Monthly Archives: Maj 2018

Pożegnanie maturzystów 2018

pożegnanie

W piątek 27 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych miało miejsce uroczyste pożegnanie klas maturalnych. Była to ostatnia uroczystość szkolna naszych maturzystów.

Tego dnia uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego. Część oficjalną akademii w szkole poprowadzili niezastąpieni: Kinga Piwowarczyk i przewodniczący SU Marcin Gawlik.

Dyrektor Szkoły pan Krzysztof Górecki w swoim przemówieniu złożył wszystkim abiturientom gratulacje z okazji ukończenia szkoły, a najlepszym wręczył świadectwa z wyróżnieniem i nagrody.

primus

Przy dźwiękach fanfar statuetkę PRIMUS INTER PARES dla najlepszego absolwenta odebrał Przemysław Kujawski z klasy IV g1.

Wyróżnienia za najwyższą średnią i wysokie lokaty w konkursach przedmiotowych otrzymały także  nominowane do w/w statuetki Karolina Piróg z klasy IVa Kubik Natalia z klasy IV r.

wyróżnieni

Wicedyrektor pani Małgorzata Godycka oraz wicedyrektor pani Maria Strzyż wręczały maturzystom również wyróżnienia na wysoką frekwencję i inne szczególne osiągnięcia zdobyte w okresie czterech lat nauki.

krwiodawcy

O swoich podopiecznych nie zapomniała też pani prezes Szkolnego Klubu HDK pani Alicja Lipa, która w podziękowaniu za dar życia, wręczyła wszystkim krwiodawcom klas IV pamiątkowe dyplomy.

Głos zabrał również przedstawiciel uczniów klas IV- Szymon Bukowski dziękując wychowawcom i nauczycielom za cztery lata wspólnej pracy.

Po zakończeniu części oficjalnej maturzyści oglądnęli część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy 3r pod kierunkiem wychowawcy – pani Marty Cabaj.

Całą uroczystość nadzorował nasz specjalista od nagłośnienia czyli pan Jacek Staniec, prezentację przygotowała pani Joanna Chwał a dekorację przygotowały panie z Zespołu Przedmiotów Ekonomicznych. Nie możemy zapomnieć również o panach z obsługi administracyjnej, których wkład pracy był nieoceniony.

Po zakończeniu części artystycznej młodzież klas IV udała się na ostatnie spotkanie ze swoimi wychowawcami. I to właśnie w klasach przyszedł czas na odbiór świadectw, gratulacje, podziękowania, wspomnienia i łzy.

Kochani Maturzyści!

Nasze życie – to ciągła wędrówka, a do celu wiodą tak różne drogi. Czasem jest to twardy, ubity trakt, a innym razem wąska ścieżka, pełna kolein . I jeszcze zakręty i skrzyżowania, zmuszające do obrania właściwego kierunku. Kończy się prosta droga, którą wspólnie wędrowaliście, pokonując drobne przeszkody. Trzeba pożegnać przyjaciół, opuścić przetarty szlak i poszukać nowej drogi, a jest ich tak wiele. Kuszą wielkimi sukcesami, ale czasem prowadzą na manowce.

Tak łatwo pobłądzić i stracić z oczu cel. Wędrówka trwa nadal, ale już inaczej.

Pamiętajcie o tych słowach, wybierając dalszą drogę i strzeżcie niepowtarzalnego skarbu swej młodości!!!!

Wszystkim Wam życzymy powodzenia na egzaminach maturalnych oraz zawodowych, a także pomyślności w dorosłym życiu. I wracajcie czasem do wspomnień, bo warto :)

Wyróżnienie dla Michała Mitoraja w XV Ogólnopolskim Konkursie Poetycko – Plastycznym

Wyróżnienie dla Michała Mitoraja

w XV Ogólnopolskim  Konkursie Poetycko – Plastycznym

Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem…”

 

To już drugi w tym roku szkolnym sukces Michała Mitoraja z kl. 2 B w poezji religijnej. Tym razem zasięg sukcesu jest ogólnopolski. Michał wywalczył wyróżnienie w XV Ogólnopolskim  Konkursie Poetycko – Plastycznym zorganizowanym pod hasłem „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem…” w kategorii: prace poetyckie – szkoły ponadgimnazjalne. Jest to ogromny sukces, gdyż jak podają organizatorzy otrzymali oni 1108 prac z całej polski, a także z zagranicy. Michał doczekał się też wydania swoich wierszy. Jego poezja została zamieszczona w książce zawierającej nagrodzone prace.

