Monthly Archives: Październik 2017

Międzyszkolny Konkurs Kulinarny „Bez chleba żyć się nie da”

„Bez chleba żyć się nie da”
to hasło
międzyszkolnego konkursu kulinarnego zorganizowanego w naszej szkole
25 października 2017 roku w ramach realizacji zadania publicznego

Festiwal zdrowego jedzenia i gotowania

współfinansowanego przez Powiat Dębicki.

 

W ramach konkursu zaproszone zespoły uczniowskie miały za zadanie wykonanie dwóch potraw z chlebem w roli głównej o dowolnym smaku, po jednej zimnej i gorącej.

 

Uczestników konkursu oceniali członkowie Jury:

Przewodniczący – Adam  Wałęga – szef kuchni i właściciel Restauracji 3 Klimaty w Ropczycach

Michał Zawiślak – szef kuchni Restauracji The George Gastropub w Dębicy

Kamil Przybylskiszef kuchni Restauracji Kafeja 29 w Dębicy.

 

W konkursie wzięły udział drużyny z:

Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku w składzie Sylwia Sondej i Julia Żygłowicz; opiekun: Ewa Czyrnia,

Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Tarnowie w składzie Katarzyna Motyka, Andrzej Sysło; opiekun Elżbieta Teper,

Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach w składzie Gabriela Ochał i Kacper Matuszny; opiekun: Wioletta Walczyk-Weselak,

 Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Werynii w składzie Sylwia Mazur, Patrycja Pikor; opiekun: Anna Tęcza,

Zespołu Szkól Zawodowych im. Marii Skłodowskiej Curie w Pustkowie w składzie Uczennice: Sylwia Mazur, Patrycja Pikor; opiekun: Halina Lichwa

Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im prof. Wł. Szafera w Rzemieniu w składzie Iwona Opiela, Sylwia Pazdro; opiekun: Janina Bierzyńska

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy w składzie Julia Panyło i Aleksandra Paszko  oraz Adrian Łukasik i Jakub Ciesielski; opiekun: Marta Wypasek

Jury przyznało następujące miejsca w konkursie:

I miejsce – Katarzyna Motyka, Andrzej Sysło z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Tarnowie za roladki chlebowe w towarzystwie trzech sosów -andaluzyjskiego, ogórkowo-czosnkowego i paprykowego oraz szarlotkę z chleba z sosem śliwkowym.

II miejsce – Julia Panyło i Aleksandra Paszko  z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy za dorsza pod kruszonką orzechowo-ziołowo-chlebową z sosem paprykowym i kremem wasabi w towarzystwie ziemniaka z sosem z flambirowanej  wątróbki  z dorsza oraz galaretkę piwno-cytrusową z bitą śmietaną i chlebem pumperniklem.

III miejsce – Gabriela Ochał i Kacper Matuszny  z Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach za polędwiczkę wieprzową w kruszonce z wiejskiego chleba, podaną z borowikowymi knedlami i sosem z razowego chleba, w towarzystwie warzywnego tagliatelle oraz odświeżane ciasto drożdżowe zapiekane pod kokosem podane z lodami i owocami.

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Uczeń Andrzej Sysło z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Tarnowie otrzymał nagrodę specjalną Przewodniczącego Jury dla najlepszego uczestnika konkursu.

Na zakończenia konkursu wszyscy wzięli udział w pokazie barmańskim przygotowanym przez Pana Mariusza Mureńko z Krakowskiej Szkoły Restauratorów.

Pomysłodawcą o koordynatorem konkursu była Marta Wypasek

W organizacji i przebiegu konkursu pomagały nauczycielki : Alina Ryczek, Elżbieta Kurzawa i Elżbieta Tyksińska.

Szczególne podziękowania dla Pani Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciół Ekonomika” – Grażyny Auguścik za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie Festiwalu zdrowego jedzenia i gotowania.

Drugie miejsce w II Powiatowym Konkursie Poetycko –Literackim „Idźmy naprzód z nadzieją”

26 października 2017 roku w ZSZ w Pustkowie-Osiedlu odbyła się uroczysta gala finałowa II Konkursu Poetycko – Literackiego „Idźmy naprzód z nadzieją” poświeconego świętemu Janowi Pawłowi II, zorganizowanego przez Szkolne Koło „Caritas”.

