Monthly Archives: Listopad 2019

I miejsce w XV POWIATOWYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM

27 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 miała miejsce XV edycja Powiatowego  Konkursu  Ekologicznego „Odkryj na nowo powiat dębicki”.

W kategorii wiedzowej tego konkursu uczennice klasy 2g2: Daria Klich i Urszula Hendras zajęły I miejsce. Wykazały się dużą wiedzą dotyczącą zagadnień ekologicznych, jak i historii i geografii naszego powiatu.

W kategorii multimedialnej III miejsce zdobyła uczennica klasy 2g1 – Agnieszka Nosal, a wyróżnienie otrzymały uczennice Kamila Koziara z 4g1 i Sandra Nowak z 3g1.

Konkurs odbywał się pod patronatem Starostwa Powiatowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, które ufundowały zwycięzcom nagrody.

Po zakończeniu konkursu odbyła się XV Powiatowa Debata „Ekologia to moda czy konieczność?”.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Szot.

All-focus IMG_20191127_104916 konk mechanik

Tydzień Edukacji globalnej

TEG_2019-page-001

W dniach 18 -23 listopada nasza szkoła świętowała Tydzień Edukacji globalnej. W krótkiej audycji uczniowie mogli się zapoznać z etymologią tego przedsięwzięcia oraz zostali zachęceni do udziału w internetowym wyzwaniu. Organizacja Narodów Zjednoczonych dąży do stworzenia lepszej przyszłości dla każdego człowieka.

W 2015 roku światowi przywódcy zebrali się aby opracować Agendę 2030 zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zmienić świat na lepsze. To nie prawda, że trzeba być światowym przywódcą by mieć wpływ na przyszłość naszego świata. Proste rzeczy jak zmniejszenie temperatury prania, oszczędzanie wody czy zmniejszenie temperatury ogrzewania, robią różnicę, jeśli będą wykonywane przez większość z nas. Ważne są też decyzje, które podejmujemy – kupujmy produkty, które wspierają organizacje charytatywne, kupujmy lokalne produkty spożywcze i unikajmy kupowania produktów, co do których mamy przesłanki, że do ich wyprodukowania wykorzystuje się pracę dzieci lub firmy źle traktują swoich pracowników nie zapewniając im bezpiecznych warunków pracy i godziwej zapłaty. Nie do przecenienia jest również nasza świadomość problemów globalnych. Interesujmy się informacjami ze świata.

Na zakończenie tygodnia uczniowie mogli, w formie zabawy Hunting Game, poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożeń współczesnego świata oraz faktów dotyczących problemów rozwijających się regionów świata.

Całe wydarzenie koordynowała p. Agnieszka Wodzień.

Zawody okręgowe V Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich

14 listopada 2019 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie okręgowym V Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.

Program olimpiady obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu tematu wiodącego, którym w tym roku jest „Gospodarstwo domowe, jako podmiot ekonomiczny gospodarki rynkowej” oraz problematykę ogólnoekonomiczną.

W ZSE w Mielcu rywalizowało dwudziestu pięciu uczniów reprezentujących sześć szkół z terenu województw podkarpackiego i świętokrzyskiego: Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy, Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, Zespół Szkół nr 3 w Łańcucie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzozowie i Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu.

Naszą szkołę reprezentowało 7 uczestników:

1. Justyna Posłuszny   klasa IV B TE

2. Weronika Lesiak     klasa  IV A TE

3. Julia Pochodaj        klasa IV A TE

4. Rafał Sumień          klasa IV A TE

5. Natalia Ciesielska   klasa IV C TH

6. Tomasz Sysło          klasa IV A TE

7. Klaudia Hołowicka  klasa IV B TE

Zawody finałowe V OWiUHM odbędą się w dniach 12-13 grudnia 2019 r. w ZSE Nr 2 w Krakowie.

Opiekunem merytorycznym uczniów jest pani Małgorzata Szyszka.

 

uczestnicy zawodów wraz z opiekunami

na sali uczestnicy ZSE Dębica

 

Weź przyszłość w swoje ręce – Finanse oczami licealisty

W dniu 7 listopada  2019 roku studenci Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod kierunkiem mgr Magdaleny Wiercioch, przeprowadzili warsztaty w ramach projektu edukacyjnego „Weź przyszłość w swoje ręce – Finanse oczami licealisty”, współfinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 3A TE i 1C TH.

Warsztaty miały na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat inflacji, zakładania działalności gospodarczej, nowoczesnych form płatności oraz podstawowych zasad gospodarowania budżetem domowym. W ramach każdego z warsztatów został przeprowadzony konkurs na zasadzie grywalizacji.