Opiekun: Andrzej Fijołek

Gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów

Michał

?????? dav

„Cimcirymci” – najnowszy spektakl Szkolnego Koła Teatralnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy w brawurowym wykonaniu!

12 kwietnia 2018 r. Szkolne Koło Teatralne Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy reprezentowało naszą szkołę podczas
XI Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych,
odbywającego się w DK Kosmos.

Tym razem młodzi adepci teatralnej sztuki zaprezentowali spektakl, który powstał na kanwie dramatu wybitnego pisarza doby dwudziestolecia międzywojennego, Witolda Gombrowicza, pt. „Iwona, księżniczka Burgunda”.

Udział w przeglądzie teatralnym poprzedzony został uczestnictwem szkolnych artystów
w Powiatowych Warsztatach Edukacji Teatralnej, odbywających się pod kierunkiem aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – Pani Moniki Wenty oraz Pana Kamila Urbana. Artystów tarnowskiego teatru młodzi miłośnicy Melpomeny mogli również podziwiać  w dniu 5 kwietnia, podczas spektaklu zatytułowanego „Poskromienie złośnicy”, powstałego w oparciu o komedię Williama Szekspira. Udział trupy teatralnej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy w spektaklu
w tarnowskim teatrze był równocześnie nagrodą za podjęcie trudu zmierzenia się ze scenicznym wyzwaniem i uczestniczenie w aktorskich potyczkach w trakcie Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych.

W odnowionej obsadzie Szkolnego Koła Teatralnego, w spektaklu pt. „Cimcirymci”, wystąpili:

- Patrycja Zygmunt – w roli tytułowej; ponura i milcząca, choć pełna godności, doskonale odzwierciedlająca gombrowiczowską Pannę Nikt – jedna z najtrudniejszych ról spektaklu…

- Tomasz Sysło – w genialnie zagranej roli Księcia, zgłębiający pamięciowe opanowanie roli w noc przed premierą, przy czym należy pamiętać, że podczas konkursowego występu nie zaliczył żadnej wpadki, mało tego, brawurowo wyratował kilka dialogów, czego świadomość ma tylko reżyser…

- Gabriela Wodzień – w roli Królowej, zagranej z godnością rodowitej następczyni co najmniej brytyjskiego tronu, tryskająca energią i pomysłowością, najbardziej wymagające „sumienie zespołu”, przypominające nawet samemu reżyserowi o konieczności nieustannych prób, by wspiąć się na wyżyny perfekcji…

- Rafał Sumień – grający postać Króla w sposób,  jakby ta rola została mu przeznaczona od kolebki;  Rafał, który królem być nie chciał, bo zawsze obsadzał sam siebie w roli narratora, aż do momentu ,
w którym zrozumiał, że się królem urodził, a już na pewno aktorem pierwszoplanowym…

- Bartłomiej Maź – który wcielając się w rolę Cyryla, przyjaciela Księcia, przywiódł wspomnienia najlepszych kreacji aktorskich amantów przedwojennego kina; taki współczesny Eugeniusz Bodo…

- Piotr Arast – w iście brawurowej roli Innocentego, zagranej od pierwszych prób stolikowych
w sposób zapierający dech całemu zespołowi, a reżyserowi odejmując mowę aż do samego występu…

- Angelika Madej – kreująca rolę Izy, damy dworu, swym powabem i czarem wprawiająca
w osłupienie, zwłaszcza męską część widowni…

- Patrycja Szymaszek – w roli Walentyny, pokojówki, szara eminencja całego przedsięwzięcia, bez której jednak działań główny wątek nigdy nie zdołałby osiągnąć zamierzonego celu…

- Amanda Komisarz – jako ciotka Iwony, pełna stanowczego wdzięku i perswazji, choć do końca niepogodzona ze swoją rolą, była najprawdziwszą ze strofujących Cimcirymci opiekunek; jakby wyjęta wprost z gombrowiczowskiej imaginacji…

