VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

By   8 stycznia 2018

„FESTE, SITTEN UND BRÄUCHE  IN DEN DEUTSCHSPRACHIGEN LÄNDERN“ dla szkół gimnazjalnych

Tradycją stało się, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy przybywają uczniowie szkól gimnazjalnych powiatu dębickiego, aby wziąć udział w konkursie języka niemieckiego oraz poznać naszą szkołę.   19 grudnia 2017 roku gościliśmy w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy 25 żaków  ze szkół gimnazjalnych i podstawowych wraz z ich  opiekunami.  Na tegoroczny konkurs zgłosiły się następujące placówki:

1. Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy

2. Publiczne Gimnazjum w Pilźnie

3. Gimnazjum Dwujęzyczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Dębicy (Gimnazjum Nr 2)

5. Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy (z oddziałami gimnazjalnymi)

7. Publiczna Szkoła Podstawowa w Paszczynie

8. Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi w Lipinach

9. Zespół Szkół w Pustyni

Tematyką konkursu były jak co roku zwyczaje i tradycje w krajach niemieckiego obszaru językowego związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Zielonych Świątek, okresem adwentu czy karnawału.

Główną częścią konkursu był test opracowany przez organizatorów, nauczycieli języka niemieckiego: panią Małgorzatę Papiernik i panią Joannę Mazurkiewicz. Test sprawdzał umiejętność rozumienia tekstu ze słuchu, tekstu czytanego, znajomość słownictwa związanego z tematyką świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, okresem adwentu i karnawału oraz opanowanie materiału gramatycznego. W ocenianiu prac konkursowych brali udział nauczyciele języka niemieckiego ze szkół, które zgłosiły się do konkursu oraz germaniści ZSE w Dębicy.

Na zwycięzców i uczestników czekały atrakcyjne nagrody, upominki i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Instytut Goethego w Krakowie.

Część artystyczną konkursu poprowadził zgrany i zjawiskowo wyglądający  duet z klasy IIB: Klaudia Hołowicka i Adrian Żurek. Nasi mili goście mieli okazję wysłuchać kolęd śpiewanych przez szkolny chór pod batutą pani Marty Cabaj oraz zapoznać się z relacją z wyprawy uczniów Ekonomika na bożonarodzeniowe jarmarki do Wiednia, wzbogaconą przez multimedialną prezentację przygotowaną  przez  uczennice klasy IIIa:  Magdalenę Biestek, Iwonę Niemiec i Angelikę Dykas.

Uroczystego podsumowania i wręczenia nagród zwycięzcom konkursu dokonali zaproszeni goście: dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy pani Anna Wilczyńska oraz wicedyrektor  Zespołu Szkół Ekonomicznych pani Małgorzata Godycka.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu:

1. Grzegorz Olechowski – Miejskie Gimnazjum Nr 1 w Dębicy, Norbert Szewczyk – Publiczne Gimnazjum w Pilźnie

2. Maximilian Pietron – Publiczne Gimnazjum w Pilźnie

3. Aleksandra Mróz – Miejskie Gimnazjum Nr 1 w Dębicy

DSCN2719

 

DSCN2709 DSCN2711