Monthly Archives: Maj 2016

XV-Jubileuszowa Edycja Turnieju Wiedzy o Bankowości i Rynku Kapitałowym

„Z bankiem przez życie”

czyli  XV-Jubileuszowa Edycja Turnieju Wiedzy o Bankowości i Rynku Kapitałowym 

Turniej organizowany jest od 2002 roku. Tegoroczna jubileuszowa edycja turnieju pod hasłem „Z bankiem przez życie” odbyła się 19 maja 2016 roku.  Turniej poprzedzony został szkoleniem przeprowadzonym przez pracowników banku BPH nt. „Racjonalne oszczędzanie i inwestowanie” oraz warsztatami z zakresu promocji banku prowadzonymi przez  nauczycieli ZSE w Dębicy.

W Turnieju rywalizowało 56 uczniów, w tym 44 uczniów ZSE oraz 12 gimnazjalistów. Uczniowie reprezentowali następujące banki:
drużyny

Wzięcie udziału w Turnieju wymagało od uczniów zdobycia lub przygotowania we własnym zakresie materiałów reklamowych wybranego banku, zapoznania się z jego historią, działalnością, zasadami funkcjonowania i świadczonymi usługami. W działaniach tych młodzież mogła liczyć na dyrektorów lub wskazanych pracowników podczas spotkań organizowanych w oddziałach banków.

Rywalizację zespołów oceniało Jury w składzie:

  • Przewodnicząca – Pani Beata Rapa – Dyrektor Wydziału Okręgowego NBP w Rzeszowie
  • Pani Monika Mularz-Dobrowolska – Specjalista ds. Komunikacji Społecznej Wydziału Okręgowego NBP w Rzeszowie
  • Dyrektorzy lub przedstawiciele banków biorących udział w Turnieju:
    • ING Bank Śląski SA –  Dyrektor Andrzej Kania
    • BGŻ BNP Paribas – Dyrektor  Joanna Kramarz
    • Bank PeKaO SA – Dyrektor Robert Uszko
    • PKO BP SA – Dyrektor Andrzej Kadłubowski
    • BPH – Dyrektor Joanna Wnuk
    • Getin Bank – Dyrektor Fabian Zima
    • Bank Spółdzielczy w Dębicy – w imieniu Prezesa Macieja Rydzego – Pani Magdalena Ruciak
    • Raiffeisen Polbank – Dyrektor Dariusz Miazga
    • Bank PBS – w imieniu Dyrektora Krzysztofa Mazura – Pani Anna Górz
    • BZ WBK – w imieniu Dyrektor Katarzyny Kwaśniewskiej – Pan Dariusz Ostrowski
  • Dyrektorzy banków współpracujący ze szkołą w poprzednich edycjach Turnieju:
  • Dyrektor  ZSE w Dębicy – Pan Krzysztof Górecki
  • były, długoletni dyrektor szkoły Pan Kazimierz Siwula.
  • Pani Elżbieta Cichoń – Dyrektor ING Bank Śląski SA w Rzeszowie
  • Pani Anita Marć-Hadała
  • Pani Lucyna Grych-Kusek

Turniej odbywał się w następujących etapach:

1. Test wiedzy o bankowości
2. Prezentacja stoiska wystawowego i hasła reklamowego
3. Analiza przypadku polegająca na rozwiązaniu problemu inwestycyjnego
z wykorzystaniem obliczeń matematycznych.

Nowością w tegorocznej edycji był finał, do którego zakwalifikowało się 5 drużyn,
z największą ilością punktów po trzech pierwszych etapach, a były to:

Drużyna 5 z gimnazjum w Słotowej, reprezentująca bank PBS
Drużyna 8 z klasy 3B, reprezentująca bank BZ WBK
Drużyna 10 z klasy 1B, reprezentująca Alior Bank
Drużyna 11 z klasy 3C, reprezentująca bank BGŻ BNP Paribas
Drużyna 12 z klasy 2A, reprezentująca ING Bank Śląski

Zespoły, które przystąpiły do finału musiały wykazać się umiejętnościami planowania, podejmowania ryzyka, współpracy w grupie, kreatywnością i szybkością działania.

