Daily Archives: 22 marca 2016

Warsztaty z grafiki komputerowej, rysunku i fotografii.

W warsztatach wzięło udział ponad 100 gimnazjalistów z powiatu dębickiego i nie tylko. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie z gimnazjów w miejscowościach:
- Brzostek
- Chotowa
- Głobikowa
- Głowaczowa
- Góra Motyczna
- Grabiny
- Paszczyna
- Pilzno
- Pustynia
- Stara Jastrząbka
- Stasiówka
- Strzegocice
- MG 1 Dębica
- MG 2 Dębica
- MG 4 Dębica

Uczestnicy warsztatów zapoznali się ze specyfiką kierunku – technik organizacji reklamy, uczestnicząc w zajęciach z rysunku (prowadzący Wacław Jałowiec), fotografii (prowadząca Sylwia Kopeć), grafiki komputerowej (prowadzący Agnieszka Matłok, Sławomir Siwula, Jacek Staniec).

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

Od marca 2015 roku uczniowie klas 3b, 3r, 3c i  3gnaszej szkoły, brali udział w programie „Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa”.

Program rozpoczął się wyjazdem do WSPiA w Rzeszowa, gdzie przyglądaliśmy się jak na co dzień przebiegają zajęcia oraz jak bogate zaplecze edukacyjne ma ta szkoła.

Kolejnym etapem były zajęcia prowadzone przez wykładowców Wyższej Szkoły Prawa
i Administracji z Rzeszowa. Uczniowie systematycznie raz w miesiącu spotykali się
w II Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy. Uczniowie aktywnie spędzali czas na zajęciach, na których nie tylko były wykłady, ale również zajęcia praktyczne.
Omawiane były tematy związane z bezpieczeństwem uczniów na co dzień między innymi:

  • Patologie społeczne i dopalacze
  • Młody człowiek sprawca i ofiara przestępstwa
  • Proces sądowy
  • i wiele  innych ciekawych tematów.

 

10 III 2016 r. wszyscy uczestnicy Podkarpackiej  Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa wzięli udział w uroczystym zakończeniu programu w WSP i A w Rzeszowie, gdzie odbyły się interesujące wykłady,  pokazy straży pożarnej, policji, antyterrorystów, straży granicznej oraz zawody sportowe i pokazy walk.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrodę za bardzo dobrą frekwencję na zajęciach otrzymała Bernadetta Skóra z klasy 3b.  Bernadetka również otrzymała nagrodę za udział w biegach przez tor przeszkód. Najaktywniejsi uczestnicy programu pojadą do Warszawy.
Opiekę nad młodzieżą  podczas wyjazdu do Rzeszowa sprawowały panie:
Teresa Nurkowicz i Małgorzata Ciurkot.

Edycja przy użyciu Lumia Selfie Edycja przy użyciu Lumia Selfie

Przedstawiciele Fundacji „Latarnia” w Ekonomiku

17 marca 2016 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji „Latarni” raperem Marcinem Tyburczy i Dariuszem Orłowskim. Zajęcia profilaktyczne  pod hasłem „Poznaj prawdę a prawda cię wyzwoli” odbyły się we wszystkich klasach pierwszych. Obaj panowie w sposób interesujący przekazali uczniom wiedzę na temat uzależnień. Przedstawiali fakty ze swojego życia mówili o trudnej drodze, którą musieli przejść, aby wyzwolić się z nałogów.
W swoim autorskim programie mówili o:

  •  konsekwencjach  zażywania  narkotyków czy innych substancji uzależniających,
  •  zaprezentowali interesującą prezentację oraz filmy, które przybliżyły odbiorcom nie tylko przerażające konsekwencje nałogów, ale też uświadomiły, że nie istnieje żadna bezpieczna granica umożliwiająca zażywanie środków uzależniających,
  • ,,bezpiecznych” środkach psychoaktywnych jako o „micie,” który   nie istnieje.

Atrakcją spotkania były wykonywane na żywo przez pana Marcina utwory hiphopowe, zgodne z tematyką przeprowadzonych zajęć. Uczniowie  z dużą uwagą i zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Świadectwa pana Marcina i pana Darka z pewnością uświadomiły młodzieży, że w każdym momencie swojego życia, nawet tego bardzo trudnego swoje  życie można zmienić.

Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie

Faktycznie w ciągu dwóch dni – 16 i 17 marca 2016 roku,  młodzież naszej szkoły: Gabriela Pytel oraz Karol Mróz – uczniowie klasy III g 2, a także p. Joanna Rakoczy, uczestniczyli w „Warsztatach Teatralnych” zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy oraz Stowarzyszenie „Uwierz w siebie”.

Zajęcia odbywały się w trzech grupach- dwóch uczniowskich oraz jednej instruktorskiej.

teatr1

 

 

 

 

 

 

 

 

Prowadząca zajęcia dla instruktorów – aktorka, reżyserka i scenarzystka, dyrektor rzeszowskiego teatru „Przedmieście”- p. Aneta Adamska oraz prowadzący zajęcia  z młodzieżą – reżyser teatralny, kulturoznawca  p. Piotr Bogusław Jędrzejczak

 

Zajęcia obejmowały działania praktyczne z podstaw reżyserii i roli aktora, analizy działań scenicznych, improwizacji, emisji głosu oraz interpretacji tekstu.

Wstępem do zajęć był spektakl przygotowany przez uczniów grupy Safo, do której należą również uczniowie naszej szkoły: Natalia Ochab oraz Jakub Skupień. Spektakl przygotowany był pod okiem pani Dominiki Migoń,  miał  formę  programu profilaktycznego ( spektakl trzeba po prostu obejrzeć, gdyż jest kapitalny, a wszelki jego opis nie odda specyfiki przedstawienia).

Następnie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, które wniosły wiele w warsztat pracy nauczycieli- instruktorów oraz uczniów. Zapadły nam również mocno w pamięci. Młodzież nie może doczekać się kolejnych takich warsztatów, ja zresztą również

Zwieńczeniem warsztatowej pracy był  nasz gościnny udział w rzeszowskim teatrze „Przedmieście” na spektaklu pt.: „Podróż”.

teatr2

 

 

 

 

 

 

 

 

Scena ze spektaklu

Mogliśmy tu dostrzec wiele technik, sposobów kreowania rzeczywistości, które poznaliśmy wcześniej na warsztatach. Było to fenomenalne doświadczenie, a spektakl przeniósł nas w inny wymiar, inną przestrzeń- gorąco polecam!

Na koniec każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie udziału, później robiliśmy  pamiątkowe zdjęcia, a także rozmawialiśmy z aktorami.

teatr3

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy warsztatów, aktorzy

teatr4

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy warsztatów, w tym: Gabrysia Pytel, Karol Mróz, Jakub Skupień

 

To były niezapomniane chwile

J. R