- I w końcu: Natalia Kędzior – ostatnie odkrycie trupy teatralnej, skarb odłowiony w morzu powszedniości i przeciętności; najdroższy transfer koła (wartość porównywalna z ceną drewnianej chochli u Chińczyka: 38 złoty) – w roli Ochmistrzyni, paradiująca gwiazdę „Kuchennych rewolucji”
w stylu bijącym oryginał o głowę, pełna humoru i czaru, choć właściwie zinterpretowana przez najuważniejszą i najbieglejszą spośród obserwatorów świata współczesnych celebrytów część widowni…

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o obsłudze technicznej spektaklu, gdyż jak wiadomo nie od dziś, każdy sukces ma wielu ojców, tylko bieda jest sierotą…
Na całość wyrazu artystycznego spektaklu pt. „Cimcirymci” ogromny wpływ wywarła praca charakteryzatorska Natalii Chojnackiej i Natalii Kasprzyk, a wizaż Księcia i Cimcirymci z pewnością wejdzie do panteonu charakteryzatorskiego teatrów całego świata.
A że każdy szanujący się teatr swoje sukcesy zawdzięcza „budce suflera”, tak i nam bezpieczeństwo pamięciowo-tekstowe zapewniła firma suflerska pod niezawodną wodzą Jakuba Wanata.

Adaptacja sceniczna przedwojennego dramatu Gombrowicza była już od dawna  moim wielkim marzeniem, ale odsuniętym w czasie ze względu na specyfikę charakterologiczną obsady aktorskiej. Widocznie jednak jest jakiś sens w marzeniach odwleczonych na przyszłość, bo aktorzy musieli przyjść na świat, nauczyć się siadać, potem chodzić, potem mówić i jeszcze kilku innych rzeczy, aż w końcu pewnego dnia doczekali momentu przyjścia do Ekonomika i zarażenia się nieuleczalnym bakcylem miłości do teatru…

Na szczęście, są chwile i osoby, na które warto czekać, są przedsięwzięcia warte mozolnych przemyśleń i prób, są spektakle pokroju „Cimcirymci”…

Ze swej strony składam serdeczne podziękowania moim młodym, niezwykle uzdolnionym aktorom,
o sercach tyleż szalonych, co ofiarnych, za to, że wraz ze mną porwali się na ten trud, ale i „niezwykłe życie duszy”, i stworzyli spektakl, który dzięki wspólnym mocą kreacyjnym i talentom, a przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony całej grupy, przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Żywię nadzieję , że ta zaszczepiona w was miłość do teatru, pomimo wszelkich trudów
i zwątpień, wyda plon stokrotny.

12 kwietnia 2018 r. na stałe zapisze się w kronice Szkolnego Koła Teatralnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, gdyż jego członkowie i opiekun, po burzliwych obradach, podjęli jednogłośną decyzję o zwieńczeniu 16 lat działalności grupy aktorskiej uroczystym nadaniem imienia, które odtąd brzmi: Koło Teatralne ZSE w Dębicy – 50 twarzy M.

Opiekun Koła Teatralnego ZSE w Dębicy 50 twarzy M.
Anna Szela – Giza

DSC_6441

DSC_0273 DSC_0274 DSC_0277 DSC_0279 DSC_0283 DSC_0285 DSC_0303 DSC_0305

 

 

POKAZAŁY CHARAKTER! PIŁKARKI EKONOMIKA MISTRZYNIAMI POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ!

Żeńska reprezentacja „Ekonomika” zwyciężyła w prestiżowych zawodach piłki nożnej kobiet, które odbyły się w połowie kwietnia i zostały rozegrane w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego. Podopieczne trenera Wojciecha Szydły pokonały wszystkich grupowych rywali, nie tracąc przy tym żadnego gola (między słupkami Wiktoria Kosińska). W wielkim finale „Ekonomik”, po niezwykle emocjonującym meczu, ograł gospodynie zawodów 3:1, mimo iż od przerwy przegrywał 0:1.

FAZA GRUPOWA:

EKONOMIK – ZS Brzostek 2:0 (0:0)
Bramki: Michoń, Wojtaszek

W pierwszym meczu trochę nerwowo i „elektrycznie” zagrały doświadczone zawodniczki (Wojtaszek, siostry Ząbek oraz Sąsiadek). Na szczęście po przerwie ich zmienniczki wypadły zaskakująco dobrze i pomogły w wywalczeniu korzystnego rezultatu. (Gac, Strózik, Michoń, Kamaj). Na wielkie brawa zasługuje szczególnie debiutująca w turnieju tej rangi Agata Michoń, która sprytnym strzałem w krótki róg otworzyła wynik spotkania.