Wyniki:

I miejsce – Drużyna 10 z klasy 1B, reprezentująca Alior Bank – w składzie Greczycho Weronika, Lekki Klaudia, Marek Natalia, Staroń Aleksandra
II miejsce – Drużyna 8 z klasy 3B, reprezentująca bank BZ WBK – w składzie Ciecieręga Marzena, Krajewska Kinga, Synowiecka Weronika, Wiśniowska Anna
III miejsce – Drużyna 11 z klasy 3C, reprezentująca bank BGŻ BNP Paribas – w składzie Lipa Monika, Nowak Marzena, Stochel Gabriela, Warzecha Klaudia
IV miejsce – Drużyna 12 z klasy 2A, reprezentująca ING Bank Śląski – w składzie Miazga Mateusz, Pietrucha Gabriela, Piróg Karolina, Poproch Angelika
V miejsce – Drużyna 5 z gimnazjum w Słotowej, reprezentująca bank PBS – w składzie Mroczek Magdalena, Papiernik Eliza, Papiernik Joanna, Pomykacz Justyna

Pozostałe drużyny otrzymały wyróżnienia.

Turniej dofinansowany był przez NBP, Starostwo Powiatowe w Dębicy, Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu oraz dębickie banki dzięki czemu wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Koordynatorem wszystkich działań była Pani Małgorzata Drozdowska, a wspierały ją Pani Małgorzata Szyszka i Pani Dorota Falarz.

 

Uczniowie ZSE na prelekcji pt. ” Zbrodnia wołyńsko-małopolska”

Dnia 28 kwietnia 2016 roku uczniowie klas drugich ZSE uczestniczyli w spotkaniu z dr. Arturem Brożyniakiem z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Odbyło się ono w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy. Spotkanie zorganizowali pracownicy tamtejszej biblioteki, za co serdecznie dziękujemy.
Prelekcja pt. ” Zbrodnia wołyńsko-małopolska” miała na celu pokazać jak straszne ludobójstwo miało miejsce ponad 70 lat temu, na wschodnich obszarach II RP. Wydarzenia, o których praktycznie nic nie słyszeliśmy dr Brożyniak przedstawił nam za pomocą filmów, relacji świadków i fotografii. Zebrane materiały, przyprawiające o dreszcze, przybliżyły nam straszną historię sprzed lat. Sprawiły, iż w tym zabieganym świecie zatrzymaliśmy i przenieśliśmy się na moment w tamte czasy.
Przez całe spotkanie uczniowie słuchali z niedowierzaniem i zaciekawieniem. Jesteśmy wdzięczni dr. Brożyniakowi za przedstawienie niezwykłej rzeczywistości XX wieku.

111 1 11

TROPY DĘBICKIEGO EKONOMIKA – gra miejska

Zespół Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy zaprasza uczniów gimnazjów do udziału w grze miejskiej „Tropy dębickiego Ekonomika”, która odbędzie się w 15 czerwca 2016 r. w Dębicy w godzinach 9.00-13.00.

Gra jest zorganizowana z okazji 80-lecia istnienia Szkoły. Podczas naszej imprezy 5-osobowe zespoły gimnazjalistów będą wędrować po mieście rozwiązując podane zadania i zdobywając punkty.

Najlepsi w tej rywalizacji otrzymają nagrody.

Więcej szczegółów w „Regulaminie Gry Miejskiej” – kliknij, aby wyświetlić

Plakat gry miejskiej

Przegląd Filmowy „MULTIMEDIA HAPPY END”

plakat_pokazy_pofestiwalowe_happyend_2015_debica

 

1. „Dzień babci”film fab., 30 min., reż. Miłosz Sakowski;
Grand Prix i Nagroda w kategorii Studencki Film Fabularny 13. Multimedia Happy End (MHE)
1

Opis: Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą „na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, kobieta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Staruszka proponuje mu układ.

