Author Archives: admin

OTRZĘSINY LICEALNE W „EKONOMIKU” – CZYLI SZTOS IMPREZA DLA DĘBICKIEJ MŁODZIEŻY!

Upłynęło zaledwie kilka miesięcy od pamiętnego Karnawału 2017, a za nami kolejna już, fenomenalna impreza w dębickim „Ekonomiku”! W czwartkowy wieczór (28 września) młodzież z „Kwiatka”, „Mechanika”, „Jagiełły”,”Wuchu”, 2LO, oraz oczywiście „Ekonomika” spotkała się na Wielkiej Integracji w murach placówki z 80-letnią tradycją. Na kilka godzin popularny „Zakon” przeobraził się w klub dyskotekowy z górnej półki….

Na początku września Samorząd Uczniowski rozpoczął intensywne przygotowania do dyskoteki, która tak jak zresztą obiecywaliśmy, miała przebić lutową zabawę. Zadanie to nie wydawało się łatwe, lecz posiadając kompetentną ekipę, odpowiednią strategię i stosując efektywne techniki marketingowo-promocyjne można było zaryzykować stwierdzenie, iż plan się powiedzie. Pamiętny Karnawał przyciągnął do naszej szkoły ponad 250 osób, co już wtedy dało najlepszy wynik frekwencji na tego typu wydarzeniach od lat. Rezultat świetny, jednak po Otrzęsinach Licealnych, szybko spadł on na drugi stopień podium….

Już po godzinie 17.00 Formacja Muzyczna Tobi rozgrzewała sprzęt, by po przybyciu młodzieży odpalić prawdziwe  fajerwerki. Nie zawiodła nas oczywiście Kefaja 29, która przygotowała dla gości katering w postaci mini-kanapeczek. Na stołach nie zabrakło również wypieków uczniów, jak choćby pyszne ciasta Wiktorii i Natalii z 3B czy apetyczne pieguski wykonane przez Izabelę oraz Wiktorię z 1B. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przyjmował imprezowiczów, nie nadążając z zapisywaniem ich na listy, gdyż liczba uczestników zabawy przerosła najśmielsze oczekiwania. W pewnym momencie istniało „zagrożenie” imprezą masową i pewnie, gdyby odbywała się ona w piątek, to musielibyśmy mocno kombinować albo po prostu wprowadzić limit. Ostatecznie na Otrzęsinach Licealnych w dębickim „Ekonomiku” zameldowało się UWAGA – PONAD 450 UCZNIÓW (byli także wierni absolwenci). Na potrzeby dyskoteki zamówiliśmy specjalną pieczątkę „Ekonomik Party”, a także opaski fluorescencyjne. Nasz team przez blisko 2 tygodnie pozyskiwał sponsorów, choć po sukcesie Karnawału niektóre firmy, widząc krążący w sieci plakat i wydarzenie, zgłaszały się do nas same.

Po nieśmiałym początku, zwłaszcza pierwszoklasistów przyklejonych do ścian i wpatrujących się w parkiet jak „szpok w 50 groszy”, w końcu coś zaczęło się dziać. Tutaj najbardziej zauważalny był brak pani Joanny Chwał, która rozkręcała ostatnią dyskę, a i teraz zapewne pokazałaby młodym jak należy baunsować. DJ raz po raz miksował muzykę, trafiając w gusta wszystkich uczestników, a sala szybko wypełniła się po brzegi. Nauczyciele, którzy pierwszy raz sprawowali opiekę podczas dyskoteki nie dowierzali własnym oczom, widząc przed sobą chmarę roześmianych i roztańczonych imprezowiczów. W szoku był też zapewne pan Mariusz (kończący zwykle to co dobre), o którym wspomnimy jeszcze na końcu tej relacji. Na Otrzęsinach Licealnych pojawiła się blisko 100-osobowa delegacja z „Kwiatka” oraz solidne liczby z „Jagiełły” (70), 2LO (50) i Mechanika (40). Nie zabrakło oczywiście wzorowych absolwentów – między innymi słynnej pary – Marcina i Sylwii z 5A, czy lasek z 5B od pani Gosi Cioch – Marzenki, Weronki oraz Kini. Co ciekawe, z zaproszenia skorzystali „imigranci” z Pilzna, Sędziszowa, Ropczyc, a nawet…Tarnowa i Rzeszowa! No i nie możemy zapomnieć o naszym instagramowym modelu, Norbercie, który zjawił się w towarzystwie uroczej Izabeli. Z godziny na godzinę rosła temperatura sali od ciał rozgrzanych egzotycznymi rytmami. Pop, latino, disco polo i elektro dawkowane w wysublimowany sposób zapewniało nie lada zabawę, a spragnionym wody duszyczkom z pomocą spieszył nieoceniony pan Tadeusz Badowski, który kursował do „Małpki” po kolejne zgrzewki … mineralnej.

