Monthly Archives: Listopad 2018

POTĘGA UMYSŁU – RADOŚĆ I ZABAWA

Rodzinny Piknik Naukowy „POTĘGA UMYSŁU - RADOŚĆ I ZABAWA”, jest okazją do spędzenia wspólnego czasu dla całej rodziny.

Na wszystkie wydarzenia - WSTĘP WOLNY!!!

Rodzinny Piknik Naukowy odbędzie się w DNIU 1 GRUDNIA BR. (SOBOTA) w budynku II L.O IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W DĘBICY przy ul.Sportowej 24 od godz. 10.00 do 15.00.

UM potega umyslu plakat

 

Udział w Targach HORECA/GASTROFOOD w Krakowie

horeca2018

Uczniowie klas gastronomicznych z naszej szkoły w dniu  09.11.2018r. uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Najważniejszym punktem wyjazdu było  zapoznanie się z ofertą 26  Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii  HORECA oraz 17 Targów Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD .

Jak co roku na zwiedzających czekała bogata oferta wyposażenia i produktów, prezentacja nowości, warsztaty i seminaria odbywające się w ramach Akademii HORECA, niesamowite pokazy i prezentacje kulinarne przygotowane przez ekspertów z branży w ramach Kuchni Mistrzów oraz dedykowane salony tematyczne. Wyjazd był bardzo udany. Wzbogacił wiedzę wszystkich uczestników o bardzo istotne informacje z branży gastronomicznej.

Profesjonalizm i nowoczesność to zdecydowane atuty Targów HORECA/GASTROFOOD.

Planujemy już wycieczkę na przyszłoroczną edycję targów.

1 targi-horeca-enoexpo-2018-pokaz-barmanski targi-horeca-enoexpo-degustacje-na-stoiskach targi-horeca-enoexpo-desery targi-horeca-enoexpo-kuchnia-mistrzow-4 targi-horeca-enoexpo-pokazy-barmanskie targi-horeca-enoexpo-pokazy-na-stoiskach

Na słodko z historią

Uczniowie klas gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy  uczcili  100–tną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, która  wypadła 11 listopada 2018r.

Zorganizowali z tej okazji  akcję pod hasłem „Na słodko z historią”.

W ramach tej akcji w dniu 8 listopada 2018r. na rynku dębickim  promowali polską historię rozdając ciekawostki historyczne i częstując  własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami oraz tortem urodzinowym.

Akcja bardzo spodobała się mieszkańcom Dębicy. Byliśmy chwaleni za formę uczczenia jubileuszu oraz za pyszne słodkości.

Ciekawostki historyczne przygotowali uczniowie klasy 4 g1 pod kierunkiem p. M. Ożoga, ciasta wypiekali uczniowie klas 2g2, 2g1, 3g1 oraz 4g2 pod kierunkiem pań : M. Wypasek,  A. Ryczek, E. Tyksińskiej, E. Kurzawy. Dekoracje wykonali uczniowie pod kierunkiem p. M. Groch-Kipy.

PART_1541666706049 PART_1541671670445(1) PART_1541671685331(2) PART_1541671745418 PART_1541671807689

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek 9 listopada wspólnie obchodziliśmy 100-lecie Niepodległości.

 W ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej,  o godzinie 11:11 cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na hali gimnastycznej, aby wspólnie zaśpiewać czterozwrotkowy hymn narodowy.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu odbył się montaż słowno – muzyczny, w którym przedstawiona została trudna droga Polski do niepodległości. Prowadzący (Veronika Tomasiewicz i Michał Mitoraj) oraz uczniowie recytujący wiersze i śpiewający piosenki, zbudowali uroczysty, patriotyczny klimat i wprowadzili wszystkich zgromadzonych na uroczystości w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.

Usłyszeliśmy wiersze, pieśni i piosenki współczesne, ale również z czasów powstań narodowych, z lat I wojny światowej,  skupione wokół tematów marzeń o wolności, walk o niepodległość, losów żołnierzy polskich, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Legionów Polskich.

Dziękuję za pomoc w przygotowaniu akademii pani Marcie Cabaj i jej chórowi oraz moim uczniom: Agnieszce Hodur (Ia), Agnieszce Madura (Ic), Julce Kulig (Ir), Wiktorii Sajdak (IIg2), Veronice Tomasiewicz (Ia), Piotrowi Arast (IIIa), Michałowi Mitoraj (IIIb), Rafałowi Sumień (IIIa).

Beata Szypułka

NIEPODLEGŁOŚĆ JEST Z NAS

05.XI.2018 r. Julia Stasiowska (IIr) i Tomasz Sysło (IIIa) wzięli udział w powiatowym konkursie krasomówczym „Niepodległość jest z nas”. Myślą przewodnią tegorocznego konkursu były słowa św. Jana Pawła II: „Wolność jest dana człowiekowi przez Stwórcę i jest mu równocześnie zadana…”. W czasie trwania konkursu na scenie Domu Kultury i Kina „Kosmos”,  jedenastu retorów wygłosiło 12 minutowe rozważania, czym  w kontekście wolności jest niepodległość. Poziom przygotowanych przemówień był bardzo wysoki. Przemówienia prezentowane były na żywo, z pamięci. Wśród wyróżnionych znalazł się Tomasz Sysło, któremu gratulujemy sukcesu.

IMG_20181105_132256

DZIEŃ PATRONA ZA NAMI – 1B Z BONEM „NIETYKALNI 2018″!

