Monthly Archives: Listopad 2019

Sadzenie drzew miododajnych

12 listopada 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i innych szkół średnich z powiatu dębickiego
włączyli się w akcję sadzenia miododajnych drzew w ramach kampanii edukacyjnej

 „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”

Młodzież zasadziła pół setki drzew (klon, lipa, akacja), z których pszczoły będą mogły pozyskiwać nektar i pyłek kwiatowy. Prowadzona akcja ma zwiększyć świadomość młodzieży na temat środowiska przyrodniczego, zachęcić do indywidualnego dbania
o pożytki dla pszczół oraz do czynnego podejmowania  działań służących ochronie środowiska. Za wysiłek i poświęcony czas, uczniom oraz ich opiekunom, dziękował Wicestarosta Adam Pieniążek.

Dziękuję uczniom klasy 4g2, którzy zaangażowali się w tą akcję.

Szot Małgorzata

All-focus

All-focus

Rusza jubileuszowa XX edycja akcji GÓRA GROSZA

góra grosza

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć:
dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”

 (Papież Franciszek)

 

W naszej szkole w dniach od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku
zostanie przeprowadzona wielka zbiórka monet.

Akcja  GÓRA GROSZA organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, a koordynatorką  akcji jest Elżbieta Prządka. Patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem akcji GÓRA GROSZA jest pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Rodzina dla każdego dziecka jest ostoją bezpieczeństwa, daje możliwość rozwoju swoich talentów i zainteresowań. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone.

Dzięki zebranym środkom finansowym możliwa będzie realizacja programów umożliwiających dzieciom powrót do domu, bądź stworzenie miejsc zbliżonych do domu rodzinnego, w których mogłyby spokojnie dorastać.

GÓRA GROSZA pozwala na prowadzenie małych domów i mieszkań dla usamodzielnianych wychowanków. Tam dzieci i młodzież bezpiecznie rozwijają się oraz planują swoja przyszłość, gdy trwa kryzys w ich rodzinie. Zebrane grosze umożliwiają także prowadzenie trzech Specjalistycznych Ośrodków „Port”, gdzie dziecko i jego rodzina mogą otrzymać pomoc.

Zasady przeprowadzenia zbierania  zbiórki w naszej szkole:

  1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie).
  2. Każda klasa przeprowadza zbiórkę monet.
  3. Przeliczoną kwotę skarbnik przekaże wolontariuszom, którzy przeprowadzą   zbiórkę w wyznaczonym terminie lub do opiekuna akcji pani Elżbiety Tyksińskiej.
  4. Komisyjne przeliczenie, zapakowanie i odesłanie zebranych monet.
  5. Ogłoszenie wyniku zbiórki oraz podanie klas, które zebrały największą kwotę.

 

Nie bądź obojętny ! Te dzieci czekają na Twoją pomoc.

WYWIADÓWKA

wywiadówka - listopad 2019

Zapraszamy rodziców uczniów wszystkich klas na spotkanie wywiadowcze w środę  20 listopada o godzinie 16.00.
Rodzice uczniów klas pierwszych proszeni są o przybycie o godzinie 15.45 na spotkanie z dyrekcją szkoły na nową salę gimnastyczną.

Spotkanie z wychowawcami poszczególnych klas odbędzie się w salach: 

sale

Sukces zespołu z Ekonomika na Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

6 listopada reprezentantki naszej szkoły Justyna Pomykacz, Łojek Kinga, Emilia Szanduła  za wykonanie własnej interpretacji piosenki „ Czarny chleb” zajęły 3 miejsce na  IV Powiatowym Festiwalu  Piosenki i Pieśni Patriotycznej „ Polski my naród..”.

Festiwal został zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej- Curie wraz z Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu, w sposób szczególny upamiętniając 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

W konkursie udział wzięły nie tylko zespoły, ale też soliści z całego powiatu. Chociaż konkurencja była duża, wzorowa postawa naszych uczennic pozwoliła nam zająć miejsce na podium.

Naszą szkołę reprezentowała również Wiktoria Madej z IR1.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy talentu i odwagi. Życzymy dalszych sukcesów!

Do zobaczenia za rok!

