Daily Archives: 16 kwietnia 2017

„Samorząd przyjazny edukacji”

Dnia 10 kwietnia 2017 r. w świetlicy Zespołu Szkół nr 2 odbył się drugi etap Projektu „Samorząd przyjazny edukacji”, który polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań. W rywalizacji brali udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dębickiego: ZSZ nr 1, ZS nr 2, ZSE, ZS nr 4, I LO w Dębicy oraz ZS w Brzostku.

Z naszej szkoły w konkursie udział wzięli uczniowie klasy 1a: Weronika Lesiak, Katarzyna Papiernik, Piotr Arast, Tomasz Sysło, Krzysztof Gleń oraz Bartosz Staniec.

Okazało się, że uczniowie Ekonomika sumiennie przygotowali się do testu i wywalczyli:
Piotr Arast 1 miejsce oraz Weronika Lesiak 3 miejsce.

Poza nagrodami rzeczowymi, zwycięzcy otrzymali nagrody  specjalne: Piotr wcieli się na jeden dzień w rolę Starosty Powiatu Dębickiego a Weronika przejmie obowiązki Dyrektora Wydziału Edukacji.

Uczestnikom i laureatom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

konkurs01 konkurs02 konkurs03

 

 

13 konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko”

XIII okazała się szczęśliwa

W dniach 7-9.04.2017 r. w budynku ZSE obył się po raz 13 konkurs Modeli Redukcyjnych „Ogniwko”. Tegoroczny konkurs, zorganizowali i przeprowadzili opiekunowie KHM „Ogniwko”: Joanna Mazurkiewicz, Wojciech Szerszeń, Artur Getler, Janusz Chmiel.

W konkursie wzięło udział 65 modelarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (to znacznie więcej niż w roku ubiegłym). Młodzi modelarze przyjechali do nas z  Dębicy, Rzeszowa, Stasiówki, Jedlicza, Biecza, Przysietnicy, Manasterza, Blizny, Woli Ocieckiej, Ujścia Gorlickiego, Straszęcina, Kamionki, a nawet z Żelechowa i Sochaczewa z woj. mazowieckiego, oraz Franciszkowa z woj. lubelskiego.

Wystawili oni 260 modeli plastikowych i kartonowych to niemal o 100 więcej niż w zeszłym roku.  Jury w składzie: Tomasz Januszewski z Rzeszowa,  oraz Ireneusz Targoń, Jerzy Bielecki, Artur Getler, Wojciech Szerszeń i Janusz Chmiel z Dębicy oceniało prace w dwóch grupach wiekowych- osobno uczniowie szkół podstawowych, osobno uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podział ten ma na celu zachęcenie i zdopingowanie młodszych konstruktorów do realizowania swojej pasji i danie im większych szans w rywalizacji o miejsca na podium.

Równolegle z przeglądem modeli 8 kwietnia odbył się konkurs historyczny dotyczący broni i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. W tym konkursie udział wzięło 2 uczniów. Ich prace oceniali pani Joanna Mazurkiewicz i pan Wojciech Szerszeń.

Poza pracami konkursowymi do udziału w imprezie zaproszeni zostali starsi modelarze, którzy zaprezentowali ponad 170 replik kartonowych i plastikowych. Łączna liczba replik zaprezentowanych na konkursie to kolejny rekord, 430 modeli to o 30 więcej niż w roku ubiegłym. W tym  miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy uświetnili wystawę swoimi pracami.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Docenienie pracy, wysiłku i pomysłowości modelarzy w postaci nagród było możliwe dzięki sponsorom. W tym roku wsparli konkurs obejmując patronat i fundując nagrody: Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK w AK w Dębicy, pan Senator RP Zdzisław Pupa, pan Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, Powiat Dębicki na czele z panem Starostą Andrzejem Regułą, Urząd Miasta na czele z burmistrzem Mariuszem Szewczykiem, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Nagrody ufundowali także, Radni Miasta Dębica z Klubu Radnych PiS i WZD, Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika” na czele z panią przezes Grażyną Auguścik, pan Piotr Chęciek Prezes MKS Dębica, pan Łukasz Paluch prezes ADM Dębica, pan Stanisław Leski prezes firmy Gas Trading Podkarpacie, Pan Łukasz Rokosz dyrektor Ośrodka Szkolenia Zawodowego „Edukator”, pan Robert Pęczkowski z Wydawnictwa Stratus, pan Paweł Buchaniec ze sklepu www.mojehobby.pl,  Piotr Andrzejewski z firmy IBG, Stanisław Śliwiński z firmy Wektora i współpracujący z nami od lat pan Jerzy Bielecki.

Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego konkursu była ekspozycja zorganizowana przez  Park Historyczny w Bliźnie przedstawiająca elementy niemieckiej „cudownej broni” V2. W niedzielę 20 marca przed ogłoszeniem wyników konkursu chętni mogli zapoznać się z różnymi technikami modelarskimi w wykonaniu profesjonalnego modelarza – Ireneusza Targonia z Dębicy. Wyjątkową atrakcją była także prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rusal, specjalizującej się w odtwarzaniu umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy AK.