W kategorii poezja zakończył się on sukcesem Michała Mitoraja z 2 B, który zajął drugie miejsce. Opiekun Andrzej Fijołek.

—————————————————————————————————-

Nadzieja

Mówisz – nie ma już nadziei
Nieprawda
Choćbyś ją zamknął
w żelaznym sejfie rozpaczy
Ona – niewidzialna jak jej siostry
wiara i miłość
przeniknie najgrubsze ściany
I nie pozwoli Ci zostać samemu
w pustym gmachu Twego serca.

———————————————————————————————————-

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Michał Mitoraj

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich

W bieżącym roku szkolnym odbywa się III edycja Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.

Temat wiodący brzmi: „Bankowość – miejsce i rola w gospodarce rynkowej”.

W etapie  szkolnym Turnieju brało udział 37 uczniów naszej szkoły.

Po ocenie wyników eliminacji do zawodów okręgowych zakwalifikowali się:

TWiUHM

Laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menedżerskich są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu z kwalifikacji zawodowych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz powodzenia podczas etapu okręgowego, który odbędzie się 16 listopada 2017 roku w Mielcu.

 

Małgorzata Szyszka

 

Wizyta studyjna niemieckich nauczycieli w dębickim Ekonomiku

W ramach programu Erazmus +, w dniach od 18 do 21 października 2017 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dwie nauczycielki: panią Christine Matysik i panią Janę Arey, które na co dzień pracują z niemiecką młodzieżą, ucząc ekonomii, języka angielskiego i niemieckiego w Szkole Zawodowej im. Otto Bennemanna  w Brunszwiku w Dolnej Saksonii.

Głównym celem wizyty zachodnich sąsiadów było poznanie dębickiego Ekonomika, kierunków kształcenia, jak również podjęcie rozmów z dyrekcją dotyczących przyszłej współpracy szkół, wspieranej z funduszy europejskiego program Erazmus+.

Dzięki gościom z Niemiec jury tegorocznego Turnieju Wiedzy o Bankowości pod hasłem „Jestem bezpieczny na rynku finansowym”  miało charakter międzynarodowy. Obie panie przy pomocy tłumacza dzielnie oceniały stoiska poszczególnych banków, przygotowane przez naszych uczniów. Duże wrażenie na niemieckich pedagogach zrobiło zaangażowanie młodzieży i ogrom pracy, jaki włożono w organizację i  przeprowadzenie konkursu.

Ciekawym doświadczeniem dla gości był także udział w lekcji pracownia grafiki reklamowej prowadzonej przez pana Jacka Stańca. Grupa uczniów z klasy IV R miała okazję zaprezentować swoje umiejętności z zakresu projektowania opakowań na napoje.

Na wspólnym posiedzeniu rady pedagogicznej pani Christine i pani Jana przedstawiły system szkolnictwa w Niemczech, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego.

W trakcie pobytu naszych gości nie zabrakło aspektów kulturalnych, o które zadbały germanistki pani Joanna Mazurkiewicz i pani Małgorzata Papiernik, mające do wykonania niebanalne zadanie, gdyż dla ich koleżanek po fachu była to pierwsza wizyta w kraju nad Wisłą. Nasze miłe panie zobaczyły stolice Podkarpacia Rzeszów, Dębice, Pilzno, a z 20 metrowej wieży widokowej w Głobikowej podziwiały Pogórze Karpackie w jego jesiennej odsłonie. Istotnym elementem poznawania naszego kraju była wizyta  w Krakowie. Jak przystało na obcokrajowców, odwiedzających pierwszy raz  stary gród nad Wisłą, pani Christine i pani Jana wysłuchały hejnału mariackiego, odbyły spacer wokół sukiennic , a idąc dalej „Traktem Królewskim” udały się na Wzgórze Wawelskie, aby zobaczyć  Zamek Królewski i Katedrę na Wawelu. Niezawodny Kraków zachwycił nie tylko swoją architekturą czy klimatem, ale również bogactwem smaków tradycyjnych polskich potraw. Niemieckie panie pedagog skosztowały krakowskiego obwarzanka , jak również  stały się prawdziwymi fankami żurku z kiełbasą i jajkiem oraz ruskich pierogów.

