Sprzątanie Świata 2017

By   8 października 2017

27 września 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, której hasłem przewodnim było:
„Nie ma śmieci – są surowce”

Zaopatrzeni w rękawice i worki uczniowie klas 2 g1 oraz 1c, zbierali pozostawione w lesie śmieci.

Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.

Po wspólnej pracy, przy płomieniu ogniska był czas na refleksję nad stosunkiem do otaczającego świata i konsekwencjami naszego działania. Wysłuchaliśmy prelekcji pana leśniczego Andrzeja Trzeciaka dotyczącej gospodarki leśnej oraz wpływu człowieka na stan lasów w nadleśnictwie Dębica. Wielkie zaangażowanie w „Sprzątanie Świata” nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o stan środowiska naturalnego w ciągu całego roku. Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy o nią dbać wszyscy!

 

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Akcję zorganizował Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we współpracy z Nadleśnictwem Dębica. Opiekę nad uczniami w trakcie „Sprzątania Świata” sprawowały: Beata Baszak i Małgorzata Szot.

SAM_4385

 

SAM_4377 SAM_4388 SAM_4401 SAM_4403