Monthly Archives: Maj 2015

Przemysław Kujawski – Laureatem Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea

laureat

W dniu 17 kwietnia 2015r. w Warszawie na Vistula University odbył się finał Międzynarodowego  Konkursu Matematycznego „Pangea”.  W tym roku odbyła się druga edycja konkursu, w której brało udział ponad 105 tysięcy uczniów z całej Polski, w kategoriach:

- 4,5,6 klasa szkoły podstawowej;

- 1,2,3 klasa szkoły gimnazjalnej;

- 1,2,3 klasa liceum.

Do ścisłego finału kwalifikowało się po 150 uczniów z poszczególnych kategorii. W naszej szkole w zawodach pierwszego stopnia brało udział 30 uczniów z różnych poziomów. Do ścisłego finału zakwalifikował się jeden uczeń.

Uczeń klasy 1g1 technikum żywienia i usług gastronomicznych Przemysław Kujawski uzyskał tytuł  laureata, zajmując 18 miejsce w Polsce w kategorii  uczniów klas pierwszych liceum.

laureat1

W dniu 27 maja odebrał nagrody. Dla najlepszych przygotowano nagrody pieniężne, wyjazdy sobotnio niedzielne do ośrodka wypoczynkowego uczelni oraz książki i dyplomy.

laureat2

Wyprawę do Warszawy Przemek wraz z opiekunką mgr Małgorzatą Godycką połączył ze zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik.

Gratulujemy Przemkowi i życzymy dalszych sukcesów

II miejsce Ekonomika w II Powiatowym Turnieju Debat Oksfordzkich

W dniu 21 maja 2015 r. w Sali konferencyjnej starostwa Powiatowego w Dębicy odbył się II Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich, zorganizowany z okazji 25 rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w suwerennej Rzeczypospolitej.

Uczniowie naszej szkoły w I rundzie zmierzyli się z drużyną z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Mikołaja Kopernika. Po dwóch debatach, w których kontrargumentowali tezę,  że  Zdobycie wyższego wykształcenia jest gwarancją sukcesu na rynku pracy i bronili stanowiska, że Patriotyzm jest niemodny, udało im się dotrzeć do finału.

W finale walcząc o pierwsze miejsce drużyna ZSE spotkała się z zespołem z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Tu przyszło naszym uczniom dowieść, że Decentralizacja władzy nie sprzyja lepszemu zarządzaniu państwem.

Jury ostatecznie orzekło, ze najlepszą drużyną turnieju zostali reprezentanci II LO. Ekonomik zdobył II miejsce. III i IV przypadły odpowiednio drużynom: Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Mikołaja Kopernika.

Podsumowując debaty eksperci i jurorzy podkreślili dobre przygotowanie merytoryczne wszystkich grup i kulturę wypowiedzi młodzieży biorącej udział w poszczególnych debatach. Zespól Szkół Ekonomicznych dzielnie reprezentowali uczniowie: Beata Drożdż (kl. IIIa), Grzegorz Niedbalec (kl. Ic), Żaneta Hajduk (kl. Ia) i Gabriela Gajewska (kl. Ic).

Ich przygotowaniem zajmowali się: p. Beata Szypułka i p. Wojciech Szerszeń.

Uczniowie Ekonomika na Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego

W 28 kwietnia 2015 r. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego. Zawody odbyły się na terenie Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy.  W rywalizacji wzięło udział 6 zespołów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne oraz 11 reprezentujących gimnazja z terenu powiatu dębickiego.

Pierwsza część eliminacji polegała na zespołowym rozwiązaniu testu teoretycznego. Druga- wymagała wykazania się zarówno wiedzą jak i umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na zawodników czekały różne stacje, na których statyści symulowali min. wypadek na deskorolce czy podczas prac remontowych. Nie zabrakło również sytuacji, w której należało zastosować RKO.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna z Zespół Szkół nr 2, miejsce II wywalczyli uczniowie II LO, a miejsce III drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

ZSE reprezentowali uczniowie: Bernadetta Skóra (kl. II b), Łukasz Wadas (kl. II b), Ewelina Goncerz (kl. II c), Barbara Rysiewicz (kl. II g1), Monika Szerszeń (kl. II g1) oraz jako zawodniczka rezerwowa Marzena Nowak (kl. II c).

Uczniów przygotowywali: p. dyrektor Krzysztof Górecki i p. Wojciech Szerszeń.

