Obchody Narodowego Święta Niepodległości

By   18 listopada 2019

W poniedziałek 11 listopada 2019r. uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godz. 10:15 na Placu Gryfitów przy figurze Matki Bożej Niepokalanej w Dębicy. W tym roku mija dokładnie setna rocznica wzniesienia tej figury, jako wotum wdzięczności dębiczan za odzyskaną niepodległość. Uroczystość rozpoczął ks. Józef Dobosz słowami modlitwy ks. Piotra Skargi. Burmistrz Dębicy wraz z posłami i samorządowcami złożył wieniec kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. św. Jadwigi, gdzie odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy w asyście wojska, Miejskiej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych wszyscy uczestnicy obchodów udali się na rynek. O godz. 11:45 pod Pomnikiem Niepodległości rozpoczęła się oficjalna część ceremonii. Najpierw odbył się przegląd kompanii honorowej Wojska Polskiego po czym dowódca uroczystości złożył meldunek. W samo południe w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do HYMNU” odśpiewano hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej.  Po hymnie odczytano Apel Pamięci i nastąpiło oddanie salwy honorowej. Pod koniec uroczystości wyznaczone delegacje organizacji społecznych, władz miasta i powiatu złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Zwieńczeniem tej części obchodów była defilada oddziałów wojskowych oraz śpiew pieśni patriotycznych. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli członkowie rodziny pułkownika Adama Lazarowicza. ZSE reprezentowały uczennice klas: 1b1, 2a i 3c. 20191111_11403420191111_131107 received_2519914551578043