Monthly Archives: Grudzień 2023

Boże Narodzenie 2023 – Jasełka Szkolne

„Przed nami już niedługo Boże Narodzenie –
wyjątkowe Święta, wyjątkowa Noc….
Noc, w której Bóg stał się Człowiekiem…”

Tymi słowami rozpoczęło się ostatnie w tym roku kalendarzowym przedstawienie w naszej szkole. Były to Jasełka – misterium zapoczątkowane w średniowieczu przez świętego Franciszka dokładnie 800 lat temu – w 1223 roku, a wystawiane do czasów współczesnych. To wielkie wydarzenie sprzed 2000 tysięcy lat, czyli narodzenie Jezusa Chrystusa, zostało zrealizowane w formie obrazu: światła i cienia – z komentarzem tekstów biblijnych oraz podkładem muzycznym kolęd i pastorałek. W atmosferę świąteczną wprowadziła nas również Zuza Stanoch poprzez nastrojowe wykonanie „Kolędy dla nieobecnych”.

Uczniowie z klas: 3f, 3r, 4a, i 2a – jako narratorzy i aktorzy – w formie pantomimy przybliżyli kluczowe fragmenty Ewangelii o Bożym Narodzeniu w sposób bardzo przystępny, a zarazem efektowny scenicznie. Dzięki pomocy i merytorycznym sugestiom nauczycieli fotografii (Damian Lis, Marek Gawle) można było obejrzeć profesjonalnie przygotowany Teatr cieni, a zarazem wczuć się w nastój świątecznych spotkań i zbliżającej się Wigilii. Mamy nadzieję, że pozytywne refleksje, które zrodziły się w naszych sercach, będą już początkiem świętowania w gronie rodzinnym Bożego Narodzenia oraz nadziei na lepszy Nowy Rok 2024.

s.Małgorzata Dyrek

link do filmu na FB

Uczniowie z „Ekonomika” obecni na „Wigilii dla ubogich”

Uczniowie z „Ekonomika” obecni na „Wigilii dla ubogich” w parafii św. Krzyża w Dębicy

W poniedziałek 18 grudnia 2023 roku o godzinie 14.00 w parafii św. Krzyża w Dębicy zorganizowano „Wigilię dla ubogich”, w której wzięło udział ponad 60 samotnych osób. Na tej uroczystości nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych, słodkich wypieków, wspólnego śpiewania kolęd i symbolicznego łamania się opłatkiem.

Uczniowie z klasy 2g1 w składzie :  Oliwia Pawełek, Julia Golemo, Roksana Bysiewicz, Natalia Orkisz, Paulina Ziobro, Wiktoria Pietrzycka, Gabriela Niedzielska, Lena Nowak, Weronika Rak, Tatiana Romańska, Wiktoria Kargula, Patrycja Skiba, Dominik Kwaśniewski, Adrian Hodor z dużym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie wieczerzy wigilijnej na świetlicy parafialnej. Pomagali przy ozdabianiu wigilijnych stołów, krojeniu ciasta, pisaniu życzeń na świątecznych kartkach, roznoszeniu opłatków i wigilijnych potraw. Młodzież godnie reprezentowała naszą szkołę na tej uroczystości.

Wszyscy goście zgromadzeni na wieczerzy chwalili młodzież z „Ekonomika” za profesjonalną obsługę gastronomiczną.

fot1

Nowości w Bibliotece Języków Obcych

Święta tuż, tuż… Czas wytchnienia, odpoczynku…
Nie zapomnijmy o ciekawej lekturze, gdyż w Bibliotece pojawiły się nowości: dzieła Charlesa Dickensa

  • Great Expectations A commentary on the nature of social mobility as well as a coming-of-age novel, this story is equal parts mystery, romance, and legal drama, with enough plot twists to keep any reader turning pages… porywająca historia o dojrzewaniu i dogłębnej moralnej przemianie.
  • Our mutual friend  A satiric masterpiece about the allure and peril of money. His last novel considered the darkest and most complex… powieść, w której problemy społeczne i moralne rozterki zabarwione są najróżniejszymi odcieniami autorskiej satyry i krytyki.

