Author Archives: admin

WRACA SŁONECZNA HISZPANIA – KIERUNEK SEWILLA!!!

Drodzy Uczniowie Ekonomika, przed Wami niepowtarzalna okazja – możliwość odbycia miesięcznych (!) praktyk zawodowych w Sewilli, mieście położonym w południowej Hiszpanii, gdzie w słońcu możesz wygrzewać się przez 300 dni w roku …  

HISZPANIA_Obszar roboczy 1

 

Kilka słów o stażu:

Projekt „Kuźnia umiejętności zawodowych w słonecznej Hiszpanii”, nr.  2022-1-PL01-KA122-VET-000078156 realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Koncept:  „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

Jesienią 15- osobowa grupa uczniów z naszej szkoły odbyła staże zawodowe w Maladze. Do szkoły powrócili bogatsi o nowe doświadczenia, z mnóstwem wrażeń i pomysłami na dalszą karierę zawodową. W czerwcu odbędzie się druga tura praktyk, tym razem w stolicy Andaluzji – Sewilli.

Głównymi celami i założeniami działań projektowych są:

  • zwiększenie praktycznych umiejętności i kompetencji społecznych uczestników oraz podniesienie ich atrakcyjności na rynku pracy,
  • zdobycie przez młodzież doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku,
  • wzmocnienie umiejętności posługiwania się językiem obcym jako klucza do efektywnej współpracy w zespole i realizacji zadań,
  • poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Hiszpanii.

 

Odbycie zagranicznego stażu daje uczestnikowi możliwość zaliczenia obowiązkowej szkolnej praktyki.

 

Informacje praktyczne:

Termin: 31.05. – 28.06.2024r.

 Środek transportu: samolot

Adresaci:

  • uczennice i uczniowie z klas II i III z kierunków: technik ekonomista, technik handlowiec, technik rachunkowości,
  • uczennice i uczniowie z klas II, uczący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik fotografii i multimediów.

 

Zastanawiasz się, jak odbyć staż zawodowy w Sewilli?

Krok 1. Uważnie przeczytaj regulamin rekrutacji i uczestnictwa w w/w projekcie i zastanów się, czy jest to wyjazd dla Ciebie?

Krok 2. Sprawę omów z rodzicami! Koniecznie sprawdź czy posiadasz ważny dowód osobisty lub paszport!

Krok 3. Pobierz i uzupełnij formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie uczestnika.

Krok 4. Czytelnie wypełnione dokumenty złóż w sekretariacie szkoły lub u koordynatora projektu, pani Małgorzaty Papiernik-Ożóg w nieprzekraczalnym terminie do 28.02.2024r., do godziny 11:00.

Krok 5. Śledź uważnie ogłoszenia na stronie internetowej  szkoły, gdyż tam ukażą się wyniki rekrutacji.

 

DOKUMENTY DO POBRANIA

REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA UCZNIÓW

Załącznik 1 Formularz zgłoszeniowy

Załącznik 2 Oświadczenie uczestnika przedsięwzięcia

Załącznik 3 Instrukcja wypełniania wniosku

Reprezentacja „Ekonomika” na I Turnieju Strzeleckim w „Mechaniku”

W dniu 23 stycznia w Zespole Szkół Nr 1 w Dębicy odbył się I Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego.

Podczas zawodów szkoły reprezentowane były zarówno przez zespoły młodzieżowe, jak i nauczycielskie. Naszą szkołę w tej pierwszej grupie reprezentowali Jan Swół (3bc), Bartosz Filipowski (5g) i Adrian Piękoś (2r), odpowiednio w klasyfikacji indywidualnej zajmując 8, 9 i 18 miejsce, co pozwoliło im na zajęcie zespołowo 6 miejsca. W rankingu nauczycieli p. Wojciech Szerszeń wywalczył I miejsce. Mimo emocji, towarzyszących rywalizacji atmosfera zawodów była bardzo dobra, na co pływ miało zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli i uczniów ZS Nr1.

WYWIADÓWKA

 

wywiadówka - styczeń 2024

 

2024-01-14 205312

Zapraszamy w dniu 17 stycznia (środa)

 o godzinie 15.30 rodziców uczniów wszystkich klas

na spotkanie wywiadowcze

Klasa 2g2 będzie miała zebranie w innym terminie.

Podsumowanie Konkursu Kulinarnego „Piernikowy Stół”

W miłej świątecznej atmosferze w dniu 15 grudnia 2023r. obył się w naszej szkole Konkurs Kulinarny  „Piernikowy stół” oraz Kiermasz Bożonarodzeniowy, którego hasłem przewodnim było „Popierniczmy z sercem świątecznie”.

W konkursie wzięło udział  64 uczniów z klas gastronomicznych tworzących w sumie 15 zespołów. Każda  drużyna konkursowa miała za zadanie przygotować  wyroby piernikowe w dwóch kategoriach: pierniki dekorowane oraz pierniki konsumpcyjne, a także wykonać aranżację stołu świątecznego.

Prace oceniało Jury w składzie : Pani Anna Wilczyńska -  Dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Dębicy, Pan Dyrektor Krzysztof Górecki oraz nauczycielki naszej szkoły:  Siostra Małgorzata Dyrek, Pani Agnieszka Matłok, Pani Grażyna Auguścik oraz Pani Joanna Głowacz. Jury nie miało łatwego zadanie gdyż poziom przygotowanych prac konkursowych na każdym zgłoszonym do zawodów stole był bardzo wysoki.

Jury przyznało następujące  miejsca oraz ustaliło wyróżnienia:

  • I miejsce: drużyna nr 5 w składzie Wiktoria Pietrzycka, Dominik Kwaśniewski, Gabriela Niedzielska, Amelia Piekarczyk,
  • II miejsce: drużyna nr 11 w składzie Kinga Dziedzic, Patrycja Chajewska, Klaudia Ciebień, Karolina Czerwiec, Emilia Skrzek ex aequo z drużyną nr 7 w składzie Paula Rybska, Gabriela Kędzior, Natalia Potępa, Yurii Oberemko,
  • III miejsce: drużyna nr 9  w składzie Monika Niemiec, Klaudia Potępa, Oliwia Tęcza, Natalia Skóra, Kinga Szydłowska ex aequo z drużyną nr 10 w składzie Patrycja Skiba, Paulina Ziobro, Julia Golemo, Oliwia Pawełek, Maksymilian Rogowski,

Wyróżnienia: drużyna nr 1 w składzie Kinga Żurek, Oskar Ciurkot, Karolina Misielak, Lidia Skopek, Zuzanna Augustyn oraz drużyna nr 2 w składzie Emilia Ligęzka, Karolina Sąsiadek, Oliwia Szymaszek, Tatiana Kędzior.

Nagrody i dyplomy dla zwycięzców oraz wyróżnionych uczniów ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika, Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Komitet Rodzicielski zostały wręczone przez Pana Dyrektora w dniu 21.12.2023r. podczas uroczystej Akademii Bożonarodzeniowej.

W czasie Kiermaszu pod hasłem „Popierniczmy z sercem świątecznie” uczniowie sprzedawali swoje wyroby piernikowe, a uzyskane w ten sposób środki w kwocie 1474,39 zł przekazali  na wsparcie podopiecznych  z Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy.

Pomysłodawcą  i koordynatorem przedsięwzięcia była Pani Marta Wypasek.

Podziękowania za pomoc w organizacji konkursu dla nauczycielek: Pani Elżbiety Tyksińskiej, Pani Elżbiety Kurzawy  oraz Pani Aliny Ryczek.

Kolejny sukces w XXVIII Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu

Dnia 1 grudnia 2023 r. w Rzeszowie odbył się etap okręgowy XXVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie osoby: Klaudia Cywa i Bartosz Filipowski. Tematyką wiodącą tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu jest: „Mięso i przetwory mięsne -technologia i zastosowanie w żywieniu”.

Etap okręgowy olimpiady polegał na rozwiązaniu testu, na który składały się zadania z  tematyki wiodącej i  zadania z  zakresu gastronomii, kelnerstwa, żywności i żywienia oraz wykonaniu zadania praktycznego w formie projektu z zakresu planowania, organizacji i oceny żywienia. W etapie okręgowym wzięło udział 714 uczniów z całej Polski.

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu to nie tylko konfrontacja wiedzy z zakresu żywienia i gastronomii, ale również wyjątkowa okazja do nauki, rywalizacji i porównywania swoich umiejętności z rówieśnikami z innych szkół.

Z radością ogłaszamy, że Klaudia Cywa zakwalifikowała się do centralnego etapu olimpiady.

Finałowa rywalizacja odbędzie się w dniach 21- 23 marca 2024 roku.

Życzymy Klaudii  powodzenia w kolejnym etapie olimpiady, wierząc w jej sukces i godne reprezentowanie naszej szkoły.

E.Kurzawa

IMG_2533

Boże Narodzenie 2023 – Jasełka Szkolne

„Przed nami już niedługo Boże Narodzenie –
wyjątkowe Święta, wyjątkowa Noc….
Noc, w której Bóg stał się Człowiekiem…”

Tymi słowami rozpoczęło się ostatnie w tym roku kalendarzowym przedstawienie w naszej szkole. Były to Jasełka – misterium zapoczątkowane w średniowieczu przez świętego Franciszka dokładnie 800 lat temu – w 1223 roku, a wystawiane do czasów współczesnych. To wielkie wydarzenie sprzed 2000 tysięcy lat, czyli narodzenie Jezusa Chrystusa, zostało zrealizowane w formie obrazu: światła i cienia – z komentarzem tekstów biblijnych oraz podkładem muzycznym kolęd i pastorałek. W atmosferę świąteczną wprowadziła nas również Zuza Stanoch poprzez nastrojowe wykonanie „Kolędy dla nieobecnych”.

Uczniowie z klas: 3f, 3r, 4a, i 2a – jako narratorzy i aktorzy – w formie pantomimy przybliżyli kluczowe fragmenty Ewangelii o Bożym Narodzeniu w sposób bardzo przystępny, a zarazem efektowny scenicznie. Dzięki pomocy i merytorycznym sugestiom nauczycieli fotografii (Damian Lis, Marek Gawle) można było obejrzeć profesjonalnie przygotowany Teatr cieni, a zarazem wczuć się w nastój świątecznych spotkań i zbliżającej się Wigilii. Mamy nadzieję, że pozytywne refleksje, które zrodziły się w naszych sercach, będą już początkiem świętowania w gronie rodzinnym Bożego Narodzenia oraz nadziei na lepszy Nowy Rok 2024.

s.Małgorzata Dyrek

link do filmu na FB

Uczniowie z „Ekonomika” obecni na „Wigilii dla ubogich”

Uczniowie z „Ekonomika” obecni na „Wigilii dla ubogich” w parafii św. Krzyża w Dębicy

W poniedziałek 18 grudnia 2023 roku o godzinie 14.00 w parafii św. Krzyża w Dębicy zorganizowano „Wigilię dla ubogich”, w której wzięło udział ponad 60 samotnych osób. Na tej uroczystości nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych, słodkich wypieków, wspólnego śpiewania kolęd i symbolicznego łamania się opłatkiem.

Uczniowie z klasy 2g1 w składzie :  Oliwia Pawełek, Julia Golemo, Roksana Bysiewicz, Natalia Orkisz, Paulina Ziobro, Wiktoria Pietrzycka, Gabriela Niedzielska, Lena Nowak, Weronika Rak, Tatiana Romańska, Wiktoria Kargula, Patrycja Skiba, Dominik Kwaśniewski, Adrian Hodor z dużym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie wieczerzy wigilijnej na świetlicy parafialnej. Pomagali przy ozdabianiu wigilijnych stołów, krojeniu ciasta, pisaniu życzeń na świątecznych kartkach, roznoszeniu opłatków i wigilijnych potraw. Młodzież godnie reprezentowała naszą szkołę na tej uroczystości.

Wszyscy goście zgromadzeni na wieczerzy chwalili młodzież z „Ekonomika” za profesjonalną obsługę gastronomiczną.

fot1

Ogólnopolski sukces ucznia Ekonomika

W dniach 14-15.12.2023, w Krzyżowej koło Świdnicy, odbył się etap centralny IX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich.

1 2 3

Brał w nim udział Szymon Capanda z klasy 4a technik ekonomista, który uzyskał tytuł Finalisty tej Olimpiady.

4 5

 

Szymon znalazł się w elitarnym gronie 63 uczestników z całej Polski, którzy wykazali się największą wiedzą z zakresu ekonomii, rachunkowości oraz tematu głównego tegorocznej edycji: „Ekonomiczne i społeczne aspekty zrównoważonego rozwoju w Polsce”. W Olimpiadzie brało udział 2100 uczniów z 85 szkół. Do zawodów okręgowych przystąpiło 395 uczniów z 80 szkół.

Tytuł finalisty gwarantuje zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego, z wynikiem 100%.

Opiekunem merytorycznym jest Pani Małgorzata Szyszka – nauczycielka przedmiotów ekonomicznych i handlowych w ZSE w Dębicy.

6 7

 

Uczestnicy tegorocznej edycji gościli na Dolnym Śląsku. Olimpiada odbywała się w Zespół pałacowo-folwarczny w Krzyżowej (krzyzowa.pl) Zawody centralne współorganizował ZSE w Świdnicy. Po zmaganiach pierwszego dnia Organizatorzy przygotowali wycieczkę do tego pięknego miasta.

Film o Świdnicy: https://fb.watch/oPh5AwDOM6/?mibextid=WC7FNe

Długa podróż i oczekiwanie na kolejne przesiadki dały możliwość zwiedzenia innych miejscowości tego pięknego zakątka naszej Ojczyzny, m.in. Wrocławia i Legnicy.

8 9

 

 

Jubileusz ”20 lat z Patronką Szkolnego Klubu HDK Sługą Bożą Anną Jenke”

anna_jenke_01

Dobrocią , miłością, ciszą, pogodą – zwyciężać świat!

13 grudnia 2023 roku Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy obchodził 20-lecie nadania imienia Anny Jenke.  27 lat wspaniałej historii i działania dla dobra innych. Ogromna rzesza  młodych ludzi chętnie dzieliła i dzieli się bezcennym darem ratującym życie.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w Kościele Klasztornym Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. Mszę koncelebrowało czterech księży  ks. profesor dr habilitowany Tadeusz Guz, ks. Andrzej Surowiec, ks. Rafał Jagoda i ks. Jarosław Kokoszka. Głęboko zapadającą w nasze serca homilię wygłosił ks. Rafał Jagoda. Słowo osobistej refleksji do wszystkich zgromadzonych na koniec mszy skierował również ks. Tadeusz Guz. Uroczystość uświetniły sztandary  naszej szkoły i szkolnego klubu HDK.

Po mszy  goście przeszli do budynku szkoły,  gdzie odbyła się uroczysta akademia. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie pan dyrektor Krzysztof Górecki przywitał zaproszonych gości. Naszą uroczystość uświetnili pan Piotr Chęciek – Starosta Powiatu Dębickiego, pani Anna Wilczyńska – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa powiatu Dębickiego,  Barbara Zaborowskaprzedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium, Janusz Bieniasz – Prezes  Oddziału Rejonowego PCK w Dębicy, ks. profesor dr habilitowany Tadeusz Guz – filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Rafał Solski – Prezes Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu, Siostra dr Bernadeta Lipian – postulatorka w procesie beatyfikacji Anny Jenke, przyjaciel naszego klubu, Stanisława i Marian Dybowscy – właściciele firmy TABOR w Dębicy – nasi przyjaciele, którzy zawsze nas wspierają, Kazimierz Siwula – Wieloletni  Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy, Barbara Lis – wieloletni nauczyciel języka polskiego w ZSE w Dębicy, przyjaciel Klubu, ks. Rafał Jagoda – kapelan dębickich krwiodawców, ks  Andrzej Surowiec – proboszcz Parafii pw. Świętego Krzyża i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy, Ferdynand Kłósek – wieloletni nauczyciel i współopiekun Szkolnego Klubu HDK w ZSE w Dębicy, Przedstawiciele Towarzystwa Anny Jenke przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy

Po przywitaniu  gości pani Alicja Lipa, założycielka i Honorowy Prezes Klubu, przypomniała historię nadania imienia. Następnie głos zabrali nasi dostojni goście, którzy podzielili się z nami swoimi odczuciami, refleksjami na temat Anny Jenke, pomocy drugiemu człowiekowi, „KTÓRY  PRZYSZEDŁ  W   PORĘ,  A  CZASEM  NIE  W   PORĘ”

Nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do krwiodawców. Podkreślano znaczenie idei krwiodawstwa. Podziękowano młodzieży  za bezcenny „dar życia”, za ofiarność z jaką są gotowi nieść pomoc potrzebującym. Za wrażliwość, która jest ogromną wartością całego społeczeństwa.

Na ręce pana Dyrektora złożone zostały podziękowania  dla Klubu za 27-letnią działalność.

W dalszej części uroczystości prezes Szkolnego Klubu HDK Anna Didyk – Żołądek podsumowała konkurs wiedzy o Annie Jenke, organizowany każdego roku dla klas pierwszych. Celem konkursu jest  przybliżenie  nowym członkom naszej społeczności  postaci Anny  – wybitnego pedagoga, wspaniałego człowieka, przewodnika  i przyjaciela każdego z nas. Jednocześnie mamy możliwość  promowania  idei honorowego krwiodawstwa, uwrażliwiając młodych ludzi  na potrzeby drugiego człowieka.

Wyniki konkursu:

I    miejsce „ex aequo”   -   Rynkar Milena i Żak Joanna  z klasy 1a
II     miejsce     -   Niedziela Natalia     klasa 1br
III    miejsce   -   Grądziel Katarzyna    również z 1br

Gratulujemy.

 

Wszystkim zaproszonym gościom wręczyliśmy pamiątkowe podziękowania za lata współpracy, za okazane serce, pomoc i zaangażowanie w nasze działania.

Szczególne podziękowania składamy naszym sponsorom, państwu Dybowskim i panu Stanisławowi Cabajowi, właścicielowi Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego „MATEO”, dzięki którym mogliśmy zorganizować naszą uroczystość.

Po części oficjalnej młodzież zaprezentowała, przygotowany przez panią Joannę Rakoczy i Olgę Potworę, montaż słowno-muzyczny, ukazujący życie i działalność patronki Szkolnego Klubu HDK – Anny Jenke. Widowisko dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Następnie  pan dyrektor zakończył oficjalną część  uroczystości i zaprosił wszystkich na poczęstunek przygotowany przez panie: Martę Wypasek, Elżbietę Kurzawę, Alinę Ryczek, Elżbietę Tyksińską, Małgorzatę Groch – Kipę wraz z młodzieżą klas gastronomicznych. Za ich wielkie serce dziękujemy.

 Link do zdjęć z uroczystości 20-lecia nadania Szkolnemu Klubowi HDK Imienia Anny Jenke 13.12.2023