Monthly Archives: Czerwiec 2015

UWAGA Maturzyści

Dnia 30.06.2015 r. (wtorek) w godzinach 8:00 do 9:40 w budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy będą wydawane świadectwa dojrzałości.

IV MIEJSCE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W DĘBICY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ WIRUALNY MENEDŻER 3” ORGANIZOWANYM PRZEZ WYŻSZĄ SZKOŁĘ INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W RZESZOWIE.

W dniach 9-10.06. 2015 w Kielnarowej k. Rzeszowa odbył się finał   Konkursu Wirtualny menedżer 3” organizowanym przez  Wyższą Szkołę Informatyki  i  Zarządzania  w Rzeszowie.

zse 1

Zespół uczniów  z klasy II A  w składzie: Pieprzak  Krzysztof,  Wałęga  Natalia, Skórski Marcin zarządzając wirtualną firmą BIKE PWS sp. z o.o. zajął w finale IV miejsce.

zse 2

Uczniowie : Pieprzak  Krzysztof,  Wałęga  Natalia, Skórski Marcin w miesiącach kwiecień- maj 2015 uczestniczyli w rozgrywkach Konkursu  Wrtualny menedżer 3”. W konkursie udział wzięło 56 zespołów tworząc symulacyjne firmy produkujące rowery. W finale konkurowało 8 najlepszych drużyn w tym „dębicki ekonomik”.

zse 3

Konkurs ekonomiczny  „Wirtualny Menedżer”  organizowany jest z wykorzystaniem gry symulacyjnej Innowacyjne Przedsiębiorstwo Produkcyjne.

zse 4

Innowacyjne Przedsiębiorstwo Produkcyjne to symulator biznesowy.  Jest to wyrafinowany program komputerowy, który naśladuje konkurencyjny, ciągle zmieniający się rynek. W odróżnieniu od nauki tradycyjnej, opartej na podręcznikach teoretycznych, ćwiczenie symulacyjne umożliwia uczniom czy menedżerom naukę i zdobywanie doświadczenia poprzez podejmowanie realistycznych decyzji biznesowych.”

 

0piekunem merytorycznym zespołu była Małgorzata Ognisty

WYNIKI IX KONKURSU SZKOLNEGO NA PISANIE DOKUMENTÓW APLIKACYJNYCH

WYNIKI IX KONKURSU SZKOLNEGO

NA PISANIE DOKUMENTÓW APLIKACYJNYCH

I miejsce: Karolina Paprocka z klasy IIb

II miejsce: Weronika Synowiecka  z klasy IIb

III miejsce: Diana Szpryka  z klasy Ia

      

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział

 Gratulujemy!

Organizator konkursu J. Nizińska

 

 

W dniach 01.06.2015 – 11.06.2015 odbył się IX Konkurs Szkolny Pisania Dokumentów Aplikacyjnych.

Celem konkursu jest poszerzanie umiejętności w pisaniu dokumentów aplikacyjnych, które warunkują uzyskanie pracy.

 

Konkurs przybliża zagadnienia związane z poszukiwaniem pracy oraz  daje okazję do zastanowienia się nad swoją przyszłością i jej zaplanowaniem.

 

 

 

Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów

2 czerwca 2015 roku odbyły się warsztaty przeprowadzone przez  Panią Agnieszkę Augustynowicz-Skruch  Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Młodzież z klas 3a, 3b, 3c oraz 2g1 uczyła się wypełniać zgłoszenia reklamacyjne. Pani Rzecznik zapoznała uczniów z nowymi prawami konsumenta oraz odpowiadała na pytania. Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne oraz materiały dotyczące ochrony konsumenta. Młodzież pozyskała praktyczne wskazówki dotyczące gwarancji, rękojmi oraz reklamacji.

Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie

W dniu 28.05.20015 roku 20 uczniów naszej szkoły z klas z rozszerzonym językiem niemieckim (2g2, 2c, 2r, 3g2, 3a, 3b) wzięło udział w lekcji języka niemieckiego prowadzonej przez lektorów Instytutu Goethego w Krakowie: pana Alexandra Lay i pana Romana Batorego. Lekcja trwała 2 godziny zegarowe i była intensywnym spotkaniem z językiem niemieckim.

Uczniowie uczyli się języka w formie różnorodnych gier, w tym również ruchowych. Dzięki takiej formie zajęć mieli okazję poznać nowe słownictwo, sprawdzić wiedzę dotyczącą naszego zachodniego sąsiada oraz poszerzyć własne kompetencje językowe.

W trakcie pobytu w instytucie uczniowie obejrzeli wystawę „Von allem Anfang an” -„Na dobry początek” poświęconą najnowszej literaturze niemieckojęzycznej dla dzieci i młodzieży. Po skończonych zajęciach cała grupa wraz z opiekunami (pani Małgorzata Papiernik, pani Barbara Pająk i pani Joanna Mazurkiewicz) udała się na zasłużony spacer po Krakowie.