ZS nr2 Dębica – EKONOMIK 0:3 (0:3)
Bramki: Sąsiadek 2x, Andrea Ząbek

Niezwykle skoncentrowane już tym razem zawodniczki ZSE przystąpiły do rywalizacji z wicemistrzyniami, szybko zyskując przewagę i spychając je do defensywy. Efektem dobrego rozegrania taktycznego tej partii były trzy trafienia w pierwszej połowie. Po zmianie stron, koleżanki dowiozły wynik do końca. Świetny występ zanotowała Paulina Sąsiadek – pierwszoklasistka strzeliła dwa gole.

EKONOMIK – II LO Dębica 4:0 (3:0)
Bramki: Sąsiadek, Wojtaszek 2x, Kamaj

Miłe i przyjemne spotkanie dla Ekonomika, w którym wielką klasę pokazała kapitan zespołu, Marta Wojtaszek. Na uwagę zasługuje również bramka tegorocznej maturzystki, Kingi Kamaj.

ZS Pustków – EKONOMIK 0:1 (0:0)
Bramki: Andrea Ząbek

Tym razem od pierwszego gwizdka na parkiecie zameldowały się zawodniczki „drugiego garnituru”, których zadaniem jest zabiegać rywalki. Po przerwie natomiast, na podmęczony zespół z Pustkowa uderzył ze zdwojoną mocą doświadczone koleżanki, spychając rywalki do głębokiej obrony. W trakcie szturmu na bramkę ekipy z Pustkowa, Andrea Ząbek technicznym uderzeniem daje nam zwycięską bramkę.

EKONOMIK – I LO Dębica 3:1 (0:1)
Bramki: Wojtaszek, Aleksandra Ząbek, Andrea Ząbek

Mistrzynie zawiesiły nam wysoko poprzeczkę i do przerwy, po mądrej grze, prowadziły 1:0 (bramkę po indywidualnej akcji zdobyła Gabriela Kaput). W przerwie „zaiskrzyło w szatni”, zespół przeszedł totalną metamorfozę i na efekty nie trzeba długo czekać. Najpierw Marta Wojtaszek strzeliła wyrównującego gola, a później po niezwykle intensywnych atakach, Aleksandra Ząbek wykończyła akcję zespołu. Po chwili młodsza siostra Oli – Andrea – dopełniła dzieła i sensacyjna wygrana stała się faktem. Dziewczyny z „Ekonomika” wygrały piłkarskich turniej w „Jagielle”.

———

EKONOMIK: Marta Wojtaszek 4g2, Aleksandra Ząbek 2g1, Andrea Ząbek 1g1, Aleksandra Szerszeń 1a, Patrycja Strózik 4a, Paulina Sąsiadek 1g1, Agata Michoń 1a, Wiktoria Kosińska 3g2, Kinga Kamaj 4a, Julia Gac 1g1, Katarzyna Dziurgot 1a – Trener Wojciech Szydło.

 

WP_20180417_12_03_38_Pro

WP_20180417_09_06_38_Pro WP_20180417_10_54_18_Pro WP_20180417_10_55_17_Pro WP_20180417_12_15_53_Pro WP_20180417_12_53_29_Pro

 

 

78 rocznica zbrodni katyńskiej i 8 rocznica katastrofy smoleńskiej

Dnia 13.04.2018 roku na Placu Mikołajkowów miała miejsce uroczystość upamiętniająca 78 rocznicę zbrodni katyńskiej i 8 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wszyscy obecni wraz z naszymi delegatami z klasy 2r uczcili pamięć zamordowanych w Katyniu i tragicznie zmarłych w katastrofie.

Tegoroczna uroczystość miała charakter wyjątkowy. Odbywała się w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę po 123 latach niewoli.

Znajdujące się w tym miejscu dęby i tablice powstały z inicjatywy młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego i Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy na cześć zamordowanych wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, Charkowie  i Twerze żołnierzy

i policjantów związanych z ziemią dębicką. Lista Katyńska liczy do tej pory około 50 nazwisk. Są wśród nich oficerowie i podoficerowie zawodowi i rezerwy, powołani do wojska przed wybuchem II wojny światowej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, piechoty

i kawalerii, urzędnicy, prawnicy, sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, ksiądz kapelan, instruktor wojskowy, a także funkcjonariusze policji. Są również wśród nich absolwenci dębickich szkół.