Zapraszamy do Biblioteki

 

Paulina Maziarka

fot.Karolina Wywrot

DSC_0248 (Copy)

Ogólnopolski sukces ucznia Ekonomika

W dniach 14-15.12.2023, w Krzyżowej koło Świdnicy, odbył się etap centralny IX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich.

1 2 3

Brał w nim udział Szymon Capanda z klasy 4a technik ekonomista, który uzyskał tytuł Finalisty tej Olimpiady.

4 5

 

Szymon znalazł się w elitarnym gronie 63 uczestników z całej Polski, którzy wykazali się największą wiedzą z zakresu ekonomii, rachunkowości oraz tematu głównego tegorocznej edycji: „Ekonomiczne i społeczne aspekty zrównoważonego rozwoju w Polsce”. W Olimpiadzie brało udział 2100 uczniów z 85 szkół. Do zawodów okręgowych przystąpiło 395 uczniów z 80 szkół.

Tytuł finalisty gwarantuje zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego, z wynikiem 100%.

Opiekunem merytorycznym jest Pani Małgorzata Szyszka – nauczycielka przedmiotów ekonomicznych i handlowych w ZSE w Dębicy.

6 7

 

Uczestnicy tegorocznej edycji gościli na Dolnym Śląsku. Olimpiada odbywała się w Zespół pałacowo-folwarczny w Krzyżowej (krzyzowa.pl) Zawody centralne współorganizował ZSE w Świdnicy. Po zmaganiach pierwszego dnia Organizatorzy przygotowali wycieczkę do tego pięknego miasta.

Film o Świdnicy: https://fb.watch/oPh5AwDOM6/?mibextid=WC7FNe

Długa podróż i oczekiwanie na kolejne przesiadki dały możliwość zwiedzenia innych miejscowości tego pięknego zakątka naszej Ojczyzny, m.in. Wrocławia i Legnicy.

8 9

 

 

Sukces Ani Krystoń oraz Zuzi Stanoch na XIV Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

20 XII 2023 r. w DK Śnieżka gdzie odbył się XIV Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Utworem „Kiedy nam do siebie bliżejAnia Krystoń z klasy 1G1 wyśpiewała 1 miejsce, zaś Zuzia Stanoch z 3F zdobyła wyróżnienie. W konkursie wzięły również udział Klaudia Pieniążek z 2AB, Nikola Kuźniar z 2R, Marcelina Pisarz z 2G2 oraz Emilia Skrzek z 4G1. Występy naszych uczennic udowodniły, że mamy wyjątkowo  utalentowaną młodzież w naszej szkole.

Gratulujemy udanych występów wszystkim uczestniczkom konkursu i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości.

M. Cabaj

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jubileusz ”20 lat z Patronką Szkolnego Klubu HDK Sługą Bożą Anną Jenke”

anna_jenke_01

Dobrocią , miłością, ciszą, pogodą – zwyciężać świat!

13 grudnia 2023 roku Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy obchodził 20-lecie nadania imienia Anny Jenke.  27 lat wspaniałej historii i działania dla dobra innych. Ogromna rzesza  młodych ludzi chętnie dzieliła i dzieli się bezcennym darem ratującym życie.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w Kościele Klasztornym Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. Mszę koncelebrowało czterech księży  ks. profesor dr habilitowany Tadeusz Guz, ks. Andrzej Surowiec, ks. Rafał Jagoda i ks. Jarosław Kokoszka. Głęboko zapadającą w nasze serca homilię wygłosił ks. Rafał Jagoda. Słowo osobistej refleksji do wszystkich zgromadzonych na koniec mszy skierował również ks. Tadeusz Guz. Uroczystość uświetniły sztandary  naszej szkoły i szkolnego klubu HDK.

