„Zdobądź wiedzę zanim wyjedziesz – wyjazd za granicę Twoim wyborem”

By   20 października 2014

to  hasło przewodnie konferencji, która odbyła się w czwartek 16 października 2014 r.,
w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Organizatorami spotkania był Powiatowy Urząd Pracy
w Dębicy oraz Komenda Powiatowa Policji.

Ekonomik reprezentowała klasa IV A, pod opieką mgr Anny Didyk–Żołądek.
Wybór klasy nie był przypadkowy, gdyż od września tego roku klasa IV A  jest klasą patronacką Powiatowego Urzędu Pracy. Czwartkowe spotkanie planowane było już od momentu objęcia patronatem klasy z Ekonomika i jest pierwszym z serii szkoleń, jakie odbędą się w przyszłości. 

Podczas konferencji poruszono tematy związane z bezpiecznym wyjazdem za granicę:

  • Praca za granicą? Nie bierz kota w worku, sprawdź swojego przyszłego pracodawcę.
    (doradca EURES, WUP w Rzeszowie)
  • Bądź bezpieczny za granicą – aspekty prawne. (komisarz Komendy Powiatowej Policji
    w Dębicy)
  • Bezpieczeństwo moich finansów (przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego)

Uczniowie otrzymali ulotki, w  których zebrano najważniejsze informacje dla tych, którzy w przyszłości planują wyjazdy zagraniczne.

Każdy powinien być świadomy swoich praw i unikać zagrożeń.


Osoby zainteresowane tą tematyką mogą znaleźć informacje na stronach:

Wrażenia ze spotkania najlepiej pokażą wypowiedzi uczestniczek:

  • Konferencja zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy była bardzo interesująca. Dowiedzieliśmy się wiele pożytecznych informacji dotyczących pracy za granicą. Najważniejsze według mnie były dane dotyczące uzyskania pomocy w obcym kraju. Już teraz wiem gdzie mogę się zgłosić, gdzie szukać ofert pracy i jak bezpiecznie wyjechać za granicę. (Alicja)
  • Konferencja bardzo mi się podobała. Mieliśmy szansę usłyszeć dużo przydatnych i ciekawych rzeczy, które mogą się nam przydać przede wszystkim w przyszłości podczas podejmowania ważnych życiowych decyzji. Mogliśmy również odświeżyć swoją wiedzę w zakresie konta bankowego i związanych z nim zagadnieniami. Uważam, że uczestnictwo w tym spotkaniu było przydatnym i ciekawym doświadczeniem. (Sylwia)