Nagrody: 14 nagród w 2015 roku, m.in. z Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego) – Nagroda Specjalna w konkursie filmów krótkometrażowych. Uzasadnienie:
„Wspaniałe rzemiosło. Świetna, pełna emocji gra aktorów, która udowadnia, że reżyser potrafi doskonale wykorzystać ich warsztat. Mądrze dysponując ograniczonym czasem stworzył kompletne postacie, które zaskarbiły sobie przychylność widzów. Oparty na doskonałym scenariuszu film idealnie łączy humor i dramatyzm”.

Więcej: www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1237780

2. „Prześwity”film fab., 26 min., reż. Karolina Ford
Nagroda w kategorii Niezależny Film Fabularny 13. MHE 

2

 

Opis: W podupadającej posiadłości, w niewielkiej wsi, mieszka małżeństwo w podeszłym wieku. Lata świetności dworku, jak i lata własnej miłości, mają już dawno za sobą. Odwiedza ich wnuczka wraz ze swoim narzeczonym, który jako przyszły lekarz, zajmuje się chorym sercem dziadka. Sprawy medyczne wymykają się jednak spod kontroli.

Więcej:  http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123797

3. „Sonda o mężczyznach”film dok., 30 min., reż. Mateusz Głowacki
Nagroda w kategorii Niezależny Film Dokumentalny 13. MHE
3

Opis: Czego pragną kobiety? Ten temat dręczy mężczyzn (i filmowców) od dawna. Oto szansa, by wreszcie poznać ich oczekiwania i marzenia. Bohaterki filmu, młode, aktywne i rezolutne kobiety z dużych miast, rozprawiają się ze swoimi doświadczeniami na temat współczesnych facetów.

Wybrane nagrody: Kazimierz Dolny (Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”) – III nagroda w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych (2014), Kijów (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych) – Grand Prix 2014,

Edynburg (ProFiRe Short Film Festival) – Grand Prix 2015, Rijeka (Międzynarodowy Festiwal Filmów Studenckich) – Nagroda Publiczności 2015.

Więcej: http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=1235328

4.  „Ławeczka”film fab., 8 min.,  reż. Bartosz Rogowski
Wyróżnienie 13. MHE

5

Opis: Słoneczny jesienny dzień. Patrycja wybiera się na spacer do parku. Kiedy siada na ławeczce dostrzegają ją Jacek i Marcin. Postanawiają podbić jej serce.

Nagrody: Częstochowa (XVI Konkurs Częstochowa w kadrze) – druga nagroda przyznana za dojrzałość wypowiedzi filmowej (2015).

5. “Basen”film fab., 30 min., reż. Krzysztof Pawłowski
Producent: Studio Munka-SFP; koproducent i producent wykonawczy: Alter Ego Pictures 

6

Opis: Bohater filmu Karol ma wiele problemów.  Żona w trosce o zagrożoną ciążę releguje go z małżeńskiej sypialni na wąskie polowe łóżko. W pracy pojawia się coraz więcej młodych, którzy chcą przejąć jego stanowisko. Nowi sąsiedzi natarczywie zaznaczają swoją obecność. Teść przejmuje kontrolę nad pilotem do telewizora. Na szczęście Karol ma ciągle swój azyl, swoje miejsce – miejski basen. Jednak  wkrótce okazuje się, że i tu zaczyna robić się ciasno…

Nagrody: Nagroda specjalna Multimedia Polska za niepokorność twórczą, Konkurs Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, 40. Festiwal Filmowy w Gdyni (2015)

Więcej: http://www.studiomunka.pl/film,28806,18,Basen.htm

6. „Prowincjonalia”film dok., 20 min., reż. Piotr Żukowski
Produkcja: Exdart-obrazy bez granic

7

Opis: Film dokumentalny Piotra Żukowskiego o najbardziej klimatycznym festiwalu filmowym w Polsce – Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.
Z inspiracji tym przedsięwzięciem powstał Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych, który obecnie odbywa się w Częstochowie.

 

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego – Dębica 2016

W dniu 26 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego odbyły się po raz kolejny Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego.

Naszą Szkołę reprezentowali: Bernadetta Skóra (IIIb), Monika Lik (IIb), Natalia Radzik (IIb), Gabriela Świder (IIb), Łukasz Wadas (IIIb) i Bartłomiej Mordyński (IIg2).