Wyniki XIII Konkursu Modeli Redukcyjnych „OGNIWKO 2017” przedstawiają się następująco:

 

Kategoria wiekowa młodzik (szkoła podstawowa)

Modele redukcyjne plastikowe:

Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)

 1. Łukasz Rosenbaiger
 2. Bartosz Getler
 3. Jakub Łagowski

Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)

 1. Maria Szela
 2. Karol Błażowski
 3. Michał Loda

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)

 1. Igor Chudzikiewicz
 2. Arkadiusz Sobczak
 3. Ex Gabriel Janas i Michał Baniak

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)

 1. Arkadiusz Sobczak
 2. Mikołaj Pitera
 3. Oliwia Partyka

Figurki (PF)

 1. Maria Szela
 2. Julia Szerszeń
 3. Bartosz Kielar

Okręty i statki (PO)

 1. Karol Błażowski
 2. Michał Baniak
 3. Ex Maciej Baniak i Julia Szerszeń

Dioramy lądowe (DL)

 1. Bartosz Getler
 2. Maria Szela
 3. Bartosz Kielar

Dioramy lotnicze i morskie (DLM)

 1. Julia Szerszeń
 2. Bartosz Kielar
 3. Bartosz Getler

Modele redukcyjne kartonowe

Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)

 1. Michał Wójcikiewicz
 2. Maciej Baniak
 3. Bartosz Getler

Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f (KS)

 1. Michał Baniak
 2. Stanisław Nużka
 3. Michał Wójcikiewicz

Budowle (KB)

 1. Maciej Baniak
 2. Stanisław Nużka
 3. Ex Jolanta Delakta i Michał Wójcikiewicz

Inne (KI)

 1. Natalia Kowalska
 2. Nina Chudzikiewicz
 3. Maciej Baniak

Kategoria wiekowa junior (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne)

Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)

 1. Michał Fornak
 2. Maksymilian Szpiech
 3. Szymon Soszka

Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)

 1. Maksymilian Szpiech
 2. Szymon Soszka
 3. Karol Jeleń

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)

 1. Bartosz Mentel
 2. Ex Bartosz Zięzio i Kuba Pawlak
 3. Łukasz Trojan

Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)

 1. Bartosz Mentel
 2. Jakub Dralus
 3. Łukasz Trojan

Figurki (PF)

 1. Grzegorz Szerszeń
 2. Bartosz Mentel
 3. Ex Kinga Szela i Bartosz Zięzio

Dioramy lądowe (DL)

 1. Ex Bartosz Mentel i Szymon Soszka
 2. Maksymilian Szpiech
 3. Kuba Pawlak

 

Modele redukcyjne kartonowe

Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)

 1. Maksymilian Spiech
 2. Filip Chyła
 3. Wojciech Delekta

Budowle (KB)

 1. Elżbieta Bochniak
 2. Marceli Geizler
 3. Filip Chyła

W konkursie historycznym dotyczącym broni i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. udział wzięli: Patryk Rokosz i Przemysław Mazurkiewicz.

Organizatorzy pragną szczególnie serdecznie podziękować wszystkim Sponsorom oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy za otwartość, wsparcie i zrozumienie tej inicjatywy, która jak mają nadzieję przyczynia się do rozwoju dzieci i młodzieży oraz propaguje alternatywę dla spędzania wolnego czasu i pomaga rozbudzać zainteresowania techniczne
i historyczne. Jednocześnie zapraszają na XIV KMR Ogniwko w 2018 r.

KLAUDIA KOBAK laureatką VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach

KLAUDIA KOBAK – uczennica klasy II A TE, zdobyła 9 miejsce w Polsce  i uzyskała tytuł laureata VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu to  „Podatki samorządowe – definicja, klasyfikacja i rola”, natomiast uczestników Konkursu obowiązywała wiedza z zakresu wszystkich podatków oraz z Ustawy o doradztwie podatkowym.

Dnia  07.04. 2017 roku w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się Finał  VII  Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach.

Celami Konkursu Wiedzy o Podatkach są:
- budzenie i rozwijanie wśród  uczniów zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych,
- popularyzacja zawodu doradcy podatkowego,
- upowszechnianie wśród młodzieży zasad korzystania z prawa podatkowego,
- upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o zagrożeniach karnych wynikających z wykonywania
- czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieuprawnione.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest trzystopniowy (etap I – szkolny, etap II – wojewódzki, III etap – ogólnopolski).

W etapie szkolnym uczestniczyło 6 osób ( Kinga Piwowarczyk, Dawid Krawczyk, Kinga Mroczek, Marcin Gawlik, Daria Szewc, Klaudia Kobak). Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Klaudia Kobak  i Dawid Krawczyk. Oboje zostali laureatami etapu wojewódzkiego. Klaudia zajmując II miejsce zapewniła sobie udział w etapie Ogólnopolskim.

Finał ogólnopolski konkursu składał się z części pisemnej, w której udział wzięli laureaci konkursów wojewódzkich oraz ustnej, do której zakwalifikowały się 22 osoby.

W trakcie części ustnej uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu podatków odpowiadając na wylosowane 3 pytania problemowe.

Na zakończenie odbyła się uroczysta gala, podczas której laureatom wręczono atrakcyjne nagrody i dyplomy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Konkursu, a uczennicy Klaudii Kobak  gratulujemy wysokiego wyniku!!!

0piekunem szkolnym konkursu jest  Małgorzata Ognisty

DSC_1 DSC_2DSC_1175 DSC_3