ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

By   27 października 2014

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy po raz drugi uczestniczy w akcji „Światełko Pamięci”. Akcja ta jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów. Jak co roku w akcję włącza się młodzież szkolna, studenci, stowarzyszenia Kresowian i harcerze.
Redaktor Beata Wolańska z TVP Rzeszów przypomina, że na „Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada, dlatego na Łyczakowie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilka lat temu tylko na nielicznych polskich grobach paliły się świece”.
Ideą zbiórki zorganizowanej po raz pierwszy w 2005 roku z inicjatywy dziennikarzy Radia Lwów było „rozświetlenie” nekropolii, na której spoczywa wielu znanych Polaków. Są wśród nich Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel.
Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych. Także w tym roku w siedzibie oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz kilkunastu miastach Podkarpacia, teraz także w Dębicy, trwać będzie zbiórka zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Zapraszamy wszystkich do włączenia się w zbiórkę zniczy dla Łyczakowa.
Znicze z ZSE do TV Rzeszów wyjadą 28 listopada około godz. 13.00.

swiatelko