W połowie imprezy Samorząd Uczniowski zaplanował małą niespodziankę. Oprócz standardowej loterii, gdzie co godzinę DJ podawał szczęśliwców do odbioru nagród, mieliśmy także 100 balonów, w których ukryte były dodatkowe fanty od naszych sponsorów. O 20.05 rozpoczęło się zbiorowe przebijanie, a po chwili na sali można było zaobserwować fruwające kebaby i naleśniki. Istne szaleństwo, eskalacja pozytywnych emocji, a także kupa śmiechu towarzysząca przy tego typu atrakcjach. Pod koniec dyskoteki grono pedagogiczne wraz z SU wybrało Króla oraz Królową parkietu, a patronat sponsorski nad tym konkursem wzięły firmy Gartees, Kafeja 29, natomiast piękne szarfy sprezentowała Kwiaciarnia „INNA”. Jury zadecydowało, że najlepiej tańczącymi osobami Otrzęsin 2017 byli: Przemek Kubisztal oraz Agnieszka Muter.

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i tak było też z naszą imprezą. Niektórzy mieli jeszcze nadzieję, że dyskoteka wydłuży się do rana – wróć, chociaż do północy, ale nic z tych rzeczy. O 22.20 przed salą gimnastyczną usłyszeliśmy charakterystyczne PING… po chwili otworzyły się drzwi windy i naszym oczom ukazała się mroczna postać w blasku świecących reflektorów. To pan Mariusz, „anioł śmierci”, zwiastujący koniec Otrzęsin. Po zapaleniu świateł starannie wyselekcjonowana ekipa remontowo-budowlano-sprzątająca zabrała się do pracy, czyli „ogarnięcia” sali gimnastycznej oraz szatni. W tej profesji znakomicie odnaleźli się między innymi Konrad i Dominik z 1G2, a także sprytne dziewczyny z 1A, jednak największym kunsztem wykazał się Jakub W. z 1B, który mopem włada lepiej niż Pan Wołodyjowski szablą…

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA PRZYBYCIE, NATOMIAST SPONSOROM ZA UFUNDOWANIE NAGRÓD!

WIDZIMY SIĘ W LUTYM – NA JEDYNYM W SWOIM RODZAJU KARNAWALE W EKONOMIKU!

Wycieczka „Przyroda powiatu dębickiego”

4 października 2017 uczniowie Ekonomika oraz dzieci z Domu Dziecka „Hanka” wzięli udział w wycieczce  „Przyroda powiatu dębickiego”

W tym roku odwiedziliśmy Stobierną. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Owadów i Pajęczaków w Centrum Edukacji Ekologicznej. Dalej zobaczyliśmy Osadę Słowiańską, gdzie  poczuliśmy prawdziwie średniowieczną atmosferę.  Obserwowaliśmy  jak żyli w tamtych czasach nasi przodkowie, jakich używali sprzętów, jak się ubierali, a także jakiej broni używali podczas najazdów wroga. W trakcie warsztatów można było popróbować swoich sił w lepieniu garnków z gliny. Dodatkową atrakcją  wycieczki było ognisko, przy którym piekliśmy  kiełbaski.