Urszula Michalec

fesiwal

Podkarpackie Spotkania Edukacyjne – DĘBICA 2019

Miło nam poinformować, ze w dniu
27 listopada 2019
odbywać się będą
Podkarpackie Spotkania Edukacyjne – DĘBICA 2019

Miejsce spotkań: Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy, ul. Ogrodowa 20

Ekspozycje wystawiennicze dla zwiedzających czynne w godzinach od 9-tej do 13-tej.

Serdecznie zapraszamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych do odwiedzenia targów. Skorzystajcie z szansy bezpośredniego kontaktu z uczelniami, które przygotowały dla Was profesjonalną ofertę. Będziecie mogli rozmawiać z pracownikami i studentami poszczególnych uczelni. To najbardziej wiarygodne źródło, pytajcie o wszystko: zasady rekrutacji, warunki studiowania, zakwaterowanie – domy studenckie, stypendia, wymianę studencką z uczelniami zagranicznymi. Przekonacie się o słuszności podjętej już decyzji o wyborze uczelni, bądź też poszukacie innej. Jest jeszcze czas na korektę swoich planów pod kątem przyszłego kierunku studiów jak i wyboru przedmiotów branych pod uwagę przy rekrutacji. W profesjonalnie przygotowanych stoiskach ze swoją ofertą czekają na Was pracownicy działów promocji oraz studenci poszczególnych uczelni.

Do zobaczenia na Podkarpackich Spotkaniach Edukacyjnych DĘBICA 2019-11-16

Patronat Honorowy: Starosta Powiatu Dębickiego

Partner Spotkań Edukacyjnych: Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy

Patronat Medialny:
www.kierunkistudiow.pl  
www.pomaturze.pl

Organizator:
www.tetrix.pl

PlakatA3_DEBICA

Centrum Nauki Kopernik ponownie zawita do Dębicy!

23 listopada br. przyjedzie do Dębicy Centrum Nauki Kopernik.
Rodzinny Piknik Naukowy „Potęga umysłu – radość i zabawa” udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Pod okiem animatorów warszawskiego Centrum Nauki Kopernik uczestnicy pikniku będą mogli dowiedzieć się: Ile waży powietrze, które jest nad nami? Skąd się bierze ciśnienie atmosferyczne? Dlaczego alpiniści nie mogą odpocząć przy szklance mocnej herbaty? Na stoisku pt. „Muzyka” zwiedzający dowiedzą się: Czym jest dźwięk dla fizyka, a czym dla artysty? Jak działa metronom? Czy wszystko może być instrumentem?

Stowarzyszenie „Uwierz w siebie” i  II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy serdecznie zapraszają 23 listopada 2019 r. (sobota) na to wspaniałe wydarzenie, które odbędzie się w budynku II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy przy ul. Sportowej 24 od godz. 9.00 do godz. 15.00.  Będzie można zobaczyć ponad 20 fantastycznych pokazów i prezentacji przybliżających zagadnienia naukowe w ciekawy i interaktywny sposób.

W ramach wydarzenia 22 listopada 2019 r. (piątek) o godz. 18.00 w sali gimnastycznej odbędzie się także wyjątkowe spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim – lotnikiem i kosmonautą. Pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem, który odbył lot w kosmos.

Dlaczego  Piknik Naukowy „Potęga umysłu – radość i zabawa” jest tak interesujący? Pozwala dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki. To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem.

„To wielkie święto nauki połączone z zabawą – tak w skrócie można opisać nasz Rodzinny Piknik Naukowy. Szykuje się prawdziwa gratka dla tych, którzy cenią sobie nie tylko dobrą zabawę, ale też są spragnieni wiedzy i ciekawi świata. To druga edycja imprezy, której celem jest popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej, przedstawienie ciekawostek i pokazów z astronomii i robotyki, a także interaktywnych eksperymentów oraz prezentacji historycznych. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie” - mówi Marta Czekaj – prezes Stowarzyszenia „Uwierz w siebie”, dyrektor II LO w Dębicy.

Piknik jest więc okazją do spędzenia wspólnego czasu dla całej rodziny. Podczas pokazów, prezentacji, warsztatów zachęcamy do zadawania pytań, wchodzenia w dialog z prezenterami, a tym samym do pogłębiania Waszej wiedzy. Zaproszenie skierowane jest do mieszkańców powiatów dębickiego, mieleckiego oraz ropczycko-sędziszowskiego. Na wszystkie wydarzenia – WSTĘP WOLNY!!!