Po mszy  goście przeszli do budynku szkoły,  gdzie odbyła się uroczysta akademia. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie pan dyrektor Krzysztof Górecki przywitał zaproszonych gości. Naszą uroczystość uświetnili pan Piotr Chęciek – Starosta Powiatu Dębickiego, pani Anna Wilczyńska – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa powiatu Dębickiego,  Barbara Zaborowskaprzedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium, Janusz Bieniasz – Prezes  Oddziału Rejonowego PCK w Dębicy, ks. profesor dr habilitowany Tadeusz Guz – filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Rafał Solski – Prezes Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu, Siostra dr Bernadeta Lipian – postulatorka w procesie beatyfikacji Anny Jenke, przyjaciel naszego klubu, Stanisława i Marian Dybowscy – właściciele firmy TABOR w Dębicy – nasi przyjaciele, którzy zawsze nas wspierają, Kazimierz Siwula – Wieloletni  Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy, Barbara Lis – wieloletni nauczyciel języka polskiego w ZSE w Dębicy, przyjaciel Klubu, ks. Rafał Jagoda – kapelan dębickich krwiodawców, ks  Andrzej Surowiec – proboszcz Parafii pw. Świętego Krzyża i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy, Ferdynand Kłósek – wieloletni nauczyciel i współopiekun Szkolnego Klubu HDK w ZSE w Dębicy, Przedstawiciele Towarzystwa Anny Jenke przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy

Po przywitaniu  gości pani Alicja Lipa, założycielka i Honorowy Prezes Klubu, przypomniała historię nadania imienia. Następnie głos zabrali nasi dostojni goście, którzy podzielili się z nami swoimi odczuciami, refleksjami na temat Anny Jenke, pomocy drugiemu człowiekowi, „KTÓRY  PRZYSZEDŁ  W   PORĘ,  A  CZASEM  NIE  W   PORĘ”

Nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do krwiodawców. Podkreślano znaczenie idei krwiodawstwa. Podziękowano młodzieży  za bezcenny „dar życia”, za ofiarność z jaką są gotowi nieść pomoc potrzebującym. Za wrażliwość, która jest ogromną wartością całego społeczeństwa.

Na ręce pana Dyrektora złożone zostały podziękowania  dla Klubu za 27-letnią działalność.

W dalszej części uroczystości prezes Szkolnego Klubu HDK Anna Didyk – Żołądek podsumowała konkurs wiedzy o Annie Jenke, organizowany każdego roku dla klas pierwszych. Celem konkursu jest  przybliżenie  nowym członkom naszej społeczności  postaci Anny  – wybitnego pedagoga, wspaniałego człowieka, przewodnika  i przyjaciela każdego z nas. Jednocześnie mamy możliwość  promowania  idei honorowego krwiodawstwa, uwrażliwiając młodych ludzi  na potrzeby drugiego człowieka.

Wyniki konkursu:

I    miejsce „ex aequo”   -   Rynkar Milena i Żak Joanna  z klasy 1a
II     miejsce     -   Niedziela Natalia     klasa 1br
III    miejsce   -   Grądziel Katarzyna    również z 1br

Gratulujemy.

 

Wszystkim zaproszonym gościom wręczyliśmy pamiątkowe podziękowania za lata współpracy, za okazane serce, pomoc i zaangażowanie w nasze działania.

Szczególne podziękowania składamy naszym sponsorom, państwu Dybowskim i panu Stanisławowi Cabajowi, właścicielowi Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego „MATEO”, dzięki którym mogliśmy zorganizować naszą uroczystość.

Po części oficjalnej młodzież zaprezentowała, przygotowany przez panią Joannę Rakoczy i Olgę Potworę, montaż słowno-muzyczny, ukazujący życie i działalność patronki Szkolnego Klubu HDK – Anny Jenke. Widowisko dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Następnie  pan dyrektor zakończył oficjalną część  uroczystości i zaprosił wszystkich na poczęstunek przygotowany przez panie: Martę Wypasek, Elżbietę Kurzawę, Alinę Ryczek, Elżbietę Tyksińską, Małgorzatę Groch – Kipę wraz z młodzieżą klas gastronomicznych. Za ich wielkie serce dziękujemy.

