13 konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko”

By   16 kwietnia 2017

XIII okazała się szczęśliwa

W dniach 7-9.04.2017 r. w budynku ZSE obył się po raz 13 konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko”. Tegoroczny konkurs, zorganizowali i przeprowadzili opiekunowie KHM „Ogniwko”: Joanna Mazurkiewicz, Wojciech Szerszeń, Artur Getler, Janusz Chmiel.

W konkursie wzięło udział 65 modelarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (to znacznie więcej niż w roku ubiegłym). Młodzi modelarze przyjechali do nas z  Dębicy, Rzeszowa, Stasiówki, Jedlicza, Biecza, Przysietnicy, Manasterza, Blizny, Woli Ocieckiej, Ujścia Gorlickiego, Straszęcina, Kamionki, a nawet z Żelechowa i Sochaczewa z woj. mazowieckiego, oraz Franciszkowa z woj. lubelskiego.

Wystawili oni 260 modeli plastikowych i kartonowych to niemal o 100 więcej niż w zeszłym roku.  Jury w składzie: Tomasz Januszewski z Rzeszowa,  oraz Ireneusz Targoń, Jerzy Bielecki, Artur Getler, Wojciech Szerszeń i Janusz Chmiel z Dębicy oceniało prace w dwóch grupach wiekowych- osobno uczniowie szkół podstawowych, osobno uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podział ten ma na celu zachęcenie i zdopingowanie młodszych konstruktorów do realizowania swojej pasji i danie im większych szans w rywalizacji o miejsca na podium.

Równolegle z przeglądem modeli 8 kwietnia odbył się konkurs historyczny dotyczący broni i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. W tym konkursie udział wzięło 2 uczniów. Ich prace oceniali pani Joanna Mazurkiewicz i pan Wojciech Szerszeń.

Poza pracami konkursowymi do udziału w imprezie zaproszeni zostali starsi modelarze, którzy zaprezentowali ponad 170 replik kartonowych i plastikowych. Łączna liczba replik zaprezentowanych na konkursie to kolejny rekord, 430 modeli to o 30 więcej niż w roku ubiegłym. W tym  miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy uświetnili wystawę swoimi pracami.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Docenienie pracy, wysiłku i pomysłowości modelarzy w postaci nagród było możliwe dzięki sponsorom. W tym roku wsparli konkurs obejmując patronat i fundując nagrody: Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK w AK w Dębicy, pan Senator RP Zdzisław Pupa, pan Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, Powiat Dębicki na czele z panem Starostą Andrzejem Regułą, Urząd Miasta na czele z burmistrzem Mariuszem Szewczykiem, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Nagrody ufundowali także, Radni Miasta Dębica z Klubu Radnych PiS i WZD, Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika” na czele z panią przezes Grażyną Auguścik, pan Piotr Chęciek Prezes MKS Dębica, pan Łukasz Paluch prezes ADM Dębica, pan Stanisław Leski prezes firmy Gas Trading Podkarpacie, Pan Łukasz Rokosz dyrektor Ośrodka Szkolenia Zawodowego „Edukator”, pan Robert Pęczkowski z Wydawnictwa Stratus, pan Paweł Buchaniec ze sklepu www.mojehobby.pl,  Piotr Andrzejewski z firmy IBG, Stanisław Śliwiński z firmy Wektora i współpracujący z nami od lat pan Jerzy Bielecki.

Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego konkursu była ekspozycja zorganizowana przez  Park Historyczny w Bliźnie przedstawiająca elementy niemieckiej „cudownej broni” V2. W niedzielę 20 marca przed ogłoszeniem wyników konkursu chętni mogli zapoznać się z różnymi technikami modelarskimi w wykonaniu profesjonalnego modelarza – Ireneusza Targonia z Dębicy. Wyjątkową atrakcją była także prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rusal, specjalizującej się w odtwarzaniu umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy AK.

Wyniki XIII Konkursu Modeli Redukcyjnych „OGNIWKO 2017” przedstawiają się następująco:

 

Kategoria wiekowa młodzik (szkoła podstawowa)

Modele redukcyjne plastikowe:

Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)

 1. Łukasz Rosenbaiger
 2. Bartosz Getler
 3. Jakub Łagowski

Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)

 1. Maria Szela
 2. Karol Błażowski
 3. Michał Loda

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)

 1. Igor Chudzikiewicz
 2. Arkadiusz Sobczak
 3. Ex Gabriel Janas i Michał Baniak

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)

 1. Arkadiusz Sobczak
 2. Mikołaj Pitera
 3. Oliwia Partyka

Figurki (PF)

 1. Maria Szela
 2. Julia Szerszeń
 3. Bartosz Kielar

Okręty i statki (PO)

 1. Karol Błażowski
 2. Michał Baniak
 3. Ex Maciej Baniak i Julia Szerszeń

Dioramy lądowe (DL)

 1. Bartosz Getler
 2. Maria Szela
 3. Bartosz Kielar

Dioramy lotnicze i morskie (DLM)

 1. Julia Szerszeń
 2. Bartosz Kielar
 3. Bartosz Getler

Modele redukcyjne kartonowe

Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)

 1. Michał Wójcikiewicz
 2. Maciej Baniak
 3. Bartosz Getler

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f (KS)

 1. Michał Baniak
 2. Stanisław Nużka
 3. Michał Wójcikiewicz

Budowle (KB)

 1. Maciej Baniak
 2. Stanisław Nużka
 3. Ex Jolanta Delakta i Michał Wójcikiewicz

Inne (KI)

 1. Natalia Kowalska
 2. Nina Chudzikiewicz
 3. Maciej Baniak

Kategoria wiekowa junior (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne)

Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)

 1. Michał Fornak
 2. Maksymilian Szpiech
 3. Szymon Soszka

Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)

 1. Maksymilian Szpiech
 2. Szymon Soszka
 3. Karol Jeleń

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)

 1. Bartosz Mentel
 2. Ex Bartosz Zięzio i Kuba Pawlak
 3. Łukasz Trojan

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)

 1. Bartosz Mentel
 2. Jakub Dralus
 3. Łukasz Trojan

Figurki (PF)

 1. Grzegorz Szerszeń
 2. Bartosz Mentel
 3. Ex Kinga Szela i Bartosz Zięzio

Dioramy lądowe (DL)

 1. Ex Bartosz Mentel i Szymon Soszka
 2. Maksymilian Szpiech
 3. Kuba Pawlak

 

Modele redukcyjne kartonowe

Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)

 1. Maksymilian Spiech
 2. Filip Chyła
 3. Wojciech Delekta

Budowle (KB)

 1. Elżbieta Bochniak
 2. Marceli Geizler
 3. Filip Chyła

W konkursie historycznym dotyczącym broni i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. udział wzięli: Patryk Rokosz i Przemysław Mazurkiewicz.

Organizatorzy pragną szczególnie serdecznie podziękować wszystkim Sponsorom oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy za otwartość, wsparcie i zrozumienie tej inicjatywy, która jak mają nadzieję przyczynia się do rozwoju dzieci i młodzieży oraz propaguje alternatywę dla spędzania wolnego czasu i pomaga rozbudzać zainteresowania techniczne
i historyczne. Jednocześnie zapraszają na XIV KMR Ogniwko w 2018 r.