„Klimat, energia i pozytywne wibracje Waszej szkoły są niesamowite. Jesteśmy pod wrażeniem gościnności i otwartości zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów” – tak swój pobyt w Ekonomiku podsumowała pani Christine Matysik. 

DSCN2573[1]DSCN2562[1] DSCN2564[1] DSCN2575[1]

Zawody w piłce ręcznej chłopców

25 października 2017 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Dębicy odbyły się zawody w piłce ręcznej chłopców.

W rywalizacji wzięło udział dziewięć szkół ponadgimnazjalnych. Poziom był bardzo wyrównany, ostatecznie o miejscach na podium zdecydowała liczba bramek zdobytych w meczach i „Ekonomik” zajął tylko trzecie miejsce pomimo, że przegrał tylko raz. Pierwsze miejsce przypadło gospodarzowi rozgrywek a na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkół z Brzostku.

W skład naszej reprezentacji wchodzili uczniowie: Mateusz Miazga, Paweł Rusztowicz, Szymon Podlasek, Jakub Kujawski, Michał Marć, Tomasz Sysło, Oskar Puchała, Krzysztof Gleń, Szymon Wodzień, Filip Miczek Dorian Bieszczad, Waldemar Jodłowski, Krystian Wróbel, Bartosz Pulak.

Opiekę sprawował: Grzegorz Mytkoś

20171025_083445 20171025_094516 20171025_124944

 

 

XVI Edycja Turnieju Wiedzy o Bankowości pod hasłem „Jestem bezpieczny na rynku finansowym”

19 października 2017 odbyła się XVI Edycja Turnieju Wiedzy o Bankowości pod hasłem „Jestem bezpieczny na rynku finansowym”. Turniej poprzedzony został szkoleniem przeprowadzonym przez pracowników banku BGŻ BNP Paribas oraz Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Dębicy  nt. „Jak bezpiecznie korzystać z usług finansowych” i warsztatami prowadzonymi przez  nauczycieli ZSE w Dębicy. Ponadto wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze o tej samej tematyce, korzystając m.in. z materiałów otrzymanych od Organizatorów konkursu.

Od lat Turniej odbywa się pod patronatem Narodowego Banku Polskiego i Starostwa Powiatowego w Dębicy.

Celem Turnieju  jest propagowanie wśród młodzieży wiedzy o bankowości, a w roku bieżącym podjęta została tematyka szczególnie ważna – bezpieczeństwo naszych finansów.

Wzięcie udziału w Turnieju wymagało od uczniów zdobycia materiałów reklamowych wybranego banku, zapoznania się z jego historią, działalnością, zasadami funkcjonowania
i świadczonymi usługami.

W Turnieju rywalizowało 56 uczniów, reprezentujących następujące banki:

tab1

 

Turniej odbywał się w 3 etapach zakończonych finałem.

Etap pierwszy – test wiedzy o bankowości

Etap drugi – przygotowanie i prezentacja stoiska danego banku

Etap trzeci – prezentacja przez członków drużyn plakatu oraz hasła reklamowego nawiązujących do tegorocznego hasła Turnieju „Jestem bezpieczny na rynku finansowym”.

5 najlepszych drużyn, które dostały się do finału, zajęło się rozwiązaniem problemu inwestycyjnego z wykorzystaniem obliczeń matematycznych.

Rywalizację drużyn oceniało Jury w składzie:
Przewodniczący Pan Bogusław Kapusta Dyrektor Oddziału NBP w Rzeszowie oraz:

