Author Archives: Sławek

„Psi Azylek”

We wczesne czwartkowe popołudnie naszą szkołę odwiedziła pani Irena Nowak. Przyjechała do nas z prezentacją na temat zawadzkiego przytuliska dla zwierząt „Psi Azylek”. W swojej prezentacji przedstawiła początki działalności przytuliska, opowiedziała o pracy wolontariuszy oraz przedstawiła kilka metamorfoz psów, które szczęśliwie znalazły nowe domy. Wielokrotnie podkreślała, jak ważna jest właściwa i odpowiedzialna opieka nad czworonogami. Wytłumaczyła młodzieży jak przebiega procedura adopcji psa ze schroniska i co należy zrobić by zostać wolontariuszem w takim miejscu. Na koniec zaprosiła wszystkich do odwiedzin Psiego Azylku w sobotę od 10. My natomiast podziękowaliśmy za odwiedziny oraz ciekawą prezentację, a także przekazaliśmy karmę, którą młodzież zbierała od października.

Odbiorcami spotkania zorganizowanego przez panie Katarzynę Hajduk oraz Agnieszkę Wodzień byli uczniowie klas pierwszych.

Spektakl Profilaktyczny „Niemy Krzyk” w wykonaniu Teatru Kurtyna z Krakowa

​Początek tego tygodnia był wyjątkowo rozrywkowy dla klas pierwszych i drugich. To właśnie w poniedziałek 11. grudnia wzięli oni udział w przedstawieniu profilaktycznym pt.: „Niemy Krzyk”.  Główną postacią byłą przebojowa woźna pani Jadzia, która opowiada o swoich obserwacjach i spostrzeżeniach na temat uczniów. Jaskrawe zestawienie dwojga z nich – biednego Jacka z kochającej się rodziny oraz Marzeny – w tej roli losowo wybrani uczniowie, których serdecznie pozdrawiamy – dziewczyny z bogatego domu, w którym jest problem nadużywania alkoholu, przemocy fizycznej oraz braku miłości wyraźnie pokazuje, że nie można ludzi i ich szczęścia oceniać po ich statusie materialnym. Ważnym przekazem przedstawienia było wyczulenie na krzywdę drugiego człowieka i  zachęta do czujności, aby nie przejść obojętnie obok „niemego krzyku” bliźniego. Humorystyczne elementy monodramatu spotkały się z wielkim entuzjazmem ze strony młodzieży. Mamy jednak nadzieję, że nie przysłonią one głównego przesłania.

Teatr Kurtyna przyjechał na zaproszenie p. Katarzyny Hajduk oraz p. Agnieszki Wodzień.  ​
_DSC1776 _DSC1773 _DSC0042
_DSC1770 _DSC0015 _DSC0004

XIV edycja Rejonowej Olimpiady Wiedzy o Uzależnieniach i ich Konsekwencjach

W dniu 5.12.2017 roku  odbyły się szkolne eliminacje do Rejonowej Olimpiady  Wiedzy o Uzależnieniach i ich Konsekwencjach.

Celem Olimpiady jest:

 • propagowanie zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień.
 • uczenie budowania prawidłowych relacji międzyludzkich.
 • propagowanie wiedzy na temat HIV i AIDS.

W eliminacjach wzięło udział  13 uczniów. Oto oni:

 

 1. Kubisztal Katarzyna   klasa IV a – uzyskała 20 pkt
 2. Marek Natalia   klasa 3 b – uzyskała 16 pkt
 3. Ciesielska Natalia klasa II c – uzyskała  15 pkt
 4. Maź Bartłomiej klasa I b – uzyskał 15 pkt
 5. Krawczyk Dawid klasa III b – uzyskał 15 pkt

 

 1. Szewc Daria    klasa III b
 2. Kamaj Kinga     klasa IV a
 3. Nowak Sandra    klasa I g1
 4. Kinga Mroczek    klasa III b
 5. Małkowski Patryk   klasa I g1
 6. Gawryś Monika klasa    I g1
 7. Depowska Patrycja klasa   Ig1
 8. Maziarka Katarzyna klasa  I g1

 

Do finału, który odbędzie się 14.12.2017 r. zakwalifikowała się  pierwsza piątka.

Gratulujemy i życzymy powodzenia na rejonowym etapie..

Będziemy trzymać  kciuki

uzale

Kolejna edycja akcji: „SZLACHETNA PACZKA”

Więcej radości jest w dawaniu niż w braniu – wiedzą o tym uczniowie klasy III B  przygotowujący paczki mikołajkowe dla wybranej przez GOPS rodziny, w ramach akcji: „Szlachetna Paczka”.

Od kilku dni dziewczyny z III B z zapałem kompletowały zawartość paczek i pakowały w świąteczny papier. 7  grudnia ich koledzy pomogli odtransportować paczki do dębickiego GOPS.

Dziękujemy Wam wszystkim za finansowe i rzeczowe wsparcie tej szlachetnej akcji. :)

received_1760217300696228

Akcja: „Mikołaj dla Hospicjum”

6 grudnia, w dzień św. Mikołaja, wolontariusze z klas 2b oraz 2a przekazali osobiście mikołajkową paczkę do Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, w ramach szkolnej akcji: „Mikołaj dla Hospicjum”.

Zawartość prezentu została zakupiona dzięki uczniom „Ekonomika”, którzy ufundowali również prezenty dla dzieci z Domu Dziecka i dla wybranej rodziny w ramach akcji „Szlachetna Paczka”.

Wszystkim Wam serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że i Wy dostaliście od św. Mikołaja prezenty. W końcu byliście bardzo grzeczni, nieprawdaż? :)

DSC_0091 DSC_0094

Konferencja: „Wolontariat – społeczne zaangażowanie na rzecz dzieci”

21 listopada wyróżniający się wolontariusze z naszego „Ekonomika” uczestniczyli w konferencji w siedzibie Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w ramach projektu „Nie jesteś sam”.

W trakcie konferencji  w ciekawy i niejednokrotnie wzruszający, osobisty sposób przedstawiono uczestnikom wielorakie aspekty pracy wolontariackiej w ramach Podkarpackiego hospicjum dla Dzieci. Prelegentami były osoby działające i pracujące na rzecz Hospicjum: dyrektor, koordynator wolontariatu, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog, wolontariusze akcyjni i medyczni, rodzic i siostra jednej z małych podopiecznych.

W Konferencji uczestniczyli:

Klaudia Grzyb, Julia Pochodaj  ( Szkolne Koło PCK )

Aleksandra Kuta, Adrian Żurek ( Młodzi dla Misji )

Natalia Malinowska, Wiktoria Kołodziej ( Przyjaciele od Serca  )

Klaudia Hołowicka, Justyna Posłuszny ( Klub Ośmiu )

Patryk Małkowski ( Młodzież Wszechpolska )

Życzymy uczestnikom oraz pozostałym wolontariuszom zaangażowanym w bezinteresowną pracę na rzecz szkoły i środowiska fascynującej i owocnej pracy !!!

20171121_122023 20171121_091641

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Uroczyste obchody Święta Niepodległości
w Zespole Szkół Ekonomicznych
im. Janusza Korczaka w Dębicy.

 

Każdego roku 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

W tym roku, uroczysty apel z tej okazji, odbył się 9 listopada. Uczniowie naszej szkoły przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Informacje na temat wydarzeń historycznych wzbogaciła prezentacja multimedialna, przygotowana przez uczennice z klasy Ic -Darię Hyz i Agnieszkę Rusztowicz. Wiersze i piękne pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.

W części artystycznej akademii udział wzięli:

Justyna Pomykacz Ic

Emilia Szanduła Ic

Monika Kuczkowska  Ic

Piotr Ozga Ic

Katarzyna Maziarka Ig1

Bardzo dziękuję zespołowi przedmiotów matematyczno- przyrodniczych za wykonanie pięknej  dekoracji, a panu Jackowi Stańcowi za obsługę sprzętu .

Beata Baszak

Finał Powiatowego Konkursu Poezji Religijnej

16 listopada w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbył się finał Powiatowego Konkursu Poezji Religijnej.

Serdecznie gratulujemy uczennicom klasy 2a Wiktorii Nykiel i Angelice Bielatowicz, które otrzymały wyróżnienie w kategorii poezji śpiewanej  za utwór „SCHOWAJ MNIE POD SKRZYDŁA SWE ”.

Dziewczęta przygotowała pani Anna Szela-Giza.

WIKTORIA NYKIEL  i  ANGELIKA BIELATOWICZ otrzymały wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Poezji Religijnej.

 

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

W  konkursie wzięli udział także inni uczniowie Zespół Szkół Ekonomicznych , którzy zaprezentowali swoje talenty artystyczne:

JUSTYNA POMYKACZ  z klasy 1c w kategorii poezji śpiewanej (Edyta Geppert – „ Zamiast”)

WIKTORIA SAJDAK  z klasy 1g1 w konkursie recytatorskim (Janusz Pyziński –„Nauczyłeś mnie” )

TOMASZ SYSŁO z klasy 2a w konkursie recytatorskim (Julian Tuwim – „Słowo i ciało”)

GABRIELA WODZIEŃ – z klasy 2g1 w konkursie recytatorskim (Karol Wojtyła –  „Późniejsze rozpamiętywanie spotkania”)

 

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie

20171116_121412 20171116_121334

„Lekcje z ZUS”

zus


Edycja 2017/2018

Projekt dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „Lekcje z ZUS”. Jest to pierwszy, autorski, projekt ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

„Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Ilustracje do lekcji wykonali młodzi polscy rysownicy.

Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych będą wykorzystywać materiały na lekcjach.

Zachętą do uczestnictwa w programie „Lekcje z ZUS” jest konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” z atrakcyjnymi nagrodami zyskujący coraz większą popularność (od roku szkolnego 2016/2017 jest to olimpiada).

Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej
oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgłoszenia uczestników do olimpiady przyjmuje Joanna Chwał.