Monthly Archives: Kwiecień 2014

Zajęcia profilaktyczne „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe…”

Zajęcia profilaktyczne:

Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić,

jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki”?

 

W dniach od 3 marca do 14 kwietnia 2014 roku w naszej szkole w klasach I – III były prowadzone zajęcia profilaktyczne na temat grup nieformalnych. Zajęcia przeprowadził sierżant sztabowy pan Jacek Bator z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy.

Tematem przeprowadzonych spotkań z młodzieżą była problematyka grup tj, blokersi, dresiarze oraz pseudokibice. Poruszano zagadnienie każdej z opisanych grup, jak ustrzec się przed wciągnięciem w ich szeregi.

Zachowania tych osób uzewnętrzniają się w postaci różnego rodzaju przestępstw takich jak: rozboje, pobicia, bójki itd. Incydenty te przenoszą się na osiedla, co stanowi poważne zagrożenie dla postronnych osób, które niekiedy stają się ofiarami działań tych grup. Zachowania te często połączone są ze spożywaniem alkoholu lub narkotyków.

Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych swojego postępowania. W grupach tych panuje powszechne przekonanie o bezkarności popełnianych czynów. Dlatego też istotne jest prowadzenie działań profilaktycznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie opisanym wyżej zachowaniom. Adresatami tych działań powinna być młodzież szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także ich rodzice. Często osoby dorosłe nie przywiązują zbytniej uwagi do tego, gdzie przebywa ich dziecko, w jakim towarzystwie, co jest przedmiotem jego zainteresowania. Bierność postępowania rodziców staje się nie tylko przyczyną problemów w środowisku rodzinnym, ale również skutkuje wejściem młodego człowieka na drogę niezgodną z powszechnie obowiązującym prawem.

Ważna jest również przestroga kierowana do młodzieży, która nie jest zaangażowana w działalność tych nieformalnych grup, celem ustrzeżenia jej przed ich zgubnym wpływem.

Pedagog szkolny dziękuje panu Jackowi Batorowi za przeprowadzenie ciekawych zajęć.

 

Wykład „Sztuka w służbie propagandy”

W środę 9 kwietnia 2014 r. uczniowie kl. IIIa odwiedzili dębicką filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i wysłuchali wykładu pt. „Sztuka w służbie propagandy”.

Wykład wygłosił pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marcin Krzanicki. Przedstawił genezę pojęcia „propaganda” i jak zmieniało ono swoje znaczenie w historii aż stało się narzędziem totalitarnych systemów politycznych. Prelegent skupił się zwłaszcza na polityce kulturalnej w Polsce w latach 1944-1956. Władza komunistyczna narzuciła wtedy twórcom socrealizm – doktrynę artystyczną wykorzystującą sztukę jako narzędzie do utrzymania władzy i szerzenia obowiązującej ideologii. Obecni mogli obejrzeć i wysłuchać dzieła filmowe, plastyczne i muzyczne reprezentatywne dla tego nurtu w sztuce.

Prezentacja była ciekawa nie tylko w ujęciu historycznym, dr Krzanicki zwrócił też audytorium uwagę na dzisiejsze praktyki manipulacyjne w polityce czy reklamie – świadomy odbiorca mediów powinien korzystać z możliwości dostępu do różnych źródeł informacji.

MaGa

???????????????????????????????

8 Wspaniałych 2014

Dnia 3 kwietnia 2014r. odbyło się
Powiatowe Podsumowanie XIV etapu
Samorządowego Konkursu Nastolatków

„8 Wspaniałych”

Konkurs ten promuje młodych ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka, zawsze gotowych wyciągnąć rękę do potrzebującego i pospieszyć mu z pomocą.
Taką osobą jest Monika Szwed z klasy 2A, która została wyróżniona podczas tego konkursu. Monika aktywnie działa w Klubie Ośmiu, którego opiekunami są Beata Gordon i Wojciech Szydło, a także jest wolontariuszką w swojej miejscowości, gdzie promuje dobro w życiu społecznym.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!