 Link do zdjęć z uroczystości 20-lecia nadania Szkolnemu Klubowi HDK Imienia Anny Jenke 13.12.2023

Interesujące zajęcia w WSPiA

11 grudnia debatanci z naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanych przez WSPiA w Rzeszowie atrakcyjnych zajęciach o praworządności.

W ramach zajęć młodzież uczestniczyła w:

- wykładzie na temat dyskryminacji i uprzedzeń, który wygłosiła  mgr Alena Myrda, były naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie,

- wykładzie na temat skargowania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka , który wygłosiła adwokat Ewa Kojder-Pawluś,

- debacie oksfordzkiej.

W przerwie między wykładami uczniowie Ekonomika zostali zaproszeni na Międzynarodowy Dzień Banku. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli trzech banków oraz firmy specjalizujące się w dziedzinie finansów. Uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w prezentacje, skupiając się szczególnie na zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem i strategiami inwestycyjnymi.

Podsumowaniem zajęć była debata oksfordzka. Wzięli w niej udział: Joanna Żak (1a), Amos Lescio (3a), Tytus Szerszeń (4a), Martyna Pustułka (5r1).

Warto podkreślić, że temat debaty mówcy otrzymali na 20 minut przed wystąpieniem. Debata była na bardzo wysokim poziomie. Drużyna Ekonomika wykazała się dobrą komunikacją werbalną i niewerbalną, zdolnością szybkiego myślenia, formułowaniem trafnych kontrargumentów i umiejętnością zadawania pytań drużynie przeciwnej.

Wyjazd został zorganizowany przez WSPiA w Rzeszowie i był częścią projektu „WSPiA dla praworządności” finansowanego z Programu Małych Grantów Ambasady i Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Polsce.

 

Beata Szypułka

 

„Trucizny z domowego komina”

Po raz dziewiąty odbył się Konkurs ekologiczny „Trucizny z domowego komina” zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu i Starostwo Powiatowe. Jak co roku młodzież Ekonomika z powodzeniem brała w nim udział. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice klasy 5 g Kamila Świetlik – I miejsce za pracę plastyczną, Nikola Kowal – III miejsce za prezentacje multimedialną a wyróżniona została uczennica 4bg Jarząb Natalia za pracę plastyczną.

Dziękuję młodzieży za udział w konkursie, a nagrodzonym gratuluję.

Małgorzata Szot

natalia-jarzab-trucizny-z-omowego-komina-plakat_page IMG_20231110_083327168 IMG_20231110_083311571_HDR IMG_20231110_083300664_HDR

Konkurs Ekologiczny „Odkryj na nowo powiat dębicki”

Sukcesy naszych uczniów w Konkursie Ekologicznym „Odkryj na nowo powiat dębicki”

8 grudnia 2023 roku odbył się XIX Powiatowy  Konkursu Ekologicznego „Odkryj na nowo powiat dębicki”. Konkurs podzielony był na kategorię wiedzową i plastyczno – multimedialną.

W kategorii wiedzowej udział brały dwuosobowe zespoły ze szkół ponadpodstawowych. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały uczennice klasy 2 g1: Weronika Rak i Oliwia Pawełek, które zajęły II miejsce.

W kategorii plastyczno – multimedialnej udział wzięło 14 uczniów z naszej szkoły przygotowując prezentacje na temat „Ekologiczna szkoła w powiecie dębickim”. I miejsce zajęła uczennica klasy 3fg Marcelina Janiga, a ponadto wyróżnione zostały prace uczennic klasy 4bg: Natalii Jarząb i Sylwii Kmiecik.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję, nagrodzonym gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Małgorzata Szot

IMG_20231208_105746483_HDR IMG_20231208_110125467 IMG_20231208_110130930 (1) IMG_20231208_112215895_HDR

Rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu „Zwierzęta – lubię, szanuję, dbam”.

