Poetyckie i plastyczne laury dla Ekonomika w X Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”– Zakopane 2015

By   11 czerwca 2015

fkch01


A wszystko to za sprawą jednej uczennicy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy – Katarzyny Grych.

Kasia po raz kolejny udowodniła swoje wszechstronne talenty. Tym razem podczas finału X Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej – Zakopane 2015 nagrodzona została w dwóch kategoriach: otrzymała nagrodę w konkursie literackim oraz wyróżnienie w konkursie plastycznym III grupy wiekowej. Opiekę literacką nad uczennicą sprawuje Pani Anna Szela – Giza, opiekę plastyczną – Pan Wacław Jałowiec.

Sukcesy Kasi podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej – Zakopane 2015 stanowią piękne ukoronowanie uczestnictwa uczennicy w różnorodnych konkursach artystycznych podczas całego roku szkolnego 2014/2015. Wśród tegorocznych sukcesów Kasi przypomnieć warto m. in.:
- III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „ Dom, rodzina, miłość – utrata tych wartości to bezdomność”, organizowanym przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta we Wrocławiu;
- wyróżnienie w IX Powiatowym Konkursie „Cywilizacja miłości” w kategorii słowo;
- wyróżnienie w IV Powiatowym Konkursie Poetyckim „O bocianie pióro” w kategorii:  wiersz liryczny;
- wyróżnienie w VIII edycji „Dębickich Pól Nadziei” w konkursie literackim – poezja.

Anna Szela – Giza

 

Relacja reporterska uczennicy:
Wyjazd o 7:35 z Dębicy autokarem i po ponad 5 godzinach podróży Kasia wraz z opiekunem dotarli do Zakopanego. Przetransportowali się z dworca do miejsca zakwaterowania: Ośrodek „Szpulki”. Pobyt rozpoczęli Nabożeństwem Majowym w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Następnie udali się na wykład Pana Marka Szali: „Pomiędzy Ołtarzem a Relikwiarzem”. Opowiadał on o swoich przeżyciach związanych z tworzeniem ołtarza na skoczni w 1997 r. dla Jana Pawła II, pomniku Ojca Świętego, jak również przetransportowaniu wielkiej choinki z Zakopanego do Watykanu na Święta Bożego Narodzenia. Wypowiedź Pana Marka wywarła ogromne wrażenie i spowodowała „ciary” na plecach. Sposób, w jaki opowiadał, ile serca i siebie samego oddał w stworzenie tego dzieła, nikt wcześniej o tym nie wiedział. Dowodem mogła być wypowiedź pewnej przewodniczki: „Autorem ołtarza był zmarły artysta, przyjaciel Kenara”. Wykład trwał do późnych godzin wieczornych. Całej atmosferze towarzyszył śpiew Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Turliki”. 

fkch02

W Galerii Pana Arkadiusza Walocha

fkch03

Dom Pani Barbary Banieckiej-Dziadzio

Drugi dzień rozpoczęli od Mszy Świętej w Kościele Najświętszej Rodziny. Po niej udali się na wycieczkę po pracowniach zakopiańskich artystów. Pierwsza z odwiedzonych galerii należała do Pana Arkadiusza Walocha. Był on bliskim współpracownikiem Jana Pawła II i namalował wiele jego portretów, obrazów przedstawiającego Ojca Świętego w różnych momentach życia. Następnie udali się do domu Pani Barbary Banieckiej-Dziadzio i jej męża. Oboje zajmują się malarstwem na szkle. Jest to trudna technika, ale jakże piękna. Czas na odpoczynek nastąpił u Państwa Magdaleny i Marcina Rząsów, w otoczeniu wystawy rzeźb z drewna Antoniego Rząsy. Dostali również możliwość samodzielnego wyrycia w drewnie. Zakończenie dnia upłynęło na koncertach: „Sąsiedzi” oraz Magdy Anioł.

fkch04

 

Galeria poświęcona stylowi zakopiańskiemu Stanisława Witkiewicza

Trzeci dzień również rozpoczął się od Mszy Świętej, tym razem w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na „Górce”. Wzmocnieni duchowo wyruszyli na wycieczkę po stylu zakopiańskim. Styl ten zapoczątkował Stanisław Witkiewicz. Rok 2015 jest poświęcony ojcu i Stanisławowi. Była to bardzo wzbogacająca w wiedzę wyprawa. Niestety, rząd i interesy nie patrzą na wspaniały dobytek i coraz mniej jest tych pięknych obiektów dumy narodowej. Uczestnicy odwiedzili również dom Jana Kasprowicza, gdzie Przewodniczka opowiedziała im
o jego życiu i związkach z górami.

O 15:35 wyruszyli w drogę powrotną z Dworca do Dębicy. Łezka się zakręciła w oku, gdy nadszedł czas powrotu. Przywieźli ze sobą mnóstwo spokoju, wspomnień i oczywiście oscypki…
Katarzyna Grych, kl. III rg

 

Nagrodzone wiersze młodej poetki

„Nieznajomy znajomy”

Kim jesteś?
Według niektórych nie istniejesz.
Inni biorą Cię za króla, oddając Tobie całe swoje życie.
A dla mnie?
Dawcą życia?
Ojcem Chrzestnym pasji?
Aniołem, który przy mnie trwa?
Każdy dzień jest Twoim darem.
Szansą na coś lepszego.
Krzyżujesz mi plany często,
Bo Twój zamysł jest niepojęty.
Więc kim Ty jesteś?
Nie dowiem się tu z pewnością.
Okażesz mi swój majestat,
Gdy stanę przed sądem jak Ty:
Naga, bez wstydu.
Naga, bez kłamstwa.
Naga, bez maski.
Full natural!
A Ty i tak mną nie pogardzisz.

 

„za-TO-nąć”

Boże nie umiem pływać
Boję się głębokości
Chodzę po brodziku
Czuję wstyd że nie umiem

Słyszę Twe słowa
Słyszę jak krzyczysz przez jego usta
Zdania rozkazujące
Z niepojętą wrażliwością i spokojem

 

Wsłuchuję się Boże
Wsłuchuję się Janie Pawle II
Zatapiam się w Tobie
Zatapiam się

i nie to-nę

 

Może być na stronę tytułową

Nagrodzony obraz Katarzyny Grych