  • Pani Monika Mularz-Dobrowolska – Specjalista ds. Komunikacji Społecznej Wydziału Okręgowego NBP w Rzeszowie
  • Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy – Pani Anna Wilczyńska
  • Dyrektorzy lub przedstawiciele banków biorących udział w Turnieju:
    • Bank Spółdzielczy w Żyrakowie Pani Danuta Klabacha – Prezes Zarządu
    • Bank PeKaO SA – Pan Robert Uszko – Dyrektor
    • PKO BP SA – Dyrektor – Pan Andrzej Kadłubowski – Dyrektor
    • BGŻ BNP Paribas – Pani Joanna Kramarz – Dyrektor  Oddziału
    • Getin Bank – Menager Fabian Zima
    • BZ WBK – Pani Joanna Wnuk – Dyrektor  Oddziału
    • Raiffeisen Polbank – Pani Iwona Guzek – Dyrektor  Oddziału
    • Eurobank – Pani Joanna Bonarek-Zaborowska – Lider Oddziału
    • Alior Bank – w imieniu Pani Dyrektor Bożeny Borowiec – Pani Katarzyna Para oraz Pan Przemysław Stachnik
    • ING Bank Śląski –  w imieniu Pana Dyrektora Andrzeja Kani – Pani Danuta Świętoń
    • Bank Spółdzielczy w Dębicy – w imieniu Pana Dyrektora Macieja Rydzego – Pani Magdalena Ruciak
    • Podkarpacki Bank Spółdzielczy- w imieniu Pana Dyrektora Krzysztofa Mazura -Pani Małgorzata Janora
  • Pani Grażyna Auguścik – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ekonomika
  • Goście z Niemiec – Frau Christine Matysik oraz Frau Jana Arey
  • Dyrektor  ZSE w Dębicy – Pan Krzysztof Górecki

tab2

tab3 tab4

Po raz pierwszy w Turnieju wręczono tytuł Osobowości Turnieju” – zostały nimi Julia Stasiowska  oraz Justyna Pomykacz.

Projekt dofinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej. Nagrody ufundował również Starosta Powiatu Dębickiego i banki biorące udział w Turnieju oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika. Uczniowie otrzymali dyplomy, a dyrektorzy banków i sponsorzy podziękowania.

Turniej odbył się dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli naszej szkoły Agaty Wiktor, Małgorzaty Szyszki oraz  Doroty Falarz.

 

Rajd „Deser” Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica

Dnia 16 października odbył się Rajd „Deser” Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły w składzie :

1. Karolina Jezuit IV g1
2. Kajetan Kurcz   IV g1
3. Damian Gleń  IV g1
4. Daniel Orkisz  IV g1
5. Piotr Arast II a
6.Angelika Bielatowicz II a
7. Magdalena Gromadzka II a
8. Klaudia Grzyb  II a
9. Magdalena Hadała  II a
10.Kamila Jarosz  IIa
11. Dominika Knych  IIa
12. Krystian Kołek  IIa
13. Katarzyna Łazowska  IIa
14. Dominik Myszkowski II a
15. Wiktoria Nykiel II a
16. Wioletta Pytel Iia

Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Joanna Mazurkiewicz. Współorganizatorem rajdu był jak zazwyczaj pan Wojciech Szerszeń.

Rajd rozpoczął się jesiennym porankiem przy leśniczówce Berdech. Patrol naszej szkoły przyjął jako nazwę kryptonim „Korczaki”. Wszyscy uczestnicy patrolu zostali podzieleni na 6 sekcji: sanitarną, dywersyjną, wywiadowczą, kwatermistrzowską, łącznościową oraz propagandową. Sekcje musiały wykonywać różne zadania związane z fabułą rajdu.

Rajd zakończył się tradycyjnie na polanie Kałużówka, gdzie na wszystkich uczestników czekała grochówka i ognisko.

Patrol naszej szkoły zakończył rywalizację na drugim miejscu, ustępując jedynie pól punktem patrolowi z II LO w Dębicy. Wszystkim uczestnikom najbardziej zapadł w pamięć piękny, jesienny krajobraz, który został podkreślony przez wspaniałą, słoneczną  pogodę.

DSCN2549DSCN2548 DSCN2551 DSCN2557 DSCN2561

Zawody drużynowe w szachach

20 października 2017r. odbyły się zawody drużynowe w szachach.

W Powiatowej Licealiadzie wzięło udział sześć szkół ponadgimnazjalnych.
„Ekonomik” w mieszanym zespole chłopców i dziewcząt zajął III miejsce tuż za „Kwiatkowskim” i liderem współzawodnictwa „Jagiełło”, który w tym roku był poza zasięgiem.