 Dziękujemy młodzieży z Klubu Ośmiu wraz z opiekunem p. Beatą Gordon za zadbanie o poczęstunek  na czas wycieczki. Dziękujemy  tym wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas po to, by na twarzach dzieci z Domu Dziecka zagościł uśmiech.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Szot Małgorzata i Szydło Wojciech.

Sztafetowe biegi przełajowe młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

03 października 2017 r. na terenie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy (na stadionie Mechanika) odbyły sie sztafetowe biegi przełajowe młodzieży ponadgimnazjalnych na dystansie 10 x 800m, w których oczywiście wzięli udział nasi uczniowie tj. Fołta Paweł, Gurga Szczepan, Maź Bartłomiej, Pulak Bartosz, Petryk Dominik, Szczepanek Bartosz, Drąg Dominik, Dąbrowski Kacper, Niemiec Przemysław, Warchoł Sebastian, Głogowski Damian.

W Mistrzostwach Powiatu Dębickiego Szkół Średnich uczestniczyło osiem Szkół. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych wszyscy godnie reprezentowali szkoły walcząc do końca.

Wśród chłopców zwycięstwo przypadło „Mechanikowi”, „Ekonomik” skończył sztafetę na 7 miejscu.

Opiekę nad grupą chłopców sprawował Grzegorz Mytkoś

20171003_115216 20171003_115900 20171003_115913

Uczniowie z klas gastronomicznych na Uniwersytecie Rzeszowskim

We wtorek  26.09.2017 r.  40 uczniów z Ekonomika  poczuło  się  jak studenci kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka.

Uczestniczyli w wykładach i zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Część uczniów wysłuchała wykładu Pani dr Magdaleny Kwolek –Mirek  nt. ” Naturalne źródła witaminy C”. Następnie udali się do sali laboratoryjnej , gdzie wykonali oznaczenie zawartości witaminy C w materiałach spożywczych metodą z odczynnikiem Folina – Ciocalteu . Przygotowali próbki soków i napojów do oznaczenia i przeprowadzali reakcje oraz detekcję  spektrofotometryczną. Przebieg ćwiczeń nadzorowała również Pani dr Sabina Bednarska.

Druga grupa uczniów wysłuchała wykładu Pani dr Marii Czernickiej nt. „Słodkie składniki żywności”, a następnie w laboratorium przygotowali próbki z materiałów roślinnych, wykonali ekstrakcję cukrów i oznaczyli techniką chromatografii.

Niektóre urządzenia w laboratoriach budziły respekt, nasi uczniowie nigdy nawet o nich nie słyszeli.

Ponieważ zajęcia były prowadzone w sposób bardzo interesujący i przystępny,  podobały się wszystkim uczniom.  Wielu wyraziło zainteresowanie wymienionym kierunkiem studiów w przyszłości.

Na zakończenie spotkania na uczelni,  przesiąknięci naukową atmosferą wszyscy udali się na pyszny obiad w stołówce studenckiej.

Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowały : Elżbieta Kurzawa, Alina Ryczek, Elżbieta Tyksińska i Marta Wypasek.

Wycieczka była sponsorowana w ramach Projektu „Młody gastronom – start do kariery zawodowej”, którego realizatorem jest UNIA PRODUCENTÓW I PRACODAWCÓW PRZEMYSŁU MIĘSNEGO. Projekt jest  dofinansowanego  ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie

W związku z tegorocznym hasłem Światowego Dnia Ziemi „W kierunku natury” uczniowie klas 2b oraz grupa osób z klas 2g1 i 2g2 wzięli udział w wycieczce ekologicznej. Naszym głównym celem było poznawanie bioróżnorodności. W tym celu odwiedziliśmy Ogród Zoologiczny a przy okazji Muzeum Przyrodnicze w Krakowie. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ogród Doświadczeń im. S. Lema, gdzie młodzież z dużym zaangażowaniem poznawała prawa przyrody. Wyprawa łączyła w sobie przyjemne i pożyteczne, i mimo nienajlepszej pogody należy do tych udanych.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Barbara Podlasek, ks. Piotr Nalepa i Małgorzata Szot.

Sprzątanie Świata 2017

27 września 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, której hasłem przewodnim było:
„Nie ma śmieci – są surowce”

Zaopatrzeni w rękawice i worki uczniowie klas 2 g1 oraz 1c, zbierali pozostawione w lesie śmieci.

Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.

Po wspólnej pracy, przy płomieniu ogniska był czas na refleksję nad stosunkiem do otaczającego świata i konsekwencjami naszego działania. Wysłuchaliśmy prelekcji pana leśniczego Andrzeja Trzeciaka dotyczącej gospodarki leśnej oraz wpływu człowieka na stan lasów w nadleśnictwie Dębica. Wielkie zaangażowanie w „Sprzątanie Świata” nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o stan środowiska naturalnego w ciągu całego roku. Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy o nią dbać wszyscy!

 

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Akcję zorganizował Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we współpracy z Nadleśnictwem Dębica. Opiekę nad uczniami w trakcie „Sprzątania Świata” sprawowały: Beata Baszak i Małgorzata Szot.

SAM_4385

 

SAM_4377 SAM_4388 SAM_4401 SAM_4403

XIII Szkolny Konkurs Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych pod hasłem „Zdrowy Styl Życia”

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w

XIII Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
pod hasłem „Zdrowy Styl Życia”,

który odbędzie się 25 października 2017 r. o godzinie 8:50  w ZSE w Dębicy.

Zgłoszenia (imię, nazwisko, klasa) należy kierować do nauczycieli języka angielskiego do 20 października 2017 r. 

5 najlepszych uczniów weźmie udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 15 marca 2018 r.
Na zwycięzców konkursu, zarówno w eliminacjach szkolnych jak i powiatowych czekają drobne nagrody:D 

Materiały oraz szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać  na stronach http://projectbritain.com/,  www.great-britain.co.uk http://www.50states.com/  oraz u p. M. Cabaj lub p. A. Wolak. 

 Regulamin konkursu –> kliknij, aby wyświetlić

Lekkoatletyczne zawody w Mielcu

25 września 2017r. dziewczęta i chłopcy z Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w drużynowych lekkoatletycznych zawodach sportowych w Mielcu.

W konkurencjach rywalizowała młodzież z kilkunastu szkół na bardzo wysokim poziomie, można było oglądać m/in. bieg na 100m, 400m, 1500m, sztafetę 4×100 oraz skok w dal i pchnięcie kulą.

W rywalizacji chłopców wzięli udział następujący uczniowie: Mirosław Maduzia, Szymon Wodzień, Waldemar Jodłowski, Karol Ligęska, , Jakub Sztorc, Marek Wadas, Tomasz Sysło, Paweł Fołta, Dominik Drąg, Michał Kozak, Adrian Ciołek, Karol Mądro, Przemysław Niemiec, Kacper Dąbrowski, Dominik Petryk.

Opiekę sprawował Grzegorz Mytkoś.

20170925_103051

20170925_103228 20170925_124136

 

Wywiadówka klas I i IV

W ŚRODĘ 20 WRZEŚNIA

Rodzice uczniów klas pierwszych przychodzą na nową salę gimnastyczną na godzinę 15.30, a następnie udają się na spotkania z wychowawcami klas w salach.

Rodzice uczniów klas czwartych przychodzą najpierw na spotkania z wychowawcami na godzinę 15.30, a następnie udają się o 16.15 na salę gimnastyczną.

sale wywiadówka 2017

Na godzinę 17.00 do sali nr 3 proszeni są o przybycie
przedstawiciele trójek klasowych z wszystkich klas.