IMG_2911

Spotkanie z Bohaterem

12

„Trzeba, aby ta pamięć o przeszłości trwała

i ci co pamiętają winni przypominać o tych, co odeszli”

                                                              Jan Paweł II

 

28 kwietnia 2015 r. uczniowie klas pierwszych mieli zaszczyt uczestniczyć w „Spotkaniu z Bohaterem” – kombatantem, żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych por. Henrykiem Atemborskim „Pancernym”.

 

Henryk Władysław Atemborski syn Józefa i Julii Kowalskiej urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi. Rodzice pochodzili z Żytomierza. W okresie wojny związany był z partyzantką ziemi kieleckiej. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany przez władze komunistyczne. Od 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był członkiem, założycielem PTTK WSK Mielec i później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie, gdzie pracował jako inspektor BHP w Zakładach Chemicznych.

Był członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r.

Posiada wiele odznaczeń m.in. Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1955), Krzyż Partyzancki (1995), Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznakę Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001).

Jest przewodnikiem i instruktorem krajoznawstwa PTTK. Jego pasja to turystyka piesza, górska i rowerowa, a ostatnio pan Henryk przerzucił się na motocykl.

Polskę zjeździł wzdłuż i wszerz na rowerze. W dniach 5.05.2002 – 22.04.2003 odbył samotną rowerową podróż dookoła Europy. Zwiedził kilkadziesiąt europejskich krajów – Hiszpanię, Francję, Turcję, Grecję, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Słowację, Niemcy, Holandię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Anglię. W 2012 roku objechał Wyspy Brytyjskie motorowerem.

 

Pan Henryk wzbudził ogromne zainteresowanie młodzieży, opowiadając o swoich poczynaniach w czasie II wojny światowej oraz czasach powojennych.
Wystąpienie rozpoczął od pouczającej lekcji, w której zawarł m.in. definicję dobra i zaapelował do uczniów o to, by dbali o losy własnej Ojczyzny. Wyjaśnił na czym polega znaczenie słów BÓG, HONOR, OJCZYZNA.

W krótkich dygresjach wspominał też samotną podróż rowerową dookoła Europy, którą odbył w wieku 75 lat.

 

Wizyta zakończyła się wręczeniem kwiatów oraz podziękowaniem za wspaniałą lekcję życia, historii i patriotyzmu.
Uczniowie żegnali „Pancernego” na stojąco, gromkimi brawami.

 

               Beata Szypułka

 

Pożegnanie abiturientów

pożegabit

24 kwietnia 2015 r. kolejny rocznik abiturientów opuścił mury naszej Szkoły.

Uroczystość związana z pożegnaniem maturzystów rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Dębicy.

Część oficjalna odbyła się w DK Śnieżka.

W uroczystości wzięli udział : 

  •     Przewodniczący Rady Powiatu pan Mateusz Smoła,
  •    Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy pani Barbara Pelczar – Białek, 
  •    w imieniu Burmistrza Miasta Dębica Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty pan Ireneusz Kozak,
  •    Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych pani Teresa Lesiak,
  •   przyjaciel Szkoły, krwiodawca pan Zbigniew Szurek,
  •     przedstawiciele Rodziców,
  •     Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych,
  •     Grono Pedagogiczne,
  •     przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego,
  •    i oczywiście bohaterowie uroczystości, tegoroczni Maturzyści.

Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły głos zabrał Dyrektor pan Krzysztof Górecki.  Skierował on wiele ciepłych, pełnych troski słów do maturzystów, życzył im powodzenia na egzaminach maturalnych i zawodowych oraz sukcesów na kolejnych etapach życia. Następnie uczennica klasy IIg2 Wiktoria Wiktor odczytała wiersze o klasach maturalnych, których autorami byli uczniowie tych klas wraz z wychowawcami.

Głos zabrała również Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego pani Teresa Lesiak, która podziękowała nauczycielom za ciężką pracę włożoną w wychowanie i edukację młodzieży.

Pani Barbara Pelczar – Białek w swoim przemówieniu wspomniała ucznia naszej Szkoły świętej pamięci Dawida Marcia i zwróciła młodzieży uwagę na wartość, ale i wielką kruchość życia.

W dalszej części uroczystości odbyło się podsumowanie czteroletniej nauki w ZSE w Dębicy, wręczenie nagród wyróżnionym uczniom i listów gratulacyjnych rodzicom.