9 listopada 2023 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu „Zwierzęta – lubię, szanuję, dbam”.

 

Na podsumowanie konkursu przybyli: pan Starostwa Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, pan Wicestarosta Adam Pieniążek, pani  Dyrektor Wydziału Edukacji dr Anna Wilczyńska , Inspektor Wydziału Edukacji  – pani Joanna Przeworska – Erazmus, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami oraz  prelegenci.

Podczas spotkania odbyły się prelekcje dotyczące zwierząt. Z wykładami wystąpili: pani Monika Kot, wyjaśniając sprawy związane z behawiorem zwierząt, pan Leśniczy Andrzej Trzeciak, który omówił kwestie związane z zachowaniem człowieka wobec dzikich zwierząt spotkanych w lesie. Pani Irena Nowak – prezes Fundacji Psi Azylek – Zwierzęta w Potrzebie, przedstawiła rolę i zadania wolontariuszy pracujących w schronisku, aby zachęcić młodzież do współpracy. Pani Agnieszka Kobos – lekarz weterynarii opowiedziała o skuteczności sterylizacji w ograniczaniu niekontrolowanego rozmnażania zwierząt, prowadzącego do bezdomności,  roli szczepień przeciw wściekliźnie i zabiegów odrobaczających.

Celem III Powiatowego Konkursu ”Zwierzęta – lubię, szanuje, dbam” dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkół średnich było:

- uwrażliwianie na los zwierząt,

- utrwalanie pozytywnych wzorców zachowań względem zwierząt,

- wyrobienie właściwej etycznej postawy wobec zwierząt,

- zwrócenie uwagi na problem zbyt częstego traktowania zwierząt przedmiotowo,

- upowszechnianie i popularyzacja filmu jako dziedziny sztuki,

- rozwijanie kompetencji kluczowych (informatycznych).

W tej edycji zadanie konkursowe polegało na zrobieniu krótkiego filmu promującego prawa zwierząt pt. „O czym marzą zwierzęta”.

W konkursie wzięło udział 18 uczniów z 10 szkół podstawowych oraz 22 uczniów z 6 szkół ponadpodstawowych powiatu dębickiego. Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundował Powiat Dębicki.

W kategorii szkół podstawowych nagrodzeni zostali:

I miejsce - Julia Zawisza ze Szkoły Podstawowej w Paszczynie, opiekun p. Agnieszka Cieślik,

II miejsce – Szymon Bochniewicz ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy, opiekun p. Beata Czarnecka,

III miejsce – Zofia Knot ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Dębicy, opiekun p. Maria Ochab.

Wyróżnienia:

Szymon Nalepa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jodłowej, opiekun p. Maria Kos,

Wiktoria Potok, Szkoła Podstawowa w Straszęcinie, opiekun p. Angelika Dziadowiec,

Nina Mądro, Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy, opiekun p. Elżbieta Kania,

Filip Jendruszko Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy, opiekun p. Urszula Iwańska.

 

W kategorii szkół średnich nagrodzeni zostali:

I miejsce - Patrycja Kosińska z Zespołu Szkół nr 1 w Dębicy, opiekun p. Kinga Chłopek,

II miejsce  – Anna Zając z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy, opiekun p. Ewa Rajnfus,

III miejsce - Emilia Staniszewska  z  Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie, opiekun p. Barbara Raś.

Wyróżnienia:

Kaja Staszkiewicz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy,  opiekun p. Paweł Głowacz

Sebastian Piękoś z Zespołu Szkół nr 4 w Dębicy, opiekun p. Joanna Mrzygłód.

Wszyscy uczestnicy konkursu w podziękowaniu za udział otrzymali dyplomy.

 

Za organizację konkursu w Zespole Szkół Ekonomicznych odpowiedzialni byli: Katarzyna Hajduk, Damian Lis i Małgorzata Szot.

Czym dla Ciebie jest TOLERANCJA?

