realna pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Rodzina jest ważna dla każdego, jest ostoją bezpieczeństwa, daje możliwość rozwoju swoich pasji, zainteresowań. Dlatego pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone.

Dzięki zebranym środkom finansowym możliwa będzie realizacja programów umożliwiających dzieciom powrót do domu, bądź stworzenie miejsc zbliżonych do domu rodzinnego, w których mogłyby spokojnie dorastać

Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest pokazanie młodym ludziom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

„Góra Grosza” to przede wszystkim ludzie dobrego serca, wrażliwi na los drugiego człowieka. Każdy z Was biorąc udział w akcji  może  pomóc.

 Dlatego pomóżmy  dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone. Ofiaruj „GROSZ”.

Zasady przeprowadzenia zbierania  zbiórki w naszej szkole:

 1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie)
 2. Każda klasa przeprowadza zbiórkę monet
 3. Przeliczoną kwotę skarbnik przekaże wolontariuszom, którzy przeprowadzą zbiórkę w wyznaczonym terminie lub do opiekuna akcji pani Anny Didyk – Żołądek
 4. Komisyjne przeliczenie, zapakowanie i odesłanie zebranych monet
 5. Ogłoszenie wyniku zbiórki oraz podanie klas, które zebrały największą kwotę.

 

 Nie bądź obojętny ! Te dzieci czekają na Twoją pomoc.

 

Opiekun przeprowadzanej akcji „Góra Grosza”    Anna Didyk -Żołądek

 

 

 

 

 

Konkurs ”15 lat z Patronką Klubu – Sługą Bożą Anną Jenke

 

jenke

Konkurs ”15 lat z Patronką Klubu – Sługą Bożą Anną Jenke”

„Pełnić służbę całym życiem”. Pod tym hasłem  29 listopada 2018 r.

w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbył się konkurs wiedzy o  Annie Jenke, patronce Szkolnego Klubu HDK. Głównym celem konkursu było zapoznanie z wartościami chrześcijańskimi, poprzez ukazania pięknego wzorca w osobie Anny, wybitnego pedagoga, wspaniałego człowieka, przyjaciela młodych.

Anna Jenke to sprawdzony i niepodważalny  autorytet naszych trudnych czasów. Każdy może czerpać z Jej przebogatej spuścizny duchowej, może uczyć się od Niej i naśladować Ją na co dzień w swoim życiu. Anna to nieoceniony „przewodnik” każdego młodego człowieka. To wzór nauczyciela i wychowawcy dla tych, którzy uczą i wychowują młode pokolenie -rodziców i nauczycieli.

Do konkursu przystapiło 17 uczniów z klas I i II,  którzy pisemnie odpowiadali na pytania dotyczące życia Anny Jenke. Z klasy:

 • I a  -  Aleksandra Rynkar, Agnieszka Hodur, Patrycja Wałęga, Veronika Tomasiewicz, Regina Raś, Karolina Podrazik, Natalia Wójcik,
 •  I g1  -  Natalia Wójcik, Aleksandra Marcinek,
 •  I r  -  Amelia Siwula, Michał Parat, Julia Walczak,
 •  I b  -  Magdalena Pych,
 •  I c  -  Gabriela Morawska, Kinga Szczepanek, Magdalena Chmiel,
 •  II b -  Wiktoria Wędzina

 

A oto nasi laureaci:

I miejsce     Aleksandra Rynkar           klasa I a

                     Hodur Agnieszka             klasa I a

II miejsce    Wałęga Patrycja                klasa I a

III miejsce Tomasiewicz Veronika       klasa Ig1

 

Nagrody zostaną wręczone 15 grudnia 2018 r. podczas uroczystości 60-lecia honorowego krwiodawstwa w Polsce oraz 15-lecia nadania imienia Anny Jenke Szkolnemu Klubowi HDK w ZSE w Dębicy.

Wielkie gratulacje dla naszych uczniów, bowiem wykazali się ogromną wiedzą.

Opiekunowie Szkolnego Klubu HDK Alicja Lipa i Anna Didyk – Żołądek

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek 9 listopada wspólnie obchodziliśmy 100-lecie Niepodległości.

 W ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej,  o godzinie 11:11 cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na hali gimnastycznej, aby wspólnie zaśpiewać czterozwrotkowy hymn narodowy.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu odbył się montaż słowno – muzyczny, w którym przedstawiona została trudna droga Polski do niepodległości. Prowadzący (Veronika Tomasiewicz i Michał Mitoraj) oraz uczniowie recytujący wiersze i śpiewający piosenki, zbudowali uroczysty, patriotyczny klimat i wprowadzili wszystkich zgromadzonych na uroczystości w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.

Usłyszeliśmy wiersze, pieśni i piosenki współczesne, ale również z czasów powstań narodowych, z lat I wojny światowej,  skupione wokół tematów marzeń o wolności, walk o niepodległość, losów żołnierzy polskich, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Legionów Polskich.

Dziękuję za pomoc w przygotowaniu akademii pani Marcie Cabaj i jej chórowi oraz moim uczniom: Agnieszce Hodur (Ia), Agnieszce Madura (Ic), Julce Kulig (Ir), Wiktorii Sajdak (IIg2), Veronice Tomasiewicz (Ia), Piotrowi Arast (IIIa), Michałowi Mitoraj (IIIb), Rafałowi Sumień (IIIa).

Beata Szypułka

NIEPODLEGŁOŚĆ JEST Z NAS

05.XI.2018 r. Julia Stasiowska (IIr) i Tomasz Sysło (IIIa) wzięli udział w powiatowym konkursie krasomówczym „Niepodległość jest z nas”. Myślą przewodnią tegorocznego konkursu były słowa św. Jana Pawła II: „Wolność jest dana człowiekowi przez Stwórcę i jest mu równocześnie zadana…”. W czasie trwania konkursu na scenie Domu Kultury i Kina „Kosmos”,  jedenastu retorów wygłosiło 12 minutowe rozważania, czym  w kontekście wolności jest niepodległość. Poziom przygotowanych przemówień był bardzo wysoki. Przemówienia prezentowane były na żywo, z pamięci. Wśród wyróżnionych znalazł się Tomasz Sysło, któremu gratulujemy sukcesu.

IMG_20181105_132256

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ !

Na parterze szkolnego korytarza zawisła biało-czerwona flaga wykonana ze stu balonów. Przypomina ona wchodzącym o setnej rocznicy odzyskania niepodległości i zachęca do okazywania radości, że mamy szczęście żyć w wolnej Polsce oraz do wdzięczności i pamięci o tych, którzy się do tego przyczynili.
Baloniki zostały napełnione powietrzem pochodzącym z płuc uczniów klasy 1 b :)
DSC_0427