WIELKANOC 2014

Wielkanoc 2014

 

Kiermasz Wielkanocny w Zespole Szkół Ekonomicznych – 13 kwietnia 2014

Podsumowanie zbiórki elektrośmieci

W wyniku naszej akcji „Aktywni dla klimatu” zebraliśmy ponad 5 ton elektroodpadów.

W ciągu dwóch dni zebraliśmy 5340 kg elektrośmieci!

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny odebrała firma Remondis Electrorecykling zajmująca się unieszkodliwianiem  tego typu odpadów.

Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród społeczności szkolnej oraz mieszkańców Dębicy, a nawet firm i instytucji .

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Elektroodpady zbierasz – klimat wspierasz” , zarówno obsługującym akcję (młodzieży z klas II g1 i IV a) oraz  osobom,  firmom i  instytucjom, które oddały elektrośmieci (Szkoła Podstawowa nr 2, Arkus&Romet Group Sp. z o.o., „MTM” Sp. z o.o.,  Przedszkole Miejskie NR 8,  Dom Dziecka „HANKA”,  Zespół Szkół Ekonomicznych).

Wyniki konkursu „Woda dla życia”

Na konkurs wpłynęło 26  prac.

Jury w składzie: p. Z.Szafińska, p. D.Falarz, p. J.Staniec przyznało następujące miejsca:

I miejsce

Klaudia Klabacha – kl.1r

II miejsce

Paulina Walichowska – kl.1r

III miejsce

Paulina Micek – kl.1a

 

Wyróżnienie

Maria Lesiak – kl.1c

Monika Drąg – kl.1g2

Klaudia Warzecha – kl.1c

 

Gratulacje!

Organizator: K.Szafińska-Stepaniak

 

Discover Shakespeare’s World

Seminarium Discover Shakespeare’s World

I miejsce w quizie o Szekspirze

Dnia 10. 04.2014   uczniowie naszej szkoły wzięli udział w seminarium  poświęconym  Williamowi Szekspirowi pt. „Discover Shakespeare’s World”, które odbyło się w Zespole Szkół  nr 3 im. E. Kwiatkowskiego.

 Po zakończeniu prezentacji o twórczości Szekspira i wiedzy z okresu epoki elżbietańskiej reprezentanci ze szkół  ponadgimnazjalnych rozwiązywali quizy  poświęcone Szekspirowi.

Uczniowie z naszej szkoły pracując w zespole czteroosobowym zajęli  I miejsce w quizie w kategorii wyszukiwanie informacji.                                       

Beata Jaremko – kl. IVa,

Sebastian Rak – kl. IVg1,

Kordian Zając oraz Filip Kocyłowski z kl. 3rf 

Konkurs Wiedzy o krajach Anglojęzycznych

Dnia 9 kwietnia  2014 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbył się

IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o krajach Anglojęzycznych  „Zdrowy styl życia”.

Celem konkursu jest popularyzacja i promowanie zdrowego stylu życia oraz poznawanie  kultury obcojęzycznej. W tegorocznych rozgrywkach udział wzięło 20 reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych:

I LO w Dębicy im Władysława Jagiełły, II LO w Dębicy ks. Jana Twardowskiego, ZS nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, LO w Pilźnie,  Zespół Szkół Zawodowych nr1 im. Jana Pawła II oraz  ZSE im J. Korczaka w Dębicy.

Lista zwycięzców  konkursu:

Oskar Liszka z I LO zajął  I miejsce

Martyna Bielawa z II LO  zajęła II miejsce

Anna Mroczka  z ZS nr 2 zajęła III miejsce 

oraz

wyróżnienie  otrzymała

Magdalena Reguła z I LO za zajęcie IV miejsca 

Równolegle odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny

Obecni uczniowie, biorący udział w eliminacjach głosowali na najładniejszy plakat pod hasłem „Zdrowy Styl Życia”. 

