PODKARPACKA MŁODZIEŻOWA AKADEMIA PRAWA I BEZPIECZEŃSTWA

By   10 marca 2018

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy uczestniczy w projekcie edukacyjno – badawczym „Bezpieczna szkoła” realizowanym przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie. Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa adresowana jest do uczniów zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką prawa i bezpieczeństwa.

Naszą szkołę godnie reprezentuje w tym projekcie grupa uczniów z klasy 3b w składzie : Natalia Wolak, Kinga Piwowarczyk, Marcin Gawlik, Dawid Krawczyk, Wiktoria Czernia, Aleksandra Staroń, Natalia Marek, Michał Armata, Jakub Morel, Jakub Strzałka, Bartosz Górz, Klaudia Lekki, Klaudia Kosińska, Justyna Daniek, Patrycja Pawłowska oraz z klasy 1a: Karolina Czerwiec, Wiktoria Skoczylas, Katarzyna Dziurgot, Sylwia Kubik.

Uczniowie biorą udział w zajęciach z Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzonych przez pracowników naukowych Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, które odbywają się raz w miesiącu w II LO w Dębicy. Grupie uczniów z naszej szkoły towarzyszy na zajęciach nauczyciel – doradca zawodowy pani Małgorzata Ciurkot. W ramach zajęć uczestnicy Akademii Bezpieczeństwa  poznają zasady odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia, zdobywają informacje o zagrożeniach związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii elektronicznych,  poznają zasady bezpiecznego korzystania z narzędzi służących do przekazywania informacji, a także zaznajamiają się z technikami kryminalistycznymi w walce z przestępczością, a w szczególności technikami zabezpieczania śladów kryminalistycznych przy wykorzystaniu wyposażenia Laboratorium Kryminalistycznego WSPIA. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszy się uczestnictwo w symulowanych rozprawach sądowych.

W ramach Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa zorganizowano Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie. Natalia Marek z klasy 3b jako jedyna z naszej szkoły zakwalifikowała się do etapu okręgowego tego konkursu, który odbył się 24 stycznia 2018 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.

IMG_5253

IMG_5015