Ekonomik na szlaku Rajdu Gwiaździstego

By   22 czerwca 2017

12 czerwca 2017r. o 8.30 z 4 punktów startowych wyruszyło na Szlak Partyzancki II i III Zgrupowania AK Obwodu Dębica 12 patroli szkół podstawowych i gimnazjów. Tym samym rozpoczął się XII Rajd Gwiaździsty o Proporzec Przechodni 5 Pułku Strzelców Konnych AK „Kałużówka 2017”.

Jego celem jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym na ternie ziemi dębickiej. Tegoroczny rajd poświęcony był Wojskowej Służbie Kobiet w dębickim obwodzie AK. W związku z tym zadania, które mieli do wykonania uczestnicy nawiązywały do działalności 5 sekcji: *łączności konspiracyjnej i bojowej, *sanitarnej, *gospodarczej, *propagandy oraz *wywiadu.

W rajdzie wzięły udział grupy uczniów ze szkół z Dębicy, Gumnisk, Zawady, Paszczyny, Głobikowej, Stasiówki, Jaworza i Dobrkowa. Patrole rywalizowały między sobą w różnych konkurencjach min. w opatrywaniu ran, rzucie granatem, przenoszeniu rannych na noszach, strzelaniu z broni, a także w odnajdywaniu ukrytych informacji. Na Kałużówce uczestnicy mogli spożyć ciepły posiłek, a także chwilę odpocząć.

Zwieńczeniem rajdu była Msza święta pod przewodnictwem ks. Ryszarda Piaseckiego. Po niej nastąpiło ogłoszenie wyników rywalizacji oraz uroczyste przekazanie przechodniego proporca zwycięskiemu patrolowi. W tym roku trafił on do Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, które zdobyło największą liczbę punktów.
Ze zrozumiałych względów w rywalizacji nie mogli brać udziału uczniowie Ekonomika, niemniej jednak byli oni bardzo widoczni na partyzanckim szlaku. Na dwóch punktach sanitarnych, odgrywając role rannych partyzantów oceniali prawidłowość udzielania pierwszej pomocy: Paulina Olszewska (IIa), Iza Zygmunt (IIr), Karol Ligęska (Ic), Bartosz Tomaszewski (IIg2), Kajetan Kurcz (IIIg1) i Jakub Mika (IIIg1). Opiekę nad nimi sprawował p. Wojciech Szerszeń.

W grupie szkół podstawowych prowadzonej przez p. Joannę Mazurkiewicz sędziował na trasie Rajdu Daniel Orkisz (IIIg1).