Więcej informacji już wkrótce na stronach internetowych:
https://www.facebook.com/events/384679929087382/,
 http://2lo-debica.ppe.edu.pl/,
www.debica.pl,

Rodzinny Piknik Naukowy jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Patronat honorowy objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Dębickiego, Burmistrz Miasta Dębicy i Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Partnerami Pikniku są: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, Planetarium ASTRODOM w Krośnie, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski (m.in. Koło Naukowe Przyrodników na Wydziale Biologiczno-Rolniczym), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dębicy, Szkoła Brytania Języki Świata w Dębicy i Wodociągi Dębickie Sp. z o.o.

Patronat medialny objęli: „Obserwator Lokalny”, Dębica.TV,  Polska Telewizja Regionalna, TVP 3 Rzeszów.

potega_umyslu_plakat2-mały potega_umyslu_program_nastrone-mały

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W poniedziałek 11 listopada 2019r. uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godz. 10:15 na Placu Gryfitów przy figurze Matki Bożej Niepokalanej w Dębicy. W tym roku mija dokładnie setna rocznica wzniesienia tej figury, jako wotum wdzięczności dębiczan za odzyskaną niepodległość. Uroczystość rozpoczął ks. Józef Dobosz słowami modlitwy ks. Piotra Skargi. Burmistrz Dębicy wraz z posłami i samorządowcami złożył wieniec kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. św. Jadwigi, gdzie odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy w asyście wojska, Miejskiej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych wszyscy uczestnicy obchodów udali się na rynek. O godz. 11:45 pod Pomnikiem Niepodległości rozpoczęła się oficjalna część ceremonii. Najpierw odbył się przegląd kompanii honorowej Wojska Polskiego po czym dowódca uroczystości złożył meldunek. W samo południe w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do HYMNU” odśpiewano hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej.  Po hymnie odczytano Apel Pamięci i nastąpiło oddanie salwy honorowej. Pod koniec uroczystości wyznaczone delegacje organizacji społecznych, władz miasta i powiatu złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Zwieńczeniem tej części obchodów była defilada oddziałów wojskowych oraz śpiew pieśni patriotycznych. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli członkowie rodziny pułkownika Adama Lazarowicza. ZSE reprezentowały uczennice klas: 1b1, 2a i 3c. 20191111_11403420191111_131107 received_2519914551578043

Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej „100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego 1919–2019”

W finale konkursu, który odbył się 4 listopada 2019 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku  startowało ponad 120 osób wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach we wszystkich województwach. Uczeń naszej szkoły Mastej Krzysztof z klasy 2 b zajął wysokie 7 miejsce. W finale startował również Wielgus Bartosz. Obaj razem z przedstawicielami szkół podstawowych i osobami dorosłymi, którzy startowali w kategorii Open tworzyli reprezentację województwa podkarpackiego, która w klasyfikacji końcowej zajęła 5 miejsce w Polsce.

Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej miał na celu uczczenie jubileuszu 100 lat działalności Polskiego Komitetu Olimpijskiego, promowanie edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu oraz upowszechnianie wiedzy historycznej o dokonaniach olimpijczyków.

Zawodnicy musieli wykazać się obszerną znajomością wyników sportowych, ceremoniału olimpijskiego, dyscyplin jak również życiorysów olimpijczyków.

Finalistom przyglądali się olimpijczycy: Wojciech Fortuna (złoto w 1972 r. w Sapporo), Piotr Markiewicz (brąz w 1996 r. w Atlancie), Marian Sypniewski (brąz w drużynie 1980 r. w Moskwie oraz brąz w drużynie w 1992 r. w Barcelonie) czy Mieczysław Nowicki (brąz w 1976 r. w Montrealu).

Do turnieju drużynę przygotowywała Dorota Rustyn- Ługowska.

IMG_20191104_132945 IMG_20191104_103606 IMG_20191104_101851 IMG_20191104_090016

DZIEŃ PATRONA ZA NAMI – 1G1 Z BONEM „NIETYKALNI 2019″!

25 października w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się uroczysta
akademia poświęcona pamięci Janusza Korczaka, patrona naszej placówki
edukacyjnej. Składała się ona z trzech części: oficjalnej – połączonej
ze ślubowaniem klas pierwszych, artystycznej oraz rozrywkowej.
Apel rozpoczął się tradycyjnie od wprowadzenia sztandaru oraz
odśpiewania hymnu szkoły. Następnie Bartłomiej Maź (przewodniczący) wraz
z reprezentantką Samorządu Uczniowskiego, Wiktorią Skoczylas, przywitali
wszystkich wychowawców, pedagogów, a także uczniów, po czym oddali głos
Dyrektorowi Szkoły, panu Krzysztofowi Góreckiemu. Szef i zarazem
gospodarz „Ekonomika” przyjął ślubowanie, po którym młodzież mogła
wysłuchać słowno-muzycznej części
artystycznej, poświęconej Januszowi Korczakowi.
W rolę narratorów wcielili się Rafał Sumień oraz Patryk Małkowski,
natomiast z interpretacją wierszy kapitalnie poradzili sobie: Tomasz
Sysło, Weronika Lesiak, Piotr Arast, Julia Walczak, Letycja Kopacz,
Nadia Świder, Natalia Darłak. Liryczny montaż został okraszony wokalnym
występem Magdaleny Pych oraz Agaty Stolarczyk.
Po kilkunastu minutach podróży w przeszłości i rozmyślaniu nad tym, co
tak naprawdę zakrzewił w młodych ludziach „Stary Doktor” przyszła pora
na otrzęsiny klas pierwszych, czyli rywalizację o Magiczny Bon
„Nietykalni 2019″.
Samorząd Uczniowski wraz z „grupą wsparcia” (Krzysztof Gleń, Oskar
Puchała, Bartłomiej Staniec) przygotował szereg konkurencji
manualno-umysłowych, a przedstawiciele klas pierwszych walczyli ze sobą
w duchu fair-play o miano najlepszego oddziału. Imprezę poprowadził
niezawodny duet konferansjerów – Tomasz Sysło, Weronika Lesiak.
Po niezwykle emocjonującej rozgrywce, bon z tygodniowym rabatem na
niezapowiedziane formy sprawdzające wiedzę wywalczyli podopieczni pani
Marty Wypasek, klasa 1G1.
Fot. Paulina Wodzień, Wiktoria Kędzior, Mateusz Szymczak
SERDECZNIE GRATULUJEMY‼️

Trucizny z domowego komina

29 października 2019 r. został rozstrzygnięty konkurs  „Trucizny z domowego komina” organizowany przez Starostwo Powiatowe i Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych przygotowali prace plastyczne i prezentacje multimedialne na ten temat.
Justyna Sudoł z klasy 3g1 zajęła I miejsce, a Kamila Tomasik z klasy 3g2 II miejsce w kategorii plastycznej.

,,Trucizny z domowego komina” to akcja propagująca konieczność działań zapobiegających paleniu śmieci w domowych kotłach, przeciwdziałaniu zjawisku smogu
w naszym powiecie.

Ważnym aspektem zorganizowanego konkursu był aspekt edukacyjny w ramach, którego wystąpił dr n. med. Lesław Ciepiela i przedstawił  wpływ zanieczyszczeń powietrza na organizm. W wykładzie „Smog a mózg” poinformował, że smog szkodzi nie tylko płucom, ale jak wynika z raportu UNICEF stwarza ryzyko trwałego uszkodzenia mózgu dzieci, a tym samym zmniejsza możliwości poznawcze i zaburza rozwój szczególnie najmłodszych. Smog przyczynia się do występowania m.in. depresji, chorób nowotworowych, zaburzeń hormonalnych, przewlekłego zmęczenia, choroby Alzheimera.

Pani Marta Cwynar główny specjalista Wydziału Monitoringu Regionalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przedstawiła stan zanieczyszczenia powietrza w powiecie dębickim.

Młodzież, która podjęła się udziału w konkursie wykazała się dużą świadomością ekologiczną. Może o tym świadczyć hasło, które wymyśliła Kamila Tomasik: „Myślisz, że spalone i nic się nie zmienia, lecz zapłaczą nad tym przyszłe pokolenia”.  

W zbliżającym się sezonie grzewczym życzmy sobie czystego powietrza.             

Szot Małgorzata

All-focus

All-focus All-focus IMG_20191029_110408_BURST001_COVER All-focus