29 listopada nagrodzeni zostali laureaci konkursu plastyczno – literackiego „Czym dla Ciebie jest TOLERANCJA?”, zorganizowanego przez Szkolne Koło UNESCO z okazji przypadającego 16 listopada Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

Nagroda za I miejsce powędrowała do Adriana Hodora z klasy 2g1, II miejsce zajęła Kornelia Połchowska z klasy 2g2, III miejsce Fabian Ciesielski z klasy 3a, natomiast Oliwia Sobczyk (kl. 2g2) oraz Wiktoria Warżel (kl. 4a) otrzymały wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Laureaci otrzymali dyplomy oraz karty prezentowe empiku – nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Małgorzata Cioch

1 2 3 4 5 6

Zaproszenie do udziału w konkursie kulinarnym „Piernikowy Stół”

grafika

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy
we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Dębicy
oraz  Stowarzyszeniem „Przyjaciół Ekonomika”

 zaprasza

wszystkich uczniów klas gastronomicznych
do udziału w konkursie kulinarnym
„Piernikowy Stół”

Tematem  tegorocznego konkursu jest
„Popierniczmy z sercem świątecznie ”

Konkurs odbędzie się w dniu 15 grudnia 2023 r.
w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy
ul. Ogrodowa 20

Ocena prac przez jury będzie trwała w godzinach od 10.00 do 11.00.

W godzinach 11.35 do 12.20 odbędzie się degustacja i sprzedaż wyrobów kulinarnych przygotowanych przez uczniów, na którą gorąco zapraszamy społeczność szkolną.

Zebrana przez uczniów kwota zostanie przekazana potrzebującym dzieciom.

Szczegóły konkursu u Pani Marty Wypasek oraz nauczycieli przedmiotów gastronomicznych.

 Serdecznie zapraszamy

Regulamin Szkolnego Konkursu Gastronomicznego

„PIERNIKOWY STÓŁ”

Tematem  konkursu jest
„Popierniczmy z sercem świątecznie ”.

Konkurs odbędzie się w dniu 15 grudnia 2023 r. o godzinie 10.00
w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy, ul. Ogrodowa 20

1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ekonomika.

2. Cele konkursu:

  • kultywowanie i pogłębianie wiedzy gastronomicznej,
  • propagowanie polskich i regionalnych tradycji kulinarnych,
  • doskonalenie umiejętności kulinarnych,
  • rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów klas gastronomicznych,
  • podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego,
  • ocena umiejętności zawodowych,
  • rozwijanie zawodowych zainteresowań uczniów,
  • wyrabianie poczucia estetyki kulinarnej,
  • integracja uczniów z klas gastronomicznych,
  • odkrywanie i promowanie utalentowanych uczniów,
  • budowanie oraz rozwijanie postaw proekologicznych.

 

3. Zasady konkursu:

  •  do konkursu należy zgłosić drużyny konkursowe składające się z trzech do pięciu uczniów,
  •  drużyny należy zgłosić do nauczycieli przedmiotów gastronomicznych do piątku 08.12.2023r.
  • zadaniem zgłoszonych drużyn jest sporządzenie wypieków z ciasta piernikowego w dwóch kategoriach (pierniki dekorowane oraz pierniki konsumpcyjne), a także przygotowanie aranżacji stołu świątecznego.
  •  każdy zgłoszony do konkursu wyrób piernikowy zaprezentowany  na stole musi być podpisany, a drużyna zobowiązana jest posiadać recepturę kulinarną do wglądu jury,
  • uczniowie mają za zadanie przygotować nakrycie stołu o wymiarach 130cmx120cm i ustawić na przygotowanym stole prezentowane w konkursie wypieki,
  • w dniu 15 grudnia 2023r. drużyny konkursowe mogą przygotowywać aranżację stołu w godzinach od 8.00 do 9.45,
  • wypieki należy sporządzić wyłącznie z naturalnych surowców,
  • nakrycie stołu ma mieć charakter stołu świątecznego bożonarodzeniowego,
  • do dekoracji stołu nie wolno wykorzystywać sztucznych dekoracji ( dopuszcza się świece, szklane bombki, wstążki).

