Daily Archives: 9 czerwca 2015

Uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy – Katarzyna Grych – wśród wyróżnionych uczestników VIII Dębickich Pól Nadziei

pn

22 maja 2015 roku w Domu Kultury Śnieżka odbyła się uroczystość podsumowania VIII edycji Dębickich Pól Nadziei.

Wśród nagrodzonych uczestników konkursu literackiego w kategorii: poezja, organizowanego w ramach VIII Dębickich Pól Nadziei, znalazła się uczennica klasy III rg – Katarzyna Grych. To już kolejny tegoroczny sukces uczennicy!

 

Nagrodzony wiersz Katarzyny Grych:

Więzień swego ciała

Co nas spotyka, to nasza decyzja.
Nie stawiając oporu, nie zbudujemy nic oprócz rutyny.
Przeciętność jest dla słabych.
Igranie z losem dla odważnych.
Przeżyć dzień tak jak nasze serce pragnie,
jest skokiem na głęboką wodę.
Przeżyć dzień tak jak nasz rozum dyktuje,
to jak chlapać się w brodziku.
To my kształtujemy strach.
My jesteśmy strachem.
To nie żadna podświadomość czy jak ją nazywają.
My jesteśmy władcami życia.
I to od nas zależy czy zaryzykujemy i pozwolimy sobie być sobą.

zdjęcie na stronę tytułową

Anna Szela-Giza

Natalia Wałęga – uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy – zwyciężczynią Międzyszkolnego konkursu na temat biografii i kariery artystycznej aktora – Pana Marka Siudyma

Nie od dziś wiadomo, że uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych  w Dębicy miłość do teatru i sztuki filmowej przejawiają we wszelkiego typu konkursach i przeglądach artystycznych…
Potwierdzeniem tego faktu jest bezkonkurencyjna wygrana uczennicy kl. II a, Natalii Wałęgi, w Międzyszkolnym konkursie na temat biografii i kariery artystycznej aktora – Pana Marka Siudyma.

Konkurs na temat działalności aktorskiej Pana Marka Siudyma składał się z trzech tur. Pierwsza część dotyczyła pytań na temat biografii artysty, druga część badała umiejętność rozpoznania fragmentów muzycznych, pochodzących z programów kabaretowych, filmów i seriali, w których grał aktor. Trzecia część konkursu polegała na rozpoznaniu kadrów pochodzących z seriali i filmów, w których obsadzie aktorskiej występował artysta.

W konkursie oprócz reprezentantki naszej szkoły udział wzięły:
- Dominika Pociask – uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy;
- Gabriela Krzyżak – uczennica Zespołu Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy;
- Justyna Krawiec – uczennica Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku.

W pracach jury konkursowego uczestniczyły: Pani Małgorzata Gawlik i Pani Anna Szela – Giza.

Na podkreślenie zasługuje wyjątkowy wysoki poziom wiedzy uczestników konkursu na temat biografii i kariery artystycznej aktora, co świadczy między innymi o ogromnej popularności Pana Marka Siudyma także wśród uczniowskiej publiczności.

Zwyciężczyni konkursu otrzymała w nagrodę od artysty książkę jego autorstwa, będącą potwierdzeniem wszechstronności zainteresowań Pana Marka Siudyma, który w życiu spełnia się nie tylko jako wspaniały aktor, ale także jako doskonały trener i miłośnik koni.

Dociekliwym kronikarzom życia naszej szkoły Natalka zdradziła dedykację adresowaną jej przez artystę:
„Kiedy poczujesz, że w trenowaniu jak w życiu znalazłeś się w ślepej uliczce… Jeżeli nie wiesz, co robić – nie rób nic. Odczekaj. Nie spiesz się. Nigdy nie wiadomo, z której strony pojawi się ten błysk…, olśnienie…, rozwiązanie. Kiedy znika presja konieczności – znajdujemy drogę.”

Anna Szela – Giza

Zdjęcie na stronę tytulową KONKURS  K2 K1  K3K4

Znany i lubiany aktor teatralny i filmowy – Marek Siudym – ponownie odwiedził Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy

W dniu 29 maja 2015 roku na zaproszenie Pana Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy – Krzysztofa Góreckiego, z licznie zgromadzoną młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego spotkał się aktor – Pan Marek Siudym. Artyście podczas wizyty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy towarzyszył syn – Tadeusz Siudym.

Na kolejne spotkanie z artystą młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy musiała czekać prawie 4 lata. Pan Marek Siudym mury naszej szkoły odwiedził bowiem po raz pierwszy 4 października 2011 r.
Z danych statystycznych uważnych obserwatorów życia kulturalnego naszej szkoły wynika, że na kolejną wizytę aktora musieliśmy czekać dokładnie: 44 miesiące, 176 tygodni, 1332 dni…

Czekać jednak było warto, gdyż artysta podczas spotkania z młodzieżą chętnie odpowiadał na wszystkie zadawane mu pytania, w sposób pełen ekspresji i humoru wspominał meandry swej artystycznej kariery, nie zabrakło także cennych wskazówek i rad kierowanych do młodych ludzi ze strony człowieka, który receptę na los odnotował wnikliwie z własnych bogatych przeżyć
i doświadczeń. Szczególne uznanie uczniowskiej braci i sympatię do aktora wzbudziło jego bezpośrednie podejście do młodych ludzi, uważne wsłuchiwanie się w ich drobiazgową dociekliwość i udzielanie odpowiedzi w sposób, w którym nie ma cienia ignorancji słuchacza, wręcz przeciwnie, jest szacunek i pełna życzliwość wobec dylematów młodości.

W spotkaniu oprócz licznie zgromadzonej młodzieży uczniowskiej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy, uczestniczyła przybyła na uroczystość wraz z opiekunami młodzież szkół powiatu dębickiego z:
- Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy;
- Zespołu Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy;
- Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku;
- Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy;
- I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.

Na zakończenie spotkania oblegany przez tłumy młodzieży aktor rozdał rekordową ilość autografów swoim młodym fanom. Wielkie serce aktora oraz życzliwości i otwartość na kontakt z młodzieżą zaowocowały także wspólnymi zdjęciami.

Osobliwe bywają zrządzenia opatrzności… Związki aktora z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Dębicy tkwią mocno zakorzenione w jego studenckich kontaktach z zawodem aktorskim. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pierwszym mentorem i przewodnikiem artysty po świecie Melpomeny był jeden z najwybitniejszych absolwentów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, ówczesnego Gimnazjum Handlowego, sława polskiego filmu – Tadeusz Łomnicki, który w historii kina zapisał się między innymi niezapomnianą rolą Małego Rycerza w filmie Jerzego Hoffmana pt. „Pan Wołodyjowski”.

Kiedyś Tadeusz Łomnicki, dziś Marek Siudym, a w przyszłości może któryś z uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy zasili Parnas wybitnych polskich aktorów? Kto wie… Parafrazując słowa znanej dobrze wszystkim przypowieści biblijnej, nie można zapominać, że ziarna padające na ziemię żyzną, wydają plon stukrotny… (Mt 13, 1-8)

Młodzież już dziś dopytuje się o kolejną wizytę aktora w naszej szkole. Mamy nadzieję, że Pan Marek Siudym nie będzie kazał nam znów tak długo na siebie czekać…

Anna Szela – Giza