W kategorii forma artystyczna uczniowie ZSE w Dębicy zajęli następujące miejsca:

Magdalena Chłopek z kl IV b – I miejsce

Patryk Broda  z kl II c – II miejsce

 Joannis Goliatsotos z kl I g  –  III miejsce

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i skromny upominek. 

 

Gratulujemy!!!

 

Tegoroczny konkurs  został objęty honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Dębickiego pana Władysława Bielawę.

Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Dębicy  oraz wydawnictwo Macmillan Polska.

W przygotowaniu konkursu , którego  główną częścią był test dotyczący  kultury krajów angielskojęzycznych, zdrowego stylu życia, żywienia oraz sportu brali udział nauczyciele języka angielskiego: pani Agnieszka Wodzień oraz pani Agata Wolak, koordynatorka  konkursu.

Prace konkursowe oceniali nauczyciele języka angielskiego ze szkół, które zgłosiły się do konkursu.

W trakcie przerwy,  kiedy jury konkursowe poprawiało prace, pani Dominika Pyka poprowadziła konkurs plastyczny na najładniejszy plakat pod hasłem „Zdrowy Styl Życia”.
Oprawę artystyczną konkursu – śpiew piosenek -   przygotowały uczennice z klasy: 2g1 (Natalia Bielatowicz, Monika Chech) pod kierunkiem pani Marty Cabaj. Poczęstunek dla uczestników i ich opiekunów przygotowali uczniowie z klasy Ig2, i IIg2 pod opieką pani Marty Wypasek i pani Aliny Ryczek. Obsługę gości  nadzorowała pani Zofia Szafińska. Nagłośnienie i obsługę sprzętu przygotował pan Jacek Staniec

Wszystkim nauczycielom i uczniom  zaangażowanym w przygotowanie konkursu serdecznie dziękujemy. 

Pisemny egzamin zawodowy zaliczony na 100%

Magdalena Ciak, Klaudia Pieniądz, Rafał Jabłoński i Agnieszka Żurowska

z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy

uzyskali tytuł FINALISTY XIX Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich, co zwalnia ich z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe z wynikiem 100%.

 W dniach 3-4 kwietnia 2014 w  Rzeszowie, odbył się ogólnopolski finał 

XIX Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menedżerskich, pod hasłem:

Zarządzanie marketingiem w przedsiębiorstwie”

Turniej ten cieszy się wielkim zainteresowaniem szkół ekonomicznych i handlowych. W tym roku szkolnym w turnieju  brało udział ponad 2400 uczniów z 99 szkół z całej Polski.

Do etapu centralnego zakwalifikowało się 65 uczestników wyłonionych spośród 392 uczniów biorących udział w etapie okręgowym.

Opiekunem naukowym młodzieży była pani mgr inż. Małgorzata Szyszka.

Gratulujemy.

Dzień Otwarty Szkoły


dzien otwarty
W dniu 21 marca 2014 w  Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy odbył się Dzień Otwarty Szkoły.

Cała społeczność szkolna „Ekonomika” miała zaszczyt gościć w swoich progach gimnazjalistów wraz z opiekunami z ponad 40 szkół powiatu dębickiego.

Program Dnia Otwartego obejmował:

 • Zapoznanie z ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny.
 • Informację na temat praktyk zagranicznych.
 • Quiz wiedzy ekonomicznej.
 • Pokaz synchroniczny obsługi kelnerskiej.
 • Popisy artystyczne uczniów szkoły – zespół muzyczny, koło teatralne.
 • Prezentację działalności Koła Historyczno-Modelarskiego
 • Uczestnictwo w quizach językowych.
 • Degustację potraw i napojów sporządzonych przez uczniów.
 • Prezentację  osiągnięć uczniów „Ekonomika”.
 • Zwiedzanie klasopracowni:
  • ekonomicznych,
  • handlowej,
  • reklamy,
  • gastronomicznych,

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną.