Daily Archives: 30 listopada 2019

I miejsce w XV POWIATOWYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM

27 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 miała miejsce XV edycja Powiatowego  Konkursu  Ekologicznego „Odkryj na nowo powiat dębicki”.

W kategorii wiedzowej tego konkursu uczennice klasy 2g2: Daria Klich i Urszula Hendras zajęły I miejsce. Wykazały się dużą wiedzą dotyczącą zagadnień ekologicznych, jak i historii i geografii naszego powiatu.

W kategorii multimedialnej III miejsce zdobyła uczennica klasy 2g1 – Agnieszka Nosal, a wyróżnienie otrzymały uczennice Kamila Koziara z 4g1 i Sandra Nowak z 3g1.

Konkurs odbywał się pod patronatem Starostwa Powiatowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, które ufundowały zwycięzcom nagrody.

Po zakończeniu konkursu odbyła się XV Powiatowa Debata „Ekologia to moda czy konieczność?”.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Szot.

All-focus IMG_20191127_104916 konk mechanik

Tydzień Edukacji globalnej

TEG_2019-page-001

W dniach 18 -23 listopada nasza szkoła świętowała Tydzień Edukacji globalnej. W krótkiej audycji uczniowie mogli się zapoznać z etymologią tego przedsięwzięcia oraz zostali zachęceni do udziału w internetowym wyzwaniu. Organizacja Narodów Zjednoczonych dąży do stworzenia lepszej przyszłości dla każdego człowieka.

W 2015 roku światowi przywódcy zebrali się aby opracować Agendę 2030 zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zmienić świat na lepsze. To nie prawda, że trzeba być światowym przywódcą by mieć wpływ na przyszłość naszego świata. Proste rzeczy jak zmniejszenie temperatury prania, oszczędzanie wody czy zmniejszenie temperatury ogrzewania, robią różnicę, jeśli będą wykonywane przez większość z nas. Ważne są też decyzje, które podejmujemy – kupujmy produkty, które wspierają organizacje charytatywne, kupujmy lokalne produkty spożywcze i unikajmy kupowania produktów, co do których mamy przesłanki, że do ich wyprodukowania wykorzystuje się pracę dzieci lub firmy źle traktują swoich pracowników nie zapewniając im bezpiecznych warunków pracy i godziwej zapłaty. Nie do przecenienia jest również nasza świadomość problemów globalnych. Interesujmy się informacjami ze świata.

Na zakończenie tygodnia uczniowie mogli, w formie zabawy Hunting Game, poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożeń współczesnego świata oraz faktów dotyczących problemów rozwijających się regionów świata.

Całe wydarzenie koordynowała p. Agnieszka Wodzień.

Zawody okręgowe V Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich

14 listopada 2019 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie okręgowym V Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.

Program olimpiady obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu tematu wiodącego, którym w tym roku jest „Gospodarstwo domowe, jako podmiot ekonomiczny gospodarki rynkowej” oraz problematykę ogólnoekonomiczną.

W ZSE w Mielcu rywalizowało dwudziestu pięciu uczniów reprezentujących sześć szkół z terenu województw podkarpackiego i świętokrzyskiego: Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy, Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, Zespół Szkół nr 3 w Łańcucie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzozowie i Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu.

Naszą szkołę reprezentowało 7 uczestników:

1. Justyna Posłuszny   klasa IV B TE

2. Weronika Lesiak     klasa  IV A TE

3. Julia Pochodaj        klasa IV A TE

4. Rafał Sumień          klasa IV A TE

5. Natalia Ciesielska   klasa IV C TH

6. Tomasz Sysło          klasa IV A TE

7. Klaudia Hołowicka  klasa IV B TE

Zawody finałowe V OWiUHM odbędą się w dniach 12-13 grudnia 2019 r. w ZSE Nr 2 w Krakowie.

Opiekunem merytorycznym uczniów jest pani Małgorzata Szyszka.

 

uczestnicy zawodów wraz z opiekunami

na sali uczestnicy ZSE Dębica

 

Weź przyszłość w swoje ręce – Finanse oczami licealisty

W dniu 7 listopada  2019 roku studenci Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod kierunkiem mgr Magdaleny Wiercioch, przeprowadzili warsztaty w ramach projektu edukacyjnego „Weź przyszłość w swoje ręce – Finanse oczami licealisty”, współfinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 3A TE i 1C TH.

Warsztaty miały na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat inflacji, zakładania działalności gospodarczej, nowoczesnych form płatności oraz podstawowych zasad gospodarowania budżetem domowym. W ramach każdego z warsztatów został przeprowadzony konkurs na zasadzie grywalizacji.

Uczestnicy po zakończonych warsztatach rozwiązali test wiedzy, który wyłonił 3 zwycięzców. Są nimi:

1.     Paweł Fołta – klasa 3A TE

dav

2.     Michał Kozak- klasa 3A TE

dav

3.     Klaudia Kotwa- klasa 3A TE

dav

 

dav

Zwycięzcy wezmą udział w Gali Finałowej, która odbędzie się w dniu 12.12.2019 roku w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Koordynatorem działań, ze strony ZSE, jest pani Małgorzata Szyszka – nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.

Więcej informacji na temat realizacji projektu:

https://www.facebook.com/finanselicealisty/

https://finanselicealisty.pl