20180413_115753(0)[1]

 

20180413_115329[1] 20180413_115410[1] 20180413_125049[1] 20180413_125446[1] 20180413_125503[1]

„Przedsiębiorczość w praktyce”- sukces naszych uczniów

20 kwietnia 2018 roku, w Leżajsku, odbyły się zawody półfinałowe w ramach trzeciej edycji projektu „Przedsiębiorczość w praktyce”.

Uczniowie naszej szkoły rywalizowali z drużynami 25 szkół województwa podkarpackiego. Dawid Krawczyk, Kinga Mroczek, Daria Szewc z klasy 3b technik ekonomista zajęli III miejsce i tym samym awansowali do Finału Konkursu.

półfinał Leżajsk

 

Projekt „Przedsiębiorczość w praktyce” realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 

Projekt został objęty patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. W projekcie bierze udział 26 szkół z województwa podkarpackiego.

 

Projekt ten realizowany jest przez Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku we współpracy z ZUS, Wojewódzkim Urzędem Pracy, Oddziałem NBP i Krajową Administracją Skarbową w Rzeszowie, Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Rzeszowską, Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespołem Szkół nr 2 i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.

Głównym celem projektu jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz integracja wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności, pracy i życiu codziennym każdego człowieka.

 

Projekt przebiega trzystopniowo.
I etap: warsztaty

Uczniowie klasy 1 g2, 3a i 3b uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez specjalistów
z instytucji partnerskich:

I zajęcia warsztatowe NBP: Pozyskiwanie kapitału na rozpoczęcie działalności gospodarczej

II zajęcia warsztatowe WUP w Rzeszowie, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie: Możliwości finansowania działalności ze źródeł zewnętrznych.

III zajęcia warsztatowe ZUS w Dębicy: Jak założyć firmę

IV zajęcia warsztatowe Urząd Skarbowy w Dębicy: Rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i VAT.

Uczniowie po każdych warsztatach rozwiązywali test i zadanie praktyczne.

 

II etap: półfinał

Uczestnikami II etapu było 25 zespołów (po trzy osoby), które zdobyły najwyższą liczbę punktów w I etapie. Półfinał konkursu polegał na rozwiązaniu testu (indywidualnie przez każdego uczestnika): 20 pytań i jednego otwartego. Wynikiem zespołu jest suma punktów członków zespołu szkolnego. 6 najlepszych zespołów zakwalifikowało się do finału.

 

III etap: finał

Uczestnikami III etapu jest 6 zespołów (po trzy osoby), które zdobyły najwyższą liczbę punktów w II etapie. Finał w Rzeszowie, będzie obejmował: opracowanie biznesplanu przedsięwzięcia rozwiązującego istotny problem lokalny, prezentację biznesplanu.

Szczegółowe informacje nt. półfinału

http://zst.lezajsk.pl/galeria-polfinal-wojewodzkiego-konkursu-przedsiebiorczosc-w-praktyc/

Opiekunem uczniów jest Pani Małgorzata Szyszka- nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.

UM1 UM2 us zus1 zus2

II Powiatowy Konkurs Językowo-Plastyczny rozstrzygnięty

Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie talentów językowych i plastycznych uczniów, a także zachęcanie do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Zadaniem gimnazjalistów było przygotowanie w języku angielskim komiksu lub historyjki obrazkowej związanej ze zdrowym trybem życia.  Nagrody dla uczestników naszego konkursu ufundowali:

  • Firma Green Bike, producent rowerów miejskich marki Goetze,
  • Klub Fitness „Soho Body Spirit” w Dębicy
  • Restauracja Pappas w Dębicy
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika

Pragniemy poinformować, że zwycięzcami tegorocznego konkursu dla uczniów gimnazjów są:

I miejsce: Barbara Ciepiela
II miejsce: Jan Krzyżanowski
III miejsce: Zuzanna Wilk

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursu. Z wyżej wymienionymi osobami będziemy się kontaktować telefonicznie w celu przekazania informacji o terminie wręczenia nagród. I miejsce Barbara CiepielaIII miejsce Zuzanna Wilk

II miejsce Jan Krzyżanowski