 

4. Kryteria oceny przez jury:

  • w przypadku każdej drużyny ocenie podlegać będą wyroby piernikowe w dwóch kategoriach: pierniki dekorowane oraz pierniki konsumpcyjne, a także aranżacja stołu świątecznego,
  • pierniki dekorowane zostaną ocenione za estetykę wykonania, wkład pracy w dekorację, pomysłowość, oryginalność,
  • pierniki konsumpcyjne zostaną ocenione za wygląd, smak, estetykę wykonania, wkład pracy w dekorację, pomysłowość, oryginalność, techniki kulinarne stosowane w przygotowaniu,
  • aranżacja stołu zostanie oceniona za użycie odpowiedniej bielizny, dobrane dekoracji, estetykę dekoracji, pomysłowość w użyciu  materiałów dekoracyjnych oraz zgodność z tematyką konkursu.

Na czas konkursu szkoła nie udostępnia bielizny stołowej. 

Marta Wypasek

Szymon Capanda finalistą IX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich

Szymon Capanda uczeń klasy 4A technik ekonomista został finalistą IX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. Zawody centralne odbędą się 14-15 grudnia 2023 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.

Szymon Capanda

W zawodach okręgowych, które odbyły się 16  listopada 2023 r. w Mielcu, naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Szymon Capanda z klasy 4a technik ekonomista, Paweł Pyziński, Natalia Jarząb, Katrzyna Derlęga i Paweł Pragłowski z klasy 4bg technik rachunkowości.

 

OWiUM2023

 

Wraz z uczniami naszej szkoły rywalizowała młodzież z regionu południowo-wschodniej Polski z  ZSE w Brzozowie, ZS nr 3 w Łańcucie, ZSE w Mielcu, ZSE w Rzeszowie oraz ZS nr 2 w Tarnobrzegu.

OWiUM2023a

 

Program Olimpiady obejmuje wiedzę i umiejętności w zakresie problematyki ogólnej dotyczącej dwóch dziedzin: ekonomia i rachunkowość oraz tematu wiodącego. Temat wiodący IX Olimpiady WiUM brzmi: „Ekonomiczne i społeczne aspekty zrównoważonego rozwoju w Polsce”.

 

Organizatorem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy.

 

Szymonowi życzymy powodzenia podczas zawodów centralnych!

 

Opiekunem merytorycznym uczniów jest Pani Małgorzata Szyszka- nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.

 

KONKURS POEZJI I POEZJI ŚPIEWANEJ

Mamy dwa wyróżnienia

29 listopada przedstawiciele Ekonomika wzięli udział w Powiatowym Konkursie Poezji Religijnej organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Młodzież godnie reprezentowała szkołę! Filip Czarnawski z klasy 2 ab otrzymał wyróżnienie za osobowość sceniczną. Filip zaprezentował wiersz Romana Brandstaettera pt. „Z rozmów z Bogiem”. W kategorii poezja śpiewana wyróżnienie otrzymała Zuzanna Stanoch z klasy 3 f, która zaśpiewała utwór ks. Jana Twardowskiego pt. „Nie płacz, to tylko krzyż”. Nikola Kuźniar z klasy 2r i Klaudia Pieniążek z klasy 2 ab zaśpiewały „Hymn” Juliusza Słowackiego. Na fortepianie akompaniowała im Aleksandra Bystrek z klasy 2 r. Konkurencja była bardzo duża, poziom wysoki, ale zarówno Filip, jak i dziewczyny doskonale poradzili sobie z trudnymi wykonaniami, po raz kolejny pokazując swój talent i kreatywność. Uczniów do konkursu przygotowały: p. Paulina Barnaś ( recytacja), p. Marta Cabaj (śpiew).

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

406604021_844116447719135_2906688736718991380_n 406643213_844116607719119_4106674149280122586_n DZIEWCZYN Zdj. główne