014 (1)

026

028

Poetyckie i plastyczne laury dla Ekonomika w X Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”– Zakopane 2015

fkch01


A wszystko to za sprawą jednej uczennicy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy – Katarzyny Grych.

Kasia po raz kolejny udowodniła swoje wszechstronne talenty. Tym razem podczas finału X Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej – Zakopane 2015 nagrodzona została w dwóch kategoriach: otrzymała nagrodę w konkursie literackim oraz wyróżnienie w konkursie plastycznym III grupy wiekowej. Opiekę literacką nad uczennicą sprawuje Pani Anna Szela – Giza, opiekę plastyczną – Pan Wacław Jałowiec.

Sukcesy Kasi podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej – Zakopane 2015 stanowią piękne ukoronowanie uczestnictwa uczennicy w różnorodnych konkursach artystycznych podczas całego roku szkolnego 2014/2015. Wśród tegorocznych sukcesów Kasi przypomnieć warto m. in.:
- III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „ Dom, rodzina, miłość – utrata tych wartości to bezdomność”, organizowanym przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta we Wrocławiu;
- wyróżnienie w IX Powiatowym Konkursie „Cywilizacja miłości” w kategorii słowo;
- wyróżnienie w IV Powiatowym Konkursie Poetyckim „O bocianie pióro” w kategorii:  wiersz liryczny;
- wyróżnienie w VIII edycji „Dębickich Pól Nadziei” w konkursie literackim – poezja.

Anna Szela – Giza

 

Relacja reporterska uczennicy:
Wyjazd o 7:35 z Dębicy autokarem i po ponad 5 godzinach podróży Kasia wraz z opiekunem dotarli do Zakopanego. Przetransportowali się z dworca do miejsca zakwaterowania: Ośrodek „Szpulki”. Pobyt rozpoczęli Nabożeństwem Majowym w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Następnie udali się na wykład Pana Marka Szali: „Pomiędzy Ołtarzem a Relikwiarzem”. Opowiadał on o swoich przeżyciach związanych z tworzeniem ołtarza na skoczni w 1997 r. dla Jana Pawła II, pomniku Ojca Świętego, jak również przetransportowaniu wielkiej choinki z Zakopanego do Watykanu na Święta Bożego Narodzenia. Wypowiedź Pana Marka wywarła ogromne wrażenie i spowodowała „ciary” na plecach. Sposób, w jaki opowiadał, ile serca i siebie samego oddał w stworzenie tego dzieła, nikt wcześniej o tym nie wiedział. Dowodem mogła być wypowiedź pewnej przewodniczki: „Autorem ołtarza był zmarły artysta, przyjaciel Kenara”. Wykład trwał do późnych godzin wieczornych. Całej atmosferze towarzyszył śpiew Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Turliki”. 

fkch02

W Galerii Pana Arkadiusza Walocha

fkch03

Dom Pani Barbary Banieckiej-Dziadzio

Drugi dzień rozpoczęli od Mszy Świętej w Kościele Najświętszej Rodziny. Po niej udali się na wycieczkę po pracowniach zakopiańskich artystów. Pierwsza z odwiedzonych galerii należała do Pana Arkadiusza Walocha. Był on bliskim współpracownikiem Jana Pawła II i namalował wiele jego portretów, obrazów przedstawiającego Ojca Świętego w różnych momentach życia. Następnie udali się do domu Pani Barbary Banieckiej-Dziadzio i jej męża. Oboje zajmują się malarstwem na szkle. Jest to trudna technika, ale jakże piękna. Czas na odpoczynek nastąpił u Państwa Magdaleny i Marcina Rząsów, w otoczeniu wystawy rzeźb z drewna Antoniego Rząsy. Dostali również możliwość samodzielnego wyrycia w drewnie. Zakończenie dnia upłynęło na koncertach: „Sąsiedzi” oraz Magdy Anioł.

fkch04

 

Galeria poświęcona stylowi zakopiańskiemu Stanisława Witkiewicza

Trzeci dzień również rozpoczął się od Mszy Świętej, tym razem w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na „Górce”. Wzmocnieni duchowo wyruszyli na wycieczkę po stylu zakopiańskim. Styl ten zapoczątkował Stanisław Witkiewicz. Rok 2015 jest poświęcony ojcu i Stanisławowi. Była to bardzo wzbogacająca w wiedzę wyprawa. Niestety, rząd i interesy nie patrzą na wspaniały dobytek i coraz mniej jest tych pięknych obiektów dumy narodowej. Uczestnicy odwiedzili również dom Jana Kasprowicza, gdzie Przewodniczka opowiedziała im
o jego życiu i związkach z górami.

