Daily Archives: 28 października 2017

Drugie miejsce w II Powiatowym Konkursie Poetycko –Literackim „Idźmy naprzód z nadzieją”

26 października 2017 roku w ZSZ w Pustkowie-Osiedlu odbyła się uroczysta gala finałowa II Konkursu Poetycko – Literackiego „Idźmy naprzód z nadzieją” poświeconego świętemu Janowi Pawłowi II, zorganizowanego przez Szkolne Koło „Caritas”.

W kategorii poezja zakończył się on sukcesem Michała Mitoraja z 2 B, który zajął drugie miejsce. Opiekun Andrzej Fijołek.

—————————————————————————————————-

Nadzieja

Mówisz – nie ma już nadziei
Nieprawda
Choćbyś ją zamknął
w żelaznym sejfie rozpaczy
Ona – niewidzialna jak jej siostry
wiara i miłość
przeniknie najgrubsze ściany
I nie pozwoli Ci zostać samemu
w pustym gmachu Twego serca.

———————————————————————————————————-

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Michał Mitoraj

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich

W bieżącym roku szkolnym odbywa się III edycja Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.

Temat wiodący brzmi: „Bankowość – miejsce i rola w gospodarce rynkowej”.

W etapie  szkolnym Turnieju brało udział 37 uczniów naszej szkoły.

Po ocenie wyników eliminacji do zawodów okręgowych zakwalifikowali się:

TWiUHM

Laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menedżerskich są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu z kwalifikacji zawodowych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz powodzenia podczas etapu okręgowego, który odbędzie się 16 listopada 2017 roku w Mielcu.

 

Małgorzata Szyszka

 

Wizyta studyjna niemieckich nauczycieli w dębickim Ekonomiku

W ramach programu Erazmus +, w dniach od 18 do 21 października 2017 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dwie nauczycielki: panią Christine Matysik i panią Janę Arey, które na co dzień pracują z niemiecką młodzieżą, ucząc ekonomii, języka angielskiego i niemieckiego w Szkole Zawodowej im. Otto Bennemanna  w Brunszwiku w Dolnej Saksonii.

Głównym celem wizyty zachodnich sąsiadów było poznanie dębickiego Ekonomika, kierunków kształcenia, jak również podjęcie rozmów z dyrekcją dotyczących przyszłej współpracy szkół, wspieranej z funduszy europejskiego program Erazmus+.

Dzięki gościom z Niemiec jury tegorocznego Turnieju Wiedzy o Bankowości pod hasłem „Jestem bezpieczny na rynku finansowym”  miało charakter międzynarodowy. Obie panie przy pomocy tłumacza dzielnie oceniały stoiska poszczególnych banków, przygotowane przez naszych uczniów. Duże wrażenie na niemieckich pedagogach zrobiło zaangażowanie młodzieży i ogrom pracy, jaki włożono w organizację i  przeprowadzenie konkursu.

Ciekawym doświadczeniem dla gości był także udział w lekcji pracownia grafiki reklamowej prowadzonej przez pana Jacka Stańca. Grupa uczniów z klasy IV R miała okazję zaprezentować swoje umiejętności z zakresu projektowania opakowań na napoje.

Na wspólnym posiedzeniu rady pedagogicznej pani Christine i pani Jana przedstawiły system szkolnictwa w Niemczech, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego.

W trakcie pobytu naszych gości nie zabrakło aspektów kulturalnych, o które zadbały germanistki pani Joanna Mazurkiewicz i pani Małgorzata Papiernik, mające do wykonania niebanalne zadanie, gdyż dla ich koleżanek po fachu była to pierwsza wizyta w kraju nad Wisłą. Nasze miłe panie zobaczyły stolice Podkarpacia Rzeszów, Dębice, Pilzno, a z 20 metrowej wieży widokowej w Głobikowej podziwiały Pogórze Karpackie w jego jesiennej odsłonie. Istotnym elementem poznawania naszego kraju była wizyta  w Krakowie. Jak przystało na obcokrajowców, odwiedzających pierwszy raz  stary gród nad Wisłą, pani Christine i pani Jana wysłuchały hejnału mariackiego, odbyły spacer wokół sukiennic , a idąc dalej „Traktem Królewskim” udały się na Wzgórze Wawelskie, aby zobaczyć  Zamek Królewski i Katedrę na Wawelu. Niezawodny Kraków zachwycił nie tylko swoją architekturą czy klimatem, ale również bogactwem smaków tradycyjnych polskich potraw. Niemieckie panie pedagog skosztowały krakowskiego obwarzanka , jak również  stały się prawdziwymi fankami żurku z kiełbasą i jajkiem oraz ruskich pierogów.

„Klimat, energia i pozytywne wibracje Waszej szkoły są niesamowite. Jesteśmy pod wrażeniem gościnności i otwartości zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów” – tak swój pobyt w Ekonomiku podsumowała pani Christine Matysik. 

DSCN2573[1]DSCN2562[1] DSCN2564[1] DSCN2575[1]