W tym roku w kategorii szkół ponadgimnazjalnych uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną dotyczącą min. międzynarodowego prawa humanitarnego oraz umiejętnościami praktycznymi z zakresu pierwszej pomocy  poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, osobie poparzonej a także przeprowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową.

Drużyna ZSE wywalczyła IV miejsce.

            Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć profesjonalny pokaz udzielania pomocy ofiarom wypadku komunikacyjnego w wykonaniu drużyny Państwowej Straży Pożarnej.

dyp tat 111jpg pck2 pck3 pck4 pck5

Powiatowy Konkurs „Zdrowy styl życia mój rozsądny wybór”

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Dębicy ogłosiła konkurs pod hasłem
„Zdrowy styl życia mój rozsądny wybór” 

W konkursie wzięły udział następujące uczennice:

  1. Justyna Daniek                      1b
  2. Kinga Ciebień                        1r
  3. Wioletta Czapla                     1r
  4. Adriana Bąk                           1r
  5. Iwona Kiermasz                     2r
  6. Karolina Kloczkowska           2r
  7. Wiktoria Dragan                    2r

Nagrodę otrzymały uczennice klasy 1r: Patrycja Czapla i Kinga Ciebień

Zrobione przy użyciu Lumia Selfie

nagrodzona praca konkursowa Kingi Ciebień

XIV Rejonowy Przegląd Talentów

20 kwietnia 2016 roku w Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy odbył się XIV Rejonowy Przegląd Talentów pod hasałem „Rozwijanie talentów drogą do zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień”. W przeglądzie wzięło udział 8 szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego zrzeszonych w Powiatowej sieci szkół Promujących Zdrowie – Rejon Dębica.

  1. I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy
  2. II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy
  3. Zespół Szkół Zawodowych Nr1 w Dębicy
  4. Zespół Szkół Nr2 w Dębicy
  5. Zespół Szkół Nr 4 w Dębicy
  6. Dom Dziecka „Hanka”
  7. Szkoła Usług Hotelarskich Sztuki Gotowania i Innych Zawodów
  8. Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy

Celem Przeglądu Talentów było  stworzenie młodzieży możliwości zaprezentowania własnych uzdolnień i umiejętności, popularyzowanie działań artystycznych jako alternatywnych sposobów na spędzenie wolnego czasu oraz  promocja zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień.

Występy uczniów oceniało jury w składzie:

Przewodniczący jury:
     1. Pan Jan Borek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy

Członkowie jury:

2. Pani Marta Fortuna                                  Szkoła Muzyczna w Dębicy
3. Pani Dominika Migoń                                Dom Kultury „Śnieżka”
4. Pani Agnieszka Mądro                              Starostwo Powiatowe w Dębicy
5. Pani Bożena Gawryś                                Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Dębicy
6. Pan Roman Rogowski                              Naczelnik Wydziału Obywatelskiego w Dębicy
7. Pan Tomasz Ratuszniak                           Tygodnik lokalny „Obserwator

Jurorzy oceniając  wykonawców podczas przeglądu brali pod uwagę:

  • dobór repertuaru,
  • opracowanie i stopień trudności wykonywanego utworu lub pokazu,
  • muzykalność
  • ogólny wyraz artystyczny

Poszczególni wykonawcy mogli zaprezentować się w następujących kategoriach:

  • Wokalno – instrumentalna ( solista, zespół)
  •  Taniec
  •  Kabaret
  • Show

Po obejrzeniu programów artystycznych jury  przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

       Kategoria solistów:

I miejsce         Gabriela Skrzynecka  ZSE  – za wykonanie piosenki  ”When I was your Man” – Bruno Mars.

II miejsce        Patrycja Kociołek i Klaudia Żmuda  ZS nr4 –  “Kiedyś byłam różą” Kayah i Bregović oraz „Stay with me” Sam Smith.

III miejsce       Agnieszka Niedbalec  ZS nr 2  – „Uciekaj moje serce”.

        Kategoria zespołów:

Nagroda dla zespołu „The Flowers” z ZS nr2 w Dębicy

Wyróżnienie dla ZSZ nr 1 w Dębicy

        Kategoria taniec:

Nagroda dla Sandry Bielak z Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy oraz dla Karoliny Pijar i Szymona Chichro z I LO w Dębicy.

