Przegląd Filmowy „MULTIMEDIA HAPPY END”

By   18 maja 2016

plakat_pokazy_pofestiwalowe_happyend_2015_debica

 

1. „Dzień babci”film fab., 30 min., reż. Miłosz Sakowski;
Grand Prix i Nagroda w kategorii Studencki Film Fabularny 13. Multimedia Happy End (MHE)
1

Opis: Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą „na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, kobieta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Staruszka proponuje mu układ.

Nagrody: 14 nagród w 2015 roku, m.in. z Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego) – Nagroda Specjalna w konkursie filmów krótkometrażowych. Uzasadnienie:
„Wspaniałe rzemiosło. Świetna, pełna emocji gra aktorów, która udowadnia, że reżyser potrafi doskonale wykorzystać ich warsztat. Mądrze dysponując ograniczonym czasem stworzył kompletne postacie, które zaskarbiły sobie przychylność widzów. Oparty na doskonałym scenariuszu film idealnie łączy humor i dramatyzm”.

Więcej: www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1237780

2. „Prześwity”film fab., 26 min., reż. Karolina Ford
Nagroda w kategorii Niezależny Film Fabularny 13. MHE 

2

 

Opis: W podupadającej posiadłości, w niewielkiej wsi, mieszka małżeństwo w podeszłym wieku. Lata świetności dworku, jak i lata własnej miłości, mają już dawno za sobą. Odwiedza ich wnuczka wraz ze swoim narzeczonym, który jako przyszły lekarz, zajmuje się chorym sercem dziadka. Sprawy medyczne wymykają się jednak spod kontroli.

Więcej:  http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123797

3. „Sonda o mężczyznach”film dok., 30 min., reż. Mateusz Głowacki
Nagroda w kategorii Niezależny Film Dokumentalny 13. MHE
3

Opis: Czego pragną kobiety? Ten temat dręczy mężczyzn (i filmowców) od dawna. Oto szansa, by wreszcie poznać ich oczekiwania i marzenia. Bohaterki filmu, młode, aktywne i rezolutne kobiety z dużych miast, rozprawiają się ze swoimi doświadczeniami na temat współczesnych facetów.

Wybrane nagrody: Kazimierz Dolny (Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”) – III nagroda w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych (2014), Kijów (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych) – Grand Prix 2014,

Edynburg (ProFiRe Short Film Festival) – Grand Prix 2015, Rijeka (Międzynarodowy Festiwal Filmów Studenckich) – Nagroda Publiczności 2015.

Więcej: http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=1235328

4.  „Ławeczka”film fab., 8 min.,  reż. Bartosz Rogowski
Wyróżnienie 13. MHE

5

Opis: Słoneczny jesienny dzień. Patrycja wybiera się na spacer do parku. Kiedy siada na ławeczce dostrzegają ją Jacek i Marcin. Postanawiają podbić jej serce.

Nagrody: Częstochowa (XVI Konkurs Częstochowa w kadrze) – druga nagroda przyznana za dojrzałość wypowiedzi filmowej (2015).

5. “Basen”film fab., 30 min., reż. Krzysztof Pawłowski
Producent: Studio Munka-SFP; koproducent i producent wykonawczy: Alter Ego Pictures 

6

Opis: Bohater filmu Karol ma wiele problemów.  Żona w trosce o zagrożoną ciążę releguje go z małżeńskiej sypialni na wąskie polowe łóżko. W pracy pojawia się coraz więcej młodych, którzy chcą przejąć jego stanowisko. Nowi sąsiedzi natarczywie zaznaczają swoją obecność. Teść przejmuje kontrolę nad pilotem do telewizora. Na szczęście Karol ma ciągle swój azyl, swoje miejsce – miejski basen. Jednak  wkrótce okazuje się, że i tu zaczyna robić się ciasno…

Nagrody: Nagroda specjalna Multimedia Polska za niepokorność twórczą, Konkurs Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, 40. Festiwal Filmowy w Gdyni (2015)

Więcej: http://www.studiomunka.pl/film,28806,18,Basen.htm

6. „Prowincjonalia”film dok., 20 min., reż. Piotr Żukowski
Produkcja: Exdart-obrazy bez granic

7

Opis: Film dokumentalny Piotra Żukowskiego o najbardziej klimatycznym festiwalu filmowym w Polsce – Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.
Z inspiracji tym przedsięwzięciem powstał Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych, który obecnie odbywa się w Częstochowie.