Za bardzo dobre wyniki w nauce dyplomy i nagrody książkowe otrzymały uczennice: Sylwia Trojan IVA, Alicja Wolak IVA, Aneta Petela IVA, Klaudia Kubalica IVA, Katarzyna Stanek IVF, Katarzyna Augustyn IVF, Marta Łączak IVG, Joanna Owca IVR.

Za wzorową frekwencję wyróżnienia otrzymali: Sylwia Trojan IVA, Aneta Petela IVA, Edyta Pasik IVA, Alicja Wolak IVA, Klaudia Kubalica IVA, Jacek Baran IVC, Dominik Mordel IVC, Katarzyna Augustyn IVF, Katarzyna Szczepanek IVF, Marta Łączak IVG, Magdalena Pociask IVG, Joanna Szerszeń IVR, Katarzyna Zarychta IVR, Tomasz Zdziebło IVR.

Za pracę społeczna na rzecz szkoły, klasy i środowiska pochwały otrzymali uczniowie: Karolina Maduzia IVA, Sylwia Trojan IVA, Karolina Stan IVA, Alicja Wolak IVA, Edyta Lesiak IVC, Rafał Kita IVC, Jacek Baran IVC, Dominik Mordel IVC, Patryk Kubas IVC, Katarzyna Stanek IVF, Klaudia Bizoń IVR, Urszula Błądzińska IVR, Joanna Owca IVR, Edyta Kononowicz IVR, Michał Kosiński IVR, Katarzyna Kukułka IVR, Magdalena Zaborowska IVR, Katarzyna Zarychta IVR, Karolina Brzostowska IVRF, Jakub Stolarczyk IVRF, Piotr Ryba IVRF, Mateusz Bizoń IVRF, Gabriela Jezuit IVRF, Maciej Czarnik IVRF, Krystian Bukowski IVRF, Michał Wnęk IVRF, Iwona Kuszowska IVRF, Magdalena Nowak IVRF, Paulina Ligęzka IVRF, Joanna Kuszowska IVRF, Łukasz Niziołek IVRF.

 Za pracę społeczną podziękowano rodzicom klasy IV R: Krystynie i Romanowi Bizoniom, Marii i Zbigniewowi Błądzińskim, Beacie i Bogusławowi Kosińskim, Alicji i Wiesławowi Owcom, Beacie i Sławomirowi Rachwałom, Annie i Waldemarowi Wolickim, Annie i Ryszardowi Żółkiewskim.

Podziękowania i nagrodę książkową za pełnienie funkcji przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego otrzymała Edyta Lesiak.

Za najcenniejszy dar w postaci krwi nagrody i dyplomy z rąk prezesa Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi pani Alicji Lipy oraz zasłużonego działacza HDK pana Zbigniewa Szurka otrzymali następujący krwiodawcy: Łukasz Lipiński IVG, Patryk Kubas IVC, Mateusz Bizoń IV RF, Dawid Jurczyk IVC, Piotr Ławryniuk IVC, Dominik Mordel IVC, Cezary Kujawski IVC, Karolina Drąg IVF, Iwona Kuszowska IV RF, Edyta Kononowicz IV R, Kinga Wilczyńska IVF, Paulina Piwowar IVG, Aleksandra Gurak IVG, Olga Trzaskuś IVG, Mariola Kubas IVG, Anna Staniszewska IVF, Karolina Stan IVA, Paulina Drąg IVA, Klaudia Wójcik IVF, Filip Tęcza IVF, Sylwia Kozioł IVG, Piotr Niedbalec IVB, Mariusz Falarz IVC, Aneta Kobos IVF, Karolina Maduzia IVA, Marta Wójcik IVA, Sławomir Książek IVF, Wiktoria Kania IVF, Angelika Skowron IVF, Katarzyna Trzaskuś IVF, Tomasz Nalepka IVF, Monika Łączak IVG, Angelika Zięba IVG, Urszula Błądzińska IVR, Patrycja Wiśniowska IVR, Bartłomiej Dobranowski IVG, Edyta Pasik IVA, Katarzyna Stanek IVF, Dominik Brandys IVF, Barbara Wierzbicka, IVF, Kamil Dzikowski IVB, Agnieszka Pytel IVG, Alicja Garncarz IVG, Magdalena Zaborowska IVR, Gabriela Jezuit IVRF, Magdalena Wróbel IVA, Kamila Paprocka IVG, Kinga Kaczka IVG.