Kategoria kabaret:

Nagroda dla Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy

Kategoria show:

Nagroda dla Jakuba Kani z I LO w Dębicy

 

Nagrodę Tygodnika Lokalnego „Obserwator”  Patrona medialnego przeglądu otrzymała Sylwia Stelmach z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy.

Organizator przeglądu dziękuje nauczycielom paniom : Marcie Cabaj, Joannie Rakoczy za przygotowanie uczniów do udziału w poszczególnych kategoriach, Grażynie Auguścik za dekorację, Małgorzacie Gawlik i Małgorzacie Ciurkot za opiekę nad uczniami podczas przeglądu oraz uczniom  z klas 3a, 3b, 3g2 1c, 1b, 1r , 1g1, 1g2 za zaangażowanie
w przygotowanie tej imprezy.

Teresa Nurkowicz

Jubileuszowa „Cywilizacja Miłości” w roku jubileuszu „Ekonomika”

Już po raz dziesiąty Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy przeprowadził Powiatowy Konkurs „Cywilizacja Miłości” dedykowany św. Janowi Pawłowi II. W tym roku jubileusz konkursu zbiegł się z jubileuszem 80-lecia organizatora konkursu – dębickiego „Ekonomika”.

Impreza wieńcząca tegoroczne zmagania konkursowe odbyła się w D.K. „Kosmos”, dzięki pomocy Urzędowi Miasta, w poprzednich latach odbywała się w pomieszczeniach dolnego kościoła p.w. Ducha Świętego.

W spotkaniu tym uczestniczyli laureaci Konkursu wraz z opiekunami, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, sponsorzy oraz przedstawiciele mediów.

Na konkurs wpłynęły prace plastyczne i poetyckie z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego. Kategorią „Słowo” opiekował się NSZZ „Solidarność” T.C. Dębica S.A, a kategorią „Obraz” – Pan Jan Sojka , dyrektor biura podróży „ANTURJA”. W tym roku po raz kolejny ufundowali oni nagrody główne w każdej z kategorii w kwocie 200 zł oraz nagrody książkowe. Natomiast  zdobywcy II i III miejsca otrzymali bony upominkowe „Empik” w kwocie 50zł ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy.

Impreza składała się z 3 części: artystycznej, podsumowującej konkurs wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień oraz występu dębickiego zespołu „Good Way” z koncertem ewangelizacyjnym. Kilku wokalistów zespołu towarzyszyło „Cywilizacji” od samego początku.

Na zakończenie wszyscy zebrani mogli dostać mały słodki prezent – ciasteczkowe serduszka upieczone na tę okazję przez uczniów klas gastronomicznych pod kierunkiem Pań: Marii Michalak i Aliny Ryczek.

Część artystyczna została przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Joanny Rakoczy.

Mamy nadzieję, że spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu pięknych wrażeń, a Ojcu Świętemu – radości, że młodzi i ci trochę starsi wiekiem wciąż o Nim pamiętają i wciąż Go bardzo kochają.

B.P.
K.Sz-S

Zakończenie roku szkolnego klas IV

W dniu 29 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyła się uroczysta akademia zakończenia roku szkolnego klas IV.

W czasie uroczystości zostali nagrodzeni abiturienci, którzy zakończyli szkołę z wyróżnieniem, odznaczali się swoim zaangażowaniem w życie szkoły – poprzez udział w zawodach, działalność charytatywną czy honorowe oddawanie krwi.

Spośród najlepszych wytypowano pięć uczennic, które kandydowały do otrzymania statuetki Primus Inter Pares dla najlepszego absolwenta. Decyzją Kapituły laureatką tej nagrody w roku szkolnym 2015/16 została Beata Drożdż z IVa.

Po akademii odbyła się część artystyczna przygotowana przez abiturientów klasy IVa, którzy przedstawili poszczególne etapy rozwoju istoty szkolnej.

Wszystkim absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły i życzymy śpiewającego zdania matury!

zakończenie02

zakończenie01 zakończenie03 zakończenie04