Uczestnicy po zakończonych warsztatach rozwiązali test wiedzy, który wyłonił 3 zwycięzców. Są nimi:

1.     Paweł Fołta – klasa 3A TE

dav

2.     Michał Kozak- klasa 3A TE

dav

3.     Klaudia Kotwa- klasa 3A TE

dav

 

dav

Zwycięzcy wezmą udział w Gali Finałowej, która odbędzie się w dniu 12.12.2019 roku w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Koordynatorem działań, ze strony ZSE, jest pani Małgorzata Szyszka – nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.

Więcej informacji na temat realizacji projektu:

https://www.facebook.com/finanselicealisty/

https://finanselicealisty.pl

 

Akcja – „Szkoła do hymnu”

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu”.

W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.

W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Z poważaniem

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

dyplom

Akcja „Szkoła pamięta”

Szanowni Państwo, 

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w  sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Łączę wyrazy szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

dyplom

Sadzenie drzew miododajnych

12 listopada 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i innych szkół średnich z powiatu dębickiego
włączyli się w akcję sadzenia miododajnych drzew w ramach kampanii edukacyjnej

 „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”

Młodzież zasadziła pół setki drzew (klon, lipa, akacja), z których pszczoły będą mogły pozyskiwać nektar i pyłek kwiatowy. Prowadzona akcja ma zwiększyć świadomość młodzieży na temat środowiska przyrodniczego, zachęcić do indywidualnego dbania
o pożytki dla pszczół oraz do czynnego podejmowania  działań służących ochronie środowiska. Za wysiłek i poświęcony czas, uczniom oraz ich opiekunom, dziękował Wicestarosta Adam Pieniążek.

Dziękuję uczniom klasy 4g2, którzy zaangażowali się w tą akcję.

Szot Małgorzata

All-focus

All-focus

Rusza jubileuszowa XX edycja akcji GÓRA GROSZA

góra grosza

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć:
dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”

 (Papież Franciszek)

 

W naszej szkole w dniach od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku
zostanie przeprowadzona wielka zbiórka monet.

Akcja  GÓRA GROSZA organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, a koordynatorką  akcji jest Elżbieta Prządka. Patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem akcji GÓRA GROSZA jest pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Rodzina dla każdego dziecka jest ostoją bezpieczeństwa, daje możliwość rozwoju swoich talentów i zainteresowań. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone.

Dzięki zebranym środkom finansowym możliwa będzie realizacja programów umożliwiających dzieciom powrót do domu, bądź stworzenie miejsc zbliżonych do domu rodzinnego, w których mogłyby spokojnie dorastać.

GÓRA GROSZA pozwala na prowadzenie małych domów i mieszkań dla usamodzielnianych wychowanków. Tam dzieci i młodzież bezpiecznie rozwijają się oraz planują swoja przyszłość, gdy trwa kryzys w ich rodzinie. Zebrane grosze umożliwiają także prowadzenie trzech Specjalistycznych Ośrodków „Port”, gdzie dziecko i jego rodzina mogą otrzymać pomoc.

Zasady przeprowadzenia zbierania  zbiórki w naszej szkole:

  1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie).
  2. Każda klasa przeprowadza zbiórkę monet.
  3. Przeliczoną kwotę skarbnik przekaże wolontariuszom, którzy przeprowadzą   zbiórkę w wyznaczonym terminie lub do opiekuna akcji pani Elżbiety Tyksińskiej.
  4. Komisyjne przeliczenie, zapakowanie i odesłanie zebranych monet.
  5. Ogłoszenie wyniku zbiórki oraz podanie klas, które zebrały największą kwotę.

 

Nie bądź obojętny ! Te dzieci czekają na Twoją pomoc.

WYWIADÓWKA

wywiadówka - listopad 2019

Zapraszamy rodziców uczniów wszystkich klas na spotkanie wywiadowcze w środę  20 listopada o godzinie 16.00.
Rodzice uczniów klas pierwszych proszeni są o przybycie o godzinie 15.45 na spotkanie z dyrekcją szkoły na nową salę gimnastyczną.

Spotkanie z wychowawcami poszczególnych klas odbędzie się w salach: 

sale

Sukces zespołu z Ekonomika na Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

6 listopada reprezentantki naszej szkoły Justyna Pomykacz, Łojek Kinga, Emilia Szanduła  za wykonanie własnej interpretacji piosenki „ Czarny chleb” zajęły 3 miejsce na  IV Powiatowym Festiwalu  Piosenki i Pieśni Patriotycznej „ Polski my naród..”.

Festiwal został zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej- Curie wraz z Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu, w sposób szczególny upamiętniając 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

W konkursie udział wzięły nie tylko zespoły, ale też soliści z całego powiatu. Chociaż konkurencja była duża, wzorowa postawa naszych uczennic pozwoliła nam zająć miejsce na podium.

Naszą szkołę reprezentowała również Wiktoria Madej z IR1.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy talentu i odwagi. Życzymy dalszych sukcesów!

Do zobaczenia za rok!

Urszula Michalec

fesiwal