Na koniec zgodnie z tradycją Ekonomika nagrodzono najlepszych absolwentów. Za wybitne osiągnięcia co roku przyznawana jest statuetka PRIMUS INTER PARES oraz Medal Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych. W tym roku nominowanymi do tych zaszczytnych wyróżnień były uczennice: Karolina Brzostowska IVRF, Joanna Owca IVR, Katarzyna Stanek IVF, Sylwia Trojan IVA. „Pierwszą wśród równych sobie” została Sylwia Trojan, a Medal Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych otrzymała Katarzyna Stanek. Zwycięzcom i nominowanym gratulujemy tego wielkiego sukcesu!

W kolejnej części uroczystości młodzież Samorządu Uczniowskiego pożegnała swoich starszych kolegów przygotowując na tę okazję krótki montaż słowno – muzyczny, jak również prezentację multimedialną, dzięki której odżyły wspomnienia spędzonych wspólnie chwil. Czwartoklasiści otrzymali również pamiątkowe breloczki.

Następnie uczniowie klas maturalnych dziękowali panu Dyrektorowi, wychowawcom i całemu gronu pedagogicznemu za wspaniały czas, jaki spędzili w murach tej szkoły, za zdobytą wiedzę, opiekę, wyrozumiałość i życzliwość każdego dnia. To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku – tymi słowami Winstona Churchilla zakończyli swoje wystąpienie.  

Pożegnanie abiturientów zwieńczył spektakl teatralny zatytułowany „Nie zmuszaj mnie do nienawiści…” w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego. Wśród aktorskiej trupy byli uczniowie klasy IV R, których pożegnalny występ był podsumowaniem czteroletniej pracy w ramach zajęć Szkolnego Koła Teatralnego prowadzonego pod kierunkiem pani Anny Szeli – Giza.

Po oficjalnej części uroczystości maturzyści udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami. Niejedna łza zakręciła się w oku, bo były to ostatnie chwile spędzone wspólnie. Na pożegnanie maturzyści obiecali, że nie zawiodą swoich nauczycieli i czekające ich egzaminy zdadzą na 100%, czego z całego serca im życzymy!!!

Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci tegorocznych absolwentów.

Oprawę artystyczną uroczystości przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Beaty Szypułki.

Beata Szypułka

 

Sukces Natalii !!

Możemy być dumni z naszej uczennicy- Natalii Ochab (kl.II a) za osiągnięcia recytatorskie. Natalia przebyła ładny kawałek drogi i dotarła do eliminacji wojewódzkich w Rzeszowie.  Jak to było?

Natalia podjęła trud artystyczny i postanowiła wejść na drogę prowadzącą do 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, któremu przyświecało hasło „przez czas i przestrzeń”.  Konkurs prowadzi Towarzystwo Kultury Teatralnej wspólnie z organizatorami etapów wojewódzkich.

Pierwszy z etapów przez który przeszła Natalia miał miejsce w Dębicy, w DK „Śnieżka” 11 marca 2015 r. Tu  Natalia zmierzyła się z lokalną, powiatową konkurencją i przeszła jak burza dalej…

natalia1

 

natalia2

Natalia na podium w DK „Śnieżka”

 Kolejny etap twórczych zmagań  Natalii odbył się  16 kwietnia 2015 roku w Sędziszowie Małopolskim. Tu również  talent Natalii został zauważony i doceniony. Dzięki  temu  nasza recytatorka  przeszła do kolejnego etapu…

natalia3

Natalia na podium w Domu Kultury w Sędziszowie Małopolskim

natalia4

 

Odbieranie dyplomu oraz książkowego upominku

natalia5

Kolejny etap tej artystycznej podróży……. w Rzeszowie

29 kwietnia 2015 roku odbyły się  eliminacje wojewódzkie do 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Rzeszowie. Tu Natalia zaprezentowała utwór poetycki  L. J. Kerna pt.: ”Dialog z pluskwą” oraz fragment prozy nieznanego autora pt.: „Powstanie Warszawskie 1944- komentarz”. Niestety konkurencja okazała się silniejsza i  do kolejnego etapu  Natalia przejdzie … w przyszłym roku… czego jej serdecznie życzę i gratuluję odniesienia dotychczasowych sukcesów!

natalia6

Występ Natalii w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie

Natalio na progu Twoich poetyckich zmagań życzę Ci dużo cierpliwości, wrażliwości, inwencji  twórczej oraz kreatywności,  a na pewno zrealizujesz swoje artystyczne marzenia i ambicje….. Trzymamy kciuki!!

J. Rakoczy