O 15:35 wyruszyli w drogę powrotną z Dworca do Dębicy. Łezka się zakręciła w oku, gdy nadszedł czas powrotu. Przywieźli ze sobą mnóstwo spokoju, wspomnień i oczywiście oscypki…
Katarzyna Grych, kl. III rg

 

Nagrodzone wiersze młodej poetki

„Nieznajomy znajomy”

Kim jesteś?
Według niektórych nie istniejesz.
Inni biorą Cię za króla, oddając Tobie całe swoje życie.
A dla mnie?
Dawcą życia?
Ojcem Chrzestnym pasji?
Aniołem, który przy mnie trwa?
Każdy dzień jest Twoim darem.
Szansą na coś lepszego.
Krzyżujesz mi plany często,
Bo Twój zamysł jest niepojęty.
Więc kim Ty jesteś?
Nie dowiem się tu z pewnością.
Okażesz mi swój majestat,
Gdy stanę przed sądem jak Ty:
Naga, bez wstydu.
Naga, bez kłamstwa.
Naga, bez maski.
Full natural!
A Ty i tak mną nie pogardzisz.

 

„za-TO-nąć”

Boże nie umiem pływać
Boję się głębokości
Chodzę po brodziku
Czuję wstyd że nie umiem

Słyszę Twe słowa
Słyszę jak krzyczysz przez jego usta
Zdania rozkazujące
Z niepojętą wrażliwością i spokojem

 

Wsłuchuję się Boże
Wsłuchuję się Janie Pawle II
Zatapiam się w Tobie
Zatapiam się

i nie to-nę

 

Może być na stronę tytułową

Nagrodzony obraz Katarzyny Grych

Klaudia Baran – uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy – wśród nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie „Przeciągi Literackie”

pl01

Uczennica kl. III rg zdobyła wyróżnienie podczas konkursu literackiego: „Przeciągi Literackie”, zorganizowanego przez Samorządowe Centrum Kultury
w Mielcu. Opiekę literacką nad uczennicą sprawuje Pani Anna Szela – Giza.

Relacja reporterska uczennicy:
14 maja 2015 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom.
Do Mielca Klaudia Baran udała się wraz z opiekunem – Panią Małgorzatą Gawlik. Pomimo fatalnej pogody dotarły na miejsce, gdzie rozgrzała je atmosfera lokalnego zespołu.
Po koncercie nadeszła pora na wręczenie nagród.
W składzie jury zasiadali :
- Józef Baran – poeta,
- Adam Ziemianin – poeta,
- Piotr Durak – prozaik.

pl02

Następnie nadszedł czas na przedstawienie nagrodzonych utworów,
a później indywidualne konsultacje, gdzie młodzi twórcy mogli porozmawiać
z profesjonalistami na temat swoich prac .

                                                                                                         Klaudia Baran

 

pl03

Na zdjęciu: Klaudia Baran wraz z poetą Józefem Baranem.
Zbieżność nazwisk przypadkowa ;)

 

Nagrodzony wiersz młodej poetki:

 „Nieprzemakalna”

Mówisz bym skryła się przed deszczem…

Zapomniałeś już, jestem nieprzemakalna.

Boisz się, że zmoknę od potoku Twoich słów…

Zapomniałeś już, jestem nieprzemakalna.

Nie słucham już ostrzeżeń,

ponieważ wtedy bym przemokła.

Nie nasiąknę już Tobą jak gąbka.

Uodporniona.

Nie, nie potrzebuję otuchy.

Nigdy jej nie potrzebowałam.

Nie, nie potrzebuję zrozumienia.

I tak byś mi go nie dał.

Uodporniona .

Niebo jest znów szare,

to Twoja wina.

Gdy szarzejesz Ty, szarzeje cały świat.

XI Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Informatyczny rozstrzygnięty

W dniu 2 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbył się finał IX Międzyszkolnego Konkursu Matematyczno- Informatycznego . Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach:

Kategoria I- uczniowie gimnazjum

Kategoria II- uczniowie klas pierwszych technikum

W finale brało udział 21 uczniów wyłonionych z grupy 86 biorących udział w I i II etapie konkursu.

kmi01

 

W finale uczniowie zmierzyli się z arkuszem składającym się z 15 zadań zamkniętych i 6 zadań otwartych.

Najlepszymi okazali się:

W kategorii uczniów gimnazjum :

I miejsce zajęła  Aleksandra Godycka uczennica Publicznego  Gimnazjum w Róży,

II miejsce zajęła Paulina Sarama uczennica Miejskiego Gimnazjum nr 3 w Dębicy

III miejsce zajął Mateusz Maciejowski uczeń Miejskiego Gimnazjum nr 3 w Dębicy

W kategorii uczniów klas pierwszych technikum:

I miejsce zajął Przemysław Kujawski uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy

II miejsce zajął Damian Przybyła uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy

III miejsce zajął Jan Kusek uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy.

Najlepsi matematycy odebrali swoje nagrody: pamiątkowe dyplomy, książki i bony do empiku. Sponsorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Dębicy i Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika.

kmi02 kmi03 kmi04 kmi05 kmi06 kmi07 kmi08 kmi09