W skład zespołu reprezentującym naszą szkołę wchodzili m/in. Kinga Lechowska, Patrycja Pawłowska, Krystian Ptaszek, Adrian Rachlewicz, Hubert Garbuliński, Jakub Wanat.

Opiekę sprawował Grzegorz Mytkoś.

20171020_104401 20171020_104141 20171020_104220

Dzień Edukacji Narodowej 2017 – uroczysta akademia

„Nauczyli mnie nieskończoności…”
Uroczyste obchody Święta Edukacji Narodowej
w Zespole Szkół Ekonomicznych

im. Janusza Korczaka w Dębicy.

Nauczyli mnie mnóstwa mądrości,
Logarytmów, wzorów i formułek,
Z kwadracików, trójkącików i kółek
Nauczali mnie nieskończoności.

Rozprawiali o „cudach przyrody”,
Oglądałem różne tajemnice:
W jednym szkiełku „życie w kropli wody”,
W innym zaś – „kanały na księżycu”. 

Mam tej wiedzy zapas nieskończony;
2piR i H2S04,
Jabłka, lampy, Crookesy i Newtony,
Azot, wodór, zmiany atmosfery. 

Wiem o kuli, napełnionej lodem,
O bursztynie, gdy się go pociera…
Wiem, że ciało pogrążone w wodę
Traci tyle, ile… etcetera…
Myśl przewodnia z wiersza Juliana Tuwima pt. „Nauka” była mottem uroczystości mającej miejsce w dniu 13 października 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy.

Akademia poświęcona obchodom Święta Edukacji Narodowej stała się okazją do wyróżnienia i nagrodzenia spośród grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły osób, których dorobek pedagogiczny oraz wysiłki wkładane w trud codziennej pracy zasługują na szczególne uznanie.

W gronie tegorocznych nauczycieli wyróżnionych Nagrodą Dyrektora Szkoły znaleźli się :
pani Małgorzata Gawlik,
pani Beata Gordon,
pani Elżbieta Kurzawa,
pani Teresa Matusik,
pani Joanna Nizińska,
pan Mateusz Ożóg,
pani Barbara Podlasek,
pan Jacek Staniec,
pan Wojciech Szerszeń,
pani Małgorzata Szot,
pani Agata Wiktor,
pani Agnieszka Wodzień.

Szczególne wyróżnienie, Statuetkę Pracownika Roku, otrzymane w drodze głosowania całego grona pedagogicznego, które w kwestii  laureatki było jednomyślne, za swą długoletnią pracę i trud w nią wkładany otrzymała pani Jadwiga Durda.

Uroczyste obchody Święta Edukacji Narodowej dopełnił montaż słowno – poetycki w wykonaniu uczniów klasy II a, II g1 i III b. W części artystycznej akademii udział wzięli:
Piotr Arast,
Krzysztof Gleń,
Weronika Greczycho,
Kinga Kowalczyk,
Rafał Sumień,
Aleksandra Staroń,
Tomasz Sysło,
Gabriela Wodzień.
W przygotowaniach uroczystości uczestniczyły także uczennice klasy II a: Wiktoria Nykiel i Angelika Bielatowicz.

W imieniu swoim oraz całego Zespołu Przedmiotów Humanistycznych podziękowania za pomoc
w przygotowaniu uroczystości składam na ręce:
pani Teresy Matusik,
pani Beaty Chmielewskiej,
pani Dominiki Pyki,
pani Marceliny Strzałki,
pani Katarzyny Hajduk,
pana Tadeusza Badowskiego,
pana Jacka Stańca,
pana Krzysztofa Bieleckiego,
pana Mariusza Żurka.

Anna Szela – Giza

„Lekcje z ZUS”

zus


Edycja 2017/2018

Projekt dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „Lekcje z ZUS”. Jest to pierwszy, autorski, projekt ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

„Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Ilustracje do lekcji wykonali młodzi polscy rysownicy.

Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych będą wykorzystywać materiały na lekcjach.

Zachętą do uczestnictwa w programie „Lekcje z ZUS” jest konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” z atrakcyjnymi nagrodami zyskujący coraz większą popularność (od roku szkolnego 2016/2017 jest to olimpiada).

Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej
oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgłoszenia uczestników do olimpiady przyjmuje Joanna Chwał.