Daily Archives: 8 października 2017

Wycieczka „Przyroda powiatu dębickiego”

4 października 2017 uczniowie Ekonomika oraz dzieci z Domu Dziecka „Hanka” wzięli udział w wycieczce  „Przyroda powiatu dębickiego”

W tym roku odwiedziliśmy Stobierną. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Owadów i Pajęczaków w Centrum Edukacji Ekologicznej. Dalej zobaczyliśmy Osadę Słowiańską, gdzie  poczuliśmy prawdziwie średniowieczną atmosferę.  Obserwowaliśmy  jak żyli w tamtych czasach nasi przodkowie, jakich używali sprzętów, jak się ubierali, a także jakiej broni używali podczas najazdów wroga. W trakcie warsztatów można było popróbować swoich sił w lepieniu garnków z gliny. Dodatkową atrakcją  wycieczki było ognisko, przy którym piekliśmy  kiełbaski.

 Dziękujemy młodzieży z Klubu Ośmiu wraz z opiekunem p. Beatą Gordon za zadbanie o poczęstunek  na czas wycieczki. Dziękujemy  tym wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas po to, by na twarzach dzieci z Domu Dziecka zagościł uśmiech.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Szot Małgorzata i Szydło Wojciech.

Sztafetowe biegi przełajowe młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

03 października 2017 r. na terenie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy (na stadionie Mechanika) odbyły sie sztafetowe biegi przełajowe młodzieży ponadgimnazjalnych na dystansie 10 x 800m, w których oczywiście wzięli udział nasi uczniowie tj. Fołta Paweł, Gurga Szczepan, Maź Bartłomiej, Pulak Bartosz, Petryk Dominik, Szczepanek Bartosz, Drąg Dominik, Dąbrowski Kacper, Niemiec Przemysław, Warchoł Sebastian, Głogowski Damian.

W Mistrzostwach Powiatu Dębickiego Szkół Średnich uczestniczyło osiem Szkół. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych wszyscy godnie reprezentowali szkoły walcząc do końca.

Wśród chłopców zwycięstwo przypadło „Mechanikowi”, „Ekonomik” skończył sztafetę na 7 miejscu.

Opiekę nad grupą chłopców sprawował Grzegorz Mytkoś

20171003_115216 20171003_115900 20171003_115913

Uczniowie z klas gastronomicznych na Uniwersytecie Rzeszowskim

We wtorek  26.09.2017 r.  40 uczniów z Ekonomika  poczuło  się  jak studenci kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka.

Uczestniczyli w wykładach i zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Część uczniów wysłuchała wykładu Pani dr Magdaleny Kwolek –Mirek  nt. ” Naturalne źródła witaminy C”. Następnie udali się do sali laboratoryjnej , gdzie wykonali oznaczenie zawartości witaminy C w materiałach spożywczych metodą z odczynnikiem Folina – Ciocalteu . Przygotowali próbki soków i napojów do oznaczenia i przeprowadzali reakcje oraz detekcję  spektrofotometryczną. Przebieg ćwiczeń nadzorowała również Pani dr Sabina Bednarska.

Druga grupa uczniów wysłuchała wykładu Pani dr Marii Czernickiej nt. „Słodkie składniki żywności”, a następnie w laboratorium przygotowali próbki z materiałów roślinnych, wykonali ekstrakcję cukrów i oznaczyli techniką chromatografii.

Niektóre urządzenia w laboratoriach budziły respekt, nasi uczniowie nigdy nawet o nich nie słyszeli.

Ponieważ zajęcia były prowadzone w sposób bardzo interesujący i przystępny,  podobały się wszystkim uczniom.  Wielu wyraziło zainteresowanie wymienionym kierunkiem studiów w przyszłości.

Na zakończenie spotkania na uczelni,  przesiąknięci naukową atmosferą wszyscy udali się na pyszny obiad w stołówce studenckiej.

Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowały : Elżbieta Kurzawa, Alina Ryczek, Elżbieta Tyksińska i Marta Wypasek.

Wycieczka była sponsorowana w ramach Projektu „Młody gastronom – start do kariery zawodowej”, którego realizatorem jest UNIA PRODUCENTÓW I PRACODAWCÓW PRZEMYSŁU MIĘSNEGO. Projekt jest  dofinansowanego  ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie

W związku z tegorocznym hasłem Światowego Dnia Ziemi „W kierunku natury” uczniowie klas 2b oraz grupa osób z klas 2g1 i 2g2 wzięli udział w wycieczce ekologicznej. Naszym głównym celem było poznawanie bioróżnorodności. W tym celu odwiedziliśmy Ogród Zoologiczny a przy okazji Muzeum Przyrodnicze w Krakowie. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ogród Doświadczeń im. S. Lema, gdzie młodzież z dużym zaangażowaniem poznawała prawa przyrody. Wyprawa łączyła w sobie przyjemne i pożyteczne, i mimo nienajlepszej pogody należy do tych udanych.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Barbara Podlasek, ks. Piotr Nalepa i Małgorzata Szot.

Sprzątanie Świata 2017

27 września 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, której hasłem przewodnim było:
„Nie ma śmieci – są surowce”

Zaopatrzeni w rękawice i worki uczniowie klas 2 g1 oraz 1c, zbierali pozostawione w lesie śmieci.

Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.

Po wspólnej pracy, przy płomieniu ogniska był czas na refleksję nad stosunkiem do otaczającego świata i konsekwencjami naszego działania. Wysłuchaliśmy prelekcji pana leśniczego Andrzeja Trzeciaka dotyczącej gospodarki leśnej oraz wpływu człowieka na stan lasów w nadleśnictwie Dębica. Wielkie zaangażowanie w „Sprzątanie Świata” nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o stan środowiska naturalnego w ciągu całego roku. Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy o nią dbać wszyscy!

 

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Akcję zorganizował Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we współpracy z Nadleśnictwem Dębica. Opiekę nad uczniami w trakcie „Sprzątania Świata” sprawowały: Beata Baszak i Małgorzata Szot.

SAM_4385

 

SAM_4377 SAM_4388 SAM_4401 SAM_4403