Daily Archives: 20 listopada 2014

Podsumowanie IX Powiatowego Konkursu „Cywilizacja Miłości”

Uroczyste podsumowanie IX Powiatowego Konkursu „Cywilizacja Miłości” odbędzie się 27.11.2014 r. (czwartek) o godz. 11:00 w pomieszczeniach dolnego kościoła p. w. Ducha Św. w Dębicy.
Wszystkich uczestników wraz z opiekunami serdecznie zapraszamy.

Klasa 4a z wizytą w NBP

Kolejnym etapem współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Dębicy był wyjazd klasy 4a do rzeszowskiego oddziału NBP.  Inicjatorką wycieczki była opiekunka klasy patronackiej z ramienia PUP – Pani dyrektor Katarzyna Rostowska-Machnik.
W murach NBP powitała nas Pani Monika Mularz Dobrowolska odpowiedzialna za marketing i PR. Na wstępie przestawiła krótko historię NBP , jego funkcje i zakres działania. Następnie pokazała nam Narodowy Bank Polski „od kuchni”. Zobaczyliśmy siedzibę banku w Warszawie, gabinet prezesa i skarbiec z workami pełnymi pieniędzy (naprawdę robi wrażenie). Niestety było to tylko na filmie, bo wstęp do tych miejsc mają nieliczni.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla całej grupy, w tym opiekunek: Anny Didyk-Żołądek i Małgorzaty Drozdowskiej, było poznanie zmodernizowanych zabezpieczeń banknotów. Zaprezentowała je nam Pani Agnieszka Czuchra- szefowa Zespołu Kasowo-Skarbcowego. Każdy uczestnik spotkania mógł sprawdzić, jak wyglądają najnowsze zabezpieczenia banknotów „gołym okiem” oraz za pomocą specjalnego urządzenia.

Ostatnim punktem wycieczki był pokaz dawnych maszyn liczących, używanych przez bankowców, sprzed ery komputerów.
Co zapamiętamy z tej wizyty? Na pewno sprawdzanie własnych pieniędzy, czy posiadają znaki wodne, nitki zabezpieczające, mikrodruki, zabezpieczenia utajone itd. Ale można było usłyszeć, że niektórych urzekła podróż super pociągiem do Rzeszowa, ( z Rzeszowa do Dębicy pociąg już nie był taki super).

Półfinały Licealiady w badmintonie chłopców

W dniu 17 listopada 2014r. odbyły się Półfinały Licealiady w badmintonie chłopców w IV LO w Rzeszowie.

Nasza drużyna w składzie: Bartłomiej Dobranowski z kl. 4g, Piotr Zima i Marcin Skórski z kl. 2a walczyła dzielnie o każdą lotkę, dzięki temu zdobyła cenne punkty dla szkoły.

Opiekunem badmintonistów była pani Anetta Wota.

046

 

DSC06716