26 października w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci Janusza Korczaka, patrona naszej placówki edukacyjnej.
Składała się ona z trzech części: oficjalnej – połączonej ze ślubowaniem klas pierwszych, artystycznej oraz rozrywkowej.

Apel rozpoczął się tradycyjnie od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu szkoły. Następnie nowy przewodniczący, Bartłomiej Maź, wraz z reprezentantką Samorządu Uczniowskiego, Wiktorią Skoczylas, przywitali wszystkich wychowawców, pedagogów, a także uczniów, po czym oddali w pierwszej kolejności głos Dyrektorowi Szkoły, Panu Krzysztofowi Góreckiemu. Szef i zarazem gospodarz „Ekonomika” przyjął ślubowanie, po którym młodzież mogła wysłuchać słowno-muzycznej części
artystycznej poświęconej Januszowi Korczakowi.

W rolę narratorów wcieliły się uczennice klasy 2A – Klaudia Parat, Natalia Darłak natomiast z interpretacją wierszy kapitalnie
poradzili sobie: Tomasz Sysło, Weronika Lesiak, Rafał Sumień, Piotr Arast (3A), Julia Walczak (1R), Izabela Podlasek, Miłosz Zand (1B), Justyna Pomykacz (2C), Patryk Małkowski (2G1). Liryczny montaż został okraszony wokalnym występem debiutującej w murach „Ekonomika”, Magdaleny Pych oraz nieco bardziej doświadczonej i utytyłowanej, Wiktorii Kosińskiej (3G1).

Po kilkunastu minutach podróży w przeszłości i rozmyślaniu nad tym, co tak naprawdę zakrzewił w młodych ludziach „Stary Doktor” przyszła pora na otrzęsiny klas pierwszych, czyli rywalizację o Magiczny Bon „Nietykalni 2018″ oraz tytuł „Pierwsi z Pierwszych”.

Samorząd Uczniowski wraz z „grupą wsparcia” przygotowali szereg konkurencji manualno-umysłowych, a przedstawiciele klas pierwszych walczyli ze sobą w duchu fair play o miano najlepszego oddziału. Imprezę poprowadził niezawodny duet konferansjerów – Tomasz Sysło, Weronika Lesiak, a w jury zasiedli oprócz dyrekcji – Pan Tadeusz Badowski i przedstawiciele
poprzedniego SU – Marcin Gawlik, a także Kinga Piwowarczyk.

Po niezwykle emocjonującej rozgrywce, bon z tygodniowym rabatem na niezapowiedziane formy sprawdzające wiedzę wywalczyli
podopieczni Pani Edyty Żmudy, klasa 1B.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Oprawa fotograficzna: Michał Kozak, Mikołaj Skóra (2A)
Nagłośnienie: Pan Jacek Staniec
Pomoc techniczna: Krzysztof Gleń, Oskar Puchała, Bartłomiej Staniec, Krystian Kołek (3A)

Rekord dla Niepodległej

Akcję „Rekord dla Niepodległej” zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

9.11.2018 wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy o godz. 11.11 odśpiewali Hymn Polski.

video
play-sharp-fill

 

Ekonomik śpiewa dla NIEPODLEGŁEJ

My dla Niepodległej” to myśl przewodnia III Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej , który stał się kolejną okazją do świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Impreza zorganizowana została 8 listopada 2018 r. przez Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu, a patronat nad nią sprawowało Starostwo Powiatowe w Dębicy.

Ponad 30 utworów o tematyce patriotycznej, które zostały zaprezentowane na scenie w CKiB w Pustkowie-Osiedlu, wprowadziło publiczność oraz jurorów w niemały zachwyt. Były wśród nich utwory zaśpiewane przez uczennice z ZSE: „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” autorstwa Grzegorz Tomczaka, wykonany przez Wiktorię Kosińską  (4G2),  „Ojczyzno ma” muz.i słowa Karola Dąbrowskiego zaśpiewany przez Gabrielę Nogę i Kingę Kochan (4B), „Czarna sukienka” w wykonaniu  Marioli Drzał (4R) przy akompaniamencie gitary Michała Dziadosza (4A) oraz „Polska Madonna”, słowa Agnieszka Osiecka, muzyka Andrzej Sikorowski, którą zaśpiewała Magdalena Pych (1B).

Choć poziom imprezy był wyjątkowo wysoki, to jak się okazało, poziom Ekonomika też.

Miejsce II w kategorii wokalista zdobyła Wiktoria Kosińska,

miejsce III w kategorii zespół przyznano duetowi Gabrieli Nodze i Kindze Kochan,

zaś wyróżnienie Magdalenie Pych.

Jestem niezmiernie dumna z naszych uczniów, którzy nie tylko godnie reprezentowali w tym dniu szkołę i pokazali klasę, ale również przez śpiew i muzykę zamanifestowali czym jest dla nich Polska.

Opracowała

Marta Cabaj

4

1 2 3 5

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ !

Na parterze szkolnego korytarza zawisła biało-czerwona flaga wykonana ze stu balonów. Przypomina ona wchodzącym o setnej rocznicy odzyskania niepodległości i zachęca do okazywania radości, że mamy szczęście żyć w wolnej Polsce oraz do wdzięczności i pamięci o tych, którzy się do tego przyczynili.
Baloniki zostały napełnione powietrzem pochodzącym z płuc uczniów klasy 1 b :)
DSC_0427