Daily Archives: 21 kwietnia 2014

Wykład „Sztuka w służbie propagandy”

W środę 9 kwietnia 2014 r. uczniowie kl. IIIa odwiedzili dębicką filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i wysłuchali wykładu pt. „Sztuka w służbie propagandy”.

Wykład wygłosił pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marcin Krzanicki. Przedstawił genezę pojęcia „propaganda” i jak zmieniało ono swoje znaczenie w historii aż stało się narzędziem totalitarnych systemów politycznych. Prelegent skupił się zwłaszcza na polityce kulturalnej w Polsce w latach 1944-1956. Władza komunistyczna narzuciła wtedy twórcom socrealizm – doktrynę artystyczną wykorzystującą sztukę jako narzędzie do utrzymania władzy i szerzenia obowiązującej ideologii. Obecni mogli obejrzeć i wysłuchać dzieła filmowe, plastyczne i muzyczne reprezentatywne dla tego nurtu w sztuce.

Prezentacja była ciekawa nie tylko w ujęciu historycznym, dr Krzanicki zwrócił też audytorium uwagę na dzisiejsze praktyki manipulacyjne w polityce czy reklamie – świadomy odbiorca mediów powinien korzystać z możliwości dostępu do różnych źródeł informacji.

MaGa

???????????????????????????????

8 Wspaniałych 2014

Dnia 3 kwietnia 2014r. odbyło się
Powiatowe Podsumowanie XIV etapu
Samorządowego Konkursu Nastolatków

„8 Wspaniałych”

Konkurs ten promuje młodych ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka, zawsze gotowych wyciągnąć rękę do potrzebującego i pospieszyć mu z pomocą.
Taką osobą jest Monika Szwed z klasy 2A, która została wyróżniona podczas tego konkursu. Monika aktywnie działa w Klubie Ośmiu, którego opiekunami są Beata Gordon i Wojciech Szydło, a także jest wolontariuszką w swojej miejscowości, gdzie promuje dobro w życiu społecznym.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!