28 września ( piątek) o godz. 9:30 Mszę św.
o potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże dla pracowników i uczniów
Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

Jak co roku, 26. września stał się okazją do poświęcenia nieco większej uwagi językom obcym nauczanym w naszej szkole. Jako że w roku 2018 obchodzimy również 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, do grona celebrowanych mów obcych dołączył nasz język rodzimy. A oto szczegóły tegorocznego przedsięwzięcia.
Sala 03 na kilka godzin zamieniła się w salę kinową, gdzie pani Małgorzata Cioch zaznajamiała uczniów naszej szkoły z tajnikami języka niemieckiego przy pomocy rozlicznych materiałów multimedialnych, dzięki którym rzeczony język okazał się być i łatwy i przyjemny.
Sala 02 w magicznych rękach pani Beaty Chmielewskiej przemieniła się w krainę angielskich idiomów, które uroczymi obrazkami spoglądały przyjaźnie na zgromadzoną młodzież i niepostrzeżenie przemykały do otwartych młodych umysłów. Rzeczona sala stała się również swoistym domem gry, gdzie rozgorączkowane dłonie naszych uczniów układały domina językowe w walce o bardzo dobre oceny z aktywności.
Sala 05 natomiast stała się komnatą tajemnic języka polskiego, w której panie Marcelina Zielińska i Katarzyna Hajduk poprowadziły zgromadzoną dziatwę przez meandry mowy ojczystej najeżone zadziwiającymi archaizmami i iście przerażającymi łamańcami językowymi.
Niewątpliwą atrakcją był poczęstunek zorganizowany przez uczniów klas 4g2, 4g1, 4r, 4b oraz 3r, który stanowił przepustkę do świata słodkości rodem z niemieckich landów, Wysp Brytyjskich oraz polskich rodzimych smaków.
Staraliśmy się również zachęcić młodzież Ekonomika do skorzystania ze zbiorów Biblioteczki Języków Obcych, która od wielu lat stanowi nieodzowną pomoc w zgłębianiu wiedzy z języka angielskiego i niemieckiego.
Niewątpliwie zaskakującym elementem całego przedwsięzięcia była obecność niezwykle uroczej Jany, która przybyła do naszej szkoły jako opiekunka praktykantek z Niemiec, nad którymi Zespół Szkół Ekonomicznych roztoczył opiekę podczas ich pobytu w Polsce. Jana biegle władająca językiem niemieckim i angielskim stanowiła nie lada atrakcję zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, którzy w praktyce mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe.
Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków rozbudzą pasje językowe w sercach i umysłach uczniów Ekonomika, co znajdzie swój wyraz choćby w zbliżającym się próbnym egzaminie maturalnym. Dziękujemy i do zobaczenia za rok.
Co może łączyć Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy oraz Pappas Pizza & Cafe? Nie tylko lokalizacja, azymut na dobrą kuchnię, ale jak się okazuje talent wokalny.
14 września w restauracji Pappas odbył się koncert wokalny „Łączy nas talent”. 11 dziewczyn. 11 różnych osobowości, upodobań i doświadczeń połączyła PASJA DO ŚPIEWANIA!
Nic dziwnego, że tego wieczoru Pappas dosłownie pękał w szwach i brakowało miejsc nawet stojących, skoro na koncercie wystąpiły między innymi uczennice z naszej szkoły:
Mariola Drzał (4R)
Wiktoria Kosińska (4g2)
Magdalena Pych (1B)
Gabriela Skrzynecka (absolwentka z 4B)
Jakub Żmuda, również absolwent naszej szkoły zatrudniony został w charakterze DJ, Ada Bąk (4R) jako fotograf a Gabriela Ciebień (2g1) jako makijażystka.
Podziękowania składam współorganizatorom wydarzenia:
Z miłości do muzyki – agapart music
Pappas Pizza & Cafe Dębica
Kwiaciarnia Flor
Oprawa muzyczna – Audio-Effect
Make up – Gabriela Ciebień
Studio agapart
MARK-STAGE Marek Bielak.
DOCENIAJĄC ciężką pracę wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie osób GRATULUJĘ wspaniałych występów, owacji publiczności i ŻYCZĘ kolejnych sukcesów.
MARTA CABAJ
„Lekcje z ZUS”
Edycja 2018/2019
Projekt dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „Lekcje z ZUS”. Jest to pierwszy, autorski, projekt ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.
„Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Ilustracje do lekcji wykonali młodzi polscy rysownicy.
Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych będą wykorzystywać materiały na lekcjach.
Zachętą do uczestnictwa w programie „Lekcje z ZUS” jest konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” z atrakcyjnymi nagrodami zyskujący coraz większą popularność (od roku szkolnego 2016/2017 jest to olimpiada).
Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej
oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zgłoszenia uczestników do olimpiady przyjmuje Joanna Chwał.
3 września w naszej szkole miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019, które tradycyjnie już poprzedziła Msza Święta w Kościele Matki Bożej Anielskiej.
Na wstępie, Pan Dyrektor Krzysztof Górecki w swoim przemówieniu życzył wszystkim uczniom sukcesów w nauce i wielu radosnych chwil, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz osiąganych wyników.
Po oficjalnej formule przeprowadzonej przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego – Marcina Gawlika i Kingę Piwowarczyk (4B) – odbyła się krótka część artystyczna poświęcona pamięci 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Historia tamtych dziejów została przedstawiona w sposób mocno ekspresyjny, wywołujący u odbiorców silne emocje. Za tę prawdziwą lekcję historii odpowiedzialna była starannie wyselekcjonowana grupa uczniów. I tak w rolę lektorów wcielili się Rafał Sumień (3A), Patrycja Szymaszek, Patrycja Zygmunt, Bartłomiej Maź (3B), Maksymilian Drogoń (2A), natomiast recytatorami zostali Natalia Darłak (2A), Angelika Bieszczad oraz Piotr Arast (3A).
Scenariusz akademii przygotowali nauczyciele historii, pan Mateusz Ożóg i pan Wojciech Szerszeń, natomiast podziękowania za obsługę techniczną, nagłośnienie sali oraz montaż prezentacji należą się nieocenionemu panu Jackowi Stańcowi.
Za dekorację sali gimnastycznej odpowiedzialny był Zespół Ekonomistów. Słowa podziękowania kierujemy również do właścicieli kwiaciarni FlorArts, która przyczyniła się do znamienitego przyozdobienia sceny głównej.